2012 07 01 /23:37

Finalas į vienus vartus: kovoje dėl Europos aukso Ispanijos futbolininkai sutriuškino italus 4:0

Pasaulio čempionai. Europos čempionai. Pirmi FIFA nacionalinių rinktinių reitinge. Niekas šiuo metu negali prilygti Ispanijos futbolo rinktinei.
Ispanų triumfas
Ispanų triumfas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

„Euro 2012“ finale Vincente del Bosque auklėtiniai nepaliko jokių vilčių Italijos komandai. Ispanai triumfavo rezultatu 4:0 ir perrašė futbolo metraščius: iki šiol jokiai rinktinei nebuvo pavykę apginti Senojo žemyno čempionės titulo.

Be to, Ispanija tapo pirmąja komanda, kuriai pavyko triumfuoti trijuose didžiuosiuose futbolo turnyruose iš eilės (2008 m. Europos čempionatas, 2010 m. pasaulio čempionatas, 2012 m. Europos čempionatas).

KETURI ĮVARČIAI. Po įvartį nugalėtojams pelnė Davidas Silva (14 min.), Jordis Alba (41 min.), Fernando Torresas (84 min.) bei Juanas Mata (88 min.).

GERIAUSIAS ŽAIDĖJAS. Geriausiu finalo rungtynių žaidėju išrinktas Andresas Iniesta.

APMAUDI NETEKTIS. Italija nuo antrojo kėlinio vidurio žaidė be vieno žaidėjo, nors raudonos kortelės negavo nė vienas žaidėjas. Po keitimo 64 min. aikštėje pasirodęs Thiago Motta vos peklių minučių patyrė traumą ir tęsti rungtynių negalėjo. Italijos rinktinė buvo išnaudojusi visus keitimus, todėl privalėjo žaisti dešimtyje. Tuomet rezultatas buvo 2:0.

MARIO BALOTELLI. Pusfinalio didvyris finale buvo beveik nepastebimas. Vis dėlto, vos 21-erių metų futbolininkas Ukrainą gali palikti pakelta galva: jis yra pirmasis italas, kuris pelnė 3 įvarčius vieno Europos čempionato metu.

FERNANDO TORRESAS. F.Torresas aikštėje pasirodė tik antro kėlinio pabaigoje, tačiau turėjo šansą tapti rezultatyviausiu čempionato žaidėju. 84 min. jis pelnė savo 3 įvartį, o po kelių minučių turėjo puikią progą pasižymėti dar kartą. Tačiau F.Torresas pasielgė nesavanaudiškai: atidavė kamuolį patogesnėje pozicijoje buvusiam Juanui Matai, kuris pelnė ketvirtą ispanų įvartį.

TRENERIO KOMENTARAS. Cesare Prandelli, Italijos treneris: „Matėme, kad nuo pat rungtynių pradžio jie buvo šviežesni. Mums ši savaitė kainavo labai daug jėgų. Mums tai buvo fantastiškas turnyras, ir aš noriu pasveikinti savo vaikinus“.

PIRMOJI NESĖKMĖ. Nuo 2010 m. vadovaujami Cesare Prandellio oficialiuose mačuose italai nebuvo patyrę nė vieno pralaimėjimo – 10 pergalių ir 5 lygiosios. Ispanai šią seriją nutraukė.

GELEŽINĖ GYNYBA. Ispanijos rinktinė šiame čempionate praleido vos 1 įvartį. Jį pirmose grupės rungtynėse įmušė... Italijos rinktinė.

PIRMOJI AKISTATA. Ispanijos ir Italijos vienuolikės iki šio susitikimo nei Europos, nei pasaulio pirmenybių finaluose tarpusavy nežaidė, nors ispanams tai buvo jau ketvirtasis, o italams – trečiasis žemyno pirmenybių finalas.

NESIBAIGIANTI SERIJA. Ispanai nepralaimėtų oficialių rungtynių seriją pratęsė iki 20-ies. Didžiųjų turnyrų atkrintamųjų varžybų stadijoje ispanai laimėjo 10 kartą iš eilės.

ISTORIJOS DULKĖS. Ispanai per pagrindinį rungtynių laiką oficialiuose turnyruose prieš italus nebuvo laimėję nuo 1920-ųjų metų.

REZULTATYVUMO REKORDAS. Ispanai pagerino finalų rezultatyvumo ir didžiausio pergalingo skirtumo rekordus, kurie nuo 1972-ųjų priklausė Vakarų Vokietijos rinktinei, finale 3:0 nugalėjusiai SSRS komandą.

ŽIŪROVŲ SKAIČIUS. Rungtynes Kijevo Olimpiniame stadione stebėjo 64 tūkst. sirgalių.

Švieslentė
Olimpinis stadionas, Kijevas (Ukraina) / Arbitras: Pedro Proenca (Portugalija)
Ispanija 4 0 Italija
14 min. Davidas Silva
42 min. Jordi Alba
84 min. Fernando Torresas
88 min. Juanas Mata

AFP/Scanpix nuotr./Ispanų triumfas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Ispanų triumfas

RUNGTYNIŲ EIGA:

93 min. Rungtynės baigiasi. Ispanai apgina čempionų titulą!!

90 min. Pridedamos 3 minutės.

88 min. ĮVARTIS!!! Vos aikštėje pasirodęs Juanas Mata smeigia dar vieną vinį į italų karstą... 4:0.

84 min. ĮVARTIS!!! Fernando Torresas deda tašką rungtynėse, ispanai priekyje 3:0.

79 min. Ispanai kontraatakuoja... Po kelių perdavimų aplink baudos aikštelę visiškai laisvas prieš vartus kamuolį gauna Pedro... Sunku patikėti, kaip Pedro sugeba prašauti pro šalį, tačiau ispano apmaudą numalšina tai, kad fiksuojama nuošalė.

75 min. Cescą Fabregasą keičia Fernando Torresas.

66 min. Didėja italų kamuolio kontrolė (66 proc. prieš 44 proc.), tačiau pavojingų epizodų „mėlynieji“ nesukuria.

AFP/Scanpix nuotr./Rungtynių akimirka

64 min. Apmaudi netektis Italijos komandos gretose: traumą patiria vos aikštėje pasirodę Th.Motta. Futbolininkas išnešamas iš aikštės, italai keitimų nebeturi ir lieka dešimtyje.

59 min. Pimojo įvarčio autorių D.Silvą keičia Pedro.

58 min. M.Balotelli šauna iš toli, bet virš vartų. Kol kas ispanų gynyba italų puolėjai suteikia šansus tik tolimiems smūgiams.

57 min. Italai atlieka paskutinį keitimą. R.Montolivo palieka aikštę, jį keičia Thiago Motta.

53 min. ISTORIJA: Dar nė vienai komandai Europos čempionato finale nepavyko panaikinti 2 įvarčių deficito ir laimėti rungtynes. Kitas įdomus faktas: ispanai laimėjo 70 paskutinių mačų, kuriuose pirmavo.

52 min. Pavojingas italų išpuolis! I.Casillasas atremia A. di Natale smūgį.

50 min. M.Balotelli griūna baudos aikštelėje, bet 11 m baudinys neskiriamas.

49 min. Kontraversiškas epizodas italų baudos aikštelėje. Ispanai tikri, kad italas sužaidė ranka, tačiau 11 m baudinys neskiriamas. Vaizdo pakartojimas rodo, kad ispanų nepasitenkinimas pagrįstas.

47 min. Antrasis kėlinys prasideda itin aktyviai. Tik aikštėje pasirodęs A. di Natale atlieka savo pirmąjį smūgį. Vis dėlto netrukus dideli gaisrai kyla italų baudos aikštelėje. Iš pradžių šalia virpsto smūgiuoja C.Fabregas, vėliau kyla panika, kai G.Buffonas nesugraibo kamuolio. Italai galiausiai išsigelbsti.

46 min. A.Cassano yra keičiamas. Vietoj jo aikštėje Antonio di Natale, žaidėjas, įmušęs įvartį į ispanų vartus grupės rungtynėse.

45 min. Pirmasis kėlinys baigiasi ispanams pirmaujant 2:0.

45 min. G.Buffonas sugauna kamuolį po D.Silvos smūgio.

44 min. Andrea Barzagli griauna kairiuoju kraštu spurtavusį A.Iniestą ir yra baudžiamas geltona kortele.

42 min. ĮVARTIS!!! Ispanai muša antrą įvartį 2:0! Gynėjas Jordi Alba spurtuoja į priekį, sulaukia perdavimo ir išbėga vienas prieš vartininką. G.Buffonas pralaimi dvikovą.

39 min. M.Balotelli pabando smūgiuoti iš toli. Labai netikslus smūgis.

37 min. M.Balotelli kol kas mažai pastebimas. Tik gavus kamuolį prie jo suskumba iškart net keli ispanai.

32 min. A.Cassano žemas tolimas smūgis!! Galingas šūvis, I.Casillasui tenka padirbėti atmušant kamuolį.

29 min. Perėmę kamuolį aikštės viduryje italai surengia pavojingą išpuolį. A.Cassano kairiajame baudos aikštelės krašte „guldo“ varžovą ant vejos, tačiau smūgiuoja ne tin vykusiai – I.Casillasas sugauna kamuolį.

27 min. I.Casillasas „nuima“ kamuolį nuo M.Balotelli galvos...

25 min. G.Pique rodoma geltona kortelę. Ispanas iš nugaros pargriovė italų puolėją A.Cassano.

20 min. Netektis italų rinktinėje: traumą patiria gynėjas G.Chielini, jį keičia F.Balzaretti.

16 min. Praleidę įvartį italai suaktyvina veiksmus puolime. A.Pirlo atlieka baudos smūgį, po to ispanų vartų apgultis užsitęsia dėl trijų iš eilės kampinių.

14 min. ĮVARTIS!!! Ispanai priekyje 1:0!!! C.Fabregas įsiveržia į baudos aikštelę, prižiūrimas gynėjo nusivaro iki pat galinės linijos, atlieka perdavimą į baudos aikštelės vidurį, o Davidas Silva smūgiu galva siunčia kamuolį į G.Buffono vartus.

AFP/„Scanpix“ nuotr./D.Silvos įvartis

10 min. Po daugybės perdavimų baudos aikštelės prieigose progą smūgiuoti gauna A.Iniesta. Vos vos virš vartų.

9 min. Ispanams priklauso iniciatyva. Italai ginasi.

7 min. Kampinis prie italų vartų. S.Ramosas šoka aukščiau už visus, bet kamuolys po smūgio galva skrieja virš vartų.

6 min. Daniele De Rossi griauna Andresą Iniestą. Geltona kortelė nerodoma, tačiau arbitras žodžiu pespėja italą. Sergio Ramosas atlieka baudos smūgį – virš vartų...

4 min. Davidas Silva išsilaiko ant kojų tarp kelių italų gynėjų, bet perdavimas arčiau vartų nepasiekia tikslo.

2 min. Andrea Pirlo bando apšilti tolimu smūgiu. Labai netikslu, bet tai ženklas, kad italai nenusiteikę ispanams patikėti kamuolio kontrolę.