Vilniaus maratonas – tradicinė miesto bėgimo šventė

Rugsėjo 13 dienos (sekmadienio) rytą starterio šūvis prie Vilniaus Katerdos į trasą palydės margaspalvę bėgikų minią. Startuos tradicinis, jau šeštasis Vilniaus maratonas.
Vilniaus maratonas
Vilniaus maratonas / Organizatorių nuotr.

Kiekvienai Europos sostinei bei didesniam miestui yra garbė rengti tarptautinį bėgimo maratoną ir taip pristatyti savo miestą Europai bei pasauliui. Didžiuosiuose pasaulio maratonuose (Bostone, Berlyne, Londone) į bėgimo trasas pabyra dešimtys tūkstančių bėgimo entuziastų bei profesionalų, o tokie renginiai tampa kasmetinėmis viso miesto ar net šalies šventėmis.

2001 metais gimusi graži Lietuvos lengvosios atletikos federacijos ir prekybos tinklo „VP Market” tradicija kartu su Lietuvos lengvosios atletikos 10 kilometrų bėgimo plentu čempionatu rengti masinį bėgimą „Maxima taurė”, labai greitai, jau 2004 metais išaugo į naują bėgimo šventę – tarptautinį Vilniaus maratoną.

Tarptautinis Vilniaus maratonas atsirado, Lietuvos sostinės valdžiai remiant bėgimo tradicijas, skatinant sveiką gyvenimo būdą, siekiant surengti tarptautinę bėgimo šventę ir įrašyti Vilnių į garbingą maratoną organizuojančių pasaulio miestų sąrašą.
2004 metų rugsėjo 11 dieną 42 195 metrai Vilniaus gatvėmis atvertė dar vieną puslapį miesto istorijoje.

Vaizdingą pirmojo tarptautinio Vilniaus maratono trasą įveikė daugiau kaip 200 bėgimo profesionalų ir mėgėjų iš 10 pasaulio šalių.

Nuo 2006 metų renginio organizatoriai, siekdami padidinti renginio patrauklumą bei dalyvių skaičių, pakeitė trasą ir į renginio programą įtraukė pusės maratono bėgimo rungtį. Dėl to dalyvių ir jų atstovaujamų šalių skaičius beveik padvigubėjo. Maratono bei pusės maratono distanciją įveikė daugiau kaip 400 dalyvių iš 17 pasaulio šalių.

2007 metais į 4 kartą surengtą šventę organizatorių kviesti atvyko  du profesionalūs bėgikai iš Kenijos. Vienas jų, Richardas Rotich, nugalėjo, pagerindamas Vilniaus Tarptautinio maratono rekordą, kuris tapo 2 :21,15 valandos.

Pernai, 2008-aisiais Diana Lobačevske pagerino trasos moterų rekordą, nubėgusi maratoną per 2:45,31 valandos. Pusės maratono distanciją tarp moterų laimėjo olimpietė Živilė Balčiūnaitė, kuri yra viena entuziastiškiausių šio bėgimo dalyvių, siekdama Europoje populiarinti tiek savo sporto šaką, tiek ir gimtąjį miestą. Pernai bėgimo distanciją įveikė per 2500 dalyvių, o pagrindiniame (maratono ir pusės maratono) bėgime varžėsi per 500 sportininkų.

Ir šiemet tarp dalyvių matysime Dianą Lobačevskę, tiesa šį kartą ji bėgs pusė maratono.