Marius Bagdonas. Ispanija – Švedija: ką aš pamačiau?

Ispanijos rinktinė – pirmoji iš „Euro 2020“ favoričių, kliuvusi už vidutiniokų grumsto. Luiso Enrique vadovaujama „Raudonoji furija“ Sevilijoje nesugebėjo pramušti švedų gynybos įtvirtinimų ir pati vos nebuvo nusmeigta aštria skandinaviška strėle. 15min sporto žurnalistas Marius Bagdonas – apie nulines lygiąsias Andalūzijos sostinėje.

1 pastebėjimas nuo sofos

L.Enrique sprendimai prieš Europos čempionatą formuojant galutinę komandos sudėtį sukėlė nemažą diskusijų audrą. Į „Euro 2020“ komanda atvažiavo apgaubta stora paslapties skraiste, o prieš pat pirmenybes komandos stovykloje prasiautęs COVID-19 aiškumo taip pat nepridėjo. Ar ši Ispanijos rinktinė šią vasarą gali eiti toli? – klausimas, į kurį atsakymo nedavė net pirmasis mačas.

2 pastebėjimas nuo sofos

Kamuolio kontrolė nevirsta trimis taškais. Ispanai gerino Europos čempionatų rekordus vienas kitam ritinėdami kamuolį ir atrodo pamiršo, kad taškų už tai niekas neduoda. Kentėti gynyboje irgi reikia mokėt. Švedai Sevilijoje parodė, kad yra labai kieta ir solidi komanda. Prieš didelius priešininkus jiems gal ir sunku žaisti „pirmu“ numeriu, bet kontrargumentai ginantis yra labai stiprūs. Ispanija priešnuodžių nerado. Verta pažymėti, kad šiame amžiuje Švediją treniravo Tommy Söderbergas, Larsas Lagerbäckas, Erikas Hamrenas, dabar – Janne Anderssonas ir visada švedų braižas išliko toks pats, nes treneris pratindavosi prie sistemos, o ne futbolininkai prie trenerio.

3 pastebėjimas nuo sofos

Švedai neturi savo didžiausio alfa patino Zlatano Ibrahimovičiaus, tačiau jo vietą startinėje sudėtyje užėmęs Alexanderis Isakas turbūt netgi yra geresnis pasirinkimas. San Sebatiano „Real Sociedad“ puolėjas yra 18 metų jaunesnis iš Ibrą ir kai gimė, legendinis švedas jau žaidė futbolą „Malmo“ ekipoje. Tačiau laikai yra pasikeitę. Z.Ibrahimovičiui būnant aikštėje, komandos draugai kaskart atakoje būtų ieškoję ryškiausios savo žvaigždės, dabar švedų žaidimas įgavęs kur kas daugiau laisvumo. Praėjusį sezoną A.Isakas „La Liga“ pirmenybėse įmušė 17 įvarčių – tiek, kiek Z.Ibrahimovičiui per jokį sezoną Ispanijoje nėra pavykę pasižymėti.

Lūžio taškas

Antro kėlinio vidurys. Tada ispanai, panašu, jog suprato, kad žaisdami tik gražiau taškų daugiau už oponentus negaus. Paskutinėmis minutėmis La Furia Roja surengė šturmą, bet Robinas Olsenas buvo fantastiškas.

Didmeistrių partija

L.Enrique beliko tik sėdėti ant plastmasinio šaldytuvo - pirmadienio vakaras baigėsi prasta partija. „Barcelonos“ mokyklos specialistas užsispyrusiai tikėjo, kad kamuolio „minkymas“ vietoje atneš rezultatą ir plano B neieškojo. Maža to, astūrietis gali tik džiaugtis, kad švedai tų dviejų savo A.Isako ir Marcuso Bergo šansų stebuklingai nepavertė įvarčiais.

„Scanpix“ nuotr./Luisas Enrique
„Scanpix“ nuotr./Luisas Enrique

X faktorius

Koronavirusas. Prieš pat čempionatą COVID-19 sujaukė abiejų komandų planus. Ispanų ekipoje iškrito Sergio Busquetsas ir Diego Llorente, švedų – Mattiasas Svanbergas ir Dejanas Kuluševski. Įdomu, kiek abiejų komandų žaidimo kokybei atsiliepė tai, jog treniruočių procesas buvo gerokai sujauktas.

Geriausias žaidėjas

R.Olsenas. Švedijos vartininkas mačo pabaigoje traukė kamuolius tarsi magnetas ir buvo paskutinis bastionas, neleidęs ispanams triumfuoti. Susidaro įspūdis, kad šiame čempionate žiba vartininkai, kurie klubuose tenkinasi tik atsarginių vaidmenimis. Velso komandoje žibėjo „Leicester City“ atstovas Danny Wardas, o švedų garbę apgynė Jordano Pickfordo dubleris Liverpulio „Everton“ klube.

Kitas švedų didvyris – geriausio žaidėjo statulėlę iš UEFA atsiėmęs Victoras Lindelofas, kuris nuostabiai cementavo visą gynybą. Per šiemet vykusias šešerias rungtynes švedai praleido tik vieną įvartį.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Robinas Olsenas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Robinas Olsenas

Nelaimėlis

A.Isakas. 41 minutę „Real Sociedal“ puolėjas turėjo nuostabią progą, gerai smūgiavo, bet kamuolys nuo D.Llorente atsimušė į virpstą ir tada įkrito Unai Simonui į sterblę.

Antrajame kėlinyje 21-erių talentas suklaidino tris ispanų gynėjus ir atliko puikų perdavimą M.Bergui, bet pastarasis nesugebėjo įmušti iš labai dėkingos padėties, kamuoliui šiek tiek pakeitus kryptį.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Alexanderis Isakas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Alexanderis Isakas

Kritiko strėlė

Sminga į Alvaro Moratą. Koks klube, toks ir rinktinėje. 38-ąją minutę po puikaus Jordi Albos perdavimo ir Marcuso Danielssono pozicinės klaidos Turino „Juventus“ puolėjas turėjo šimtaprocentinę progą, bet smūgiavo šalia vartų. Kai likus 25 minutėms iki mačo pabaigos L.Enrique nusprendė atlikti keitimą, A.Moratą dar ir nušvilpė savo sirgaliai. Vietoj jo išėjęs Gerardas Moreno finalinėmis minutėmis galva atliko patį pavojingiausią ispanų smūgį per visas rungtynes. Praėjusį sezoną „Villarreal“ puolėjas įmušė 23 įvarčius ir tikrai nenustebsime, jei kitame mače užims vietą starto sudėtyje.

„Scanpix“ nuotr./Alvaro Morata
„Scanpix“ nuotr./Alvaro Morata

Saldžioji porelė

Tokios tiesiog nebuvo, nes ispanai be didesnės agresijos vienas kitam ridinėjo kamuolį, o juos skaičiuodami švedai vis pakeldavo akis į švieslentę ir ten matydavo skaičius, kurie jiems puikiai tiko.

Žmogus su švilpuku

Slovėnas Slavko Vinčičius kadaise buvo Damiro Skominos asistentas, o dabar tęsia garsiojo savo tautiečio tradicijas. Praėjusią vasarą jis buvo suimtas vykdant policijos tyrimą dėl prostitucijos ir narkotikų tinklo Bosnijoje ir Hercegovinoje, tačiau šios kontroversiškos aplinkybės darbui futbolo aikštėje netrukdo – slovėnas atidirbo korektiškai, gerai kontroliavo įvykius ir didelių klaidų nedarė.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Slavko Vinčičius
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Slavko Vinčičius

Intrigos/nuobodulio metras

85 proc. Neutraliam futbolo sirgaliui visuomet smagu, kai intriga laikosi iki paskutinių sekundžių arba silpnesnė komanda meta iššūkį stipresnei. Šiame mače buvo ir tas, ir tas. Sevilijoje rungtynės vyko kepinant 30 laipsnių karščiui, bet ne ką vėliau buvo ir aikštėje iki pat 95-osios minutės.

Vibracija tribūnose

5/10. Sevilijos šiame „Euro 2020“ žemėlapyje išvis neturėjo būti. Tačiau pandemija įnešė korekcijų ir čia. Bilbao miestą pakeitusi Andalūzijos sostinė – puiki vieta turistams ir futbolui, bet ne pirmos jaunystės „La Cartuja“ stadionas su bėgimo takais ir skurdžiai užpildytomis tribūnomis – niekam tikęs. Nors šeštajame pagal dydį Ispanijos stadione pirmadienį žaidė šios šalies rinktinė, šventinių nuotaikų tikrai trūko.

Skaičius

419 – būtent tiek perdavimų per pirmą kėlinį atliko Ispanijos rinktinė, pasiekdama Europos čempionatų rekordą (Opta).

Žodis – ne žvirblis

„Jie nusprendė tik gintis, gintis ir gintis. Tai nėra teisingas rezultatas. Aikštės kokybė taip pat buvo prasta ir mums sunku buvo valdyti kamuolį“, – po mačo skundėsi L.Enrique.

Istorijos nesuklastosi

Pedri tapo jauniausiu visų laikų Ispanijos rinktinės žaidėju, žaidusiu Europos čempionate (18 metų ir 201 diena).

Garso takelis

VIDEO: GES – När Vi Gräver Guld i USA

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įsirenkite šildymą oras–vanduo ir gaukite kompensaciją net iki 70 proc.
Reklama
Kas svarbu įrengiant biurą: keturios interjero dizaino tendencijos
Reklama
Pavasario savaitgaliams ar atostogoms – laikas pajūryje: ne tik pailsėsite, bet ir sustiprinsite sveikatą
Reklama
Norintiems investuoti į NT projektų plėtrą – kaip išsirinkti projektą pagal paskirtį?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius