2020 10 18

Laimėjusios olimpinį sidabrą patraukė į Kremlių, bet ten išgirdo Vladimiro Putino priekaištą

Olimpinis sidabras nėra švenčiamas Kremliuje. Tuo įsitikino Rusijos moterų tinklinio rinktinė.
Vladimiras Putinas ir Rusijos olimpiečiai
Vladimiras Putinas ir Rusijos olimpiečiai / „Scanpix“ nuotr.

Tai įvyko prieš 20 metų. Rusijos tinklininkės iškovojo olimpinius sidabro medalius, žaidynių Sidnėjuje finale nusileidusios Kubai.

Olimpinės vicečempionės buvo pakviestos į Kremlių, kur tradiciškai olimpinius prizininkus sveikina Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas.

Bet šventė nebuvo tokia smagi, kaip įsivaizdavo tinklininkės.

„Putinas priėjo prie mūsų su šampano taure ir paklausė: „Kaip jūs galėjote pralaimėti?“

Jis nepasveikino mūsų su sidabru, bet laikė šį mūsų pasiekimą nesėkme“, – savo „Instagram“ paskyroje rašė sidabrinės komandos žaidėja Elizabeta Bračt-Tiščenko.

Tą momentą ji papasakojo ir per interviu Rusijos portalui championat.ru.

„Prezidentas nepasakė nė žodžio paguodos ar sveikinimo. Tai buvo daugiau priekaištas“, – pažymėjo Rusijos tinklininkė.

„Scanpix“ nuotr./Vladimiras Putinas ir Rusijos olimpiečiai

Apgailestavimų netrūko ir po finalo mačo. Treneris Nikolajus Karpolas kitą dieną sukvietė visą komandą ir analizavo klaidą po klaidos, dėl kurių Rusijai išsprūdo auksas.

„Buvo labai sunku žiūrėti, aš tiesiog negalėjau“, – pripažino Jekaterina Gamova, taip pat žaidusi vicečempionių komandoje.

Sidabras Sidnėjuje buvo pirmasis olimpinis apdovanojimas Rusijos moterų tinklinio rinktinei po TSRS griūties. 1992 metais moterys laimėjo sidabrą, bet tada varžėsi po Nepriklausomų valstybių sandraugos (NVS) vėliava.

Tinklininkės buvo nusivylusios po finalo, bet svarstė, kad sidabras vis tiek yra geras pasiekimas.

„Mes buvome ketvirtos 1996 metais Atlantos olimpinėse žaidynėse, kur likome be medalių. Po to sidabras atrodė geras pasiekimas“, – sakė E.Bračt-Tiščenko.

Ji teigė tik vėliau supratusi, kokia puiki komanda buvo Sidnėjuje.

Anot žaidėjos, tuo metu Rusijai tebuvo balta ir juoda, sportininkai buvo arba didvyriai, arba nevykėliai: „Nugalėtojai buvo šlovinami. Jei laimi olimpines žaidynes, gauni vietą Dūmoje ir nuolatinę rentą. Tai gali pakeisti sportininko gyvenimą dramatiškai. Mes buvome arti aukso, bet pralaimėjome. Visuomenė ne visada suvokia, koks milžiniškas darbas dėl kiekvieno medalio lieka nematomas, reikėtų už tai vertinti.

Tai buvo pirmasis kartas, kai varžantis su Rusijos vėliava laimėjome medalius. Bėgant laikui suvokėme, kad Sidnėjaus sidabras buvo ypatingas.“

Rusijos moterų tinklinio rinktinė laimėjo sidabrą ir 2004 metais Atėnų olimpinėse žaidynėse, bet paskui ant olimpinės pakylos nebeužlipo.

Pasaulio pirmenybėse pastarąjį kartą Rusijos tinklininkės laimėjo medalius 2002 metais, o Europos pirmenybėse – 2007 metais.