Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2020 sausio 9d. 19:59

5 minutės iki emocinio lūžio: ką daryti, kad Lietuvos žvaigždžių neištiktų Britney Spears likimas

Britney Spears, Justė Arlauskaitė-Jazzu, Demi Lovato, Karolina Meschino
„Scanpix“, Vida Press, 15min nuotr. / Britney Spears, Justė Arlauskaitė-Jazzu, Demi Lovato, Karolina Meschino

Pramogų pasaulis žinomiems žmonėms gali būti negailestingas. Ne veltui sakoma, kad viešumas turi savo kainą – privalai visada būti pasiruošęs netikėtiems skandalams, gerbėjų dėmesiui, neigiamiems komentarams ir kartais net persekiojimui. Be jokios abejonės, nuolatinis nerimas, jaudulys ne tik scenoje, bet ir nulipus nuo jos, gali sukelti psichologinių problemų. Apie tai, ką patiria žinomi žmonės, 15min papasakojo psichologė Eglė Masalskienė.

.

Prieš metus viešumoje kilo nemenkas sąmyšis, kai populiari atlikėja Justė Arlauskaitė-Jazzu pasaulinei rinkai prisistatė su karšta naujiena – daina ir klipu „Wild“. Dainininkė tuo metu sulaukė daug palaikymo ir pagyrimų, tačiau netrūko ir tokių, kurių premjera nesužavėjo. Feisbuko puslapis „Valstybinis tautos frontas“ paviešino šiurkščius komentarus, kuriuos „YouTube“ kanale dainos kritikams esą rašė atlikėja, o vėliau juos ištrynė. Tiesa, pati Jazzu 15min tikino jokių komentarų nerašiusi.

„Patyriau labai didelį organizuotą psichologinį, socialinį smurtą. Ir labai noriu pasisakyti. Jau trečią dieną su savimi daug šnekuosi ir galvoju, kodėl mes taip vienas kito nevertiname, kodėl mes gyvename dvigubais standartais, kodėl mes kariaujame, kodėl mes pasisakome prieš smurtą, bet apsisukę toliau būname agresoriais. Kodėl mes psichologinio smurto vis dar netraktuojame kaip tiesioginio smurto formos“, – užlipusi ant M.A.M.A. apdovanojimų scenos kalbėjo atlikėja.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Justė Arlauskaitė-Jazzu
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Justė Arlauskaitė-Jazzu

Lapkričio pradžioje „Technikos apdovanojimuose“ su gilia iškirpte pasirodžiusi Monika Pundziūtė-Monique sulaukė daugybės komplimentų, tačiau ne ką mažiau ir pakeltų antakių.

Mergina šioje situacijoje nusprendė netylėti – kandžiai pasisakiusiems ji rėžė tai, ką iš tiesų mano apie laisvę rinktis, ką nori dėvėti, bei kartais visuomenėje taikomus dvigubus standartus.

Arno Strumilos / 15min nuotr./Monika Pundziūtė
Arno Strumilos / 15min nuotr./Monika Pundziūtė

„Aš labai skatinu tvirtai rinktis nebūti patyčių/seksizmo kulto auka ir nepasiduoti. Nes mes nekontroliuojame to, ką sako žmonės aplinkoje, bet kontroliuojame savo reakciją ir veiksmus po to, kai tai išgirstame. Ar jie bus mūsų pačių naudai? Labai to linkiu. Myliu jus visus ir visas, Monique“, – socialiniuose tinkluose parašė atlikėja.

Psichologinį smurtą dažnai patiria ir nuomonės formuotoja Karolina Meschino. Prieš metus buvo paviešinti asmeniniai apsinuoginusios Karolinos vaizdo įrašai, kuriuos mergina dar anksčiau buvo siuntusi tuometiniam savo širdies draugui, tačiau privačios vaizdo žinutės tapo atviros visiems.

Sukrėtimą patyrusi Karolina netruko paviešinti atvirą laišką feisbuke ir instagrame. Ji neslėpė apmaudo ir tikino, kad „net nebūtų pagalvojusi, kad kada nors liks tokia pažeminta“. Karoliną, sužinojusią apie nutekintus intymius vaizdo įrašus, apėmė „pykčio, gėdos, šleikštulio ir beviltiškumo jausmų mišinys“.

Po metų Karolina patyrė dar vieną nemalonų skandalą. Internautai ilgai spėliojo, ar su grupe „Flying Saucer Gang“ pasirodydavęs OG Version išskyrė Karoliną Meschino ir jos buvusį draugą Remigijų Daškevičių-Remį.

Vidmanto Balkūno ir Luko Balandžio nuotr./15min montažas/Remigijus Daškevičius-Remis, Karolina Meschino, Dominykas Ježerys-OG Version
Vidmanto Balkūno ir Luko Balandžio nuotr./15min montažas/Remigijus Daškevičius-Remis, Karolina Meschino, Dominykas Ježerys-OG Version

„Taip, mes esame pora“, – 15min vėliau patvirtino Karolina Meschino.

Ji pripažino, kad susidūrė su dideliu puolimu, instagrame dėl šios situacijos ji sulaukė ne vienos žinutės. Tai, ką patyrė, buvo, kaip pati sako, beprotiškai sunku.

„Tai, kas dabar vyksta socialinėje erdvėje, yra absoliutus kibernetinis persekiojimas, aš esu nebe „followinama“ internete, bet ir fiziškai sekama. Kiekvienas mano žingsnis, atostogos, kelionės, pusryčiai, pietūs ir vakarienė yra fiziškai sekami žmonių, kurie surinktą informaciją, deja, dažniausiai klaidingą, skelbia internetinėje erdvėje, kuria gandus, kursto patyčias, rašo man klaikias žinutes, grasina susidoroti, atakuoja visais įmanomais socialinės medijos kanalais“, – pasakojo Karolina.

Užsienio žvaigždės irgi verkia

Su ne ką mažesnėmis problemomis, kilusiomis dėl šlovės, susiduria ir užsienio žvaigždės. Šiais laikais nesunku sužinoti net apie kitame pasaulio krašte gyvenančių kino ar scenos žmonių palūžimus, pykčio protrūkius, nepaaiškinamą elgesį, dėl kurio dažniausiai kaltinama depresija, „staiga užklupusi“ priklausomybė nuo narkotikų ar alkoholio, įvairioms problemoms gydyti vartojami vaistai.

Apie žlugdančius šlovės aspektus ne kartą yra užsiminusios ir pačios žvaigždės. Prieš kelerius metus interviu portalui NME metu Justino Bieberio buvo pasiteirauta, ar visame pasaulyje žinomas, milijonus gerbėjų turintis ir dievinamas dainininkas kada nors jautėsi prislėgtas.

Vida Press nuotr./Justinas Bieberis
Vida Press nuotr./Justinas Bieberis

„Visada. Jaučiuosi izoliuotas. Sėdžiu viešbučio kambaryje, o lauke būriai gerbėjų, visur sekioja paparacai ir viskas yra taip įtempta. Kai negali niekur išeiti ar vienas kažko daryti, labai slegia. Tik noriu, kad žmonės žinotų, kad ir aš esu žmogus. Mano dienos būna tikrai nelengvos“, – sakė ne kartą policijos prie vairo neblaivus sulaikytas, paparacus užsipuolęs J.Bieberis ir pridūrė niekam nelinkintis šlovės.

Tačiau apie ją vis dar yra svajojama, dažniausiai dėl vieno dalyko – pinigų. Ne veltui sakoma, kad laimės nenusipirksi. Tam pritaria ir Megan Fox.

„Visi gerbėjai mano, kad mes turėtume užsičiaupti ir nustoti skųstis, nes gyvename didelėse vilose ar vairuojame „Bentley“, tad mūsų gyvenimai turėtų būti puikūs. Ko jie nesuvokia, tai, kad šlovė prilygsta blogiausiai patirčiai mokykloje, kai iš tavęs tyčiojosi 10 vaikų. Tačiau tapus garsiam, iš tavęs nuolat tyčiojasi milijonai žmonių“, – pasakojo ji „Esquire“ žurnalui.

Užsienio spauda pabrėžia ir faktą, kad vos tik kiek garsesnis asmuo pasielgia nekorektiškai, prasižengia įstatymui ar atsiduria kompromituojančioje situacijoje, tam įvykiui yra skiriamas milžiniškas dėmesys, aptariamos visos smulkiausios jo detalės.

Ar pamenate, kaip palūžusi popmuzikos princese vadinta Britney Spears viešai nusiskuto plaukus? Įamžinti šio skandalingo įvykio progos praleisti negalėję paparacai dainininkės pasiteiravo, kodėl ji ryžosi nusirėžti savo ilgus plaukus.

„Nenoriu, kad kas nors mane liestų. Aš pavargau būti visų liečiama“, – grožio salone, pasak „New Yorker“, atkirto tuo metu paauglių itin garbinta dievaitė.

Svarbu paminėti, kad kelios valandos iki išvaizdos pokyčių B.Spears paliko reabilitacijos kliniką, kurioje nusprendė gydytis psichologines problemas, atsiradusias po to, kai abiejų jos vaikų globos teisės buvo perleistos jos buvusiam sutuoktiniui Kevinui Federline'ui – vyras neleido moteriai pasimatyti su sūnumis, kas ir sukėlė tokią atlikėjos reakciją.

AFP/„Scanpix“ nuotr./8 vieta: Britney Spears – 34 mln. JAV dolerių
AFP/„Scanpix“ nuotr./8 vieta: Britney Spears – 34 mln. JAV dolerių

Po to ji dar ne kartą gydėsi psichikos ligų klinikose, tačiau net ir tada įvairūs užsienio bulvarinės spaudos leidiniai neleido B.Spears ramiai pasveikti – dainininkės vardas antraštėse skambėdavo kartu su žodžiais „narkotikų perdozavimas“, primena „Yahoo“.

Kad žvaigždės yra tik paprasti žmonės, dokumentiniame filme apie savo gyvenimą ir patirtis dar kartą pabrėžė dainininkė bei aktorė Demi Lovato. Ant pjedestalo užkeliamas, garbinamas įžymybes taip pat aplanko slogios mintys, prasta nuotaika, tačiau į jas, skirtingai nei jų gerbėjus, visada yra atsuktos blyksinčios kameros.

„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr./Demi Lovato
„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr./Demi Lovato

Užaugusi su priklausomybių kamuoju tėvu, bipolinį sutrikimą turinti D.Lovato vien dėl to, kad buvo žinoma, su visomis šiomis ir kitomis problemomis turėjo tvarkytis viešai. Be to, žinomumas neapsaugojo nuo patyčių – vienas žiauriausių atvejų, kai grupė merginų sukūrė jai skirtą „peticiją dėl savižudybės“, primena portalas „i-D“. Tai priminimas, kad niekas neturi žalio supratimo, kas vyksta už uždarų žinomų žmonių durų, o šlovė nesukuria jokio apsauginio barjero.

Žinomi žmonės gali jausti stresą, nerimą

15min psichologė Eglė Masalskienė atskleidė, su kokiomis psichologinėmis problemomis susiduria televizijos ekranuose ir interneto erdvėje dažnai matomi žmonės ir atsakė, ar jiems dėl patiriamo spaudimo gali kilti rimta grėsmė sveikatai. Anot psichologės, svarbu pabrėžti, kad žinomumas lemia privatumo trūkumą, todėl garsenybės gali jausti stresą, nuolatinę įtampą.

„Dažniausiai net ir poilsio metu gatvėje jie yra atpažįstami. Tikėtina, kad žinomi žmonės nori ar mano, kad turi palaikyti tam tikrą įvaizdį, todėl neleidžia sau atsipalaiduoti ir, pavyzdžiui, bet kaip apsirengti, bet kaip elgtis, gal numesti šiukšlę, nes bus pastebėti, o jų elgesys aptartas viešai, neretai priekabiai įvertintas. Gali būti, kad geras visiems niekada nebūsi – elgsiesi vienaip – nepatiksi vieniems, elgsiesi kitaip – nepatiksi kitiems.

Toks žmogus neatsipalaiduoja, nepailsi, gali būti, kad dažnai ar net visada būna įsitempęs – jaučia daug streso. Net jei patinka būti būryje žmonių, kurti savo įvaizdį, ir tada kartais streso per daug gali būti“, – sako psichologė.

Ji teigia, kad tokiais atvejais labai svarbu turėti savo asmeninę erdvę, kurioje būtų daugiau privatumo, pavyzdžiui, atostogauti kitoje šalyje. E.Masalskienė pabrėžia, kad ne veltui garsenybės dažnai apsitveria ir namus, kad turėtų nematomą kiemą.

Kaip ir minėta anksčiau, žinomi žmonės dažnai susiduria su apkalbomis, gerbėjų komentarais, kurie tarsi geriau žino, ką veikia jo dievaitis nei jis pats. Anot psichologės, apkalbos savaime nėra problema, bet jei žmogus jas jautriai priima, jaučia neteisybę, pyktį – tai tampa bėda.

„Daraisi įtarus, piktas, imi nepasitikėti kitais žmonėmis. Jei tai trunka ilgai – gali atsirasti nenoras bendrauti, bendravimas tampa paviršutiniu, nesimezga ar net dingsta nuoširdūs šilti ryšiai. Ilgainiui – gali atsirasti vienišumo jausmas“, – sako E.Masalskienė.

Psichologė mano, kad po padidinamuoju stiklu gali būti vertinamas bet koks tokio žmogaus judesys ar savybės. Dėl to jam gali būti sunkiau, pavyzdžiui, gerai mokytis ir gauti puikius įvertinimus. Iš žinomo žmogaus daugiau tikimasi, keliami kiti standartai.

Specialistė pastebi, kad kiti žmonės, būdami greta garsenybių, taip pat gali patirti įtampą: „Ypač šeima, vaikai. Dėl to ir pats žinomas asmuo gali turėt „antrinių“ problemų – ne dėl savęs, o artimųjų – išgyvens, kad jie nerimauja. Tai būdinga ne tik artimiesiems, pavyzdžiui, mokyti garsenybės vaiką yra sunkiau nei eilinio žmogaus, nes tokiu būdu taip pat esi „po padidinamuoju stiklu.“

Žinomi žmonės gali susidurti ir dar su viena problema. Kaip sako psichologė, kai jie įpranta būti dėmesio centre, po kurio laiko jam išblėsus ir tapus mažiau žinomam, pasidaro labai sunku.

„Reikia vėl mokytis galvoti savo mintimis, o ne matyti save tik kituose kaip veidrodžiuose“, – pastebi pašnekovė.

Paklausta, kas padeda kovoti su tokiomis žinomumo pasekmėmis, E.Masalskienė sako, kad svarbu laiku kreiptis į psichologą, taip pat ugdyti sąmoningumą, stiprinti savirefleksijos, savęs supratimo bei priėmimo gebėjimus, mokytis valdyti laiką, pailsėti.

Vis dėlto, psichologės teigimu, susidūrus su psichologinėmis problemomis jų iš karto gydyti nereikėtų, bet būtų verta užsiimti prevencija, ugdyti sąmoningumą.

„Turbūt geriau ne padėti, o netrukdyti. Padėti verta tuomet, kai žmogus prašo, pavyzdžiui, gerbti jo privatumą“, – pabrėžia psichologė.

Tiesa, atlikėjus, nuomonės formuotojus bei kitus žinomus žmones dažnai stebi vaikai ir paaugliai. Anot psichologės, jie gali būti nepajėgūs dėl savo nebrandumo ir pažeidžiamumo atsirinkti, kuriuos žymius asmenis ir kiek, kokiose srityse sekti, mėgdžioti. Tad tėvams verta vaikus mokyti mažiau skirti dėmesio žinomų asmenų stebėjimui, komentavimui.

„Tokios priemonės gali praversti dėl pačių vaikų – liks daugiau laiko savęs ugdymui ir supratimui, jie mokysis ne tik kopijuoti, bet ir kurti savo stilių, galvoti savo galva. Žinoma, svarbu, kas tas žinomas žmogus, kurį vaikas seka – iš kai kurių jų galima išmokti daug gerų dalykų“, – 15min sakė psichologė.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Mėgaukis šiandien

Laimė jaustis saugiai

Talentingi vaikai

Video

01:54
01:53
27:22

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką