Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 sausio 27d. 18:01

Agnė Kulitaitė. „Discordo“ gyvatės ar šalies žvaigždės – kas blogiau?

Agnė Kulitaitė Ypatingos
Asmeninio albumo nuotr. / Agnė Kulitaitė

Pasitaiko gyvenime, jog vienu tikslu sukurtas dalykas išgarsėja visai ne dėl originaliosios savo paskirties. Taip nutiko ir su viagra, kuri išradėjų svajonėse turėjo gydyti anginą bei hipertenziją, ir su garsiuoju „listerine‘u“, kuriuo iki tampant burnos gaivą užtikrinančiu skysčiu, bandyta net gonorėją gydyti. O štai vienas iš šiandienių pavyzdžių – nekokią šlovę užsitarnauti spėjęs „discord‘as“. Ši platforma iš tikrųjų skirta kompiuterinių žaidimų entuziastams bendrauti, tačiau išradingumui susipynus su pagieža, neužtrukta atrasti ir kito jos panaudojimo būdo – anonimiškai pletkinti apie viską ir visus.

Pletkai, arba lietuviškiau, apkalbos – senas it žmonija reiškinys, kurį mena dar senovės Graikijos istorija. Yra įvairiausių sociopsichologinių aiškinimų, kodėl noras už akių apšnekėti kitą mums šitoks būdingas. Nuo lengvai pasiekiamos nekaltos pramogos bei prasiblaškymo būdo iki pasąmoningo troškimo pačiam pasijusti mažiau nevykėliu, ir iš jo kylančio noro pavaryti ant gražesnių, populiaresnių, turtingesnių.

Kaip ten bebūtų, dažnu atveju apkalbos buvo varomoji žmonijos jėga. Vargu, ar ir šiandien rastume kultūrų, kuriuose pletkai neegzistuotų, o kai kur jie netgi didžiulės industrijos variklis. Štai, pavyzdžiui, JAV, apie kurios šlovės alėją svajoja dažnas mūsiškis, tokios garsenybės kaip Kardashianų šeima ne tik kad ramiai nueiti į parduotuvę kiaušinių negali. Virš jų vilų paparacai skraidina dronus, ieškodami pikantiškesnio kadro, o norėdami perprasti intymiausias paslaptis, kuičiasi po šiukšles tiesiogine tų žodžių prasme.

Tačiau sugrįžkime į Lietuvą. Ten, kur išties ribas peržengiančios bulvarinės spaudos niekada kaip ir neturėjome, tad šiandien discord platformoje atsiradusios anoniminių apkalbų skiltys dažną garsesnį žmogų verčia nuo galvos rautis plaukus.

Internetas ir anonimiškumas šiandien suteikė progą kiekvienai nuo gyvenimo užsiknisusiai supermamytei bent jau virtualiai pasismaginti apkalbinėjant visus iš eilės. Žinomesnius TV veidus, žurnalistus, na, ir žinoma, influencer‘ius. Ir pati, patikėkite, apie save čia esu prisiskaičiusi tokių dalykų, kad nuotaika visai dienai sugesdavo.

Teisybės dėlei reikia pripažinti, jog šiuose forumiukuose atsiranda informacijos, ryškiai peržengiančios visas etikos ir žmogiškojo padorumo ribas. Tai ir dalijimasis nutekintais labai intymiais kadrais, ir įžymybių ar, dar blogiau, jų vaikų fotografavimas pasislėpus, ir manipuliavimas dažnai netikra informacija, kuri įskaudins dar būrį žmonių – ne tik patį apkalbų objektą.

Beje, kalbant apie skaudinimą, man neretai atrodo, kad daugelis tą pažįstamesnį veidą mato kaip robotą ar hologramą, ant kurios kone spjaudyti galima, o jai turėtų būti vienodai. Tačiau taip anaiptol nėra – kai esame žeminami, šmeižiami ar išjuokiami, visiems mums skauda vienodai, nepriklausomai nuo sekėjų instagrame skaičiaus. O blogiausia, kai tokie dalykai daromi anonimiškai, tampa be proto sunku pasitikėti žmonėmis.

Kita vertus, kad ir kokios tamsos galima rasti tokiose platformose, ar tikrai garsiausiai verkiantys dėl to, jog juos apkalbinėja, turi moralinę teisę tą daryti? Ar tikrai mes tokie šventi ir patys niekada nepasinaudojame savo turimais svertais, kad pagadintume kitiems gyvenimą?

Ar tikrai mes patys tokie šventi ir patys niekada nepasinaudojame savo turimais svertais, kad pagadintume kitiems gyvenimą?

Šiuo metu tapo populiaru patyčiomis pelnyti like‘us ir share‘us, o paskui gi patyčiomis dar kovoti prieš tuos, kurie drįso pasityčioti iš tavęs – neliečiamojo. It į kampą įspraustam žvėriui kandžioti visus, kas pamėgins prisiartinti. Ir kandžioti ne vienam, o pasitelkus savo dešimtis, kartais net šimtus tūkstančių sekėjų, kurių dauguma ant feisbuko sienos organizuojamiems linčo teismams pritars ir dar fakelų atsineš.

Ir čia kyla klausimas, kas blogiau? Iš nuobodulio ar nusivylimo nuosavu gyvenimu anonimiškai išdrėbta šlykštynė ar sąmoningas stipriųjų ir populiariųjų kerštas už šias patyčias – viešinant įtariamųjų nuotraukas, asmens duomenis. Nes esu linkusi manyti, jog ne visi piktieji anonimai tokie sąmoningi, kad suvoktų savo veiksmų pasekmes, o štai visai šaliai pažįstamos primadonos, užsiundančios savo gerbėjų armiją, tikrai numano, kaip smarkiai pakenks.

Gal apnuoginsiu karalių, bet dauguma lietuviškųjų garsenybių pačios sistemingai dirba link žinomumo ir pardavinėja savo asmeninį gyvenimą mainais į žurnalų viršelius bei gerus pinigus. Žinomumas dažnesniu atveju yra ne atsitiktinumas, o siekiamybė. Ir iš esmės tame tikrai nėra nieko blogo.

Tik vargu, ar protinga paskui stebėtis, jog susidomėjimo tavo gyvenimu traukinys rieda iš inercijos ir nebestoja ten, kur planavai, o pakeleiviai – ne patys mandagiausi. Todėl jei ši istorija ir turi kokį nors moralą, tai nebent kad prieš pradedant savo kampaniją virsmo žvaigžde link vertėtų gerai apmąstyti, ar sugebėsi susidoroti su visais populiarumo priedais?

O jei svajonė žengti raudonu kilimu vis vien neblėsta, tuomet belieka susitaikyti, kad blizgančiuose Jimmy Choo bateliuose kartkartėmis pasitaikys ir šūdo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Mėgaukis šiandien

Laimė jaustis saugiai

Sodo ir daržo ekspertai

Mes turėsim kūdikį!

Esports namai

Puiki sveikata – mažiau išlaidų

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką