Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 08 16, 12:32

Pūlinys pratrūko: A lygoje – pirmosios diskvalifikacijos už sutartas rungtynes

Nuo pat sezono pradžios skausmingai tvinkčiojęs Lietuvos futbolo pūlinys galiausiai pratrūko. Visiškame A lygos dugne esantis „Jonavos“ klubas sulaukė pirmųjų kirčių – keturi šio klubo futbolininkai jau gavo diskvalifikacijas dėl įtarimų, kad dalyvavo sutartose rungtynėse.
A lygą vėl drebina sutartų rungtynių skandalas
A lygą vėl drebina sutartų rungtynių skandalas / 15min koliažas

Patrankų mėsa

Po ketverių metų į A lygą priimta „Jonava“ šiemet tapo šalies klubinio futbolo pajuokos objektu.

Vidurio Lietuvos klubą talžo visi, kas netingi. Per 23 mačus jonaviškiai sukrapštė vos du taškus, įmušė 7 įvarčius ir praleido 73.

Trenerių rokiruotė, vietoj 31-erių vietos specialisto Eisvino Utyros pasikviečiant 71-erių ukrainietį Petro Kušlyką, taip pat norimo rezultato nedavė.

Chaosas aplink „Jonavą“ nesibaigia, tačiau šiomis dienomis problemų maišas tapo dar sunkesnis – klubas pateko į sutartų rungtynių skandalą.

Nors oficialiai informacija neskelbiama, 15min pavyko sužinoti, kad keturi „Jonavos“ futbolininkai už sportinių principų pažeidimus jau sulaukė LFF Drausmės komiteto kirčių ir diskvalifikacijų.

Klubo nuotr./„Jonavos“ klubas
Klubo nuotr./„Jonavos“ klubas

Žaidėjams taip pat skirtos piniginės baudos. Finansinio kirčio sulaukė ir „Jonavos“ klubas.

15min žiniomis, tarp nubaustų žaidėjų tikrai yra 22-ejų gynėjas iš Argentinos Nuahuelis Machado ir 32-ejų vartininkas Martynas Matuzas. Pirmasis gavo aštuonių rungtynių suspendavimą, o M.Matuzas panašiame kontekste minimas jau ne pirmą kartą, tad sulaukė kur kas griežtesnės bausmės – diskvalifikacijos iki šio sezono pabaigos.

LFF: bausmės – griežtos

„Išsiuntėme Jonavos klubui pranešimą apie drausmines nuobaudas. Jie šiuo metu yra pateikę apeliaciją, tad viešinti žaidėjų pavardžių negalime. Turime palaukti, kol apeliacinis procesas baigsis, tuomet ir pranešime, kas ir kaip yra nubausti. Tikimės, kad galėsime tai padaryti per šią savaitę“, – kalbėjo LFF generalinis sekretorius E.Stankevičius.

Jo teigimu, diskvalifikacinės nuobaudos įsigalios tik pasibaigus apeliaciniam laikotarpiui.

„Aiškiai nustatyti terminai, kiek žaidėjai negali rungtyniauti, kai kurie išvis suspenduoti nuo su futbolu susijusios veiklos. Klubui taip pat pritaikytos piniginės sankcijos už tų žaidėjų turėjimą“, – pasakojo E.Stankevičius.

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Edgaras Stankevičius
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Edgaras Stankevičius

LFF generalinio sekretoriaus teigimu, imtis priemonių nuspręsta po to, kai į federaciją pradėjo plaukti pavojingi signalai.

„Turėjome tiek vadinamųjų alertų, tiek raportų, kurie galiausiai pasitvirtino. Jie aiškiai identifikavo tam tikrų žaidėjų dalyvavimą šioje neteisėtoje veikloje. Dėl to sankcijos buvo ir pritaikytos. Ir jos, mano manymu, yra pakankamai griežtos“, – teigė E.Stankevičius.

LFF vadovai dėl klubą purtančių įtarimų jau buvo susitikę ir su Jonavos meru Mindaugu Sinkevičiumi. „Su klubo vadovu Vaidu Vaškevičiumi intensyviai kalbamės jau nuo liepos pradžios. Klubas padarė tam tikras išvadas. Matoma, kad tai veikia, situacija yra pasikeitusi į gera – Jonavos klubas tapo konkurencingesnis“, – kalbėjo E.Stankevičius.

Klubas pasiduoti neketina

15min susisiekė ir su „Jonavos“ klubui šiame ginče atstovaujančiu advokatu Antanu Paulausku. Jo teigimu, LFF pareikštiems kaltinimams trūksta įrodymų.

„Klubas ir patys žaidėjai su sankcijomis nesutinka, dėl ko ir buvo pateiktas apeliacinis skundas. Būtina pažymėti, kad sankcijos buvo skirtos nenustačius, kad šie žaidėjai padarė manipuliacijos rungtynėmis ar jų eiga pažeidimus, o tik dėl įtarimų, jog šie pažeidimai galėjo būti padaryti. LFF slepia dokumentus, kokiu pagrindu šie įtarimai buvo pareikšti, tad šiuo metu net nėra visiškai aiškūs šių įtarimų motyvai ir pagrindai“, – teigė A.Paulauskas.

Eriko Ovčarenko / BNS nuotr./Advokatas Antanas Paulauskas
Eriko Ovčarenko / BNS nuotr./Advokatas Antanas Paulauskas

Teisininkas neslėpė, kad LFF nepakeitus sprendimo, „Jonava“ svarstytų galimybę teisybės ieškoti sporto arbitražo teisme (CAS).

„Klubas ir žaidėjai neatmeta tokios galimybės. Tokios apeliacijos teikimą sustiprina vien ta aplinkybė, kad LFF savo taisyklėse yra nusimačiusi drakoniškas sankcijas vien už įtarimų pareiškimą. Mūsų nuomone, tokios taisyklės aiškiai prieštarauja bendriesiems teisės principams ir sudaro galimybes sugriauti karjeras sportininkams, kurie galbūt visai yra niekuo dėti“, – teigė A.Paulauskas.

Baudžiamas ne pirmą kartą

M.Matuzas pastarąjį kartą A lygoje žaidė liepos 16-ąją, kai „Jonava“ net 0:6 patyrė triuškinantį pralaimėjimą prieš Kauno rajono „Hegelmann Litauen“.

Po to jis užleido vietą vartuose argentiniečiui Augusto Vantomme ir dar du sykius stebėjo rungtynes nuo atsarginių suolo. Pastaruosius du mačus su Telšių „Džiugu“ ir „Kauno Žalgiriu“ M.Matuzas jau nebuvo registruojamas.

Prieš šį sezoną komandą papildęs N.Machado žaidė 17-oje rungtynių, per kurias „Jonava“ praleido net 54 įvarčius (vid. 3,17).

Jis A lygos rungtynėms neregistruojamas taip pat nuo to paties triuškinančio pralaimėjimo 0:6 Kaune liepos viduryje.

Iš Kauno kilusio M.Matuzo pavardė sutartų rungtynių skandaluose sušmėžuoja jau ne pirmą kartą.

Pastarąjį kartą po padidinamuoju stiklu vartininkas buvo atsidūręs praėjusiais metais, kai „Jonava“ pirmą kartą pabandė belstis į A lygos duris.

A lygos licencijas dalijusi LFF vadovybė nepraleido pro akis 2020-ųjų istorijos, kai Pirmoje lygoje tuo metu žaidusi „Jonavos“ komanda buvo įtarta dėl nesąžiningo elgesio per kelias rungtynes.

Dėl vienų iš jų – Mažeikiuose vykusios dvikovos tarp „Atmosferos“ ir „Jonavos“ – darbo ėmėsi netgi policija, bet ikiteisminis tyrimas dėl manipuliavimo sporto varžybomis buvo nutrauktas, nenustačius, jog rungtynių metu galėjo būti padaryta nusikalstama veika.

Visgi įtarimų šešėlis pernai sutrukdė Jonavos komandai žengti į A lygą, nors šią teisę klubas buvo išsikovojęs, laimėjęs Pirmos lygos bronzą.

Tuomet oficialiai teigta, kad licencija klubui nesuteikta dėl neįvykdytų finansinių kriterijų, bet LFF vadovybė tuomet neslėpė, kad galimai sutartų rungtynių šmėkla yra viena pagrindinių priežasčių, kodėl Jonavai nepavyko sugrįžti į šalies futbolo elitą.

LFF Drausmės komitetas tuomet diskvalifikavo M.Matuzą, Beną Spietinį ir Džiugą Raudonių.

Įdomu tai, kad tąsyk 8 rungtynių diskvalifikaciją gavęs B.Spietinis „Jonavos“ komandoje žaidė ir šį sezoną, tačiau prieš kelias savaites pats nusprendė pasitraukti iš klubo.

Kalbėdamas su tinklalaidės „Futbolas LT“ kolektyvu, 26-erių jonaviškis prisipažino, kad tokiu savo sprendimu nori užbėgti įvykiams už akių, išvengti panašios diskvalifikacijos ir skandalo, į kokį buvo patekęs praėjusiais metais, nes yra ir Lietuvos salės futbolo rinktinės vienas lyderių.

Tuo tarpu M.Matuzą sutartų rungtynių skandalai persekiojo ir gerokai anksčiau. Vartininkas 2013–2015 metais atstovavo liūdnai egzistavimą užbaigusiai Pakruojo „Kruojai“.

Elvio Žaldario nuotr./Martynas Matuzas
Elvio Žaldario nuotr./Martynas Matuzas

2015 metais iš A lygos dėl manipuliacijų rungtynių rezultatais buvo pašalintas „Klaipėdos granitas“, toks pat likimas laukė ir „Kruojos“, bet šios vadovai suskubo užbėgti įvykiams už akių ir iš čempionato pasitraukė patys.

Vėliau atstovaudamas „Kauno Žalgiriui“ vartininkas buvo patekęs ir į rasizmo skandalą, kai rungtynių metu užgauliojo savo komandos draugą – Bisau Gvinėjos rinktinės gynėją Rudinilsoną. Po šios istorijos kauniečiai su M.Matuzu nusprendė atsisveikinti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie SPORTO rubriką