Lietuvos krepšinio rinktinė tęsia nepralaimėtų kontrolinių mačų seriją: nuo kelio nušluota ir Rusija 82:51

7:0. Tokia Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės kontrolinių varžybų statistika rengiantis artėjančiam Europos čempionatui Slovėnijoje. Lietuvos krepšininkai ketvirtadienį Vilniuje vykstančiame keturių rinktinių turnyre nuo savo kelio nupūtė ambicingą Rusijos ekipą 82:51 (19:13, 15:10, 30:14, 18:14). Tai buvo jau septintoji iš eilės lietuvių sėkmė kontroliniuose mačuose – mūsų ekipa pasirengimo čempionatui ciklo metu dar nėra patyrusi pralaimėjimo.
Jonas Mačiulis
Jonas Kazlauskas ir Jonas Valančiūnas / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Nuo rugpjūčio 5 dienos su įvairiais varžovais kovojusi Jono Kazlausko vedama Lietuvos rinktinė į savo pergalių skrynią krovėsi tik laimėjimus: buvo įveikti belgai, švedai, makedonai, suomiai.

Atėjo laikas ir visada grėsmingai atrodančiai Rusijos nacionalinei komandai. Ketvirtadienį Vilniaus „Siemens“ arenoje lietuviai be gailesčio sutriuškino Vasilijaus Karasiovo treniruojamus rusus net 31 taško skirtumu – 82:51.

Beveik du kėlinius rakto į pergalę ieškojusi Lietuvos komanda jį surado trečiame ketvirtyje. Beveik 18 min. kaip lygūs su lygiais kovoję rusai antrojo kėlinio pabaigoje pavargo ir leido turnyro šeimininkams įgyti 10 taškų pranašumą – 31:21.

Nors Rusija pasivyti Lietuvos komandą tikėjosi trečiame kėlinyje, jo pradžioje lietuviai oponentus pribloškė taiklių tritaškių metimų gausa: pataikė Donatas Motiejūnas, Tomas Delininkaitis, Mindaugas Kuzminskas, Kšištofas Lavrinovičius ir skirtumas augo kaip ant mielių. Jau trečiojo kėlinio viduryje Lietuva pirmavo 51:27 ir rusai iškėlė baltą vėliavą.

Daugelis aistruolių ir krepšinio specialistų jau nuo trečiojo kėlinio pabaigos svarstė, ar Lietuvos varžovas sugebės pelnyti 50 taškų. Tai rusams pasisekė padaryti tik paskutinę kėlinio minutę, kai Dmitrijus Kulaginas pataikė vieną baudos metimą ir rezultatas tapo 82:50 mūsų šalies atstovų naudai.

Galutinis dvikovos rezultatas niekam nekėlė klausimų – lietuviai sutriuškino Rusiją 82:51. Rusai mūsų šalies ekipai pralaimėjo svarbiausius statistinius rodiklius: lietuviai geriau kovojo dėl atšokusių kamuolių – 44:26, atliko daugiau rezultatyvių perdavimų – 17:12. Tiesa, mūsų krepšininkai padarė 20 klaidų, tuo tarpu Rusija – tik 15.

Lietuvos rinktinei taškų pelnė: Jonas Valančiūnas 17 (8 atk. kam., 4 blk., 9 išpr. praž.), Donatas Motiejūnas 11, Tomas Delininkaitis 10, Mindaugas Kuzminskas 9, Martynas Pocius 8, Kšištofas Lavrinovičius 6, Darjušas Lavrinovičius ir Linas Kleiza po 5, Renaldas Seibutis 4, Mantas Kalnietis 3, Robertas Javtokas ir Vytenis Čižauskas po 2, Adas Juškevičius ir Jonas Mačiulis taškų nepelnė.

Rusijos rinktinei: Antonas Ponkrašovas 13, Andrejus Voroncevičius 9, Sergejus Monia 8, Aleksejus Švedas 6.

Po šios pergalės lietuviai tapo vienvaldžiais keturių rinktinių turnyro lyderiais.

Lietuviai penktadienį turnyrą baigs maču su Čekijos komanda, kuri ketvirtadienį 89:98 pralaimėjo Suomijos krepšininkams.

Vyrų krepšinio turnyro Vilniuje lentelė (vieta, komanda, pergalės, pralaimėjimai, taškų skirtumas, taškai):

1. Lietuva 2 0 160:127 5

2. Suomija 1 1 174:167 3

2. Čekija 1 1 163:270 3

4. Rusija 0 2 123:156 2

Rungtynės

Pirmasis kėlinys

Lietuvos rinktinės starto sudėtis: Jonas Valančiūnas, Linas Kleiza, Jonas Mačiulis, Renaldas Seibutis, Mantas Kalnietis.

Per dvi minutes abi rinktinės bandė po porą kartų įmesti į varžovų krepšį, tačiau niekam nekrito. 2-ąją min. J.Valančiūnas galėjo baudomis pelnyti pirmuosius mačo taškus, tačiau baudos mestos netaikliai.  Vis dėlto 3-iąją min. J.Valančiūnas baudomis išvedė lietuvius į priekį 2:0.

Tačiau tuoj pat S.Monia įmetė tritaškį ir rusai pirmavo 3:2. Maža to – 5-ąją min. įsibėgėję rusai pirmavo 7:2, tačiau L.Kleiza sumažino skirtumą iki 4:7.

Tačiau jau kitoje atakoje L.Kleiza gavo nesportinę pražangą ir rusai ją išnaudojo pelnydami vos 1 tašką – 8:4. Jau 6 min. M.Kalnietis pelnė tritaškį ir lietuviai priartėjo 7:8.

7 min. J.Valančiūnas pataikė du baudos metimus ir Lietuvos rinktinė vėl išsiveržė į priekį 9:8. Po to dar du taškus pridėjo M.Pocius – 11:8.

8 min. žaidimo skonį pajautę lietuviai dar labiau nutolo – po M.Kuzminsko dėjimo mūsų šalies atstovai pirmavo 13:8. Sėkmingai po krepšiais kovojęs J.Valančiūnas savo taškų kraitį didino baudų metimais, o M.Pocius draskė varžovų gynybos redutus – po šių lietuvių taškų Lietuva 9 min. pirmavo 17:11.

Po pirmųjų dešimties žaidimo minučių Lietuva pirmavo 19:13.

Antrasis kėlinys

Aikštėje pasirodęs K.Lavrinovičius iškart ėmėsi lyderio vaidmens – pelnė tritaškį ir Lietuva pirmavo 2 min. 22:13. Nors rusai po S.Monios dvitaškio sumažino skirtumą, tačiau M.Kuzminskas atstatė turėtą persvarą.

3-iąją min. po A.Švedo pataikytų baudų metimų lietuviai pirmavo tik 5 taškų persvara – 24:19. Maža to – po D.Sokolovo dvitaškio 4 min. rusai priartėjo iki 21:24. Tačiau K.Lavrinovičius pelnė du taškus ir mūsų šalies komanda nutolo 26:21.

Beveik tris minutes abi komandos nesugebėjo pelnyti taškų „iš žaidimo“: juos lietuvių ekipai pelnė tik J.Valančiūnas nuo baudų metimo linijos, 7 min. Lietuva pirmavo 29:21.

8 min. Lietuva pirmą kartą įgijo dviženklę persvarą – 31:21. Paskutinę kėlinio minutę lietuviai du kartus turėjo galimybę pelnyti taškus ir tai padarė R.Seibutis. Po dviejų  kėlinių lietuviai pirmavo 34:23.

Trečiasis kėlinys

Po K.Lavrinovičiaus baudos metimų Lietuvos komandą 1 min. buvo įgijusi kol kas didžiausią persvarą mače su rusais – 36:23.

Nors rusai atsakė dvitaškiu, D.Motiejūnas įsūdė tritaškį ir aikštės šeimininkai 2 min. pirmavo 39:25. Maža to – dar vieną tritaškį su bauda pataikė T.Delininkaitis ir Lietuva triuškino Rusiją 43:25.

Per kitas 3 min. lietuviai tritaškiais didino persvarą ir 4 min. pirmavo net 51:27. Tolimus metimus pataikė M.Kuzminskas, D.Motiejūnas.

Likus kėlinyje kovoti 1 min. lietuviai visas žaidimo vadžias laikė savo rankose ir pirmavo 58:32. Po trijų kėlinių  lietuviai jau triuškino Rusiją  64:37. Paskutinę kėlinio sekundę nuo aikštės vidurio metimą pataikė S.Monia.

Ketvirtasis kėlinys

Rusai pabandė kabintis ir mažinti skirtumą, tačiau T.Delininkaitis dviem  tritaškiais apramino varžovų azartą – 3 min. lietuviai pirmavo 70:39.

Lietuviai per kėlinį išlaikė 30 taškų persvarą ir be vargo nugalėjo rusus

---------------------------------

Prieš rungtynes su rusais strategas J.Kazlauskas kiek netikėtai paskelbė, jog iš kandidatų sąrašo išbraukiamas Martynas Gecevičius. Dėl vietos galutiniame dvyliktuke liko kovoti 14 krepšininkų.

Vakar prasidėjusį turnyrą Vilniuje sunkiai pradėjo tiek mūsų šalies, tiek Rusijos krepšininkai. Jono Kazlausko auklėtiniai tik po atkaklios kovos ir dramatiškų paskutiniųjų keleto sekundžių iškovojo pergalę rungtynėse su Suomija – 78:76.

„Neturime tokių žaidėjų, su kuriai lengvai laimėtumėme. Kartais po lengvesnių pergalių esame išaukštinami, bet pripažinkime, jog geri nesame.“ – spaudos konferencijoje po mačo skeptiškai kalbėjo J.Kazlauskas.

Rusijos rinktinė turnyro „Siemens“ arenoje starte pateikė nemalonią staigmeną savo šalies krepšinio gerbėjams rezultatu – 72:74 nusileisdama Čekijos rinktinei.

„Ne jie laimėjo, o mes čekams atidavėme pergalę“, – po netikėtos nesėkmės žurnalistams aiškinosi rusų lyderis Aleksejus Švedas.