Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2009 gegužės 25d. 15:58

Juozas Statkevičius: esu pats sau premija!

Foto naujienai: Juozas Statkevičius: esu pats sau premija!
zmones24.lt / Gedimino Žilinsko nuotrauka

„Juk kažkada sakiau, kad mano vardu bus pavadinta gatvė, kad turėsime Eglės Špokaitės alėją ar Andriaus Mamontovo kalnelį", - juokiasi garsiausias Lietuvos drabužių dizaineris Juozas Statkevičius (40).

„Juk kažkada sakiau, kad mano vardu bus pavadinta gatvė, kad turėsime Eglės Špokaitės alėją ar Andriaus Mamontovo kalnelį", - juokiasi garsiausias Lietuvos drabužių dizaineris Juozas Statkevičius (40). Ir tai - beveik tiesa. Kol kas ne gatvė, bet jo vardo auditorija neseniai atidaryta Kauno kolegijoje, Justino Vienožinskio menų fakultete.


Juozas labai patenkintas, kad lentelė su jo vardu prie vienos iš Menų fakulteto auditorijos durų atsirado dar gyvam esant. „Ir Vytautas Kernagis, ir Jurga... Liga, o jau tada - Nacionalinė premija, pagarba ir šlovė. Kodėl mes žmonėms gerų žodžių nesakome, kol jie dar gyvi? Galvoju: pirmoji pagarbos sėklą pasėjo Birutė Kulnytė. Tai ji mane pakvietė į Lietuvos nacionalinį muziejų, surengė mano darbų parodą", - sako Juozas ir daug daug kartų dėkoja savo dėstytojoms Aldonai Ogijienei, Audronei Šakienei, Aldonai Tamošaitytei, Irenai Nazarkinai. Juozo Statkevičiaus vardo auditorija - jų mintis: „Oi, tos mano dėstytojos, myliu aš jas, jos visada ką nors sugalvoja. Man patinka žmonės be senatvinio dūmo... Juk iš tiesų - didžiulis dalykas! Per dvidešimt vienus metus kažin ar buvo kitas toks studentas, kuris būtų tiek daug pasiekęs: penkiasdešimt kolekcijų, kostiumai keturiasdešimt septyniems spektakliams, kolekcijos Paryžiuje, Niujorke, Palm Biče, prestižinės parodos, kostiumai Danijos princesei, valstybių prezidentams, jų žmonoms, Holivudo žvaigždėms, kvepalai, žvakės, knygos ir prestižinės parodos, daugybė straipsnių, šimtai fotosesijų, galybė interviu lietuvių ir pasaulio spaudoje: „Vogue", „Harper's Bazaar", „L'Officiel", „InStyle". O kiek klientų, laimingų nuotakų, sunku ir suskaičiuoti..."


Anais laikais dėstytojos mokėjo užkrėsti, sudominti, dabar kitoks laikotarpis, studentų entuziazmas dingo, vieną žiurstą pasiuvo, o jau galvą kelia, jau nori žurnaluose veidą rodyti. Sandrutė (Juozo bendramokslė dizainerė Sandra Striaukaitė - red. past.) man sako: „Kad pasirengtų „Mados infekcijai", jauniems dizaineriams davėme po dešimt tūkstančių litų, jie dejuoja, kad mažai..." Argi ne juokinga? O kas mums davė?! Net minties tokios neturėjome! Esu gavęs vienintelę pašalpą, ir tai ne iš lietuvių - paskutiniame Dailės akademijos kurse Soroso fondas skyrė tris šimtus dolerių, kad išvykčiau mokytis į Olandiją. Ai, ką čia kalbėti!.. Pažiūri į premijuotųjų sąrašą - čia pažįstamas, čia giminaitis, čia sesuo, čia pusseserė... Visai dėl to neišgyvenu. Esu pats sau premija! Noriu - darau kolekciją, noriu - nedarau, noriu - siuvu suknelę, noriu - nesiuvu, noriu - važiuoju į Maskvą, noriu - į Paryžių ar Niujorką. Esu pats sau ponas, niekam neskolingas..."


Tačiau kol atėjo štai toks laikas, Juozas tikina, reikėję daug iškentėti, daug, kaip pats sako, š... suvalgyti. Visi mato gražiąją pusę, o mada nėra lengvas verslas. Tuojau po studijų - blokada, paskui - užgriuvusi laisvė, tada - vėl sunkmetis, iš naujo aukštyn, o dabar ir vėl - duobė. „Apie kokią mados kultūrą kalbam?! Ne nuogi - ir gerai! Bet ne vien duona žmogus gyvas. Tos krizės nėra blogai, - šypteli. - Jos greitai parodo, kas yra kas, išnaikina vidutiniokus piktžoles. Visi žvaigždėmis nenori būti, o juk pirma lempele ar žiburėliu reikia degti. Pilkaisiais kardinolais - nepatinka, tik priekyje, tik viršelyje. Liguista tai ir netikra. Ir ta dviveidystė... Girdžiu kalbant: oi, Mantas blogai! Visi burnoja, bet eina. Jei jau net mano gerbiama Ramunė (dizainerė Ramunė Piekautaitė - red. past.)... Čia juk tas pat, jei Madonna į Cicino koncertą ateitų! Tikrai nenoriu nieko įžeisti, bet juk taip yra, tik ne visi drįsta kalbėti. Daug kam kažkodėl atrodo: turiu biznelį, man reikia rodytis, o juk iš tiesų garsas apie tave, einantis iš lūpų į lūpas, kur kas vertingesnis. Paryžiuje yra viena tokia ledainė. Nuo šešiolikto amžiaus ji taip nė karto ir nesireklamavo, bet patekti ten sunkiai įmanoma."


Kam jau kam, o Juozui reklamos nereikia. Jo drabužiai parduodami Niujorke, Tokijuje, Korėjoje, juos dėvi princesės, garsios aktorės ir dainininkės. „Sako, oi, tas Juozas, koks jis arogantiškas! Bet kodėl turėčiau būti kuklus, jei tiek dalykų vyksta aplinkui. Net ir dėstytojos, pamačiusios filmą, kurį rodėme per auditorijos atidarymą, aiktelėjo: „Tai tu ir tą darei, ir tą..." Bet aš ne dėl pliuso darau. Įdomu - ir darau! Ar ateitų į mano pristatymus ir spektaklius tūkstančiai, jei žmogus nebūtų talentingas, eruditas, autoritetas? Aš vis tikiuosi nors truputį kilstelėti aukščiau nei mada, atverti Lietuvos veidą pasauliui. Man tai - labai įdomu", - tikina.


„Juozai, o kodėl tu pats neini dėstytojauti?" - teiraujuosi. Mano klausimas jam sukelia juoką: „Ką tu? Aš dar pats mokausi! Turiu tiek daug išmokti. Bet „ne" irgi nesakau. Žinai, kokia mano filosofija: arba rimtai dirbi mados industrijoje, arba viską meti ir augini studentus. Niekaip nepakęsčiau: turiu penkiolika studentų, o iš jų - nė vienos žvaigždės. Geriau jau trys, bet talentingi! Priversčiau juos dirbti, išmuščiau norą tapti trumpalaikėmis, vidutinėmis žvaigždėmis. Jei neišeitų, sukraučiau jiems kuprines ir išvaryčiau per pasaulį. Vien talento neužtenka, akiratį privalai turėti, kad pats galėtum vertinti ir suprasti, kas yra tikra, nuostabu, vidutiniška ar tik apgailėtinas šlamštas."


Jis ir pats mėgsta įkvėpti šviežio oro kur nors Paryžiuje, Londone, Tel Avive ar Niujorke. Sako, tada Lietuvos problemos nebeatrodo tokios baisios, užsimiršta joje tvyrantis agresyvumas. „Atvažiavo į Vilnių koncertuoti vienas bičiulis, labai talentingas pasaulinio garso smuikininkas Aleksandras Roždestvenskis. Pilna Kongresų salė jo klausytis susirinko. Tai skambina jis man, klausia: „Ar tu vis dar čia? Gyvas? Ir ką tu veiki šitoj provincijoj?" O aš negaliu pabėgti, negaliu pamesti žmonių, su kuriais dvidešimt metų dirbu. Mes - komanda. Jei pasitaikys proga išvažiuoti į Paryžių, išsivešiu ir juos kartu."


Pirmųjų žingsnių prisiminimai į mados pasaulį Juozui kelia daugybę sentimentų: „Atėjome po aštuntos klasės. Snarglys ir iškart - sudėtingas įdomus mados pasaulis. O kiek mokytis turėjome: ir matematika, ir karinis parengimas, ir lietuvių, rusų, kita užsienio kalba, istorija, estetika, o dar kompozicija, piešimas, skulptūra, tapyba ir siuvimas... Tu jau patikėk, aš tokius raumenis esu užsiauginęs, toks sunkiasvoris, tokie šarvai, juk valgo mane nuo pirmųjų kolekcijų ir valgo, kabina etiketes... Pamenu, Dailės akademijoje už diplominį darbą man parašė devynis, gal dėl to, kad padariau keturiasdešimt modelių vietoj penkių? O kur visi tie, kurie tada gavo dešimtukus?"


Tą dieną, kai Kauno kolegijoje buvo atidaryta Juozo Statkevičiaus auditorija, lauke šėlo pavasaris. Grįžęs į Vilnių, Juozas vakare neatsigynė vienos minties: „Gali būti jaunatviškas, gerai atrodyti, gražiai rengtis, bet lentelė jau kabo... Vadinasi, šis tas jau nuveikta. Vargu ar kada man dar bus įteikta kokia premija. Juk milijonierius, turtuolis, damas rengia - kokios premijos... O aš sakau: jei žmogus negali nusipirkti mano suknelės ar kvepalų, tai jau tikrai gali įsigyti bilietą į spektaklį, kuriam kūriau drabužius. Argi tai nėra kultūra? Visada kalbėjau, kad tikrai ateis laikas, kai tau vienodai rodys visos premijos, tai, kad esi ignoruojamas. Bet nesu linkęs savęs gailėtis - ne žmonės, Dievulis mane apdovanojo, su kaupu atseikėjo jėgų, talento, sveikatos. Ir galiu džiaugtis, kad turiu mažą lentelę prie auditorijos durų ir didelę didelę, pasiaukojančių, dėmesingų dėstytojų širdį."

Pažymėkite klaidą tekste pele, paspaudę kairįjį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Škvalas prasiautė Vakarų Lietuvoje: turtą niokojo vėjas ir didžiuliai krušos gabalai, tūkstančiai gyventojų – be elektros

Aktualu

Niekas nenustebo: stringa Šiaurės Korėjos branduolinis nusiginklavimas

Aktualu

Sukčiai jūrininkus „čiupinėja“ po vieną: svajonių darbas kapitonui sukėlė įtarimų

Sportas

Kroatijos triumfas – vartininko klaida paskandino Argentinos rinktinę

Vardai

Erika Vitulskienė kviestinei publikai pristatė savo mados namus ir plius dydžio kolekciją

Gyvenimas

Mes lygūs. Futbolą komentuojanti Justina – apie debiutą eteryje ir futbolo kamuolį, atnešusį meilę

Pasaulis kišenėje

Birštonas: 17 atradimų, kuriuos galite patirti per savaitgalio poilsį

Aktualu

Didelių paukščių paauglystė: ką veikia Kuršių mariose nutūpę tūkstančiai gulbių?

Nesenstančios knygos: perleistų kūrinių TOP 10

Interviu Vardai

P.Gražulio vaiką pagimdžiusi Birutė: „Tikslas pasiektas – jis daugiau nežemins mano dukters“

Aktualu

Pajūris jau mirksta lietuje – poilsiautojai slepiasi, verslininkai garsina muziką

Vardai

Grožio vakaras sudomino būrį garsenybių: tarp jų – kūdikio besilaukiančią Inetą Stasiulytę

Aktualu

Sausra keičia tradicijas: ar degs Joninių laužai?

Gazas

Kauno valdžia stebina kaunietį: autobusų stotelę iš pavojingos vietos iškėlė „į niekur“

24sek

Vilniaus „Lietuvos rytas“ oficialiai paskelbė naują klubo pavadinimą

24sek

Ant NBA slenksčio – tryliktas lietuvis: naktis, kuri gali pakeisti 20-mečio likimą

Gyvenimas

Kodėl alkoholis moterims kenkia labiau nei vyrams?

Aktualu

A.Ramanausko-Vanago palaikus suradę mokslininkai – ties skurdo riba

Kultūra

Vilniaus aukciono vadovė: didžioji dalis čia parduodamų daiktų – vidurinei klasei įperkami dalykai

Kultūra

„teamLab“: skirtingas mūsų mintis skiriančios sienos yra labai įvairios

Naujienos

Aktualu

Škvalas prasiautė Vakarų Lietuvoje: turtą niokojo vėjas ir didžiuliai krušos gabalai, tūkstančiai gyventojų – be elektros

Aktualu

Niekas nenustebo: stringa Šiaurės Korėjos branduolinis nusiginklavimas

Aktualu

Sukčiai jūrininkus „čiupinėja“ po vieną: svajonių darbas kapitonui sukėlė įtarimų

Sportas

Kroatijos triumfas – vartininko klaida paskandino Argentinos rinktinę

Aktualu

A.Ramanausko-Vanago palaikus suradę mokslininkai – ties skurdo riba

Kultūra

Vilniaus aukciono vadovė: didžioji dalis čia parduodamų daiktų – vidurinei klasei įperkami dalykai

Kultūra

„teamLab“: skirtingas mūsų mintis skiriančios sienos yra labai įvairios

Laisvalaikis

Pietų Korėjos teismas uždraudė skersti šunis mėsai

Verslas

„Burger King“ atsiprašė už moteris žeidžiančią reklamą Pasaulio futbolo čempionate

N-18 Vardai

„X Faktoriaus“ dalyvė M.Pivoriūnaitė nusivylė teismu: „Nepilnamečiai gali tave daužyti, kiek nori“

24sek

NBA naujokų biržos favoritai – atletiški milžinai ir magiškasis slovėnas

Verslas

Siūloma įteisinti „naminukę“ – Seime įveiktas pirmas barjeras

Kaip dabar tikėti bet kuo, ką sako P.Gražulis? 
Aktualu

Du P.Gražulio veidai: vienas ragino daryti abortą, kitas iki užkimimo gynė embrioną

Aktualu

JK žada po „Brexit“ užtikrinti paprastą ES piliečių registraciją

Kultūra

Į Kauną atkeliauja šiuolaikinis cirkas: dvi savaites miestas gyvens kitu ritmu

Sportas

Istorinis 19-mečio įvartis atvedė Prancūziją į aštuntfinalį

Nidoje ant Parnidžio kopos atidengtas paminklas filosofui Jeanui-Paului Sartre'u

Pasaulis kišenėje

Maršrutas savaitgaliui: dviračiu Kauno tvirtovės fortų žiedu

Vardai

TV žvaigždė ir „Mis Didžioji Britanija“ Sophie Gradon rasta negyva savo namuose

15min recenzija Kultūra

„Laimės respublikoje“ ir pragaro labirinte

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Video

Maudymosi kostiumėlių tendencijos

Pinigai mano ateičiai

30 geriausių restoranų

Remontas be nervų

Sveikata

Svajonių virtuvė

Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką