Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gegužės 24d. 11:01

Smūgis žemiau juostos dviračių sportui – dopingo šešėlis seka paskui tituluotą trenerį

Dviračių treką Panevėžyje apgaubė tamsus dopingo šešėlis.
Donato Gvildžio montažas / Dviračių treką Panevėžyje apgaubė tamsus dopingo šešėlis.

Dviračių sporto treneriai, susirinkę į eilinį pasitarimą, palietė itin skaudžią temą, garsiai nuaidėjusią praėjusią savaitę, bet kėlusią nerimą jau anksčiau. Dopingo platinimu įtariamo Antano Jakimavičiaus treniruojamos merginos dviračių lenktynėse kėlė įtarimų jo kolegoms.

„Galiu pasakyti tiesiai šviesiai – šie dalykai išryškėjo tik dabar, bet apie juos buvo kalbama ir anksčiau: A.Jakimavičiaus dviratininkės atvažiuodavo galimai prifarširuotos, o mums reikėjo prieš jas kovoti.

Visada atrodė, kad kažkas būtų. O dabar nugriaudėjo smūgis žemiau juostos“, – sakė Kęstutis Česaitis.

Ramūno Navardausko pirmasis treneris ilgai sukasi dviračių sporte ir per daug jį myli, kad tylėtų apie baisias žaizdas, kurios atsivėrė po Klaipėdos pareigūnų reido Panevėžyje. Ten praėjusią savaitę policija per kratas trenerio A.Jakimavičiaus ir jo asistentės Solveigos Baleišytės namuose bei dviračių sporto centre aptiko didelius kiekius keliolikos rūšių medikamentų, tarp jų draudžiamų medžiagų.

Suprasti akimirksniu

  • Dopingo atvejai dviračių sporte:
  • Rita Razmaitė (1996 m.), Arnoldas Saprykinas (2001 m.), Raimondas Rumšas (2003 m.), Saulius Ruškys (2005 m.) Rasa Laleivytė (2012 m.), Inga Čilvinaitė (2014 m.), Raimondas Rumšas Janesnysis (2017 m.).
  • 2018 metų gegužę didelis kiekis uždraustų preparatų rastas Panevėžyje, kai pareigūnai atliko kratas ir pateikė įtarimus treneriams A.Jakimavičiui ir S.Baleišytei.

Štai albuminas – infuzinis tirpalas, kuris skirtas padidinti kraujo tūrį. Šis draudžiamas naudoti kaip metodas, nes maskuoja kitas draudžiamas medžiagas. Negalima didesnė nei 100 ml per 12 valandų albumino infuzija, nebent tai atliekama gydymo įstaigoje.

Rasta ir testosterono priopinato – anabolinio steroido, naudojamo norint padidinti raumeninę masę ir jėgą. Toks pat preparatas rastas ir pas Lietuvos sunkiosios atletikos federacijos prezidentą, garsų trenerį Bronislavą Vyšniauską balandžio pabaigoje Klaipėdoje.

Panevėžyje pareigūnai aptiko daugiau nei dešimt rūšių medikamentų, bent jau tiek nufilmuota jų pateiktame radinių vaizdo medžiagoje. Gali būti, kad pareigūnai neatskleidė visų draudžiamų medžiagų.

Ryšys su sunkiaatlečių treneriu

Dviračių treko trenerius sulaikę pareigūnai įtaria, kad A.Jakimavičius galėjo turėti ryšį su B.Vyšniausku.

„Jie galimai disponavo kartu“, – sakė Klaipėdos policijos komisariato komunikacijos vadovė Andromeda Grauslienė.

Garsų sunkiaatlečių trenerį prieš mėnesį aplankę pareigūnai Klaipėdos sunkiosios atletikos centre irgi rado didelį kiekį įtartinų medikamentų. B.Vyšniauskas paskui aiškino, esą keliolikos rūšių vaistai, tarp kurių buvo ne vienas atletams draudžiamas preparatas, buvo skirti asmeniniam vartojimui.

Tokiomis kalbomis nesistebėjo jo bendražygiai Lietuvos sunkiosios atletikos federacijoje, tačiau K.Česaičiui tokie paaiškinimai atrodo paprasčiausiai kvaili.

„Jei užsuktumėte pas mane, mano darbo spintelėje rastumėte nebent vaistų nuo galvos skausmo ar nuo slogos. Gal dar nuo viduriavimo. Ir viskas“, – savo medikamentų sportininkams sąrašą apibūdino K.Česaitis.

Yra treniravęs garsiąsias Lietuvos dviratininkes

Dviračių pasaulyje A.Jakimavičius sukasi jau ketvirtą dešimtmetį.

Nuo 1982 metų Panevėžyje dirbantis alytiškis yra prisilietęs ir prie seserų Rasos bei Jolantos Polikevičiūčių sėkmės jų karjeros pradžioje, taip pat kartu su Valerijumi Konovalovu yra treniravęs 2000 m. olimpinę prizininkę Dianą Žiliūtę ir pasaulio čempionę Editą Pučinskaitę.

Tikrindami A.Jakimavičiaus namus pareigūnai turėjo rasti ir apdovanojimų – Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordiną, gautą 1999 metais, kelis Kūno kultūros ir sporto departamento medalius už sporto pergales, KKSD sporto garbės kryžių (2007 metais), taip pat LTOK Olimpinę žvaigždę (2007 m.).

15min nuotr./Antanas Jakimavičius
15min nuotr./Antanas Jakimavičius

„Man tai šokas, – sakė buvęs A.Jakimavičiaus bendražygis V.Konovalovas, prieš porą metų pasitraukęs iš trenerio darbų. – Tai skaudūs įvykiai, ypač federacijai. Pasigirs įvairių nuomonių.“

A.Jakimavičius yra treniravęs ir Simoną Krupeckaitę, bet pastaraisiais metais su daugkartine treko pasaulio ir Europos čempione, kaip ir su kitu Panevėžyje dirbančiu jos vyru dviračių treko treneriu Dmitrijumi Leopoldu, keliai susikirsdavo itin retai dėl rungčių skirtumų ir atskirų pasirengimo planų.

D.Leopoldas treniruoja keturis sprinterius: Simoną Krupeckaitę, Vasilijų Lendelį, Svajūną Jonauską ir Miglę Marozaitę.

A.Jakimavičius dirba su tempo dviratininkėmis. Anksčiau tai buvo Aušrinė Trebaitė, Vilija Sereikaitė, Vaida Pikauskaitė, Svetlana Pauliukaitė. Pastaruoju metu jis, padedamas Solveigos Baleišytės, treniravo jaunas treko dviratininkes, tarp kurių labiausiai žinoma – Olivija Baleišytė, 2017 metų Europos jaunimo vicečempionė, pastaraisiais metais jau solidžiai kovojanti ir moterų lenktynėse.

Marytės Marcinkevičiūtės nuotr./Solveiga Baleišytė ir Olivija Baleišytė
Marytės Marcinkevičiūtės nuotr./Solveiga Baleišytė ir Olivija Baleišytė

A.Jakimavičiaus komanda – antroji pagal stiprumą po D.Leopoldo treniruojamo ketverto, su kuriuo susilieja nebent per svarbiausias varžybas.

Jei rezultatų trūksta, vidutinybė gali tapti milimetru greitesne kitais būdais.

Dviratininkų sporto treneriai pastebėjo, kad A.Jakimavičiaus dviratininkės dažnai stovyklas rengdavo užsienio šalyse, tarp jų buvusios SSRS teritorijose. Anot neoficialių šaltinių, 61 metų treneris glaudžiai bendradarbiavo su ukrainiečiais, kurių reputacija taip pat kelia klausimų.

Motyvai, kad jauni sportininkai draudžiamomis medžiagomis siektų aukštesnių rezultatų jaunimo varžybose, kuriose nėra piniginių prizų, iš pirmo žvilgsnio atrodo neryškūs, tačiau jų yra.

„Kai netenki elitinių atletų, turi kautis dėl finansavimo. Ir Lietuvoje reikia pirmiausia prasibrauti į jaunimo rinktinę, kad užsitikrintum finansavimą, – kalbėjo K.Česaitis. – Jei rezultatų trūksta, vidutinybė gali tapti milimetru greitesne kitais būdais.

O švarūs sportininkai lieka už jų nugaros, už rinktinės ribos.“

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Kęstutis Česaitis
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Kęstutis Česaitis

Aukso medalio tebelaukia iki šiol

Treko dviračių sportą dopingo skandalai supurto ne taip dažnai kaip plento dviratininkų elitą, kur įkliūva nuo ryškiausių žvaigždžių, tokių kaip Lance'as Armstrongas, iki mėgėjų komandoms atstovaujančių, tokių kaip jaunesnysis Raimondas Rumšas.

Treke pinigų mažiau, mažiau ir dopingo atvejų, bet jų pasitaiko.

Pavyzdžiui, 2012 metais Europos dviračių treko čempionate Panevėžyje dviračių sporto daugiakovės rungtį laimėjusios baltarusės Tatjanos Šarakovos organizme rasta tuaminoheptano. Baltarusijos dviratininkei buvo skirta 18 mėnesių diskvalifikacija, iš jos atimtas titulas, kuris turėtų atitekti tąsyk Panevėžyje dviračių sporto daugiakovės rungtyje antrąją vietą užėmusiai A.Trebaitei.

Informacijos šaltiniuose A.Trebaitė yra įvardijama kaip 2012 m. Europos čempionė, bet aukso medalio T.Šarakova taip ir neperdavė, nors praėjo šešeri metai.

Luko Balandžio nuotr./A.Trebaitė ir T.Šarakova 2012 m. Europos pirmenybėse.
Luko Balandžio nuotr./A.Trebaitė ir T.Šarakova 2012 m. Europos pirmenybėse.

A.Jakimavičiaus istorijoje visų atsakymų taip pat teks palaukti.

„Kol vyksta ikiteisminis tyrimas, nuo komentarų susilaikysime“, – sakė uostamiesčio pareigūnų atstovė A.Krauslienė, pridūrusi, jog tyrimas vyksta sujungus dvi bylas – sunkiaatlečių ir treko dviratininkų.

Romualdo Bakučio vadovaujama Lietuvos dviračių sporto federacija neturi A.Jakimavičiaus ir S.Baleišytės pasiaiškinimų ir laukia naujienų iš teisėsaugininkų.

Tyrimas vyksta sujungus dvi bylas – sunkiaatlečių ir treko dviratininkų.

Federacija vis dar nėra oficialiai suspendavusi dviejų įtariamųjų trenerių, ketina tai padaryti tik per artimiausią Vykdomojo komiteto posėdį, nors būtent ji likus savaitei iki kratų Panevėžyje kreipėsi į Lietuvos antidopingo agentūrą su prašymu patikrinti A.Jakimavičiaus šešias auklėtines.

Tyrimų rezultatų dar nėra, sakė Lietuvos antidopingo agentūros laikinoji vadovė Kristina Jagminienė, taip pat laukianti viešos informacijos iš teisėsaugos.

Pagal nuo 2016 metų priimtą įstatymą, už nepilnamečių įtraukimą į dopingo vartojimą gresia treji metai, už nelegalų draudžiamų medžiagų platinimą – ketveri metai, o už kontrabandą – 6 metai nelaisvės.

„Šis atvejis labai nemalonus, bet jį atlikti būtina, – sakė K.Česaitis. – Išsivalius bus tik geriau Lietuvos sportui.“

Luko Balandžio nuotr./Treko dviratis.
Luko Balandžio nuotr./Treko dviratis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Afganistano moterys, neįveikusios dviejų pirštų nekaltybės testo, vis dar kalinamos su žudikėmis

Aktualu

15min paaiškina: kaip Lietuvoje vyks prekyba vaistais su kanapėmis?

Pasaulis kišenėje

Rudens magija: 5 vietos Vilniuje, kurias fotografas rekomenduoja puikioms nuotraukoms

Verslas

Ingrida Šimonytė: čia dar vienas „rekordinis“ biudžetas

Kultūra

Paskelbtas prestižinės „Man Booker“ premijos laureatas

„Ginčas“: kaip FIBA vadovo netektis pakeis pasaulio krepšinį?

Verslas

Obuolių supirkėjai: derlius geras, bet vaisiai – per pigūs

Sportas

J.Lowo košmaras tęsiasi: Vokietija Paryžiuje krito prieš planetos čempionus

Gyvenimas

Šeima trejus metus gyvena tik viena diena: Elzė gimė su sindromu, su kuriuo išgyvena tik vienetai

15min iš Stambulo 24sek

Prieš mūšį su „Anadolu Efes“ – geros žinios žalgiriečių stovykloje

Vardai

Ypatingą šou su scenos kolegomis surengęs Radžis: „Esu pirmas čigoniukas, koncertuojantis arenose“

Išankstinė Kanų liūtų reklamų peržiūra su 15min

24sek

Čempionų lyga: „Lietkabelis“ krito Izraelyje ir prarado D.Tarolį

Gazas

Mįslė: kaip pervažiuoti iš šalies, kurioje eismas vyksta kaire puse, į valstybę, kurioje automobiliai juda dešine?

Vardai

Marius Jovaiša iškilmingai pristatė antrą „Neregėtą Lietuvą“: fotografą sveikino garbūs svečiai

Vardai

Ieva Narkutė pristatė albumą ir papasakojo apie puodelį kavos, kuris baigėsi labai netikėtai

Vardai

Koncerte „Nekaltinu savo likimo“ Radžį sveikino garsūs bičiuliai ir jo gerbėja Raisa Šarkienė

Verslas

Konkursas „Už darnią plėtrą“: prie jūros kviečiantys apartamentai Kuršių nerijoje

24sek

L.Lekavičius ir „Panathinaikos“ krito Bavarijoje

Gyvenimas

Pienligė – ne tik moterų, bet ir vyrų liga

Naujienos

Gazas

Keturiolikos lietuvių komanda išvyksta šturmuoti Ladogos bekelės: išleistuvės – ketvirtadienį

Vardai

Atlikėja Paula švenčia 18-ąjį gimtadienį: „Yra vienas dalykas, dėl kurio laukiau šios dienos“

Aktualu

Paskutinio skambučio šventė Kaune baigėsi liūdnai: 18-metis su BMW partrenkė nepilnametį

Aktualu

Šiaurės Korėja grasina: arba viršūnių susitikimas, arba branduolinių ginklų mūšis

Aktualu

ES jaunuolio gyvenimas – ar žinote visus jo privalumus ir suteikiamas galimybes?

Aktualu

Skęstanti Laisvės alėja: valdininkė ragina prisiminti vaikystę, kai lakstydavome po balas kaime

Aktualu

Opoziciniai socialdemokratai inicijuoja interpeliaciją aplinkos ministrui K.Navickui

Kultūra

Tarp labiausiai vagiamų knygų – V.Adamkaus, B.Sruogos ir A.Jagelavičiūtės kūriniai

Idealus variantas Šarūno Jasikevičiaus sistemai: gali žaisti per kelias pozicijas, turi taiklią ranką, yra neblogas kūrėjas, puikiai ginasi. Tik kyla klausimas, vietoj ko: gal ruošiamas atsarginis planas Edgarui Ulanovui?
24sek

Rimti užmojai: „Žalgirio“ radare – dar vienas Lietuvos rinktinės narys

Vardai

Inga Valinskienė uždainavo japoniškai: įvertinkite

Verslas

LNK valdybai vietoje R.Kurlianskio vadovauja V.Lazickas

Aktualu

Dėl garų suveikusi priešgaisrinė signalizacija privertė evakuoti sostinės „Ikea“

Vardai

„Kelias į žvaigždes 2“ išgarsėjusi Simona Čėsnaitė gimusiai dukrai davė graikišką vardą

Maistas

„100 tortų Lietuvai“: „Bzz pizza“ tortas su vištiena „confit“, „proscutto crudo“ ir žaliosiomis salotomis

Aktualu

Per automobilių kaktomušą Panevėžyje sužeistos dvi moterys, teko uždaryti gatvę

Įspūdingi Čongčingo ir jo apylinkių kadrai

Mokslas.IT

Kosmose sugedo naujutėlaitis orų stebėjimo palydovas

Konkurencijos taryba atskleidė, kad ilgą laiką valstybė energetikos projektus remia neteisėtai, o tai gresia ir ieškiniais. Valstybės pagalba, naudojant VIAP lėšas, privalo būti suderinta su Europos Komisija, tačiau tai ilgus metus nebuvo padaryta.
15min tema Verslas

Konkurencijos taryba: valstybė neteisėtai remia energetiką ir gali įklimpti į teismus

Pasaulis kišenėje

Kaip išvengti naujo „Ryanair“ 55 eurų mokesčio

Gera keliauti kartu

Video

32:10
01:02
01:11

BALTIJOS MAISTO IR GĖRIMŲ PARODA „BAF“ 2018

Įkvėpk daugiau gyvenimo

Nacionalinis sveikatos egzaminas 2018

Parašykite atsiliepimą apie SPORTO rubriką