2017 03 22 /21:02

Prisvilęs eksperimentas: prieš akistatą Londone – čekų šaltas dušas

Edgaro Jankausko treniruojamai Lietuvos futbolo rinktinei pirmoji dvikova 2017-aisiais apkarto. Prieš sekmadienį Londone vyksiančią pasaulio čempionato atrankos akistatą su anglais Lietuvos futbolininkai trečiadienį 0:3 Čekijoje pralaimėjo kontrolinį mačą šios šalies komandai. Iki pertraukos sėkmingai kovoję lietuviai subyrėjo antroje rungtynių pusėje, kai E.Jankauskas pakeitė visus aikštėje žaidusius futbolininkus.
Vaidas Slavickas
Vaidas Slavickas / „Scanpix“ nuotr.

Pirmą kartą per visą mūsų šalies futbolo istoriją ant nacionalinės rinktinės marškinėlių atsirado reklama. Kadangi rungtynės draugiškos, lietuviai į aikštę išbėgo geltonais marškinėliais ant kurių puikavosi lažybų bendrovės „TonyBet“ reklama. Su šiuo rėmėju sutartį Lietuvos futbolo federacija pasirašė prieš pat išvyką į Čekiją.

Per oficialias UEFA ir FIFA varžybas reklama ant nacionalinių rinktinių aprangų yra draudžiama.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Lietuvos rinktinės varžovė – naujų lyderių ieškanti Čekija
Pirmosios metų rungtynės: kodėl E.Jankauskas nekartojo I.Pankratjevo klaidos?
Galvą dėl anglų laužantis R.Garastas – apie didžiausią mūsų bėdą, pasirengimą ir varžovų stilių

Nors E.Jankauskas šiam mačui pasirinko eksperimentinę sudėtį ir ant atsarginių suolo paliko rinktinės lyderius Fiodorą Černychą, Arvydą Novikovą, Nerijų Valskį ir Artūrą Žulpą, pirmosiomis minutėmis čekams primesti savo žaidimą sekėsi sunkiai.

Šeimininkai kiek ilgiau kontroliavo kamuolį, tačiau kurti pavojingus epizodus prie Ernesto Šetkaus ginamų vartų sekėsi sunkiai.

Tuo tarpu 16-ąją minutę lietuviai turėjo nuostabų šansą išsiveržti į priekį. Sėkmingai šį sezoną pradėjęs Vaidas Slavickas atliko perdavimą Deivydui Matulevičiui, šis nepagailėjo kamuolio Vytautui Lukšai ir saugas iš kelių metrų turėjo puikią galimybę įmušti, bet jo smūgį atrėmė žaibišką reakciją pademonstravęs Čekijos vartininkas Tomašas Vaclikas.

Pirminis lietuvių planas ir toliau veikė. Čekų atakos buvo bevaisės, o lietuviai pavojingai kontratakavo. 20-ąją minutę jau D.Matulevičius smūgiavo iš toli šalia vartų.

Po dviejų minučių lietuviai subyrėjo dešiniajame krašte. Du čekai pavojingai įsiveržė į baudos aikštelę, tačiau nesuprato vienas kito ir nepasinaudojo puikia galimybe.

Aukštas lietuvių presingas pareikalavo iš lietuvių daug jėgų. Įpusėjus kėliniui, čekai užgulė mūsiškių vartus ir atliko du pavojingus tolimus smūgius, bet savo meistriškumą sėkmingai demonstravo E.Šetkus.

Nors čekai ir dominavo, įmušti iki pertraukos jiems nepavyko.

Pertraukos metu E.Jankauskas pakeitė keturis žaidėjus, jo oponentas Karelas Jarolimas – beveik visą sudėtį.

E.Šetkų vartuose pakeitė E.Zubas, V.Slavickas vietą aikštėje užleido Rolandui Baravykui, Egidijus Vaitkūnas – Valdemarui Borovskiui, o Mantas Kuklys – Ovidijui Verbickui.

Vis dėlto antrasis kėlinys lietuviams prasidėjo labai nesėkmingai. Simonas Paulius kvailai savo baudos aikštelėje prasižengė prieš Michaelį Krmenčiką ir mačo arbitras skyrė 11 metrų baudinį.

Jį užtikrintai realizavo Tomašas Horava.

53-ąją minutę lietuviai turėjo puikią progą išlyginti rezultatą, tačiau iš dešinio krašto V.Lukšos perdavimą gavęs D.Matulevičius iš kelių metrų šovė šalia vartų.

62-ąją minutę E.Jankauskas pakeitė visus likusius nuo rungtynių pradžios žaidusius futbolininkus. Nerungtyniavęs liko tik trečiasis komandos vartininkas Edvinas Gertmonas.

Tačiau staigiai pakeitusius sudėtį lietuvius čekai užklupo jau po kelių minučių. „Udinese“ futbolininkas Jakubas Jankto prasiveržė nuo aikštės vidurio ir tolimu smūgiu, kamuoliui atsimušus nuo virpsto, persvarą padvigubino.

80-ąją minutę dar viena individuali klaida mūsiškiams kainavo įvartį. Tomas Mikuckis galva nepasiekė kamuolio ir tuo pasinaudojęs Michaelis Krmenčikas iš kelių metrų trečią kartą pasiuntė kamuolį į vartus – 3:0.

Per likusį laiką lietuviai atsitiesti taip ir nesugebėjo.

CZE ČEKIJA – LTU LIETUVA 3:0 (0:0)
48' [1:0] Tomašas Horava (11m)
64' [2:0] Jakubas Jankto
80' [3:0] Michaelis Krmenčikas
Čekija: Tomašas Vaclikas (46' Tomašas Koubekas) – Theodoras Gebre Selassie (46' Jiri Čelustka), Tomašas Sivokas (46' Tomašas Kalasas), Jakubas Brabecas (46' Marekas Suchy), Filipas Novakas (46' Adamas Hloušekas) – Vladimiras Darida (46' Tomašas Horava), Borekas Dočkalas, Antoninas Barakas (46' Josifas Husbaueris), Ladislavas Krejčis (46' Janas Sykora), Jaromiras Zmrhalas (46' Jakubas Jankto) – Milanas Škoda (46' Michaelis Krmenčikas). Lietuva: Ernestas Šetkus (46' Emilijus Zubas) – Arūnas Klimavičius (62' Tomas Mikuckis), Linas Klimavičius (62' Tadas Kijanskas), Egidijus Vaitkūnas (46' Valdemaras Borovskis), Vaidas Slavickas (46' Rolandas Baravykas) – Mantas Kuklys (46' Ovidijus Verbickas), Simonas Paulius (62' Artūras Žulpa), Vytautas Lukša (62' Arvydas Novikovas), Vykintas Slivka (62' Tautvydas Eliošius), Mindaugas Grigaravičius (62' Fiodoras Černychas) – Deividas Matulevičius (62' Nerijus Valskis).

Čekijos rinktinė dažniausiai namų rungtynes rengdavo Prahos, taip pat Mlada Boleslavo ar Ostravos stadionuose.

Visgi šioms rungtynėms pasirinkta nauja vieta – į šiaurę nuo Prahos, netoli pasienio su Vokietija, esantis nedidelis Ūsčio prie Labės miestas. Po neseniai vykusios rekonstrukcijos miesto stadionas talpina 4 tūkst. žiūrovų.

Abiejų šalių rinktinės tarpusavyje žaidė septintą kartą. Dar nė karto šių komandų rungtynės nepasibaigė lygiosiomis. Lietuviai yra laimėję vos kartą, penkis sykius geriau sekėsi čekams.

Čekai šiomis rungtynėmis ruošėsi pasaulio čempionato atrankos dvikovai su San Marinu.