Dabar populiaru
Publikuota: 2009 kovo 6d. 14:23

Legendinė Jacqueline Kennedy (1929–1994)

Foto naujienai: Legendinė Jacqueline Kennedy (1929–1994)
zmones24.lt / AOP nuotrauka

Legendinio nužudyto JAV prezidento Johno Fitzgeraldo Kennedy žmona Jacqueline iki šiol vadinama viena įtakingiausių mados ikonų.

Vardas, pavardė: Jacqueline Lee Bouvier Kennedy Onassis.
Gimė–mirė: 1929 07 28–1994 05 19.
Šeima, kurioje gimė: gimė biržos brokerio ir namų šeimininkės šeimoje, turėjo jaunesniąją seserį, vėliau tėvai išsiskyrė.
Meilės nuotykiai: Johnas F. Kennedy, Aristotle’is Onassis, Maurice’as Tempelsmanas.
Šeiminė padėtis: ištekėjo dukart; su Johnu F. Kennedy susilaukė Caroline ir Johno jaunesniojo; nors buvo nėščia penkissyk – kiti vaikai mirė.
Pasiekimai: jauniausia iš kada nors išrinktų JAV prezidentų žmonų; stiliaus ir mados simbolis.

Įdomūs faktai:

• Jacqueline gyslomis tekėjo tikros prancūzų aristokratės kraujas.
• Ji visada žinojo apie vyro meilužes, tačiau sielotis ar išsiskirti su Johnu niekada negalvojo, mat tai laikė prasto tono ženklu.
• Vaikystėje svajojo būti balerina.
• Paskutiniuosius 12 gyvenimo metų Jacqueline Kennedy Onassis dėvėjo tik mados namų „Carolina Herrera“ drabužius.
• Kalbama, kad skrybėlaitės-„tabletės“ autorinės teisės priklauso Jackie.

Garsus Kennedy klanas į pasaulio istoriją įėjo ne tik kaip įtakingų politikų šeima. Legendinio nužudyto JAV prezidento Johno Fitzgeraldo Kennedy žmona Jacqueline iki šiol vadinama viena įtakingiausių mados ikonų, kurios stilių, kaip kalbama, pamėgdžioja net „naujai iškepta“ pirmoji JAV dama Michelle Obama.

Stilius à la Jackie

Trumpi trijų eilių perlų karoliai, juoda uždara suknelė iki kelių, maža rankinė, baltos ilgos pirštinaitės ir dideli akiniai... Kažkur girdėta? Be abejo, tokį aprangos stilių, tapusį klasika, padiktavo Jackie. Paprasta mergina, kuri jau nuo lopšio buvo auginama it kilmingiausia aristokratė, turėjo puikią stiliaus pajautą – šios moters aprangos kodas XX amžiaus 7-ajame dešimtmetyje sukėlė revoliuciją.
Į mados istoriją įėjo asimetriškas puikios medžiagos Jacqueline kostiumėlis, kurį ji vilkėjo 1961 metais. Tai buvo ir ekstravagantiška, ir taip subtilu, kad net didžiausi mados kritikai nedrįso priekaištauti žaviajai Jackie. Maža to, ji netgi turėjo asmeninį dizainerį, kuris, tiesą sakant, dažniau it koks paprastas siuvėjas įgyvendindavo pirmosios šalies ponios eskizus, o ne pats jai kurdavo. Taip, tai tas pats žymusis Olegas Cassini, apie kurį pasaulis nė nebūtų sužinojęs, jei ne Jaukie. Nors ši žavi ir rafinuota moteris dievino prancūzų mados kūrėjus, tačiau puritoniška Amerika reiškė viešą nepasitenkinimą – JAV pirmoji dama turi būti patriotiška! Tik tarp mūsų: sklido gandai, jog svetima pavarde Jacqueline Kennedy atkeliaudavo siuntiniai iš „Givenchy“ mados namų, tačiau ji nuardydavo jų etiketes, o iki tol niekam nežinomas Olegas Cassini... prisiūdavo savąsias.

Ponas prezidentas

Jaunystėje Jacquelina nebuvo turtais aptekusi mergina. Baigusi Vašingtono universitetą, ji įsidarbino reportere laikraštyje. Visos jos pajamos tebuvo vos 50 JAV dolerių per savaitę, tačiau net ir su kuklia pinigų suma mergina puikiai sugebėjo išsisukti. Ir pasisekė Jackie taip, jog jos išraiškingų akių žavesio pakerėtas tuometis senatorius Johnas F. Kennedy mielai viengungystę iškeitė į stilingos, puikiai kalbančios prancūziškai merginos draugiją. Žinoma, ši istorija turi ir tamsiąją pusę: Jackie senatorių persekiojo, o puikų išsilavinimą ir iš krikščioniškos šeimos kilusi mergina buvo gera partija kandidatui į JAV prezidentus. Be to, nereikėtų pamiršti, kad antrasis Jacqueline motinos vyras – Hughas D. Auchinclossas – turėjo gausybę įtakingų bičiulių, pavyzdžiui, tarp jų buvo Rockefellerių, Tiffany šeimos nariai. Tačiau daugeliui žmonių iki šiol neaišku, ką ši elegantiška, išprususi ir labai jautri moteris veikė su storžieviu, kirkinančiu visas iš eilės sekretores amerikiečiu Johnu F. Kennedy. Ar tai abiem pusėms naudingas sandoris? Galbūt.
Tačiau kuris iš jų turėjo daugiau naudos – niekas nebesužinos.

Geroji fėja...

Viename interviu 35-asis JAV prezidentas Johnas F. Kennedy, kuris rinkiminei kampanijai išleido 14 mln. JAV dolerių, prisipažino, kad jo žmona – tikra fėja. Poros namuose visada buvo jauku ir tvarkinga, netrūko ir prezidento taip mėgstamų žlėgtainių bei keptų bulvyčių. Žmona visada žinojo, kad jos brangusis Johnas namo negrįžta ne dėl neatidėliotinų politinių reikalų, o dėl dar vieno meilės nuotykio. Tačiau Jacqueline nekėlė jokių pavydo scenų dėl dviejų priežasčių: pirma – ji buvo auklėta niekada nesižeminti ir iki galo išlikti oriai (vadinasi, „nežinoti“), antra – isteriškas elgesys būtų pridaręs tik žalos jų „sandoriui“. Tačiau griežtai teigti, kad tarp šių sutuoktinių nebuvo jausmų, būtų netiesa. JAV prezidentas Kennedy džiaugėsi žmona, lepino ją, leido jai realizuoti meninį polėkį – Baltuosius rūmus, kuriuos Jacqueline vadino „klojimu“, ji taip iščiustijo, kad iki šiol netyla kalbos apie milijonus kainavusias antikvarines vertybes. Nors Jackie dievino prabangą, tačiau ji visuomet jausdavo ribą, kada reikia sustoti, kad netaptų pompastiško gyvenimo karaliene.
Kai 1963-iaisiais, po vyro nužudymo, Jacqueline kraustėsi iš Baltųjų rūmų, prezidento miegamajame, virš židinio, ji paliko graviruotą bronzinę lentelę, kurioje buvo parašyta: „Šiame kambaryje gyveno Johnas F. Kennedy su žmona Jacqueline. Jie čia išgyveno dvejus metus dešimt mėnesių ir dvi dienas – nuo 1961 m. sausio 20 dienos iki 1963 m. lapkričio 22 dienos.“
O kur dar garsiosios kompozitoriaus Leonardo Bernsteino „Mišios“, kurios, Jackie paprašius, sukurtos jos vyrui atminti, tiksliau – atidarant Kennedy vardo meno centrą. Tai buvo ne tik jausmų ar pagarbos sutuoktiniui ženklas: būkime atviri, juk Jackie mėgo pasireklamuoti...

...ar stilingas demonas?

Be abejo, liaupsinti šią moterį tikrai yra už ką. Tačiau ši milijonų dievinama mados ikona visą gyvenimą turėjo kelis priešus – savo vyro seseris ir besaikį išlaidumą. Išleisti kelis tūkstančius piniginei ar skarelei jai atrodė natūralu, o kelissyk nusifotografuoti tuo pačiu apdaru – tikra nelaimė! Dėl išlaidumo jai nuolat priekaištaudavo ir Johnas F. Kennedy, bet ji visada turėdavo ką atkirsti, pavyzdžiui, „jei tu rinkiminei kampanijai, t. y. pinigams „į orą“, gali išleisti milijonus, kodėl mano išlaidos negali sudaryti 100 000 JAV dolerių“.
Pinigus ponia Kennedy švaistė ne tik madingiems apdarams ar prabangiam interjerui. Iki gyvenimo pabaigos puikią išvaizdą jai padėjo išsaugoti plastinės operacijos ir ypatinga kosmetika.
Nemalonėn Jacqueline papuolė ir dėl prezidento žmonai deramų pareigų vengimo. Ji nerengė labdaringų akcijų ir nesilankydavo vaikų globos namuose su maišais dovanų. Tačiau ir tada žavioji Jackie turėjo pasiteisinimą: „Aš noriu rūpintis tik vyru ir vaikais. Jei pasinersiu į visuomeninę veiklą, neliks laiko šeimai.“ Tad keturias dienas per savaitę, kai Jackie su vaikais būdavo ne Baltuosiuose rūmuose, o jų šeimai priklausančiame užmiesčio name „prezidentauti“ likdavo vyro seserys ar anyta. Iki gyvenimo pabaigos tarp šių moterų tvyrojo nesantaika. Kalbama, kad Johno F. Kennedy seserys tarpusavyje dažnai apkalbėdavo, tyčiodavosi iš „keistuolės ir tinginės“.
Jacqueline, kurios gyvenime buvo ne tik žavūs kaspinėliai ir lakuotos odos bateliai, bet ir marios netekčių, nevengdavo ir pasilinksminti. Ypač moteris „paleido vadžias“, kai jos akyse nušovė Johno F. Kennedy brolį.

Aistra vaikams

Jackie su Johnu susilaukė dviejų vaikų, tačiau likimas jai lėmė pastoti net penkis kartus. Deja, jos biografijoje galime rasti ir persileidimą, ir negyvagymį, ir vos kelias paras išgyvenusį kūdikį. Kai prie Jacqueline akių buvo nušautas sutuoktinis, ji ilgai neįstengė daryti nieko kita, o tik leisti laiką su vaikais: kartu jie jodinėdavo, skaitydavo, vaidindavo... Vienas iš labiausiai graudinančių faktų, liudijančių Jackie stiprybę ir meilę atžaloms, – gimtadienio tortas su žvakutėmis trimečiui sūneliui... praėjus vos kelioms valandoms po vyro laidotuvių. „Aš privalau jiems suteikti laimės. Vaikai negali gedėti“, – atkirto į skeptišką komentarą moteris, kuri pirmąja JAV ponia tapo būdama vos 31 metų. Tačiau ir Jackie vaikus palytėjo Kennedy prakeiksmas. Senatorius Johnas jaunesnysis, mylimas Jacqueline sūnus, žuvo sudužus lėktuvui. Nors šis atodūsis ir skamba makabriškai, laimė, kad moteris jau buvo mirusi nuo leukemijos, nes dar vieno mylimo žmogaus laidotuvių ji tikrai nebūtų ištvėrusi.

Salas dovanojantis graikas


Jonijos jūroje esančią Scorpios salą graikų milijardierius Aristotle Onassis padovanojo mylimai Jacqueline, kuri už jo tekėjo ne tik norėdama pamiršti praeities negandas, bet ir papildyti savo kišenę. Tuo metu Jackie buvo 39, o laivų magnatui – 62 metai. Tačiau tik apie 17 000 JAV dolerių per metus po vyro mirties paveldėjusi Jacqueline sutiko sudaryti malonų sandėrį ir tapti ponia Onassis. Tiesa, į jų vedybų sutartį buvo įtrauktas punktas, kad moteris, jei nenorės, galės su turčiumi nemiegoti. Tačiau Jaukie ne kartą sakė pamilusi graikų kilmės milijardierių Onassį, leidusį jai švaistyti milžiniškus pinigus ir savo malonumui dirbti žurnalistės darbą. Nežinia, ar tai tiesa, ar melas, tačiau gyvenimo pabaigoje Jacqueline Kennedy Onassis, net ir susirgusi onkologine kraujo liga, švytėjo. Tebešvyti iki šiol...

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Vilniaus valdžia parduoda apleistus rūmus, kuriuose kadaise veikė Akių ligoninė

Aktualu

Ar kinams galima patikėti vadovauti pasaulinėms institucijoms?

Patikrinta 15min Aktualu

Tiesa ar melas? A.Maldeikienė: „W.Churchillis kultūrą kėlė aukščiau gynybos finansavimo“

Interviu 24sek

Po septintos operacijos jis vėl čia – Carlosas Delfino apie Sabą ir kovas su Lietuva

Aktualu

Orai.lt: vėjas rims, bet šiluma negrįš

Gazas

Kodėl S.Vettelis čempiono titulą vėl padovanojo L.Hamiltonui?

Prie Brazausko buvo...

„Ginčas“ dėl D.Sabonio ir J.Valančiūno: kuris bus geresnis naujame NBA sezone?

Aktualu

Kaip Kremliaus propaganda Ukrainos parlamento pirmininką pavertė A.Hitlerio gerbėju?

Verslas

Vilniaus oro uosto keleivių nuotykiai sekmadieniais: vieni pasiklydo, kitiems sugedo sistema

Aktualu

Vaiko teisių tarnybos vadovė: kauniečių šeimos berniukas buvo mušamas rykštele

Gyvenimas

Mes lygūs. Knygų dama Nora Žaliūkė – apie ją užbūrusius skaitinius ir laiškus, siunčiamus nepažįstamajai

Interviu Aktualu

Atviras smurtu prieš sūnų apkaltintos kaunietės interviu: „Mūsų šeima sugriauta“

Sportas

Čempionų lyga: „Juventus“ pergalė ir C.Ronaldo gestas išsišokusiam sirgaliui

Vardai

Po žinios apie M.Kuzminsko skyrybas prabilo E.Andreikaitės draugė: „Santuoka griuvo dėl neištikimybės“

24sek

Manto Kalniečio šou Europos taurėje – prie pergalės prisidėjo dvigubu dubliu

Sportas

Nelaimė Romoje – dešimtys futbolo sirgalių rimtai sužeisti įgriuvus eskalatoriui

Kultūra

Haruki Murakami: „Kurdamas leidžiuosi į keisčiausias ir paslaptingiausias vietas savyje“

Pasaulis kišenėje

Kroatija – spindinti Adrijos širdis

Aktualu

Ką INF sutartis reiškia JAV ir Europai bei kodėl D.Trumpas paminėjo Kiniją?

Naujienos

Verslas

Vilniaus valdžia parduoda apleistus rūmus, kuriuose kadaise veikė Akių ligoninė

Aktualu

Ar kinams galima patikėti vadovauti pasaulinėms institucijoms?

Patikrinta 15min Aktualu

Tiesa ar melas? A.Maldeikienė: „W.Churchillis kultūrą kėlė aukščiau gynybos finansavimo“

Interviu 24sek

Po septintos operacijos jis vėl čia – Carlosas Delfino apie Sabą ir kovas su Lietuva

Aktualu

Orai.lt: vėjas rims, bet šiluma negrįš

Gazas

Kodėl S.Vettelis čempiono titulą vėl padovanojo L.Hamiltonui?

Prie Brazausko buvo...

„Ginčas“ dėl D.Sabonio ir J.Valančiūno: kuris bus geresnis naujame NBA sezone?

Aktualu

Kaip Kremliaus propaganda Ukrainos parlamento pirmininką pavertė A.Hitlerio gerbėju?

Verslas

Vilniaus oro uosto keleivių nuotykiai sekmadieniais: vieni pasiklydo, kitiems sugedo sistema

Aktualu

Vaiko teisių tarnybos vadovė: kauniečių šeimos berniukas buvo mušamas rykštele

Gyvenimas

Mes lygūs. Knygų dama Nora Žaliūkė – apie ją užbūrusius skaitinius ir laiškus, siunčiamus nepažįstamajai

Interviu Aktualu

Atviras smurtu prieš sūnų apkaltintos kaunietės interviu: „Mūsų šeima sugriauta“

Sportas

Čempionų lyga: „Juventus“ pergalė ir C.Ronaldo gestas išsišokusiam sirgaliui

Vardai

Po žinios apie M.Kuzminsko skyrybas prabilo E.Andreikaitės draugė: „Santuoka griuvo dėl neištikimybės“

24sek

Manto Kalniečio šou Europos taurėje – prie pergalės prisidėjo dvigubu dubliu

Sportas

Nelaimė Romoje – dešimtys futbolo sirgalių rimtai sužeisti įgriuvus eskalatoriui

Kultūra

Haruki Murakami: „Kurdamas leidžiuosi į keisčiausias ir paslaptingiausias vietas savyje“

Pasaulis kišenėje

Kroatija – spindinti Adrijos širdis

Aktualu

Ką INF sutartis reiškia JAV ir Europai bei kodėl D.Trumpas paminėjo Kiniją?

Gera keliauti kartu

BALTIJOS MAISTO IR GĖRIMŲ PARODA „BAF“ 2018

Įkvėpk daugiau gyvenimo

Nacionalinis sveikatos egzaminas 2018

Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką