Dabar populiaru
Publikuota: 2009 vasario 18d. 15:55

Elvis Presley: tapęs popkultūros simboliu

Foto naujienai: Elvis Presley: tapęs popkultūros simboliu
zmones24.lt / AOP nuotrauka

Antro Elvio Presley nebuvo, nėra ir vargu ar kada nors bus. Charizmatiškas, nepakartojamas rokenrolo karalius vadinamas modernios Amerikos popkultūros simboliu. Jis paliko ryškų pėdsaką gerbėjų širdyse.

Pilnas vardas: Elvis Aaronas Presley.

Gimimo-mirimo data: 1935 01 08-1977 08 16.

Šeima, kurioje gimė: tėvas Vernonas Elvis Presley dirbo įvairius mažai apmokamus darbus, mama Gladys Love Smith buvo siuvėja; turėjo brolį dvynį, kuris per gimdymą mirė.

Meilės nuotykiai: ilgame Elvio meilužių sąraše yra ir vienos nakties nuotykis su Marilyn Monroe.

Pasiekimai: devyni auksiniai, šeši - platininiai albumai (vienas iš jų platininis buvo net devynis kartus!), šeši auksiniai ir trys platininiai garso takeliai (vienas iš jų platininis buvo tris kartus), du auksiniai ir vienas platininis tikro garso albumai, trys megaplatininiai tikro garso albumai.

 

Antro Elvio Presley nebuvo, nėra ir vargu ar kada nors bus. Charizmatiškas, nepakartojamas rokenrolo karalius vadinamas modernios Amerikos popkultūros simboliu. Jis paliko ryškų pėdsaką gerbėjų širdyse.

 

Kelias į šlovę

 

Vaikystėje Elvis net neįsivaizdavo, kad jo gyvenimas tikrai bus nepaprastas, juk būsima rokenrolo legenda elgetaudavo ir dažnai bijodavo, kad gali išaušti diena, kai nebus nei ką valgyti, nei kur miegoti. Kadangi berniuko tėvas už pinigų klastojimą buvo įkalintas, visi šeimos rūpesčiai užgulė motinos pečius. Nors moteris labai stengėsi, dideli mokesčiai ir mažas atlyginimas šeimą įstūmė į didelį skurdą. Kai Presley sukako dešimt, mama jam įteikė kuklią dovaną, iš esmės pakeitusią jo gyvenimą, - tai buvo gitara. Sulaukęs 18 metų, sunkvežimio vairuotojas Elvis mamos gimtadieniui įrašė dainą „My Happiness". Būtent nuo šios dainos prasidėjo dainininko kelias į stulbinamą šlovę. Pradėjęs dainuoti Elvis išsiskyrė iš vaikinų puikiu humoro jausmu, paprastumu ir komunikabilumu. Deja, vėliau šie bruožai išnyko, juos pakeitė atlikėjo pasipūtimas, arogancija ir perdėtas prabangos vertinimas „Kol nebuvo Elvio, nebuvo nieko", - kartą pasakė grupės „The Beatles" narys Johnas Lennonas. Ir jis buvo visiškai teisus!


Populiarumo viršūnė


Sukurti ir įrašyti pirmąsias dainas Elviui padėjo „Sun" įrašų studijos savininkas Samas Phillipsas, kuris vadovavo ankstesniais atlikėjo karjeros etapais. Samas, išgirdęs Presley dainas, iškart suprato, jog „baltaodis vyras su juodaodžių muzikos skambesiu ir jausmu" atneš jam milžinišką sėkmę. Kai pasaulis sužinojo apie Elvį, dėl jo iš proto ėjo milijonai žmonių visame pasaulyje. Tiesa, ne visi jį vertino teigiamai, ne visi liaupsino jo atliekamą muziką. Jo kojų ir klubų judesiai versdavo moteris iš susižavėjimo klykti, o kritikai tai vadindavo vulgarumu, blogu pavyzdžiu jaunimui. Rokenrolo karaliui išpopuliarėjus visame pasaulyje, Samas Phillipsas pardavė sutartį su Elviu RCA įrašų studijai už tuo metu begal didelę 40 000 JAV dolerių sumą. Dainininko pirmas naujoje kompanijoje išleistas įrašas buvo daina „Heartbreak Hotel", kuri akimirksniu užėmė pirmąsias vietas Amerikos topuose. Tais pačiais metais Elvis nusifilmavo pirmajame filme „Love Me Tender", o vėliau sukūrė vaidmenis daugiau nei trijose dešimtyse filmų. Per dvejus metus Presley įrašė keturiolika dainų. Visos joss buvo parduotos milijoniniu tiražu ir sukėlė tikrą perversmą muzikos pasaulyje ir Elvio gyvenime. Vaikiną užplūdo milžiniška populiarumo ir pinigų banga. Tačiau baigiantis 1956-iesiems, visa tai teko trumpam užmiršti, nes rokenrolo karalius buvo paimtas į armiją. Mėginimas jos išvengti būtų tik pakenkęs Elvio reputacijai. Sugrįžus iš kariuomenės, atlikėjo šlovė  neišblėso. Visi jo buvo labai pasiilgę. Pirmas atlikėjo albumas uždirbo 76 mln. JAV dolerių.

1961 m. įvyko paskutinis Presley pasirodymas. Vėliau rokenrolo karalius paniro į apatiją, alkoholį, narkotikus... Nors jis nebebuvo toks populiarus kaip anksčiau, jo muzika žmonės ir toliau žavėjosi. Amerikiečių dainininkas Bobas Dylanas pasakė: „Elvis - rokenrolo Dievas, religija, kuri gyvuos amžinai."


Meilės reikalai

 

Elvis pirmąkart įsimylėjo 15 metų. Jo susižavėjimo objektas - kaimynystėje gyvenusi mergaitė, kuri į berniuką nekreipė jokio dėmesio. Elviui tapus muzikos žvaigžde, dėl jo alpo tūkstančiai merginų. Nė į vieno atlikėjo koncertus neateidavo tiek dailiosios lyties atstovių kaip į Elvio. O Presley jas mokėdavo „užvesti". Pasibaigus koncertui, merginos bet kokia kaina stengdavosi patekti į užkulisius ir nors akies krašteliu iš arčiau pamatyti savo dievaitį. Su žmona dainininkas susipažino tarnaudamas armijoje. „Angelas! Tiesiog angelas!" - tegalėjo jis ištarti išvydęs Priscillą. Mergina buvo dešimčia metų už jį jaunesnė ir akylai tėvų saugoma. Kad galėtų vesti mylimąją, Elvis būsimiems uošviams turėjo prižadėti, kad žmonai jis suteiks visas galimybes siekti išsilavinimo. Beje, rokenrolo žvaigždė pažadą ištesėjo. Santuokoje su Amerikos sekso simboliu moteris neilgai ištvėrė. Daug kas netikėjo, kad būtent Priscilla jį metė, o ne atvirkščiai. Iš garsios santuokos liko tik prisiminimai ir vienturtė duktė Lisa Marie Presley, kuriai šiandien jau 41 metai. Kalbama, kad Elvio šeima iširo dėl daugelio priežasčių: dėl sunkaus atlikėjo charakterio, dėl jo silpnybės alkoholiui, narkotikams, dėl svetimoteriavimo. Kaip buvo iš tikrųjų, žino tik Priscilla.

 

Šlovės pabaiga


Ne viskas Elvio Prelsey gyvenime buvo gražu ir paprasta. Be muzikos, itin svarbią vietą atlikėjo gyvenime užėmė į narkotikus labai panašūs vaistai, orgijos, naktiniai šėliojimai. 1977 m. Elviui dar viskas sekėsi kaip iš pypkės: jis išgyveno kūrybinį pakilimą, asmeniniame gyvenime liepsnojo karšta meilė. Tačiau vėliau neliko nei sveikatos, nei balso, nei sėkmingos karjeros, o tik spindintys namai, nutukęs kūnas, perukas vietoj žymiosios šukuosenos, sceniniai drabužiai, labiau primenantys klouno kostiumą, o ne ankstesnius rokenrolo karaliaus apdarus. Bandžiusio sugrįžti į muzikos pasaulį dainininko gyvybę pasiglemžė per didelė minėtų vaistų dozė. Nors jis mirė, buvo apverktas ir palaidotas, iki  šiol atsiranda žmonių, tikinčių, kad Elvis Presley vis dar gyvas. Jų manymu, pavargęs nuo gyvenimo, įkyrių žurnalistų ir gerbėjų dainininkas neva imitavo savo mirtį ir dabar gyvena kaip paprastas žmogus.  


Miręs, bet turtingas


Nors nuo muzikos legendos mirties prabėgo daugiau kaip 30 metų, Presley vis dar gyvas gerbėjų širdyse. Elvio muzika kaskart suskamba naujai. Jo albumai vis dar sėkmingai parduodami. Jau antrus metus iš eilės Elvis yra daugiausia „uždirbanti" mirusi šou verslo žvaigždė. Rokenrolo karalius per praėjusius metus „uždirbo" 52 mln. JAV dolerių, o tai gerokai daugiau nei šlamančiųjų susižeria tokios muzikos pasaulio garsenybės kaip Justinas Timberlake'as (uždirbo 44 mln. JAV dolerių) ir popkaralienė Madonna (uždirbo 40 JAV mln. dolerių). Beje, rokenrolo karaliaus asmeniniais daiktais iki šio prekiaujama aukcionuose, pavyzdžiui, vienas Presley plaukas Barselonoje vykusiame aukcione parduotas už 1 250 eurų.

 

Susitikimai su karaliumi


Muzikos legendos duktė Lisa kiek mažiau nei prieš pusę metų pagimdė dvynukes Finley ir Fergie, kurios buvo „supažindintos" su žymiuoju seneliu. Per mediumą, kuris moka prišaukti dvasias, Lisa Marie Presley susisiekė su garsiuoju tėvu ir pristatė jam anūkes. Nors daugelis į tai žiūri skeptiškai, pati rokenrolo muzikos legendos duktė liko labai patenkinta seansu. „Aš tikrai bendravau su savo tėvu Elviu. Jaučiau jo energiją. Ten tikrai buvo jis", - sakė Lisa Marie.


Cher (62): neįvykęs pasimatymas


Turbūt reta mergina būtų atsisakiusi nueiti į pasimatymą su bene žinomiausiu visų laikų vyru ir sekso simboliu Elviu Presley. Tačiau Cher atsisakė! Dainininkė pabijojo praleisti naktį su rokenrolo karaliumi ir dabar dėl savo sprendimo labai gailisi. Maža to, atlikėjas jai prisipažino meilėje. „Aš per daug nervinausi, kad važiuočiau su Presley į Las Vegasą praleisti savaitgalio. Vėliau ir iki šiol  labai gailėjausi atsisakiusi", - guodėsi Cher.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Analitikai: Šiaurės Korėja neturi realių ketinimų atsisakyti branduolinių ginklų

Aktualu

V.Putinas staiga griebėsi nuolaidų dėl karo Sirijoje: kas lemia tokį nuolankumą?

Pasaulis kišenėje

Rudens kelionės į saulėtus kurortus: kiek galima sutaupyti ir ko reikia pasisaugoti

Mokslas.IT

Pradedami išankstiniai naujųjų „iPhone“ užsakymai, skelbiamos kainos

Verslas

Lituanistinių institutų jungimas iškėlė klausimą: ar viskas daroma tik dėl pastatų?

Popiežiaus vizitas Aktualu

Pagrindiniai popiežiaus Pranciškaus mokymo akcentai: ar jis išties reformuoja Bažnyčią?

Vardai

Po ilgos pertraukos Avril Lavigne pristato naują dainą: „Parašiau ją galvodama, kad mirštu“

Popiežiaus vizitas Sportas

Popiežius ir kamuolys: kodėl buvo vadinamas „pata dura“ ir nėra matęs žaidžiančio L.Messi?

Jolita Vaitkutė – apie kūrybą, skaitymą ir įsimintiniausias knygas

Pasaulis kišenėje

Agonija lėktuve: įgulai pamiršus sureguliuoti slėgį keleiviams iš nosies pasipylė kraujas

24sek

Domanto Sabonio universitetas suviliojo Kauno „Žalgirio“ talentą

Pasaulis kišenėje

Lietuvis Kretoje rado 1800 metų senumo vazą: iš pradžių man grasino kalėjimu

Aktualu

Be globėjų ir namų likęs našlaitis nerūpi ir valdininkams – vietos Vilniuje jam dar ieško

Deuce

Teniso pasaulį sužavėjo R.Berankio varžovo reakcija į teisėjo nuobaudą

Gyvenimas

Netapkite kliūtimi savo laimei: 3 mitai apie byrančią santuoką

Vardai

Mia pradeda gyvenimą iš naujo: „Pastarieji 4 metai su šiuo žmogumi man buvo tikra kančia“

Gazas

1000WOW: lietuvis pasiryžo įveikti 250 000 kilometrų ir pamatyti 1000 pasaulio stebuklų per 4 metus

24sek

Tarp LKL naujovių – du klubai po padidinamuoju stiklu ir R.Alijevui užtrenktos durys

Kultūra

Apie ką juoktis gyvenant priespaudoje, arba Humoras Palestinos kine

Popiežiaus vizitas Aktualu

Prieš popiežiaus Pranciškaus vizitą į Vilnių – sveikinimas Baltijos šalims

Naujienos

Aktualu

Analitikai: Šiaurės Korėja neturi realių ketinimų atsisakyti branduolinių ginklų

Aktualu

V.Putinas staiga griebėsi nuolaidų dėl karo Sirijoje: kas lemia tokį nuolankumą?

Pasaulis kišenėje

Rudens kelionės į saulėtus kurortus: kiek galima sutaupyti ir ko reikia pasisaugoti

Mokslas.IT

Pradedami išankstiniai naujųjų „iPhone“ užsakymai, skelbiamos kainos

Verslas

Lituanistinių institutų jungimas iškėlė klausimą: ar viskas daroma tik dėl pastatų?

Popiežiaus vizitas Aktualu

Pagrindiniai popiežiaus Pranciškaus mokymo akcentai: ar jis išties reformuoja Bažnyčią?

Vardai

Po ilgos pertraukos Avril Lavigne pristato naują dainą: „Parašiau ją galvodama, kad mirštu“

Popiežiaus vizitas Sportas

Popiežius ir kamuolys: kodėl buvo vadinamas „pata dura“ ir nėra matęs žaidžiančio L.Messi?

Jolita Vaitkutė – apie kūrybą, skaitymą ir įsimintiniausias knygas

Pasaulis kišenėje

Agonija lėktuve: įgulai pamiršus sureguliuoti slėgį keleiviams iš nosies pasipylė kraujas

24sek

Domanto Sabonio universitetas suviliojo Kauno „Žalgirio“ talentą

Pasaulis kišenėje

Lietuvis Kretoje rado 1800 metų senumo vazą: iš pradžių man grasino kalėjimu

Aktualu

Be globėjų ir namų likęs našlaitis nerūpi ir valdininkams – vietos Vilniuje jam dar ieško

Deuce

Teniso pasaulį sužavėjo R.Berankio varžovo reakcija į teisėjo nuobaudą

Gyvenimas

Netapkite kliūtimi savo laimei: 3 mitai apie byrančią santuoką

Vardai

Mia pradeda gyvenimą iš naujo: „Pastarieji 4 metai su šiuo žmogumi man buvo tikra kančia“

Gazas

1000WOW: lietuvis pasiryžo įveikti 250 000 kilometrų ir pamatyti 1000 pasaulio stebuklų per 4 metus

24sek

Tarp LKL naujovių – du klubai po padidinamuoju stiklu ir R.Alijevui užtrenktos durys

Kultūra

Apie ką juoktis gyvenant priespaudoje, arba Humoras Palestinos kine

Popiežiaus vizitas Aktualu

Prieš popiežiaus Pranciškaus vizitą į Vilnių – sveikinimas Baltijos šalims

Vardai

Daugiau vandens

Sveikata

Ruduo pilnas komplimentų

Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką