Dabar populiaru
Publikuota: 2009 balandžio 8d. 13:06

Algimantas Raudonikis: jaunystėje buvau stileiva

Foto naujienai: Algimantas Raudonikis: jaunystėje buvau stileiva
zmones24.lt / Viganto Ovadnevo nuotrauka

Jei galvojate, kad 75 metų senoliai labai seni, tapo nuobodžiais niurzgliais, nekenčiančiais jaunimo, labai klystate.

Vardas, pavardė: Algimantas Raudonikis.
Gimimo data, vieta: 1934 01 30, Kaunas.
Šeiminė padėtis: žmona Aldona, buvusi gydytoja, mirė daugiau nei prieš 20 metų; vaikų neturi; šiuo metu turi gyvenimo draugę.
Pasiekimai: yra sukūręs daugiau nei 700 kūrinių: 500 dainų, 100 šokių muzikos kūrinių ir apie 100 instrumentinės muzikos pjesių; sukūrė tokius hitus kaip „Skinsiu raudoną rožę“, „Dar širdyje ne sutema“; gavo nusipelniusio liaudies artisto ir meno veikėjo vardą.

Jei galvojate, kad 75 metų senoliai yra nuobodūs niurgzliai, nekenčiantys jaunimo, labai klystate. Lietuvos legenda „Privatu!“ papasakojo savo gyvenimo istoriją ir užsiminė, kad šiuo metu jo širdyje ne tuštuma...

„Skandalingi dalykai“

Algimantas gimė Kaune. Tačiau šiame mieste, kaip jis sako, praleido vos kelias dienas. Nepaisant to, laikinosios sostinės gyventojai kompozitorių nori priskirti prie savųjų, tačiau A. Raudonikis save laiko joniškiečiu. „Esu užaugęs, daug metų praleidęs šiame mieste. Be to, aš – Joniškio miesto garbės pilietis“, – sako pašnekovas. Lietuvos legenda tvirtina, kad daug gražių akimirkų prabėgo vienoje Joniškio mokykloje, kurioje jis mokėsi. „Muzika mane domino dar mokyklos suole. Jau tuomet akompanuodavau liaudies šokiams. Žinoma, iš klausos, nes neturėjau muzikinio išsilavinimo. Vėliau grodavau įvairius šlagerius ir šokių vakarėliuose, – pasakoja kompozitorius. – Tačiau matematika, fizika ir kiti tikslieji mokslai buvo skandalingi dalykai. Viskas buvo nurašyta...“
Algimantas sako, kad jis, jau baigdamas mokyklą, žinojo, jog nori tapti kompozitoriumi. Tačiau tada A. Raudonikis išgirdo, kad, norint studijuoti šią specialybę, reikia būti sukūrus nemažai kūrinių. „Kai buvęs Liaudies teatro meno vadovas Povilas Mataitis man pasakė, kad reikia savos kūrybos kūrinių, tuomet ėmiausi ir per metus parašiau apie 20 dainų. Taip viskas ir prasidėjo“, – šypteli pašnekovas.

Matematiką nusirašė

Vėliau Algimantas persikėlė gyventi į Vilnių. Jis įstojo į dabartinę Juozo Tallat Kelpšos konservatoriją, teorijos-kompozicijos klasę. Tai buvo gana netikėta, nes iki tol A. Raudonikis niekur nesimokė muzikos, todėl ją pradėjo studijuoti būdamas 19 metų. Maža to, Konservatoriją jis baigė raudonu diplomu.
„Norėdamas apsidrausti, aš įstojau ir kitur – pasirinkau Vilniaus universitetą, pramonės ekonomikos studijas. Nežinau, kaip tuomet išlaikiau matematikos egzaminą... Matyt, tuomet nusirašiau, – šypteli kūrėjas. – Tačiau šios specialybės mokiausi tik pusę metų. Klausydamas apie marksizmą, spręsdavau harmonijos uždavinius. Ekonomika man buvo svetima. Juk nuo paauglystės žinojau, kad noriu būti kompozitorius, o muzikuodavau beveik kiaurą parą.“

Merginų numylėtinis?

Paklaustas, ar buvo populiarus tarp kitų studenčių, Algimantas nusijuokia. „Kur jau nesulauksi dėmesio! Ir į šokius dažnai nueidavau. O po jų kokią merginą ir namo palydėdavau... Nebuvau namisėda, dažnai vakarėliuose lankydavusi. Be to, jaunystėje buvau stileiva. Konservatorijoje pirmas dėvėjau siauras kelnes ir pilką skeltą švarką“, – atskleidžia pašnekovas, tačiau kuklinasi save vadinti merginų numylėtiniu. Tačiau kompozitorius pripažįsta, kad panelių dėmesio jam niekada netrūko. Galima tai suprasti: jis buvo muzikantas, grodavęs vakarėliuose, stilingas jaunikaitis, nevengdavęs naktinių klubų. O dėl tokių merginos pamesdavo galvą.

Muzika buvo paklausi

Algimanto, kaip kompozitoriaus, kūrybinis kelias įsibėgėjo baigus konservatoriją. „Baigęs keturis kursus, gavau darbą Liaudies meno rūmuose – dabartiniame Liaudies kultūros centre. Tuo metu ypač trūko muzikinio repertuaro, nes buvo itin daug muzikinių kolektyvų. Aš pradėjau rašyti įvairias dainas ir jos visos buvo atliekamos – turėjo didelę paklausą. Taip aš nukrypau į masinį populiariosios muzikos žanrą. Nors daugelis mano, kad tai yra antrarūšė muzika, tačiau ji kur kas paklausesnė“, – savo nuomonę dėsto vyras ir tvirtina dėl savo pasirinkimo nė kiek nesigailįs.

Ypatinga daina – ypatingai progai


A. Raudonikis yra vienas produktyviausių Lietuvos kompozitorių. Iš viso jis yra sukūręs daugiau kaip 700 įvairių kūrinių. Įdomu, kur ir kaip kūrėjas semiasi idėjų?
„Pavyzdžiui, bene žinomiausią savo kūrinį „Skinsiu raudoną rožę“ aš kūriau specialiai savo žmonai Aldonai. Buvo pirmos mūsų vestuvių metinės ir sugalvojau jai įteikti tokią dovaną, – pasakoja kompozitorius. – Iš pradžių sukūriau muziką, o vėliau parašiau Jonui Lapašinskui laišką ir paprašiau jo sukurti tekstą kūriniui apie gėles. Tiesa, jam nesakiau, kokiu tikslu kuriama ši daina. Tokia ir istorija.“
Algimantas sako, kai radijuje pradėjo groti „Skinsiu raudoną rožę“, prasidėjo jo pripažinimo laikas ir pakilimas. „Tuomet net mano tėvai pagaliau pradėjo džiaugtis mano pasiekimais. Nes iki tol jie skeptiškai žiūrėjo į mano profesiją. Manė, kad iš muzikos man gali sunkiai sektis pragyventi“, – prisipažįsta kūrėjas.

Mūzos? Jų nereikia!


A. Raudonikio dainas visą laiką atlikinėjo daug žymių atlikėjų. Tarp jų buvo ir iki šiol gerai žinomų gražuolių. Ar niekada kompozitoriui nekildavo minčių pasiūlyti jo muzikos atlikėjoms bendradarbiauti ne tik muzikiniame gyvenime?
„Ne, ne! Tikrai nebuvo jokių romanų su mano dainų atlikėjomis. Kažkaip net nekildavo tokių minčių“, – nusijuokia pašnekovas. Bet iš kur tuomet kompozitoriui kildavo minčių rašant muziką? Kas buvo jo mūzos?
„Gimsta dainos ir be mūzų. Čia yra darbas. Jei lauksi to įkvėpimo, tai viskas gali tęstis ir metus. Man pavykdavo ir be mūzų pagalbos sukurti kūrinį“, – tikina vyras.

Nori Ščiogolevaitės

Nors daugelis įsivaizduoja, kad senoliai pyksta ant jaunimo ir nemėgsta su jais bendrauti, tai galėtų paneigti A. Raudonikis. Kompozitorius – labai jaunatviškas žmogus. Jis bendrauja su įvairaus amžiaus žmonėmis, nuolat kuria, be to, neatsisako ir šiuolaikinių technologijų – 75 metų vyras turi mobilųjį telefoną, kuriuo moka puikiai naudotis.
Paklaustas apie galimą bendradarbiavimą su jaunimu, Algimantas išsako savo nuomonę. „Nematau jokio skirtumo, su kuo man bendrauti. Puikiai sutariu su jaunimu. Ir dabar mano koncertuose dainuoja jaunos kartos atlikėjai Vaida Genytė, Merūnas Vitulskis. Tiesa, nors Rūta Ščiogolevaitė kol kas nėra atlikusi mano dainos, tačiau labai to norėčiau ir įsivaizduočiau tokį bendradarbiavimą“, – kalba kūrėjas. Algimantas sako, jog nemato barjero tarp senolių ir jaunimo. „Jeigu į mane kreiptųsi jauni atlikėjai, tikrai neatsakyčiau jiems pagelbėti“, – tvirtina kompozitorius.

Turi mylimąją

Nors su žmona Aldona Algimantas pragyveno daugiau nei 20 metų, tačiau jie neturėjo vaikų. Pašnekovas sako, kad taip nusprendė pats gyvenimas. „Nesakau, kad nei galvojau, nei nemąsčiau apie vaikus. Tiesiog jų neturėjome ir tiek“, – nukerta kompozitorius.
Pasiteiravome, kaip ir su kuo Lietuvos legenda gyvena dabar. „Gyvenu vienas, tačiau negaliu sakyti, kad man liūdna. Nesu vienišius... – nutęsia kompozitorius ir suintriguoja. – Turiu damą. Jau gana seniai. Konkrečiai nieko nesakysiu, tik patvirtinsiu, kad nesu vienišius. Noriu bent šiek tiek būti paslaptingas.“

Dvigubas jubiliejus

Šiuo metu Algimantui netrūksta veiklos. Kompozitorius ir toliau kuria dainas. Be to, šiuo metu jis važinėja po Lietuvą su valstybiniu pučiamųjų orkestru „Trimitas“ ir organizuoja autorinius vakarus. Per juos atliekami žinomiausi Algimanto kūriniai, o pats kūrėjas veda šiuo vakarus.
„Be to, dabar artėja dar viena svarbi šventė. Balandžio 21 dieną Nacionaliniame operos ir baleto teatre, Vilniuje, vyks mano 75 metų jubiliejus ir kūrybinės veiklos penkiasdešimtmetis. Renginyje dalyvaus net 12 žinomų atlikėjų, pavyzdžiui, Virgilijus Noreika, Judita Leitaitė, Vytautas Juozapaitis ir kiti atliks mano dainas“, – džiaugiasi A. Raudonikis ir priduria, kad jaučiasi labai laimingas.
Temos: 1 Muzika

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Buvau geras Gyvenimas

200 jaunuolių Kaune aplankė 100 senolių: 82-ejų Irena svajoja atsikratyti lazdos

Kultūra

Įsivaizduoti Lietuvą. 100 metų, 100 vizijų. Norbertas Černiauskas: Kaip basketbolas tapo krepšiniu

Interviu Aktualu

N.Puteikis apie dalyvavimą ir prezidento, ir merų rinkimuose: „Politikas kaip sportininkas“

24sek

„Bayern“ iškilmingai pristato „Žalgirį“: Tai klubas, įveikęs finansinius milžinus

Aktualu

Sostinėje pasipylė avarijos: įspūdingas 8 automobilių „bučinys“ Geležinio Vilko gatvėje

Sportas

Plaukimo valdžia malšina revoliuciją kurdama Čempionų lygą su 4 mln. dolerių

„Eurolygos dienos“ prognozė: nutrūks pralaimėjimų „Bayern“ serija (3/3)

N-18 Aktualu

Paauglį, Anglijoje išprievartavusį ir nužudžiusį 14-metę lietuvę, pripažinus kaltu, jos motina nepaliauja klausti, kodėl

Mokslas.IT

„Facebook“ trečiosioms šalims suteikė prieigą prie 6,8 mln. vartotojų nuotraukų

Vardai

Vandalai nuplėšė Agnetos Kleizienės kalėdines dekoracijas: „Gaila, kad grinčai gyvena visose šalyse“

Gazas

„Winter Rally“ dabiutas: Marius Žiukelis ir Steponas Kriaučiūnas su BMW 328

24sek

„Žalgirio“ varžovas po futbolo sparnu: apgaulingi milijonai ir auganti jėga Europoje

15min recenzija Kultūra

Knygos recenzija. „Ruduo“ – literatūrinis koliažas „Brexit“, meno, laiko ir atminties temomis

Aktualu

Birutė Davidonytė: Subliuškę Vyriausybės ir premjero pažadai

Vardai

143 kg svėrusi Rima Antonovienė: „Pasakiau sau – geriau jau mirsiu sportuodama, nei lašinių kalėjime“

Vardai

Maltiečiams talkinęs M.Katleris prakalbo apie savo ateitį: „Galbūt 40-ies būsiu niekam nebeįdomus“

Vardai

Birutė Navickaitė po 10 metų pertraukos papuošė eglę: „Gimus dukrai, vėl noriu švęsti Kalėdas“

Aktualu

Savaitė keliuose: 50 kartų daugiau sužeistųjų nei žuvusiųjų

24sek

B.Daviesas – tarp pretendentų tapti Eurolygos sezono MVP

Aktualu

Irakas iškvietė Turkijos ambasadorių pasiaiškinti dėl aviacijos smūgių

Naujienos

Buvau geras Gyvenimas

200 jaunuolių Kaune aplankė 100 senolių: 82-ejų Irena svajoja atsikratyti lazdos

Kultūra

Įsivaizduoti Lietuvą. 100 metų, 100 vizijų. Norbertas Černiauskas: Kaip basketbolas tapo krepšiniu

Interviu Aktualu

N.Puteikis apie dalyvavimą ir prezidento, ir merų rinkimuose: „Politikas kaip sportininkas“

24sek

„Bayern“ iškilmingai pristato „Žalgirį“: Tai klubas, įveikęs finansinius milžinus

Aktualu

Sostinėje pasipylė avarijos: įspūdingas 8 automobilių „bučinys“ Geležinio Vilko gatvėje

Sportas

Plaukimo valdžia malšina revoliuciją kurdama Čempionų lygą su 4 mln. dolerių

„Eurolygos dienos“ prognozė: nutrūks pralaimėjimų „Bayern“ serija (3/3)

N-18 Aktualu

Paauglį, Anglijoje išprievartavusį ir nužudžiusį 14-metę lietuvę, pripažinus kaltu, jos motina nepaliauja klausti, kodėl

Mokslas.IT

„Facebook“ trečiosioms šalims suteikė prieigą prie 6,8 mln. vartotojų nuotraukų

Vardai

Vandalai nuplėšė Agnetos Kleizienės kalėdines dekoracijas: „Gaila, kad grinčai gyvena visose šalyse“

Gazas

„Winter Rally“ dabiutas: Marius Žiukelis ir Steponas Kriaučiūnas su BMW 328

24sek

„Žalgirio“ varžovas po futbolo sparnu: apgaulingi milijonai ir auganti jėga Europoje

15min recenzija Kultūra

Knygos recenzija. „Ruduo“ – literatūrinis koliažas „Brexit“, meno, laiko ir atminties temomis

Aktualu

Birutė Davidonytė: Subliuškę Vyriausybės ir premjero pažadai

Vardai

143 kg svėrusi Rima Antonovienė: „Pasakiau sau – geriau jau mirsiu sportuodama, nei lašinių kalėjime“

Vardai

Maltiečiams talkinęs M.Katleris prakalbo apie savo ateitį: „Galbūt 40-ies būsiu niekam nebeįdomus“

Vardai

Birutė Navickaitė po 10 metų pertraukos papuošė eglę: „Gimus dukrai, vėl noriu švęsti Kalėdas“

Aktualu

Savaitė keliuose: 50 kartų daugiau sužeistųjų nei žuvusiųjų

24sek

B.Daviesas – tarp pretendentų tapti Eurolygos sezono MVP

Aktualu

Irakas iškvietė Turkijos ambasadorių pasiaiškinti dėl aviacijos smūgių

Vardai

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Dovanoju sveikatą

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką