Dabar populiaru
Tiesiogiai
15min be reklamos
Publikuota: 2021 gruodžio 1d. 15:49

Žygių organizatoriai eina mažais žingsneliais link didelių tikslų

Žygis
Organizatorių nuotr. / Žygis
Sąmoningas žygiavimas – tai ir poilsis, ir tvarumo puoselėjimas. Pasiimti daugkartinius indus, rūšiuoti per žygį suvalgytų užkandžių pakuotes, apgalvoti kuprinės turinį – tai tik keli iš daugybės patarimų, kuriuos prieš išvyką į gamtą pateikia didžiausio pėsčiųjų žygių organizatoriaus Baltijos šalyse „TrenkTuras“ komanda. Puoselėjantys tvarumą įmonėje, žygių rengėjai skatina žmones tai daryti tiek namuose, tiek gamtoje – būnant pastarojoje nepamiršti, jog esame tik svečiai.

Jokių vienkartinių šaukštų ar šakučių

Rengdama masinius žygius „TrenkTuro“ komanda rūpinasi ne tik įdomiu maršrutu, bet ir žygeivių maitinimu – kad 20, 30 ar net 100 kilometrų trasa neprailgtų, poilsio zonose laukia puodai garuojančios košės ir arbatos. Jų jau daugiau nei metus organizatoriai nebetiekia vienkartiniuose induose – žygeiviams skolinami daugkartiniai „CupCup“ šaukštai ir puodeliai arba indus žygių dalyviai atsineša patys. Pastarąjį variantą renkasi net 65 proc. žygeivių.

Pavyzdį jiems rodo ir „TrenkTuro“ darbuotojai bei žygių partneriai – jie įsipareigoja naudoti kuo mažiau plastiko ir siūlyti kuo sveikesnę produkciją. Skaičiuojama, kad ši iniciatyva vien per 2020 m. masinius žygius padėjo išvengti 90 tūkstančių vienkartinių indų – t.y. 250 kilogramų į sąvartynus iškeliaujančio plastiko, o 2021 m. šie skaičiai pakilo iki 270 kg.

Organizatorių nuotr./Žygis
Organizatorių nuotr./Žygis

Ką atsinešei – išsinešk

Žygių organizatoriai džiaugiasi ir vis labiau ugdomu įpročiu rūšiuoti – tam skirtus konteinerius galima rasti kiekvieno masinio žygio poilsio zonose. Pasak „TrenkTuro“ komandos, žygeiviai rūšiuoja atsakingai, o įveikę maršrutus dažnai surenka ir išmeta svetimų paliktas šiukšlių – esą radus pamiškėse besimėtančių buteliukų, kavos puodelių ar kitų atliekų, jų ignoruoti tiesiog nepavyksta.

Dar garsiau komunikuoti apie atliekų kultūrą skatina ir šiemet prasidėjęs bendradarbiavimas su Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centru (VAATC), kurie puoselėja projektą – „Atliekų kultūra“ . Kartu su jų darbuotojais „TrenkTuro“ komanda parengė edukaciją, skirtą SOLO maršrutų dalyviams. Žygeiviams pasakojama, kaip pasiruošti išvykai į gamtą. Kuprinės ABC skatina nepalikti savo pėdsakų gamtoje – visas šiukšles išsinešti su savimi, o jeigu nepavyksta, ilgai yrančias atliekas išmesti į trasoje rastas šiukšliadėžes, organines (graužtukus, bananų žieves) – užkasti ir taip paspartinti jų irimą.

Žygeivių atsakomybė

Laikytis tokių rekomendacijų įsipareigoja ir patys žygeiviai. Pirkimo sistemoje, prieš registruodamiesi į SOLO išvyką, jie turi pažymėti, kad pasižada laikytis tvarumo principų – nepalikti gamtoje maisto likučių, pakuočių ar kitų šiukšlių. Visa tai apjungiančiu šūkiu „Man gamtoje gera, bet jai nuo manęs – ne, jeigu elgiuosi neatsakingai“ „TrenkTuro“ gerbėjai aktyviai dalijasi socialiniuose tinkluose. Žygeiviai ragina vieni kitus domėtis atliekų kultūra ir žygiuoti sąmoningai.

Organizatorių nuotr./Žygis
Organizatorių nuotr./Žygis

Žygių dalyvių atsakingumą rodo ir noras atsisakyti popierinių diplomų. Kurį laiką „TrenkTuro“ komanda stebėjo žygeivių elgesį po žygio ir nusprendė, jog reikia skatinti dar didesnį sąmoningumą įvedant elektroninį diplomą. Tai labai pasiteisino ir dabar kiekvienas dalyvis iš karto po finišo gauna vardinį diplomą el. paštu. Taigi bereikalingo popieriaus švaistymo buvo ženkliai sumažinta.

Taip pat tik elektronines padėkas gauna žygių partneriai, o vietoj kalėdinių dovanų jiems „TrenkTuras“ rengia įvairias socialines akcijas ar aukoja nepasiturintiesiems. Nors tai tiesiogiai nesusiję su atliekų kultūra, pasak žygių organizatorių, visos tvarumo idėjos jiems vienodai svarbios. Mažesnis švaistymas, gamtos puoselėjimas ir įdomių vietų atradimas kojomis, o ne mašina ar lėktuvu – tai, kas apibūdina šį žygiavimo projektą.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Partnerio turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

SEB verslo augimo programa

01:16:45
47:36

Video

14:40
02:11
16:07

Adventur 2022

Maistas

Tik prenumeratoriams

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje