Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Prenumeruoti
2019 12 09

Dėl dopingo diskvalifikuota Maskva kaltina „antirusišką isteriją“

Rusijos, kuriai dėl dopingo pirmadienį buvo uždrausta ketverius metus dalyvauti tarptautiniuose sporto renginiuose, atletai kalba apie patirtą šoką, o vyriausybė iškart apkaltino „antirusišką isteriją“.
Rusijai skirta itin griežta bausmė
Rusijai skirta itin griežta bausmė / „Scanpix“ nuotr.

Rusijos antidopingo agentūros (RUSADA) vadovas Jurijus Ganusas pareiškė, jog jo šalis „neturi šansų“ pasiekti, kad būtų patenkintas Maskvos skundas dėl paskirtos ketverių metų diskvalifikacijos, ir sakė, kad ši diskvalifikacija yra tragedija „švariems“ atletams.

Pasaulio antidopingo agentūros (WADA) vykdomasis komitetas per susitikimą Lozanoje nusprendė, kad Rusijai dėl laboratorinių duomenų klastojimo ketverius metus bus draudžiama dalyvauti tarptautinėse sporto varžybose, įskaitant 2020 metų Tokijo olimpines žaidynes ir 2022 metų pasaulio futbolo čempionatą Katare.

WADA apkaltino Rusiją suklastojus Maskvos antidopingo laboratorijos duomenis, anksčiau šiais metais perduotus tyrėjams, tyrusiems įtarimus dėl valstybės remiamos dopingo schemos Rusijoje.

RUSADA priežiūros taryba gruodžio 19 dieną turi susitikti ir priimti sprendimą, ar teikti apeliaciją dėl diskvalifikacijos Tarptautiniam sporto arbitražo teismui, bet RUSADA vadovas J.Ganusas sakė abejojantis apeliacijos sėkme.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rusijos antidopingo agentūros vadovas Jurijus Ganusas.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rusijos antidopingo agentūros vadovas Jurijus Ganusas.

„Nėra šansų laimėti šią bylą teisme“, – naujienų agentūrai AFP sakė J. Ganusas, vienas iš nedaugelio kritiškai kalbančių sporto pareigūnų Rusijoje.

„Tai tragedija. Apribojamos „švarių“ atletų teisės“, – pabrėžė J. Ganusas.

Pagal sankcijas Rusijos sportininkai galės varžytis kitų metų olimpiadoje, bet tik jei galės įrodyti, kad nedalyvavo valstybės remiamose dopingo schemose.

Rusijos vyriausybės pareigūnams bus draudžiama dalyvauti visuose svarbiuose renginiuose, šalis praras teisę organizuoti varžybas ir net teikti paraiškas dėl jų organizavimo.

J.Ganusas sakė, kad WADA draudimas yra kol kas griežčiausia valstybei skirta bausmė, ir paragino prezidentą Vladimirą Putiną įsikišti.

„Turime prezidentą ir laukiame iš jo ryžtingų pakeitimų“, – sakė J. Ganusas.

„Tai politika“

Nors pripažįsta, kad buvo dopingo atvejų, Rusijos pareigūnai sako, kad šalis nėra blogesnė už bet kurią kitą valstybę. Kai kas kaltino kitas šalis siekus draudimo Rusijai, kad rusų atletai nedalyvautų varžybose.

Premjeras Dmitrijus Medvedevas pirmadienį sakė, jog „neįmanoma paneigti“, kad dopingo būta, bet su tuo susiję asmenys jau nubausti.

„Tai šios antirusiškos isterijos, kuri jau pasidarė chroniška, tąsa“, – sakė D.Medvedevas.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Dmitrijus Medvedevas ir Vladimiras Putinas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Dmitrijus Medvedevas ir Vladimiras Putinas

Sporto ministras Pavelas Kolobkovas sakė, kad draudimas yra politiškai motyvuotas, ir pridūrė, kad Rusija bendradarbiaudama su WADA daug nuveikė sportui apvalyti.

„Manau, kad būtų teisinga kreiptis į Sporto arbitražo teismą“, – reporteriams sakė jis ir pridūrė manantis, kad Rusijos šansai laimėti apeliacijos patenkinimą yra „gana geri“.

Daugelis Rusijos sporto atstovų taip pat sakė, kad WADA sprendimas yra politinis.

„Neturiu žodžių... Kaip galima tyčiotis iš atletų, kurie tam rengėsi visą savo gyvenimą?“ – sakė Aslanbekas Chuštovas, kuris laimėjo imtynių auksą 2008 metų Pekino olimpiadoje.

„Deja, tai politika, nematau čia jokio sporto“, – sakė jis valstybinei naujienų agentūrai TASS.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Tarptautinė antidopingo agentūra (WADA) nusprendė neskirti sankcijų Rusijai.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Tarptautinė antidopingo agentūra (WADA) nusprendė neskirti sankcijų Rusijai.

Skandalas Rusijos sporto reputaciją teršia nuo pranešimų apie didelio masto, valstybės remiamą dopingo programą, kuria siekta pagerinti rusų sportininkų rezultatus per 2014 metų žiemos olimpiadą Sočyje.

Rusijos lengvaatlečiams buvo uždrausta varžytis 2016 metų Rio de Žaneiro olimpiadoje, bet kitų sporto šakų atstovai galėjo joje dalyvauti.

Draudimas buvo išplėstas, kad apimtų visas varžybas 2018 metų Pjongčango žiemos olimpiadoje, bet tiems rusams, kurie galėjo įrodyti turintys nepriekaištingą reputaciją, buvo leista dalyvauti kaip neutraliai komandai su olimpine vėliava.

Kelių Rusijos sporto federacijų vadovai pirmadienį sakė, kad rengiasi su neutralia vėliava siųsti sportininkų į 2020 metų olimpiadą.

„Didžiuojuosi būdamas rusas“

Rusijos atletai „privalo vykti į olimpiadą, kad ir kokia bus situacija“, sakė Rusijos plaukimo federacijos vadovas Vladimiras Salnikovas.

„Žinoma, mums labiau patiktų, kad mūsų atletai dalyvautų su Rusijos vėliava ir girdėtų savo šalies himną. Bet aplinkybės gali būti kitokios... [ir] niekas neturi teisės atimti svajonių iš nekaltų atletų“, – sakė jis valstybinei naujienų agentūrai „RIA Novosti“.

Sovietinių laikų ledo ritulio legenda Viačeslavas Fetisovas, kuris dabar yra vyriausybę remiantis parlamentaras, pasmerkė „kolektyvinę bausmę“ Rusijos atletams.

„Scanpix“ nuotr./Viačeslavas Fetisovas
„Scanpix“ nuotr./Viačeslavas Fetisovas

„Aš didžiuojuosi būdamas rusas. Didžiavausi atstovaudamas savo šaliai“, – AFP sakė V.Fetisovas, Valstybės Dūmos Sporto komiteto pirmininko pavaduotojas.

„Nepaliaujamai dirbsiu... kad šiandienos atletai gautų galimybę, kurią turėjau aš – atstovauti Rusijai ir stovėti ant tos pakylos. Tai buvo viena didžiųjų mano gyvenimo privilegijų“, – sakė jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Vasarinių padangų sezonas: kur rasti geriausią kainos ir kokybės santykį?
Reklama
Pranešimas apie prašymų dėl triukšmo mažinimo priemonių įgyvendinimo išlaidų kompensavimo priėmimą
Reklama
Atėjo metas apsitverti sklypą: specialistų patarimai
Reklama
„CFMOTO“ tapo naujos motociklų vairavimo akademijos Lietuvoje partneriais
Užsisakykite 15min naujienlaiškius