-50% metinei prenumeratai. Velykų dovana!
Prenumeruoti
2019 01 11

Kraujo buteliuko brokas: atletas šokiruotas, kontrolieriai nustebę

Norvegijos šuolių į aukštį su kartimi rekordininkas Sondre Guttormsenas netyčia atskleidė įdomų faktą, kuris sukėlė šurmulį dėl saugumo antidopingo sistemoje. Nufilmuotame epizode galima išvysti, kaip sportininkas pakartotinai atidaro mėginio buteliuką, nors pagal instrukciją tai padaryti turėtų būti neįmanoma.
Norvegijos atletas Sondre Guttormsenas sutriko per dopingo testą.
Norvegijos atletas Sondre Guttormsenas sutriko per dopingo testą.

Kai kilo Rusijos dopingo skandalas dėl 2014 metų Sočio olimpinėse žaidynėse persirengusių Rusijos agentų slaptos veiklos dopingo testų kambariuose, per skylę sienoje keičiant buteliukus ir klastojant testų rezultatus, buvo imtasi papildomų saugumo priemonių.

Per kraujo testą dabar dopingo testo metu sportininkas privalo atsidaryti A ir B mėginio buteliukus ir į juos įdėti kraujo tubeles. Tada abu buteliukus reikia uždaryti – kamštelius paprasta užsukti sandariai. Ir Lietuvos antidopingo agentūros taisyklėse rašoma: „Jų neįmanoma atidaryti ir uždaryti pakartotinai. Kamšteliai yra nupjaunami laboratorijoje. Buteliukų neįmanoma naudoti pakartotinai.“

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Antidopingo specialistai išgąsdino būrį Rusijos lengvaatlečių.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Antidopingo specialistai išgąsdino būrį Rusijos lengvaatlečių.

Tačiau Norvegijos lengvosios atletikos talentui Sondre Guttormsenui pavyko atidaryti savo kraujo mėginio buteliuką dusyk iš eilės per testą namuose Osle gruodžio 21 dieną.

Sportininko tėvas paėmė video kamerą, kad užfiksuotų šį skandalą. S.Guttormsenui pavyko trečią kartą atidaryti buteliuką, nepaliekant jokių žymių. Apie tai jie dabar papasakojo Norvegijos VG laikraščiui.

„Kai pirmą kartą atidariau buteliuką, pagalvojau, kad padariau kažką blogai. Turėjo būti neįmanoma, aš tai žinojau iš antidopingo kursų, kuriuose dalyvavau. Tačiau pabandžiau dar du kartus ir tai pasikartojo“, – VG pasakojo lengvaatletis.

Jis teigė, kad du antidopingo kontrolieriai buvo priblokšti, kai jiems buvo pasakyta apie lengvai atidaromą buteliuką.

„Aš buvau šokiruotas ir pagalvojau apie savo ankstesnius dopingo testus. Ar jie taip pat galėjo būti atidaryti? Kas atsitiko kitiems, kurie buvo patikrinti? Kaip sportininkas staiga pasijaučiau visiškai nesaugus“, – pasakojo norvegas, kurio rekordas yra 5 m 75 cm su kartimi įveiktas aukštis.

Anot VG, buteliukus gamina bendrovė „Berlinger Special“. Jos gaminiai buvo naudojami ir per praėjusių metų pasaulio futbolo čempionatą Rusijoje.

Šios kompanijos atstovai tvirtino, kad buteliukai gali būti atidaryti vėl, jei nebuvo tinkamai užsukti. Kompanijos nuomone, atsakomybė tenka dopingo kontrolieriui ir sportininkui.

Su tuo nesutinka Norvegijos antidopingo agentūros generalinis sekretorius Andersas Solheimas, pasiryžęs aiškintis su gamintojais.

„Nesutinku, kad tai vartotojo problema, nes visi šie pavyzdžiai rodo, kad buteliukas buvo užsuktas labai stipriai. Mūsų kontrolieriai procedūras vykdė pagal instrukcijas“, – sakė jis.

S.Guttormseno dopingo testas buvo pripažintas negaliojančiu, nes kontrolieriai nenustatė, kodėl buteliukas atsisuko vėl.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Antidopingo specialistai išgąsdino būrį Rusijos lengvaatlečių.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Antidopingo specialistai išgąsdino būrį Rusijos lengvaatlečių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įsirenkite šildymą oras–vanduo ir gaukite kompensaciją net iki 70 proc.
Reklama
Kas svarbu įrengiant biurą: keturios interjero dizaino tendencijos
Reklama
Pavasario savaitgaliams ar atostogoms – laikas pajūryje: ne tik pailsėsite, bet ir sustiprinsite sveikatą
Reklama
Norintiems investuoti į NT projektų plėtrą – kaip išsirinkti projektą pagal paskirtį?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius