Dabar populiaru
Publikuota: 2009 vasario 11d. 07:33

A.Valinskas: „Mes ne viską padarėme gerai“

A. Valinskas
Irmanto Gelūno nuotr. / A. Valinskas

Seimo pirmininkas Arūnas Valinskas atsisako komentuoti, ar prieš prezidento rinkimus, siekdamas šalies vadovo posto, jis gali pasitraukti iš einamų pareigų.

Baltijos televizijos ir „Lietuvos žinių“ pirmadienio laidoje „Svarbus pokalbis“ Tautos prisikėlimo partijos (TPP) vadovas, Seimo pirmininkas A.Valinskas samprotavo, kad praėjusius parlamento rinkimus pralaimėjusios politinės jėgos iki šiol trokšta pakeisti jų rezultatus.

Visi, be jokios abejonės, pripažįsta, kad pirmoji diena po rinkimų rezultatų paskelbimo iš tiesų pakeitė Lietuvą, nes nuo valdančiųjų laivo vairo, deja, turėjo pasitraukti aštuonerius metus mums vadovavę socialdemokratai ir jų lyderis.

„Jei man atneštų tikrai profesionalią studiją, kurioje būtų analizė ir išvada, kad atsistatydinus A.Valinskui Lietuvoje iš karto viskas pagerės, taip pasielgčiau tuoj pat, čia ir dabar“, – pareiškė jis.

Kitokia Lietuva

Prieš rinkimus žadėjote, kad po jų visi atsibusime kitokioje Lietuvoje. Kas pasikeitė prabėgus trims mėnesiams po rinkimų?

Visi, be jokios abejonės, pripažįsta, kad pirmoji diena po rinkimų rezultatų paskelbimo iš tiesų pakeitė Lietuvą, nes nuo valdančiųjų laivo vairo, deja, turėjo pasitraukti aštuonerius metus mums vadovavę socialdemokratai ir jų lyderis. Kai kam tuos rezultatus vis dėlto labai maga revizuoti ir pakeisti. Noras nesitaikstyti su realybe labai dažnai pasireiškia revanšistinėmis nuotaikomis.

Kita vertus, kita Lietuva, bent jau mano nuomone, pasireiškia tuo, kad yra daugiau idealizmo, gal kartais ir dėl politinės nepatirties. Ateina žmonės, kurie nori būti savo gyvenimo ir savo valstybės šeimininkai. Tai labai paprasta ir aišku.

Galbūt Lietuva yra kitokia – kuri neslepia kad ir skausmingų, bet būtinų sprendimų nuo žmonių.

Ar jūsų deklaruota kitokia Lietuva reiškia ir savų žmonių kišimą į svarbius postus, kaip buvo aplinkos ministru bandant prastumti prezidentui ir koalicijos partneriams abejonių kėlusį jūsų bičiulį Arūną Burkšą arba keliant ultimatumus koalicijos partneriams, blokuojant Energetikos ministerijos steigimą?

Tikrai nespaudžiu partnerių dėl Energetikos ministerijos – tai rodo faktas, kad ji jau įkurta.

Tačiau jūsų frakcija blokavo šio klausimo priėmimą Seime, kai Tėvynės sąjunga atsisakė į posėdžio darbotvarkę įtraukti balsavimą dėl Aukščiausiojo Teismo pirmininko Vytauto Greičiaus atleidimo iš pareigų.

Tai visiškai nesietini dalykai. Vėliau mes balsavome pritardami šiai ministerijai, o ministras pirmininkas Andrius Kubilius pripažino, kad tą vakarą turbūt būtume sutikę ne tik Kūčias, bet ir Kalėdas Seimo salėje, jei tas klausimas būtų buvęs įtrauktas į dienos darbotvarkę. Buvo logiškai sutarta, kad šį klausimą nukeliame, ir dėl jo balsavome atėjus laikui, kur kas ramesnėje aplinkoje.

Kalbant apie A.Burkšą – niekas nieko neprastūminėjo. Kita vertus, gali būti net kitaip: tam tikrai sistemai, deja, netiko žmogus, kuris nebuvo tiek daug prisidirbęs.

Kaip užkaišioti skyles

Po riaušėmis virtusio mitingo prie Seimo viešai prisiėmėte už jį atsakomybę. Ką partneriams pasiūlėte keisti, kad tokia situacija nepasikartotų?

Pirmiausia koalicijos partneriams buvo pasiūlyta dar kartą išeiti į televiziją, pripažinti klaidas, nekišti kaip stručiams galvos į smėlį ir ne tik deklaruoti, kad klaidų yra, bet ir daryti veiksmus, kurie klaidas padėtų sušvelninti arba eliminuoti.

Kaip konkrečiai siūlote gerinti ekonominę krašto situaciją?

Pasiūlyta dar kartą peržiūrėti valstybės investicinių programų projektus. Susidaro labai paradoksali situacija: valstybės iždas yra tarsi didelis indas, į kurį metame iš žmonių surinktus mokesčius, bet jis ir pilnas didžiulių skylių, per kurias pinigai išbyra. Galime mokesčius didinti, galime juos efektyvinti, tačiau pirmiausia turime užkaišioti skyles. Žiūrėkite, kas darosi: mes tik užsiminėme, kad programai „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ nebus skirta papildomai lėšų, iš anos pusės prasidėjo šantažas – kitaip nepavadinsi, – kad tuomet apskritai atsisakoma projekto.

Kodėl šios problemos neminėjote balsuodami už biudžetą: jeigu jame yra tokių skylių, kodėl TPP vieningai už jį balsavo?

Mes visuomet kalbėdavomės – galbūt tas balsas ne visada būdavo garsus. Tačiau niekada neslėpėme noro keisti, kaip neslėpė ir kiti koalicijos partneriai. Deja, tas trumpas laikas buvo, matyt, labiau skirtas tam tikriems, nors ir nepopuliariems, bet būtiniems sprendimams priimti. Mes buvome priversti tai padaryti.

Didžiausias nusikaltimas dabar būtų užsimerkti ir sakyti, kad viską padarėme gerai. Priešingai, mes sakome: ne viską padarėme gerai, ir tarsimės kartu.

Kokius konkrečiai TPP programos punktus įtraukėte į Antikrizinį planą ir kaip dabar jį siūlote keisti?

Mums plane ne visiškai viskas tinka. Bet nemaža dalis problemų, ne pirmojo būtinumo, dėl kurių buvo kilusios diskusijos, tiesiog atidėtos ir daryta tai, kas neatidėliotina.

Vienas pagrindinių dalykų, ką dabar siūlome, kad būtų mažinama socialinė atskirtis, – imtis tokių mokesčių įstatymų, kurie vis dėlto didžiąja dalimi gultų ant vidutinių ir turtingesnių visuomenės sluoksnių. Konkrečiai - inicijuotume ir pritartume iniciatyvai įvesti nekilnojamojo turto mokestį, pagal kurį nuo tam tikrą vertę viršijančio turto būtų mokama į valstybės biudžetą. Bet šeimos, turinčios vieną butą, kurio pagal plotą joms užtenka – kaip sovietiniais laikais būdavo: tam tikras skaičius kvadratinių metrų, – iš viso nemokėtų už nekilnojamąjį turtą.

Šiuo atveju pavyzdį pirmiausia turėtų demonstruoti patys Seimo nariai. Manau, 15 proc. susimažintas atlyginimas – tai gana nedaug, palyginti su tuo, kokia suma realiai alga pakilo prieš šią kadenciją.

Žmona atlyginimo neatsisakė

Jūs skelbiate vykdantis TPP programą – atsisakęs beveik viso atlyginimo ir gyvenantis už 811 litų.

Tai buvo ne programa. Tai mano asmeninis pažadas.

Jūsų rinkimų programoje buvo deklaruotas siekis Seimo narių atlyginimą sumažinti iki vidutinės pensijos dydžio (2008 metų spalio 8 dienos TPP pranešimas: „Parlamentarai turi savo kailiu pajusti dabartinę Lietuvos situaciją, todėl siūlysime Seimo nario atlyginimą sumažinti iki vidutinės pensijos, kuri šiuo metu yra 811 litų“, – aut.).

Programoje taip įrašyta? Nejuokaukite. Tai mano asmeninis pavyzdys, ir aš nereketuoju tų žmonių, bet dar kartą kreipiausi iš Seimo tribūnos prašydamas: jei yra žmonių, kurie gali sau tai leisti, būtų labai gražus pavyzdys, jeigu jie taip pat pasielgtų.

Ar jūsų žmona Inga Valinskienė atsižvelgė į šį pasiūlymą?

Ne. Žmona dabar yra pagrindinė šeimos maitintoja, ir esu jai dėkingas, kad kartais paskolina pinigų.

Jei manote, kad A.Valinskas yra pirmasis Seimo narys, kuris pavartojo labai gražų lietuvišką žodį „velniop“, tada reikėtų pasižiūrėti pirmojo šios kadencijos Seimo posėdžio stenogramą, kurioje juodu ant balto parašyta, kaip ponas Julius Veselka viešai paaiškina naujokams: „Negalvokite, kad patekote į rojų.

Seimo pirmininko reprezentacines lėšas, 28 tūkst. litų, išleidote savo pareiškimui vienoje leidinių grupėje apmokėti. Ar toks poelgis, jūsų manymu, yra etiškas?

Ar tai nėra Seimo pirmininko reprezentacija, kai esant iš tiesų rimtai padėčiai kreipiamasi į žmones? Tai buvo ne A.Valinsko kreipimasis. Tai buvo Seimo pirmininko kreipimasis, prisiimant moralinę atsakomybę dėl to, kas įvyko prie parlamento. Būčiau galėjęs kreiptis ir į kitus laikraščius, deja, neužteko lėšų. Ar vėl „lygioje vietoje“ nedaromas skandalas iš nieko?

Apsispręs vėliau

Pastaruoju metu svarstoma, kad jūsų vieši pareiškimai gali būti susiję su pasirengimu dalyvauti pavasarį vyksiančiuose prezidento rinkimuose. Ar jau apsisprendėte juose dalyvauti?

Deja, turiu pakartoti, ką jau esu sakęs: kol kas nė vienai žiniasklaidos priemonei nekomentavau gandų ar komentarų, ir net nesirengiu to daryti. Vasario 22 dieną vyks mūsų partijos suvažiavimas. Ten bus nuspręsta, kaip partija dalyvaus rinkimuose. Yra du variantai: pirmiausia, keliame savo kandidatą, antra – paremiame ką nors kitą. Kuriuo keliu partija eis, išgirsite vasario 22-ąją.

Įsivaizduokime tokį scenarijų: partija kelia kandidatu jus. Likus gal mėnesiui iki prezidento rinkimų, Seimo pirmininkas A.Valinskas viešai pareiškia esąs nusivylęs koalicijos partneriais ir bendra veikla, todėl paliekantis savo postą. Dar po kurio laiko Seimo narys A.Valinskas paskelbia nebematąs galimybių įgyvendinti savo partijos programą Seime, todėl atsisakantis mandato – kad galėtų geriau pasirengti atstovauti tautai kaip prezidentas. Ar šis scenarijus šimtu procentų klaidingas?

Jau minėjau, kad nesirengiu komentuoti prielaidų ar gandų.

Lietuviški žodžiai

Per Seimo rinkimų kampaniją lankydamasis Šiauliuose kalbėjote apie konservatorių iniciatyva įteisintą politinės reklamos draudimą per televiziją ir apie tai, jog tos partijos lyderis A.Kubilius spėjo pasireklamuoti prieš įsigaliojant įstatymui. „Už tai galėčiau spjauti A.Kubiliui į veidą, nes tai yra šlykštu“, – sakėte. Prieš kelias savaites, kalbėdamas apie parlamentinės Etikos ir procedūrų komisijos pirmininko Algimanto Salamakino siekius uždrausti Seimo narių koncertus, pareiškėte: „Velniop tą A.Salamakiną.“ Ar tai jūsų politinė pozicija?

Šių faktų sugretinimas negali būti komentuojamas niekaip kitaip kaip šypsantis. Jei manote, kad A.Valinskas yra pirmasis Seimo narys, kuris pavartojo labai gražų lietuvišką žodį „velniop“, tada reikėtų pasižiūrėti pirmojo šios kadencijos Seimo posėdžio stenogramą, kurioje juodu ant balto parašyta, kaip ponas Julius Veselka viešai paaiškina naujokams: „Negalvokite, kad patekote į rojų. Čia sėdi 141 velnias.“

Ar ketinate vadovautis tokiais pavyzdžiais?

Jei labiausiai kreiptume dėmesį į smulkmenas, kurios itin dažnai sureikšminamos žiniasklaidoje, iš tiesų neturėtume kada normaliai dirbti. Kaip smulkmenos, kurios susijusios su politiku A.Valinsku, atsiliepia Lietuvos gerovei? Jei man atneštų tikrai profesionalią studiją, kurioje būtų išvada, kad atsistatydinus A.Valinskui Lietuvoje iš karto viskas pagerės, taip pasielgčiau tuoj pat, čia ir dabar. Bet man atrodo, jog šios personalijos klausimas sureikšminamas vien dėl to, kad būtų bėgama nuo esminių problemų.

„Lietuvos žinios“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Smūgis mokytojų protestą nuvertinusiam premjerui: streikuos ir jo mokykla

Aktualu

Šiurpi avarija Kauno rajone: žuvo dvi jaunos moterys, dar trys sunkiai sužeistos

Aktualu

15min studijoje Viktoras Pranckietis įvertino dvejus Seimo darbo metus

Aktualu

Sunaikinto Vyriausybės įrašo istorija: premjero patarėjas paslapčių neatskleidė

Gazas

Nauja Vilniaus ambicija: kaip ateityje atrodys viena ilgiausių sostinės gatvių

Aktualu

STT: ligoninių viešųjų pirkimų laimėtojai masiškai už tai atsiskaito skirdami paramą

Gazas

Arūno Gelažninko kelias Dakaro link: dideli lūkesčiai ir 92 startinis numeris

Aktualu

„Pupytės“ mylimojo D.Bugavičiaus nužudymas Kaune: Airija išduos įtariamąjį estą

Smurto randai

Vardai

Martinavičiai nuo šiol – oficialiai nebe žmona ir vyras: „Jaučiuosi taip, lyg būtų mano gimtadienis“

Aktualu

Austrijos teismas laikinai paleido įtariamą rusų šnipą: pabėgimo grėsmės nėra?

Vardai

Piršlybos „Dydžio (r)evoliucijos“ finale: dalyvės rankos paprašė dėl svorio ją anksčiau palikęs vyras

Pasaulis kišenėje

Mažiausio Lietuvos miesto gyventoja: mes niekam nereikalingi

Tiesiogiai Mokslas.IT

Stebėkite konferenciją „Build Stuff“ tiesiogiai!

24sek

Rinktinę išrikiavęs D.Adomaitis: apie neįrašytas ir intriguojančias pavardes

Sportas

Stipriausio Europos klubo egzaminas „Vyčio“ nebaugina: „Esame pasirengę“

Vardai

Erika Vitulskienė pristatė naują savo mados namų plius dydžio kolekciją: pati tapo modeliu

Aktualu

Darius Raulušaitis civilinio turto konfiskavimo įstatyme rado logikos ir matematikos klaidų

Vardai

V.Baumila paaiškino, kodėl mylimąją gėlėmis džiugina rečiau nei norėtų

Sportas

Nuteistas Evaldas Petrauskas nedalyvaus Lietuvos čempionate

Naujienos

Aktualu

Smūgis mokytojų protestą nuvertinusiam premjerui: streikuos ir jo mokykla

Aktualu

Šiurpi avarija Kauno rajone: žuvo dvi jaunos moterys, dar trys sunkiai sužeistos

Aktualu

15min studijoje Viktoras Pranckietis įvertino dvejus Seimo darbo metus

Aktualu

Sunaikinto Vyriausybės įrašo istorija: premjero patarėjas paslapčių neatskleidė

Gazas

Nauja Vilniaus ambicija: kaip ateityje atrodys viena ilgiausių sostinės gatvių

Aktualu

STT: ligoninių viešųjų pirkimų laimėtojai masiškai už tai atsiskaito skirdami paramą

Gazas

Arūno Gelažninko kelias Dakaro link: dideli lūkesčiai ir 92 startinis numeris

Aktualu

„Pupytės“ mylimojo D.Bugavičiaus nužudymas Kaune: Airija išduos įtariamąjį estą

Smurto randai

Vardai

Martinavičiai nuo šiol – oficialiai nebe žmona ir vyras: „Jaučiuosi taip, lyg būtų mano gimtadienis“

Aktualu

Austrijos teismas laikinai paleido įtariamą rusų šnipą: pabėgimo grėsmės nėra?

Vardai

Piršlybos „Dydžio (r)evoliucijos“ finale: dalyvės rankos paprašė dėl svorio ją anksčiau palikęs vyras

Pasaulis kišenėje

Mažiausio Lietuvos miesto gyventoja: mes niekam nereikalingi

Tiesiogiai Mokslas.IT

Stebėkite konferenciją „Build Stuff“ tiesiogiai!

24sek

Rinktinę išrikiavęs D.Adomaitis: apie neįrašytas ir intriguojančias pavardes

Sportas

Stipriausio Europos klubo egzaminas „Vyčio“ nebaugina: „Esame pasirengę“

Vardai

Erika Vitulskienė pristatė naują savo mados namų plius dydžio kolekciją: pati tapo modeliu

Aktualu

Darius Raulušaitis civilinio turto konfiskavimo įstatyme rado logikos ir matematikos klaidų

Vardai

V.Baumila paaiškino, kodėl mylimąją gėlėmis džiugina rečiau nei norėtų

Sportas

Nuteistas Evaldas Petrauskas nedalyvaus Lietuvos čempionate

Vardai

Ypatingos

04:06
09:17

Gera keliauti kartu

Ko reikia šiuolaikiniam pirkėjui?

Sveikata

Mamos prieš meningokoką

Būk nesustabdoma

Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką