Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2015 10 15

Chrisas Butleris: regbį reikėtų populiarinti ir kultivuoti mokyklose

20 metų Lietuvoje gyvenantis anglas ne tik pats žaidė regbį, bet ir vadovavo tarptautinėms bendrovėms mūsų šalyje. Apie regbio tradicijas, džentelmeniškumą sporte bei regbio situaciją Lietuvoje kalbamės su Didžiosios Britanijos prekybos rūmų Lietuvoje valdybos pirmininku Chrisu Butleriu.
Mantas Matukaitis ir Chrisas Butleris
Mantas Matukaitis ir Chrisas Butleris / Sauliaus Čirbos nuotr.
Temos: 1 Regbis

Šiais metais vykstantis pasaulio regbio čempionatas grįžo į gimtinę – Angliją. Būtent čia ir pradėjo formuotis šio žaidimo tradicijos, ritualai. Bene labiausiai atpažįstama regbio vertybė yra džentelminiškumas. Ne veltui sakoma, kad futbolas – tai džentelmenų žaidimas, kurį žaidžia chuliganai, o regbis – tai chuliganų žaidimas, kurį žaidžia džentelmenai.

Ta proga Didžiosios Britanijos ambasadoje ypatinga dovana buvo apdovanotas Didžiosios Britanijos prekybos rūmų Lietuvoje valdybos pirmininkas Chrisas Butleris. Lietuvos regbio federacija ir bendrovė „Volfas Engelman“ už džentelmeniško sporto tradicijų puoselėjimą Lietuvoje apdovanojo C. Butlerį specialiomis sąsagomis.

Jau 20 metų Lietuvoje gyvenantis anglas ne tik pats žaidė regbį, bet ir vadovavo tarptautinėms bendrovėms mūsų šalyje. Apie regbio tradicijas, džentelmeniškumą sporte bei regbio situaciją Lietuvoje kalbamės su Didžiosios Britanijos prekybos rūmų Lietuvoje valdybos pirmininku.

Sakoma, kad regbis – tai chuliganų sportas, kurį žaidžia džentelmenai. O ką jūs galvojate apie šį posakį? Gal žinote, kaip jis atsirado?

– Tiksli šio posakio kilmė man nėra žinoma, tačiau ji galėtų būti susijusi su faktu, kad regbio varžybos pirmą kartą buvo sužaistos Regbio mokykloje XIX amžiuje. Daugelis kitų, vadinamųjų „visuomeninių mokyklų“ (public schools), taip pat greitai perėmė šį žaidimą.

Futbole 90 min žaidėjai vaidina, kad jie sužeisti, o regbyje 80 min vaidina, kad jiems viskas yra gerai.

Turiu pabrėžti, kad „public school“ Anglijoje iš tiesų reiškia privačią, dažnai itin seną ir labai brangią mokyklą, kurią lankydavo tik turtingų žmonių ir aristokratų vaikai. Dėl šių susiklosčiusių aplinkybių regbį Anglijoje daugiausiai žaidė aukštesnioji klasė, mėgėjai „džentelmenai“, kuriems nebuvo mokami atlyginimai. Toks regbis išliko iki pat XX a. dešimtojo dešimtmečio.

Šiek tiek kitokia situacija susiklostė Velse, kur žaidimą pamėgo darbininkų klasei priklausantys angliakasiai, bet apibendrinant galima tvirtai teigti, jog regbis visada buvo laikomas elito sportu.

– Kiek iš tiesų džentelmeniškumo yra regbyje? Kuo tai pasireiškia?

– Sakoma, kad futbolas – tai toks žaidimas, kurio metu 90 minučių žaidėjai vaidina, kad jie sužeisti, o regbyje 80 minučių vaidina, kad jiems viskas yra gerai. Iš dalies tai tiesa. Regbio kertinė idėja buvo mokinius sustiprinti fiziškai, padaryti atsparius skausmui. Anglijos privačios mokyklos visada siekė savo berniukus ugdyti tiek akademiškai, tiek fiziškai. Didžioji Britanija buvo imperija, kuriai visada reikėjo stiprių ir drąsių vyrų, kurie ją suvaldytų.

Regbis yra pakankamai grubus ir fiziškai sunkus žaidimas, tad žaidėjams, norint parodyti, kokie jie yra „kieti“,  visai nereikia sukčiauti – jie privalo viską įrodyti aikštėje. Iš čia ir kyla kiekvieno žaidėjo garbės kodeksas – džentelmeniško elgesio principų laikymasis bei sąžiningo žaidimo paisymas. Tokia regbio filosofija išlikusi iki pat šių dienų.

Kita detalė, kuri dažnai skiriasi nuo kitų sporto šakų – ypatinga pagarba teisėjui. Kai aš žaisdavau, į jį kreipdavomės „sere“. Pagarba vienas kitam kur kas labiau matosi ir stadionuose, kur regbio sirgaliai gerokai mažiau agresyvūs ir draugiškesni vieni kitiems, negu futbolo sirgaliai.

– Kokia jūsų asmeninė patirtis regbio aikštėje?

– Nors regbyje nesu naujokas, visada save laikiau mėgėju. Kadangi su bičiuliais nežaidėme už pinigus, ypatingai jausdavome draugystės ir gerąją regbio dvasią. Džentelmeniški santykiai visada būdavo ir su varžovų komandomis. Po rungtynių pakeldavome bokalą alaus, pamiršdavome konkurenciją ir agresyvumą, kurio taip reikia aikštelėje. Jausdavomės viena didele regbio šeima.

– Gavote apdovanojimą už džentelmeniško  sporto tradicijų puoselėjimą Lietuvoje – ko dar reikėtų, kad šis sportas būtų populiaresnis Lietuvoje?

– Reikia pripažinti, kad per pastaruosius dvejus ar trejus metus regbio matomumas ir populiarumas labai išaugo. Žinoma, šios sporto šakos populiarumas dar padidėtų, jei varžybas tiesiogiai rodytų televizija. Taip pat manau, kad regbio žaidimą reikėtų populiarinti ir kultivuoti mokyklose, tarp jaunimo. Tai gera priemonė ne tik būti fiziškai aktyviems, bet ir būdas išlieti agresiją, pavyzdžiui, kariuomenėje, probleminėse mokyklose ir pan.

Vienas didžiausių regbio privalumų yra tas, kad komandoje yra 15 pozicijų, kurioms reikia skirtingų įgūdžių. Reikia įvairių vyrukų: ir žemų, ir stiprių, ir mokančių spirti, ir mokančių mesti, todėl beveik visi, kas susidomi šiuo sportu, gali jame atrasti sau tinkamą vietą.

Galiausiai turėtų padėti ir Lietuvos regbio-7 rinktinės sėkmingas žaidimas. Visiems patinka sirgti už laiminčią komandą!

Ko tikitės iš šio pasaulio čempionato?

– Vienas iš mano norų buvo tas, jog mažesnėms regbio šalims pasisektų geriau, nei praeityje, ir jis išsipildė, kai Japonija nugalėjo Pietų Afriką. Tai buvo toks šokas – tarsi Anglijos rinktinė būtų nugalėjusi Lietuvos rinktinę krepšinio varžybose!

Be kita ko, čempionatas yra tikra sporto šventė, puikus metas susitikti visiems žmonės, kurie domisi šiuo sportu. Prieš 8 metus Paryžiuje, pasaulio taurės finale aš ne tik sutikau draugų iš Anglijos, bet ir pažįstamų iš Amerikos ir Pietų Afrikos, su kuriais esu kažkada žaidęs. Kiekviename gerame sporto renginyje turi būti ir linksmybių, ir rimtų varžybų.

Iškritus Anglijai, aš palaikau Pietų Afrikos Respubliką, tačiau didelių pergalių iš šios rinktinės taip pat sunku tikėtis. Gali būti, kad laimės Naujoji Zelandija, bet negalime nurašyti ir Australijos. Jie šiuo metu yra „ant bangos“ ir žaidžia puikiai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius