TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Iš meilės kalnams: kur Lietuvoje mokytis alpinizmo ir laipiojimo uolomis?

Pasiruošimo akimirka
Asmeninio archyvo nuotr. / Pasiruošimo akimirka
Šaltinis: 15min
0
A A

Devyni pasiruošimo kopti į Monblaną mėnesiai prabėgo stebėtinai greitai: didįjį savo nuotykį oficialiai pradėsiu jau pirmadienį. Man atrodo, kad per tuos mėnesius nuveikta daug, nes šiandien jaučiuosi rami: turiu visas reikiamas žinias ir pasiruošimą, o treneriai sako, kad priežasčių bijoti nėra. Smagu sulaukti ir jūsų dėmesio. Ypač kai klausiate, kur ir kaip pradėti mokytis alpinizmo.

Reikia pripažinti, kad kalnų sportas Lietuvoje nėra populiarus reikalas. Nagi, kiek jūs pažįstate alpinistų ar tų, kurie laisvą laiką praleidžia treniruodamiesi lipti į uolas?

O ir jeigu „pagūglintumėte“, kur šalyje vyksta kokie nors šitų reikalų mokymai, pamatytumėte, kad pasiūlymų tėra vienas kitas.

Tai yra blogai, nes iš tiesų daug lietuvių myli kalnus ir leidžiasi į keliones, kurių metu siekia viršūnių. Deja, dažnas jų yra savamokslis, ir reikiamų žinių kartais trūksta.

Šioje vietoje belieka darsyk, vėl ir vėl kartoti tai, ką man galvon jau visam laikui įdiegė treneriai: kalnai ir uolos yra maloni, bet labai rizikinga pramoga, reikalaujanti tikslių žinių, reakcijos, pasiruošimo.

Tik kur tas žinias, o ir pasiruošimą įgyti? Labai malonu, kai to paklausia mano tinklaraščio „Viktorija vs Monblanas“ sekėjai. Savo ruožtu pasidomėjau, kurgi Lietuvoje pasimokyti galėtumėte ir jūs.

Laipiojimo ir alpinizmo pradžiamoksliai Vilniuje

Kaip ir minėjau, deja, bet Lietuvoje mokytis laipiojimo ar alpinizmo siūlo labai nedaug šios srities žinovų. Be abejo, daugiausia pasiūlymų galima surasti Vilniuje.

Pati nesyk pasakojau apie „Montis Magia“ rengiamus kalnų kopimo technikos kursus. Gera žinia – naują grupę jie žada rinkti dar neįpusėjus rudeniui, ir ten ateiti gali visi, kas tik nori: ir paaugliai, ir vyresni. Tikrai, amžius nėra jokia riba!

Kadangi pati šiuos kursus baigiau, galiu atsakingai pasakyti, kad jų metu treneriai suteikia tikrai daug daug daug reikalingų žinių visiems tiems, kas apie kalnus tik svajoja, bet ten niekad nebuvo. Naudinga ir tiems, kas turi alpinizmo patirties, bet savo žinias nori pagilinti.

Šie kursai trunka kiek ilgiau nei pora mėnesių, vyksta kelissyk per savaitę, žinoma, vakarais. Kainuoja 200 eurų, bet tiek sumokėti labai verta ir visai nėra gaila. Jų metu dirbama ne tik specialiai įrengtoje, virvėmis nukabinėtoje salėje, bet ir lauke: rengiami žygiai, specialios užduotys. O viską vainikuoja egzaminai (tik nebijokite, net aš išlaikiau – taip gerai išmokė).

Kalnų kopimo technikos kursai nėra vieninteliai, kuriuos „Montis Magia“ siūlo kalnų mylėtojams. Dar kviečia pasimokyti laipiojimo: šie mokymai skirti ir „žaliems“ – pirmą kartą bandantiems laipioti, ir tiems, kurie jau laipioja, tačiau jaučia žinių stygių. Jie kainuoja 96 eurus ir irgi baigiasi egzaminu.

Kursų tikslas yra suteikti pakankamai teorinių ir praktinių žinių, kad kiekvienas galėtų savarankiškai ir aktyviai laipioti laisvo laipiojimo metu, važiuoti į laipiojimo keliones ir toliau tobulėti laipiojimo sporte.

Mokymų metu instruktoriai nuodugniai supažindina su laipiojimo technika, treniravimosi principais, laipiojimo pratimais, dažniausiomis traumomis ir jų prevencija. Mokomasi ir teorijos, ir praktikos. Kursų metu išmokstama, kaip geriausiai ir efektyviai laipioti, kaip susikurti trasas, susidaryti laipiojimo treniruočių planą, teisingai atlikti pratimus ir apsisaugoti nuo traumų.

Panašaus pobūdžio kalnų kopimo technikos kursus organizuoja ir klubas „Virvė laisva“, kuris rugsėjo pradžioje kaip tik kviečia prisijungti naujokus – renka naują kalnų kopimo technikos kursų grupę.

„Mes užsiimame alpinizmu, kanjoningu, reguliariai organizuojame Vilniuje alpinizmo kursus naujokams, nuolat treniruojamės, dalyvaujame kalnų kelionių technikos varžybose, multisporto varžybose, rengiame įvairias alpinistines ir kitokias nuotykines keliones į kalnus bei kitas įdomias vietas naujokams ir ne tik“, – taip prisistato „Virvė laisva“ klubo nariai.

Jų rengiami kursai – kiek trumpesni: trunka pusantro mėnesio. Tačiau treniruotės irgi vyksta du kartus per savaitę, ir salėje, ir lauke, bandant sukurti realias kalnietiškas sąlygas. Kursų kaina prasideda nuo 160-ies eurų.

Asmeninio archyvo nuotr./Pasiruošimo akimirka
Asmeninio archyvo nuotr./Pasiruošimo akimirka

Ypatingą galimybę mokytis alpinizmo turi Vilniaus universiteto studentai, galintys prisijungti prie Vilniaus universiteto žygeivių klubo. Nors klubo veikloje gali dalyvauti kiekvienas norintis, mokytis ir treniruotis kalnų kopimo technikos, laipiojimo srityse sąlygos sudaromos vien studentams.

Kalnų kopimo technikos treniruotėse klubo nariai ruošiasi vasaros žygiams į kalnus – mokosi naudotis specialia alpinistine įranga, teisingai kilti ir leistis virvėmis, įveikti „upę“ įsirengiant perkėlą virš jos, organizuoti gelbėjimo darbus ir panašiai. Studentai kviečiami mokytis ir laipiojimo – klubas turi specialiai tam įrengtą sieną.

Treniruočių lankymas yra nemokamas. Naujokų atranka vyksta kiekvieno semestro pradžioje, rugsėjo 1-19 d. ir vasario 1-14 d.

Dar Vilniuje veikia toks Jungtinis Alpinistų klubas. Savo veiklą klubas aktyviai vykdo nuo 2008-ųjų, ir irgi siekia populiarinti šią Lietuvoje dar retam pažįstamą sporto šaką.

Asmeninio archyvo nuotr./Pasiruošimo akimirka
Asmeninio archyvo nuotr./Pasiruošimo akimirka

Klubo nariai reguliariai organizuoja skirtingo pobūdžio mokomąsias keliones, taip pat rengia specialias stovyklas. Norinčius prisijungti tikina maloniai priimantys ir nuo pradžių pamokantys.

Variantai Kaune ir Klaipėdoje

Jeigu Vilniuje galimybių mokytis laipiojimo ar kalnų kopimo technikos, atrodytų, yra pakankamai, tai kituose Lietuvos miestuose variantų mažiau. Mažesni nei sostinėje žmonių būreliai šiuo sportu domisi Kaune ir Klaipėdoje, ir dažniausiai jie visi susitinka ten pat.

Antai Kaune yra laipiojimo centras „Miegantys drambliai“, kuris, beje, vienas didžiausių Baltijos šalyse. Kalnų kopimo technikos šiame centre pasimokyti nepavyks, bet laipioti išmokti galima.

„Miegantys drambliai“ lankytojams siūlo specialius laipiojimo kursus, tiesa, tik vaikams ir paaugliams. Bet laipioti norintys suaugę mokytis irgi gali: organizuojamos individualios treniruotės. Tokios laipiojimo treniruotės vyksta laisvu grafiku, derinamos su instruktoriumi asmeniškai.

Apsilankyti laipiojimo salėje kviečia ir Kauno laipiojimo klubas. Tiesa, specialių kursų pasiūlos čia nėra, bet visi norintys gali imtis savarankiško laipiojimo, o instruktoriai pasiruošę atsakyti į klausimus, patarti.

Asmeninio archyvo nuotr./Pasiruošimo akimirka
Asmeninio archyvo nuotr./Pasiruošimo akimirka

Vienas panašaus pobūdžio klubas veikia ir uostamiestyje – Klaipėdos kalnų sporto klubas. Laipiojimo sienelę klubas prižiūri Moksleivių saviraiškos centre, ir iki šiol mieste ji buvo viena tokia.

Visgi rugsėjo 4 dieną Klaipėdoje duris atvers naujas „Scala Dream“ laipiojimo centras. Šis centras bus didžiausias ir moderniausias laipiojimo centras ne tik Lietuvoje, tačiau ir visose Baltijos šalyse.

„Scala Dream“ laipiojimo centras savo lankytojams pasiūlys laipiojimo galimybes sienele iki 10,5 metrų aukščio. Veiks didelės erdvės su skirtingu reljefu: neigiamomis, teigiamomis bei tiesiomis sienelėmis.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje