Dabar populiaru
Publikuota: 2009 gegužės 20d. 15:20

Adolfas Večerskis pagerbtas tarp moterų

Foto naujienai: Adolfas Večerskis pagerbtas tarp moterų
zmones24.lt / Su dukromis. Gretos Skaraitienės nuotrauka

Populiarų aktorių, režisierių, LNDT vadovą Adolfą Večerskį drąsiai galima vadinti viena iškiliausių lietuviško teatro figūrų.

Vardas, pavardė: Adolfas Večerskis.

Gimimo data, vieta: 1949 09 04, Kretinga.

Šeima, kurioje gimė: Adolfas ir Ona Večerskiai; tėtis - inžinierius, mama - buhalterė.

Šeiminė padėtis: vedęs; žmona Viola - Lietuvos nacionalinio dramos teatro (LNDT) projektų koordinatorė; dukros Ieva (33) ir Juta (23) - teisininkės.

Pasiekimai: aktorius, režisierius, nuo 2005-ųjų - LNDT generalinis direktorius; vaidino daugiau nei 100 pjesių teatre, 37 - televizijos spektakliuose, 21 - kine; režisavo 13 spektaklių, išvertė 12 pjesių; pirmojo privataus teatro Lietuvoje įkūrėjas; šiuo metu vaidina populiariame televizijos seriale „Nekviesta meilė“.

Apdovanojimai: Adolfas Večerskis yra apdovanotas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Karininko kryžiumi.


Įdomūs faktai:


1992-1996 m. gyveno JAV. Tarptautiniame Niujorko meno institute studijavo meno ekonomiką ir vadybą, vėliau dirbo generalinio direktoriaus asistentu (paskui ir generaliniu direktoriumi - aut. past.) garsiajame „Long Wharf Theatre“. Čia karjerą pradėjo tokios garsenybės kaip Madonna ir Alas Pacino.


Aktorius, LNDT vadovas kolekcionuoja angelus. Kaip pats sako, ne iš religinių, o iš žmoniškų paskatų. Žavūs angeliukai pas žinomą aktorių atkeliauja iš viso pasaulio. A. Večerskio kolekcijoje jų daugiau nei 3 000!


Vyresnioji dukra Ieva suvaidino Renatėlę kino juostoje „Nesėtų rugių žydėjimas“. Tiesa, aktoryste ji nesusižavėjo. Ieva baigė Policijos mokyklą ir kurį laiką dirbo kriminaliste. Vėliau studijavo teisę, dabar dirba pagal specialybę. Jaunesnioji dukra Ieva neseniai pradėjo dėstyti Mykolo Romerio teisės universitete.


Aktorius, sutikęs vaidinti populiariame seriale „Nekviesta meilė“, iškėlė svarbią sąlygą - kad filmavimai vyktų po jo darbo LNDT teatre valandų.


Populiarų aktorių, režisierių, LNDT vadovą Adolfą Večerskį drąsiai galima vadinti viena iškiliausių lietuviško teatro figūrų. „Tarp norinčiųjų nusifotografuoti prie Palangos tilto esu populiaresnis už gyvatę“, - kuklinasi garsenybė.


Skaudūs atsiminimai


Kaip susipažino jo tėvai Adolfas ir Ona, žinomas aktorius neatskleidžia. „Tai šeimos paslaptis“, - šypteli žinomas aktorius, tačiau netrukus surimtėja ir paaiškina, kad apie tai jis su savo tėvais niekada nekalbėjo.

„Ir tėvas, ir mama užaugo neskurstančiose šeimose“, - tęsia garsenybė. Abu jo tėvai - tikri žemaičiai. Mama Ona - kilusi iš Klaipėdos rajono, ji užaugo didelėje stambaus ūkininko šeimoje. Aktoriaus senelis Stanislovas Večerskis, Lietuvai paskelbus Nepriklausomybę, užėmė aukštas - Kretingos viršaičio - pareigas, vėliau dirbo Lietuvos policijoje. „Nuo anų laikų mūsų šeimoje buvo buržuazinių elementų. 1943 m. senelį nušovė rusai. Tėčiui taip pat teko daug iškęsti - buvo ištremtas į Sibirą. Jis mirė jaunas - 41-erių, kai aš mokiausi pirmame kurse. Taigi nebuvome tie, kurie tą raudonąją ateitį žymėjome, tačiau nesu už kerštą. Buvo, kaip buvo... Žmonių jau neprikelsi. Juridine prasme tai nebuvo teisinga. Mano manymu, nekaltybės ar dar ko nors grąžinimas po mirties nieko nereiškia, tai tiesiog juokingas išsityčiojimas. Todėl leisiu sau į šiuos klausimus neatsakyti“, - apie sudėtingus artimųjų likimus atsargiai kalba populiarus aktorius. 


Būsima garsenybė gimė Kretingoje, tačiau netrukus su tėvais persikraustė į Šilutę, kur baigė Šilutės 1-ąją vidurinę (dabar - Šilutės 1-oji gimnazija - aut. past.). „Buvau labai geras mokinys. Be to, aktyviai užsiėmiau užklasine veikla. Šiek tiek šokau, dainavau, sportavau (žaidžiau futbolą, bėgiojau), lankiau fotografų būrelį. Beje, fotografavimas - labai įdomus užsiėmimas. Ir dabar mėgstu tai daryti. Be jokių pretenzijų į meną - darau buitines nuotraukas“, - pasakoja A. Večerskis.


Teatras ir moteriškos pėdkelnės


Įdomu, ar mokyklos laikais aktyvus ir gabus vaikinas buvo populiarus tarp merginų? „Su merginomis visą gyvenimą bendrauti sekėsi gerai. Palyginti su šiuolaikiniais vyrais, esu senamadiškas. Toks, kokį gamta sukūrė“, - šypsodamasis kalba, tačiau į smulkmenas nesileidžia aktorius. 


A. Večerskis prisimena, kad aktoryste susidomėjo pamatęs vieną iš teatro, kuriam dabar pats vadovauja, spektaklių. „Žiūrėdamas tą spektaklį, pagalvojau, kad aš kai ką galiu padaryti geriau. Dabar jau žinau, ką galėjau“, - vėl šmaikštauja jis. Netrukus pašnekovas tikina, jog aktorystę jis pasirinko atsitiktinai. „Buvau linkęs į tiksliuosius mokslus, kaip ir tėvas. Be to, literatūra domino, mokykloje rašinėjau“, - kalba jis.

Beje, Adolfui ir mokyklos laikais teko vaidinti, tačiau ta patirtis jam sukelia tik blogus prisiminimus. „Mokytoja man užmovė savo dukros pėdkelnes. Kažkodėl jai atrodė, kad girinukas turi mūvėti moteriškas pėdkelnes. Galima sakyti, jog mane tai atitolino nuo bet kokio teatro. Iki šiol ieškau vyriškų pėdkelnių“, - juokiasi aktorius.


Garsenybių kursas


Į Lietuvos valstybinę konservatoriją (dabar - Lietuvos muzikos ir teatro akademija - aut. past.) Adolfas sako įstojęs be didelio vargo, nors Henriko Vancevičiaus ir Algės Savickaitės vadovaujamame kurse buvo nemažai talentingų ir dabar gerai žinomų žmonių. Su A. Večerskiu studijavo Sigitas Račkys, Vytautas Rumšas, Regina Arbačiauskaitė, Kristina Gudonytė, Ingrida Kilšauskaitė, Romanas Savickas ir du anapilin iškeliavę Vytautai - Kernagis ir Grigolis. „Drįstu  pasakyti, kad mūsų kurse visi buvo vienetai. Tai buvo gerai, nes sveika konkurencija gimdo progresą“, - kalba jis.


Pasak aktoriaus, kursas buvo „sudėtinis“, t. y. sudarytas tiek iš vilniečių, tiek iš atvykėlių. „Vieni buvo „asfalto“, kiti - „gamtos“ žmonės. Taip netgi dėstytoja sakydavo. Kažkokio pasidalijimo nebuvo, tik interesai skyrėsi: „asfalto“ žmonės domėjosi savo reikalais - muzika ar dar kažkuo, o „gamtos“ - kalbėdavosi apie medžių auginimą“, - šypsodamasis prisimena garsenybė.


Adolfas neslepia, kad studijuoti nebuvo lengva. „Paskaitos prasidėdavo 8 valandą ryto, o baigdavosi 10 valandą vakaro. Dabartiniams studentams galima tik pavydėti laisvo laiko. Nepaisant to, laiko kažkaip ir mums viskam užtekdavo“, - kalba aktorius. Jis sako ir dabar nelabai suprantantis, kaip užtekdavo energijos suvaidinti trisdešimtyje spektaklių per mėnesį. Puikiai prisimena patį pirmąjį pagal Algimanto Baltakio eiles LNDT pastatytą romantišką spektaklį „Tiltas“, kuriame vaidino pabaigęs pirmą kursą. Netrukus suvaidino ir kine - 1970 m. Lietuvos kino studijos pastatytoje juostoje „Vyrų vasara“. Tiesa, dėstytojai vaidinimui kine nepritarė - sakydavo, kad kinas „gadina“ jaunus aktorius. „Šito niekaip nesupratau. Ką reiškia gadina?.. Kam jie tuomet ruošiami? Beje, ir dabar pasitaiko, kad dėstytojai neleidžia aktoriams vaidinti. Tie jauni žmonės tiesiog praranda laiko, nes jie, atėję į teatrą, turi pradėti nuo nulio“, - svarsto aktorius ir LNDT vadovas.


Vestuvės - po studijų


Baigęs studijas, A. Večerskis papuolė tarp tų laimingųjų, kurie gavo paskyrimą dirbti teatre. Ne bet kuriame, o tame pačiame, kuriam dabar turi garbės vadovauti. „Abejojau, ar man bus pasiūlyta dirbti šiame teatre, nes ne visada gerai sutariau su kurso vadovu H. Vancevičiumi“, - neslepia populiarus aktorius. Tačiau net jei ir nebūtų gavęs paskyrimo, Adolfas būtų turėjęs kur „prisiglausti“ - jam siūlė važiuoti dirbti į Panevėžį, vaidinti kvietė ir tuomet Jaunimo teatre dirbusi režisierė Dalia Tamulevičiūtė. Netrūko kvietimų vaidinti televizijoje, kine. „Nuo pat pradžių darbo buvo tiek, kad aš, nuvažiavęs į kurortą, užmigdavau nesulaukęs saulėlydžio“, - kalba Lietuvos teatro ir kino įžymybė.


Į smulkmenas, kaip susipažino su būsima žmona Viola, aktorius nesileidžia: „Susipažinome studijuodami, nes ji porą metų mokėsi konservatorijoje, vėliau perėjo į universitetą. Susitikome, nes, matyt, taip buvo lemta. Viskas teisingai ir tvarkingai. Juk nebūtumėme kartu ištvėrę 35 metus.“ Beveik penkeriais metais vyresnis ir jau studijas bebaigiąs Adolfas jaunutę studentę neretai nusivesdavo į restoraną. „Nemanau, kad tai nulėmė... Nors gal...“ - vėl šypsosi teatralas. Beje, mylimosios jis nekviesdavo kartu žiūrėti spektaklių „Neturiu sadistinių polinkių. Į kiną taip pat nekviesdavau, nes kino teatre užmiegu ir knarkiu“, -  vėl priverčia kvatoti pašnekovas. Surimtėjęs aktorius priduria, kad su būsima žmona mieliau eidavo į koncertus nei į kitokius meno renginius.


Kai aktorius baigė studijas, pora po metų draugystės iškėlė vestuves. Viola - vilnietė, tad jauna pora apsigyveno pas žmonos tėvus Žirmūnuose. „Dažnai pajuokauju, kad susituokiau tik todėl, jog Vilniuje neturėjau kur gyventi. Žinoma, tai tik pokštas“, - sako A. Večerskis. Praėjus dvejiems metams, sutuoktiniams buvo išskirtas butas Karoliniškių mikrorajone. Tuomet jau buvo gimusi ir pirmoji Večerskių dukra Ieva. „Tai buvo „Kultūros ministerijos“ namas, į kurį sukėlė visus meno našlaičius. Šalia buvo „statybininkų“ namas. Ten gyveno garsus krepšinio treneris Jonas Kazlauskas - per langus žiūrėdavome vienas į kitą. Beje, su juo iki dabar esame geri draugai“, - prisiminimais dalijasi aktorius.


Jaučiasi įvertintas


Ar dažniausiai ryškių charakterių asmenybes įkūnijantis aktorius griežtai auklėjo savo dukras? „Dėl šito dukros niekada jokių priekaištų nebuvo pareiškusios. Gana normaliai bendrauju su savo vaikais. Ir jos su manimi normaliai bendrauja. Na, bent jau man taip atrodo“, - kalba garsenybė. Garsiam tėčiui dukrų nereikėjo raginti mokytis, nors joms buvo suteikta pakankamai daug laisvės.

„Mūsų šeima pasižymi žiauriu savarankiškumu ir kova už save. Aš irgi viską pasiekiau savarankiškai, be niekieno įtakos, nors galimų rėmėjų turėjau“, - tikina garsenybė.


A. Večerskis juokauja, kad yra turtingas moterimis ir gyvena it šeichas hareme, mat jau turi ir dvi anūkes Luką ir Tiją, kurias jam padovanojo vyresnioji dukra Ieva. Ar žinomas aktorius, kaip ir dauguma vyrų, niekada nesvajojo apie sūnų? „Didelio vyriškos giminės stygiaus nejaučiu. Mano žmonos tėvas, gimus dukrai, neteko žado, nes, matyt, turėjo kitokią pseudosvajonę. Aš jokių iliuzijų neturėjau. Yra, kaip yra. Jeigu būčiau to norėjęs, būtų ir stengiamasi tai įgyvendinti. Man svarbiausia, kad vaikai buvo gražūs ir sveiki, o mano panos gražios“, - sako aktorius.


Ar žinomas aktorius ir režisierius už savo darbus jaučiasi įvertintas? „Žmonės savo meilės nedovanoja, jei nėra už ką. Tai byloja pilnos salės ir faktas, kad prie Palangos tilto žmonės nori fotografuotis su manimi, o ne su gyvatėmis ar beždžionėlėmis, - kalba žinomas režisierius ir aktorius. - Daug kas norėtų sudirbti, bet jie nepajėgūs to padaryti. Pastačiau vieną spektaklį, buvo 150 anšlagų. Pastačiau antrą - vėl tas pats. Prie kito spektaklio nagus prikišau - ir ten žmonės plūsta. Tai kai kokie du trys pasako, kad spektaklis nepatiko. Norisi tokiems žmonėms nupirkti ką nors, kad jie taptų geresni, atlaidesni...“

A. Večerskis neslepia pastaruoju metu sulaukiantis itin didžiulio dėmesio vien dėl to, kad vaidina populiariame seriale „Nekviesta meilė“. Už gerą vaidybą žiūrovų pamiltas aktorius įsitikinęs, jog be televizijos daugumai jo kolegų išgyventi būtų sunku. „Ir nematau nieko bloga, jei žmogus dirba ir televizijoje, ir teatre. Svarbiausia, kad ir ten, ir ten dirbtų profesionaliai. Falšo, kokį kartais matome televizijoje, yra ir teatre“, - įsitikinęs aktorius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

01:24
00:18
01:17

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką