91-erių mados ikona Iris Apfel: „Esu seniausia pasaulyje paauglė“

Šio straipsnio herojė paneigia stereotipą, kad mados pasaulis keliaklupsčiauja prieš jaunystės kultą. Iris Apfel, net ir sulaukusi garbingo amžiaus, vis dar stebina savo maištingumu, nebijo drąsiai eksperimentuoti ir didžiuojasi vadinama „reta mados pasaulio paukštyte“. Ekstravagantiškoji Iris gyvena šia diena, drąsiai planuoja ateitį, o įkvėpimo semiasi kelionėse.
Iris Apfel
Iris Apfel / „Mac Cosmetics“ nuotr.

Žvilgsnis į praeitį

1948 m. Iris susipažino su savo būsimu vyru Karlu Apfel viename iš Amerikos kurortų. Tuomet jie lengvai apsižodžiavo ir išsiskyrė. Po kelių savaičių Iris grįžo namo iš darbo, suskambo telefonas, skambino Karlas. Jis tiesiog rėkte išrėkė į ragelį, kad buvo priblokštas, išvydęs tai, kuo Iris apsirengusi, ypač jam patiko jos skrybėlė. Jis ją atsitiktinai pamatė per autobuso langą Penktojoje aveniu, kai Iris ėjo šaligatviu. Po keturių mėnesių Iris ir Karlas susituokė. „Kartais aš pati savęs klausiu, kuo jis skyrėsi nuo kitų mano draugų. Jis buvo labai paprastas ir labai žavus. Su juo radau bendrą kalbą bei sulaukiau visiško supratimo“, – yra sakiusi Iris. Ši darni pora vaikų taip ir nesusilaukė „Visko suspėti neįmanoma. Aš troškau lipti karjeros laiptais ir keliauti“, – sako žavioji stiliaus ikona.

Prieš 50 metų ponia Apfel, interjero dizainerė, ieškojo tobulų šilko apmušalų sienoms. Vyniodama vieną paskui kitą šimtus rulonų, ji suprato savo tikrąjį pašaukimą – tekstilės dizainas. Sutuoktinių Apfel įkurta įmonė, gaminanti audinius „Old World Weavers“ tapo viena iš prestižiškiausių pasaulyje. Jų kurtas antikos bei senovinių audinių reprodukcijas pirko ir naudojo restauratoriai restauruodami Baltuosius rūmus bei Metropolitano muziejų, būtent šioje įmonėje gamintus audinius užsisakinėjo ir garsioji Greta Garbo. Prieš 15 metų Iris pardavė savo įmonę, tačiau iki pat šių dienų dirba dizaino konsultante. Pardavusi verslą, ši moteris, turinti unikalų stiliaus pojūtį, visa širdimi atsidavė didžiajai savo gyvenimo aistrai – kaupimui ir kolekcionavimui.

Derina tai, kas nesuderinama

Interjero dizainerei, kolekcionierei, tekstilės gamyklos „Old World Weavers“ įkūrėjai, kosmetikos kompanijos MAC („Makeup Artist Cosmetics“) reklaminiam veidui netrukus sueis 92-eji. Iris – Amerikos stiliaus ikona, kuri be agentų ir reklamos specialistų sugebėjo tapti pasaulinio garso įžymybe. Iris tiesiog vadovavosi savo nuojauta bei įgimtu stiliaus pojūčiu, kurį greičiausiai bus paveldėjusi iš savo motinos, madingo boutique savininkės.

Tie, kas domisi vintage mada, turbūt anksčiau ar vėliau susidurs su Iris. „Esu pati seniausia pasaulio paauglė. O visos tos amerikietiškos stiliaus ikonos man atrodo pernelyg tobulos“, – sako senučiukė, didžiausios pasaulio drabužinės savininkė, sugebėjusi apsipirkinėjimą paversti aukštuoju menu. Apie jos gyvenimą žinoma nedaug, o ir ji pati nelinkusi apie save pasakoti, tačiau vis dėlto Iris yra užsiminusi apie dvi jai skirtas likimo dovanas. Tai puikus humoro jausmas ir smalsumas. Būtent šios savybės padėjo jai įsigyti unikalių juvelyrinių dirbinių, aksesuarų ir drabužių, kurių pilnos jos namų spintos.

Vizitinė kortelė – apvalūs akiniai

Iris Apfel atvaizdas vis dar puošia žurnalų viršelius
Iris Apfel atvaizdas vis dar puošia žurnalų viršelius

Firminis Iris stilius – begalinė eklektika. Ji lengva ranka maišo skirtingas audinio faktūras ir spalvas, visą šį madingą kokteilį sugebėdama pagardinti ryškiais papuošalais. Derinti tai, kas nesuderinama, ir vis tiek sugebėti atrodyti stilingai – štai jos talentas. Iris sako, kad svarbiausia – turėti bazinį drabužių rinkinį, kuris nesunkiai pasiduos bet kokiam mados iššūkiui. Pakanka pakeisti aksesuarus ir tas pats daiktas suspindės visiškai kitomis spalvomis – taps arba puošnesniu, arba, atvirkščiai, solidesniu.

Iris kolekcijoje – nesuskaičiuojama gausybė rankinių, diržų, papuošalų, kurie leidžia eksperimentuoti vėl ir vėl. Šią taisyklę ji išmoko iš savo motinos, kuri visuomet sakė, kad turint tik vieną suknelę, bet daugybę aksesuarų, galima sukurti dešimtis įvaizdžių!

Vizitinė dizainerės kortelė – apvalūs akiniai ir papuošalų gausa. Kuo jų daugiau, tuo geriau. Iris visuomet nešioja apyrankes – tai neatsiejama jos aprangos dalis. Turi ji ir savo mėgstamą didžiulę koljė iš sidabro ir turkio. Jos savininkė juokauja, jog su koljė per iškilmes gali išstovėti daugiausia 9 minutes, po to jau jos nebeišlaiko.

Mėgstamiausias drabužis – džinsai

Iris kraustosi iš proto dėl džinsų. Viename interviu ji prisipažino, kad jei jai lieptų iš visos drabužinės išsirinkti tik vieną daiktą, ji pasirinktų būtent džinsus. Praėjusio amžiaus ketvirtajame dešimtmetyje Iris svajojo apie kelnes iš džinsinės medžiagos, tačiau parduotuvėse jų nebuvo – jose galėjai nusipirkti tik milžiniškų dydžių vyriškus džinsus, kurie niekaip negalėjo tikti smulkutei merginai. Vienos parduotuvės savininkas netgi pasakė: „Ledi nedėvi džinsų!“. Tačiau atkaklioji Iris nepasidavė ir nuolat skambindavo į tą parduotuvę, primindama, ko ieško. Galų gale savininkas buvo priverstas pasiduoti ir surasti paaugliui berniukui skirtus džinsus, kurie pagal dydį Iris buvo kaip tik.

Ji mėgsta derėtis

I.Apfel stilius – gero skonio, kūrybingos sielos, ekstravagantiškumo ir drąsių sprendimų kvintesencija. Ji mėgsta lankytis blusų turguose ir vintage drabužių parduotuvėse, ten ieškodama kažko nepaprastai originalaus. Keliaudama ji nuolat ieško naujų, neįprastų papuošalų.

Tačiau pirkinys šiai moteriai nėra tikslas. Malonumas, kurį Iris patiria matuodamasi, kurdama naujus įvaizdžius, „savo“ daikto ieškojimas tarp daugybės kitų – štai, kur tikrasis malonumas! Taip pat Iris neslepia, kad niekuomet neperka daikto už nurodytą kainą, jei yra bent mažiausia galimybė nusiderėti.

 „Mac Cosmetics“ nuotr./Iris Apfel
„Mac Cosmetics“ nuotr./Iris Apfel

Apie namų interjerą

Unikalūs ir šios moters, interjero dizainerės, namai. Kiekvieną jos namų interjero nuotrauką galima ilgai tyrinėti kaip vintage idėjų objektą ir stebėtis tų idėjų įkūnijimu. Iris nepatinka minimalizmas, ji dievina spalvas, audinio tekstūrą, prabangą, galbūt dėl to jos butas Niujorke primena ponios Pompadur buduarą, kai Liudviko XV laikais rūmuose sudėtinga buvo rasti laisvą vietelę. Apfel, kalbėdama apie savo būstą, vadina jį „džiazu“: „Kartą muziejaus darbuotojas man pasakė, kad stebint, kaip tarpusavyje dera daiktai, galima išgirsti savotišką džiazo skambesį. Džiazas – improvizacija, kuri pritraukia elementus iš skirtingų kultūrų.“ Sakoma, kad Iris namai Niujorke – puikiausias pavyzdys to, kad iš chaoso galima sukurti meno kūrinį.

Surengė personalinę savo drabužių parodą

2005 m. senas bičiulis Iris pasiūlė surengti personalinę savo drabužinės turinio parodą prestižiniame Niujorko „Metropolitano dailės muziejuje“ (The Metropolitan Museum of Art). Vienas iš Iris draugų sako, kad atidaryti jos spintą lygiai tas pats, kaip atverti dėžutę su siurprizu. Vienintelis skirtumas yra tai, kad vietoje linksmo klouno iš jos „iššoka“ Lanvin sijonas.

Iris stilius išties unikalus – tai aukštosios mados, gatvės stiliaus, senovinių papuošalų, vakarinių suknelių, nupirktų iš muziejų, ir madingų prekinių ženklų aksesuarų samplaika, kuri atrodo išties harmoningai. Tai ir buvo paprašyta Iris parodyti Metropolitano muziejuje. Apžiūrinėdama savo daiktus parodoje „Retas mados paukštis: satyriškoji Iris Apfel“ (Rare Bird of Fashion: the Irreverent Iris Apfel), Iris pasakė: „Tai tikrai ne kolekcijos pristatymas. Tai tiesiog mano drabužinės iškraustymas. Visuomet maniau, jog tam, kad tave parodytų „Metropolitane“, reikia numirti.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įsirenkite šildymą oras–vanduo ir gaukite kompensaciją net iki 70 proc.
Reklama
Kas svarbu įrengiant biurą: keturios interjero dizaino tendencijos
Reklama
Pavasario savaitgaliams ar atostogoms – laikas pajūryje: ne tik pailsėsite, bet ir sustiprinsite sveikatą
Reklama
Norintiems investuoti į NT projektų plėtrą – kaip išsirinkti projektą pagal paskirtį?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius