Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Neringa Skrudupaitė: pas orangutanų karalienę

Foto naujienai: Neringa Skrudupaitė: pas orangutanų karalienę
zmones24.lt / Nuotrauka iš asmeninio albumo
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

„Praleidau laimės dienas Kalimantane! - nuo įspūdžių neatsigauna žurnalistė Neringa Skrudupaitė (33), ką tik grįžusi iš Borneo salos.

Daugiau 15min Vardai naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

„Praleidau laimės dienas Kalimantane! - nuo įspūdžių neatsigauna žurnalistė Neringa Skrudupaitė (33), ką tik grįžusi iš Borneo salos, į kurią vyko susitikti su pasaulyje garsiausia primatologe, visų orangutanų motina tituluojama Birute Marija Filomena Galdikas (62). - Jei Žemėje yra rojus, aš jame buvau!"


Žurnalistė neslepia, kad skrydis iki Borneo salos, padalytos tarp Malaizijos, Brunėjaus sultonato ir Indonezijos, kur šiai priklausančioje Kalimantano srityje, Kemplikyje, Birutė Galdikas 1971-aisiais įkūrė pirmąją orangutanų stebėjimo stovyklą, buvo alinantis. Vilnius-Frankfurtas-Singapūras-Džakarta-Balis-Java-Floreso sala-Lomboko sala-Gili salos-Borneo, Bandžarmasinas, iš ten - į Pangkalanbuną. Suskaičiavo, kad per beveik mėnesį trukusią išvyką skraidė penkias dienas. Pusšeštos klaidžiojo Kalimanto nacionaliniame parke, iš jų su profesore praleido pusantros.


„Labai varginanti kelionė... - prisipažįsta visuomet energinga laidos „Keliaukim!" kūrėja ir vedėja. - Vien aparatūra, kurią tampausi - fotoaparatai, filmavimo kamera, kasetės, objektyvai, knygos, svėrė dvidešimt vieną kilogramą! Kasdienė našta, neskaitant kitos mantos. Tai buvo, kaip su draugais vadiname, vargo kelionė, po kurios būtinai reikia poilsio. Nepaisant visko, tai - didžiausias mano kelioninių svajonių išsipildymas! Ne Indonezija, kur plūsta marios turistų. Tikslas buvo tos penkios dienos Kalimantane, ir jos atpirko visus sunkumus."


Apsilankyti Borneo pas profesorę B. Galdikas Neringa svajojo metus. Šis troškimas gimė Ugandos kalnuose stebint laukines gorilas: „Tada supratau, kad būtinai turiu aplankyti Birutę. Ji man - įdomiausia pasaulyje lietuvių kilmės garsenybė." Neringa ir jos vyras Darius Gudelis dažniausiai svetur traukia su šeimos draugais užkietėjusiais keliauninkais. Kai kompanija pradėjo rengti išvyką į Indoneziją, žurnalistė nusprendė vykti, bet tik su sąlyga, kad galės susitikti su profesore. Neringa elektoriniu paštu susisiekė su ja ir gavo atsakymą, kad pasimatyti galėtų kelionės pradžioje.


„Iki paskutinės minutės nežinojau, įvyks susitikimas ar ne, - prisipažįsta. - Susisiekti su Birute asmeniškai nebuvo galimybių, į elektronines žinutes daugiau atsakymų nebuvo, net jos patikėtiniai Indonezijoje nežinojo, ar tikrai ji atvyks iš Amerikos. Birutė sunkiai sugaunama - nuolat keliauja po pasaulį. Laimei, nutariau atidėti skrydį namo. Išaiškėjo, kad pasikeitė mokslininkės planai ir ji į Borneo galės atskristi tik mūsų kelionės pabaigoje. Kaip tik tuo metu Indonezijoje vyko rinkimai, buvo panaikintas vienas mūsų skrydis, todėl į Kalimantaną su manimi nebekeliavo dar keli draugai. Pas Birutę išvykau ir paskui Lietuvon parskridau viena."


Susitikimas su grasiąja primatologe žurnalistei paliko neišdildomą įspūdį: „Į Kalimantaną ji atvyko tik dėl mūsų susitikimo! Dvi dienas ten pabuvo, grįžo į Ameriką, tada - į Lietuvą. Per tą laiką apžiūrėjo, kaip veikia centras, kaip laikosi jos globotiniai. Priėmė mane labai šiltai, nors buvau paprasta turistė, viena iš šimtų ten besilankančių. Gal todėl, kad iš Lietuvos? Ji jaučia didelę meilę ir daug sentimentų tėvų gimtinei...


Kokia ji asmenybė? Birutė - nuostabiai bendraujantis, šiltas, malonus žmogus. Jos santykis su visais toks, lyg kiekvienas būtų svarbiausias. Savo veikla ir asmeninėmis savybėmis Borneo ji užsitarnavo milžinišką pagarbą, ją vadina profesore, arba Ibu, kas vietos kalba reiškia Motina. Birutė Galdikas pirmiausia - mokslininkė. Pamačiau žmogų, labai stipriai susijusį su gamta. Ji nėra išprotėjusi dėl orangutanų, kaip galbūt kam nors susidaręs įspūdis. Su beždžionėmis elgiasi normaliai. Taip, kaip ir mes su savo augintiniais. Juk imame juos ant rankų, glostome, bučiuojame." Kas atsispirtų švelnumo protrūkiui, kai ant rankų susirango ir visomis keturiomis apsivijęs jaukiai priglunda ugniniais gaurais apaugęs padarėlis?


Profesorė pažįsta visus iki vieno reabilitacijos centro gyventojus, o jų - apie 350, žino kiekvieno „žmogaus iš miškų", kaip juos vadina vietos gyventojai, atsiradimo istoriją, suteikia jiems vardus. Orangutanai - žmogui artimiausi primatai, sutampa net 97 procentai mūsų genofondo. Šių žmogbeždžionių intelektas gali būti kaip trejų metų vaiko. Profesorė su jais bendrauja kaip su žmonėmis, o šie supranta kiekvieną žodį. Vos Birutė pasirodo reabilitacijos centre, ją lyg savo mamą iškart apsupa beždžionės.


„Tas dvi dienas buvau jos gyvenimo dalis - prisisegiau kaip koks orangutanas ir visur su ja vaikščiojau, stebėjau, domėjausi, - juokiasi Neringa. - Nesitikėjau, kad Birutė man aprodys viską, kas įmanoma. Patekau ten, kur turistai neįleidžiami: ten auginami, mokomi „kūdikiai" orangutaniukai, buvau ir giliai miške - „paauglių", apie septynerių metų, beždžioniukų stovykloje. Į Birutės šeimos namus tik trumpam užsukome - ji pageidavo, kad pokalbiai ir filmavimai vyktų reabilitacijos centre. Nustebino profesorės užuomina, kad norėtų veiklą perduoti žmogui iš Lietuvos. Su ja atvykęs jauniausias sūnus Fredas puikiai pažįsta visus orangutanus, padeda mamai. Tačiau su jos veikla, kaip ir vyresni vaikai, gyvenimo nesieja, jis - kino prodiuseris."

Išvykdama Neringa prisipažino: „Čia palieku pusę širdies. Ir grįšiu jos pasiimti." Kai netrukus Vilniuje žurnalistė Birutę sutiko, ši pasakė: „Matau, tu vis dar laiminga. Teks atvažiuosi savo širdies pasiimti!" Išties vasaros pabaigoje N. Skrudupaitė ketina vykti į Borneo su pirmųjų Lietuvos savanorių grupe.


Birutė Galdikas: tik faktai


 • Birutė Marija Filomena Galdikas gimė 1946 metų gegužės 10 dieną karo pabėgėlių stovykloje Vokietijoje. 1948-aisiais su tėvais persikėlė į Kanadą, 1964 metais - į JAV.

 

 • Devyniolikos ištekėjo už dvejais metais jaunesnio kanadiečio fotografo Rodo Brindamouro.

 • 1966 metais baigė psichologijos ir zoologijos, 1969-aisiais - antropologijos studijas Los Andželo universitete.

 • Tyrinėti primatus paskatino garsusis Kenijos antropologas Louisas Leakey. Birutė, kaip viena gabiausių jo mokinių, buvo išsiųsta į Indoneziją stebėti orangutanų.

 • 1971-aisiais su vyru atvyko į Indonezijai priklausančią Borneo salos dalį Kalimantaną ir įkūrė pirmąją orangutanų stebėjimo stovyklą. Po kelerių metų gimė Birutės ir Rodo sūnus Binty. Jis augo kartu su mažais orangutanais, juos mėgdžiojo, išmoko jų gestų kalbos.

 • 1975 metų spalio mėnesio žurnalo „National Geographic" viršelį papuošė Birutės, einančios per pievą su dviem globotiniais orangutanais, nuotrauka.

 • Praėjus trejiems metams, kai gimė Binty, Rodas su sūnaus aukle indoneziete išvyko į Kanadą, pasiėmė ir sūnų. Nutarta, kad vaikui orangutanai gali daryti per didelę įtaką. Birutė priėmė sunkiausią sprendimą - liko Kalimantane tęsti kovos už orangutanų ir atogrąžų miškų išsaugojimą.

 • 1981-aisiais Birutė gyvenimą susiejo su septyneriais metais jaunesniu dajakų kilmės medžiotoju Paku Bohapu, vieno iš septynių paskutinių Borneo salą valdžiusių karalių vaikaičiu. Juodu susilaukė dviejų vaikų - Fredo ir Jane.

 • 1986 metais Los Andžele įkūrė tarptautinį orangutanų fondą „Orangutan Foundation International" (OFI), jo filialai atidaryti Indonezijoje, Australijoje, Didžiojoje Britanijoje.

 • 1995-aisiais Birutė išleido autobiografinę knygą „Atsiminimai apie rojų: mano metai Borneo saloje su orangutanais" („Reflections of Eden. My Years with the Orangutangs of Borneo"). Pagal ją parašytas kino scenarijus. Deja, filmavimo pradžią Borneo nutraukė miškų gaisrai, vėliau netikėtai mirė prodiuseris, tad juosta nebuvo sukurta.

 • 2008 metų pavasarį Lietuvoje įsteigtas Tarptautinis Birutės Galdikas gamtosaugos labdaros ir paramos fondas.
Komentarai
Temos Televìzija
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką