Nenugalimosios Marijos Lasickienės triumfas – Rusijos himno ir vėl neišgirdo

Ketvirtadienį Birmingame prasidėjo pasaulio uždarų patalpų lengvosios atletikos čempionatas. Keturių dienų fiesta startavo intriguojančiais vyrų ir moterų šuolių į aukštį finalais, kuriuose triumfavo be Rusijos vėliavos besivaržantys Marija Lasickienė ir Danilas Lysenko. Čempionai dėl sankcijų Rusijai neišgirdo savo šalies himno.
Marija Lasickienė
Marija Lasickienė / „Scanpix“/AP nuotr.

Pirmą kartą varžybų istorijoje tuo pačiu metu vyko vyrų ir moterų finalai. Abiejuose buvo ir ryškūs lyderiai – Marija Lasickienė ir praėjusių metų geriausias lengvaatletis katarietis Mutazas Essa Barshimas. Tačiau čempionės vardą pateisino tik rusė.

M.Lasickienė pratęsė neįtikėtiną 38 varžybų iš eilės pergalių seriją. Rusės niekas nenugalėjo nuo 2016 metų liepos 1 dienos. Tai viena iš ilgiausių pergalių serijų lengvosios atletikos istorijoje.

Šį sezoną M.Lasickienė peršoko 2,04 m kartelę ir užtikrintai lyderiauja pasaulyje. Nei viena iš finalo konkurenčių šį sezoną nebuvo peršokusios 2 m ribos.

Tačiau finalas buvo kaip reta silpnas. Vos šešios šuolininkės įveikė antrą, 1,89 m, aukštį, nors varžybų normatyvas buvo 1,97 m.

1,93 m kartelės neįveikė ir be medalio liko ukrainietė Julija Levčenka – Londono pasaulio vicečempionė, kuri buvo laikoma pagrindine M.Lasickienės varžove.

M.Lasickienė pirmu bandymu įveikė visus aukščius, o auksui pakako vos 1,96 m kartelės.

Sidabras atiteko čempionės titulą gynusiai amerikietei Vashti Cunningham, kuri sukūrė staigmeną prieš dvejus metus Portlande tapusi čempione. Tiesa, per šiuos dvejus metus 20-metė iš rungties lyderių gretų buvo pasitraukusi. Amerikietė įveikė 1,93 m aukščio kartelę.

Tokį patį aukštį įveikė ir labiausiai džiaugėsi bronzą iškovojusi italė Alessia Trost.

Jau iškovojusi aukso medalį, M.Lasickienė įveikė 2,01 m aukščio kartelę ir atakavo 2,07 m, tačiau visi trys bandymai buvo nesėkmingi. Tai būtų naujas Rusijos rekordas ir antras geriausias rezultatas istorijoje.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Vashti Cunningham, Marija Lasickienė ir Alessia Trost

Vyrų finale buvo daug didesnė intriga. Tiesa, tik tarp dviejų lengvaatlečių. Nors atrodė, kad pasaulio čempiono M.E.Barshimo niekas negali įveikti, 20-metis rusas D.Lysenko sukūrė staigmeną.

Rusas trečiu bandymu, visiškoje tyloje įveikė 2,36 m aukščio kartelę ir užsikabino aukso medalį. Katariečiui su 2,33 m atiteko sidabras. Šio aukščio daugiau niekas neįveikė.

Bronza atiteko vokiečiui Mateušui Przybylko, kuris antru bandymu įveikė 2,29 m aukštį.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Mutazas Barshimas, Danilas Lysenko ir Mateušas Przybylko

Nors Rusija buvo sugrąžinta į olimpinę šeimą, šios šalies lengvaatlečiai vis dar varžosi su ženklu ANA – autorizuotas neutralus atletas. Rusijos lengvaatlečiai dėl dopingo pažeidimų buvo pašalinti iš Rio de Žaneiro olimpinių žaidynių ir jiems vis dar galioja sankcijos. Tarptautinėse varžybose gali varžytis tik savo švarumą įrodę atletai.

Londone pasaulio čempione tapusi M.Lasickienė neišgirdo Rusijos himno. Tas pats pasikartojo ir uždarų patalpų čempionate.

Birmingame neišvydome Europos uždarų patalpų čempionės Airinės Palšytės, kuri šiais metais nusprendė praleisti žiemos sezoną ir koncentruotis į Europos čempionatą Berlyne.

Birmingame varžysis dvi lietuvės – penktadienį 400 metrų atrankoje startuos Agnė Šerkšnienė, o šeštadienį trišuolio finale pasirodys Dovilė Dzindzaletaitė.