Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Atsargiai – maistas!

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai pabrėžia, kad Lietuvoje, kaip ir visoje ES, prekiaujama produktais, kuriuose yra tik nekenksmingų ir leidžiamų vartoti maisto priedų.
Egidijaus Jankausko/15min nuotr. / Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai pabrėžia, kad Lietuvoje, kaip ir visoje ES, prekiaujama produktais, kuriuose yra tik nekenksmingų ir leidžiamų vartoti maisto priedų.
Šaltinis: Laikraštis „15 minučių“
0
A A

Sveiku gyvenimo būdu besirūpinantys šiuolaikiniai vartotojai stačia galva neria į sveiko maisto paieškas, neretai perlenkdami lazdą. Alergija, astma, migrena, virškinimo sutrikimai – šiais ir panašiais negalavimais prisidengdami aktyvistai ragina vengti maisto priedų, žymimų raide E. Specialistų teiginiai šiuo klausimu – prieštaringi.

Daugiau 15min Vardai naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

Vilniaus širdies chirurgijos centro gydytoja dietologė Jūratė Dobrovolskienė pataria rinktis maistą, kuriame būtų kuo mažiau raide E pažymėtų maisto priedų ar genetiškai modifikuotų organizmų (GMO). „Dalis maisto priedų yra cheminės kilmės, dirbtinai pagaminti – taisantys, gerinantys, apsaugantys produktą. Atliekami įvairūs tyrimai, skaičiuojama, koks kiekis yra nekenksmingas. Jau vien tokie tyrimai rodo, kad jie nėra nekalti. Jie daro įtaką sveikatai“, – „15min“ sakė J.Dobrovolskienė.

Žmonės gąsdinami tuo, kad maisto produktuose naudojami įvairūs maisto priedai. Norime pabrėžti, kad į maisto produktus dedami tik nekenksmingi ir leidžiami vartoti maisto priedai. Jų kiekiai yra ribojami atsižvelgiant į pavojų sveikatai, – pabrėžė Irena Pečiulienė.Tačiau Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai tikina: jei produktu prekiauti nedraudžiama, jo bijoti neverta. „Europos Sąjungoje ir Lietuvoje leidžiami vartoti maisto priedai yra saugūs. Prieš leidžiant naudoti naują maisto priedą, jo galimas poveikis sveikatai yra ištiriamas, atliekami tiek trumpalaikio, tiek ilgalaikio poveikio tyrimai. Nepastebėjus jokio poveikio, daroma išvada, kad tiriama medžiaga yra nekenksminga“, – „15min“ sakė VMVT Veterinarijos sanitarijos ir maisto skyriaus vyr. gydytoja Irena Pečiulienė.

Informacija apie neva kenksmingus maisto produktus ar juose vartojamus priedus plinta greičiau nei gripas žiemą. Netrūksta ir atmintinių, kuriose surašyti pavojingiausi E. Vieną tokių galima atsisiųsti iš tinklalapio SveikasVaikas.lt. Prieš kelias dienas pasirodžiusioje svetainėje taip pat pateikiama informacija apie parduotuvių lentynose esančius maisto produktus, kurie gali būti kenksmingi žmonių sveikatai. Į šį sąrašą įtraukta dešimtys kasdienio vartojimo maisto produktų: sūriai, jogurtai, sūreliai, vaisvandeniai, padažai, margarinai, aliejai... Taip pat nurodoma, kurie produktai pagaminti be priedų ar naudojant nekenksmingus priedus.

Vienas projekto iniciatorių Linas Šivis teigia, kad spręsdami apie maisto kokybę jie remiasi produkto sudėtimi bei įvairių šalių taikomais ribojimais maisto priedams.

„Prancūzų filosofas J. La Mettrie yra pasakęs: „Esame tai, ką valgome.“ Todėl „Sveiko Vaiko“ tikslas yra, kad mes taptume kuo sveikesni“, – „15min“ sakė L.Šivis.

Tačiau VMVT atstovė I.Pečiulienė teigė, kad svetainėje SveikasVaikas.lt pateikta informacija apie daugelį produktų neatitinka tikrovės. „Žmonės gąsdinami tuo, kad maisto produktuose naudojami įvairūs maisto priedai. Norime pabrėžti, kad į maisto produktus dedami tik nekenksmingi ir leidžiami vartoti maisto priedai. Jų kiekiai yra ribojami atsižvelgiant į pavojų sveikatai“, – pabrėžė I.Pečiulienė.

Tai, jog Lietuvoje galiojančios normos sutampa su visos Europos Sąjungos, L.Šivis atremia klausimu: „Kodėl tai, kas vienoje šalyje yra uždrausta, kitoje yra leidžiama?“

GMO – nauja sritis

Skrajutes, kuriose nurodoma, kurių maisto priedų derėtų vengti, platina ir Klaipėdos ekologinis klubas „Žvejonė“. Be pavojingų priedų, žymimų raide E, skrajutėje išvardyti ir genetiškai modifikuotų organizmų (GMO) turintys maisto produktai – įvairūs saldumynai, margarinai, majonezai ir dešimtys augalinių aliejų.

„Ne visi priedai yra pavojingi. Todėl išleidome lankstinuką, jį patogu įsidėti į piniginę, o parduotuvėje prieš perkant pasitikrinti sudėtį, – sakė „Žvejonės“ klubo projekto „Sveika karta“ koordinatorius Giedrius Tumosa. – Kenksmingų E bei GMO nemažai yra jaunimo pamėgtame maiste. Taigi ne šiaip sau jaunimas turi problemų dėl skrandžio.“

G.Tumosa pastebėjo, jog pirkdami GMO turinčius maisto produktus žmonės savotiškai remia jų gamintojus. Paklaustas, ką patartų daryti, pašnekovas šyptelėjo: „Geriausias – močiutės maistas.“

VMVT Maisto skyriaus vyr. specialistė Vida Jarošienė teigė, jog šiuo metu GMO produktų sąrašas yra atnaujinamas, jį bus galima rasti tarnybos tinklalapyje Vet.lt. „Mūsų pagrindinė užduotis yra, kad produktas būtų tinkamai paženklintas. Ribojimų mes negalime taikyti – visoje ES galioja bendra teisė, kuria ir vadovaujamės. Vartotojas, kai renkasi, pats stebi, skaito ir turi nuspręsti, ar nori natūralaus produkto, ar jam visi E ir GMO nesvarbūs, – sakė V.Jarošienė. – GMO įstatymas įsigaliojo tik 2000 metais, produktų sąrašas nuolat kinta. Šiuo metu vėl jį atnaujiname.“

E ir GMO grėsmės

Gydytoja dietologė J.Dobrovolskienė teigė, jog iš maisto priedų pavojingiausi yra konservantai – įvairūs dažikliai, saldikliai. „Pavyzdžiui, garsusis natrio glutamatas, arba E621, nėra toksiškas, tačiau jis sustiprina skonį. Vėliau skonio receptoriai jo ima reikalauti. Jo deda į kepsnius, mišraines. Arba nitritinė druska E250, dedama į keptas dešreles. Tai nėra draudžiama, bet dešreles šildant ar kepinant susidaro kenksmingų medžiagų“, – kalbėjo dietologė.

Taip pat ji patarė vengti ciklamato E952, kurio dedama į vaisvandenius. Apie GMO ji kalbėjo kiek atsargiau. „Nesu nei „už“, nei „prieš“. Ši sritis yra gana nauja, todėl nenoriu be reikalo gąsdinti, tačiau kol ji nėra pakankamai ištirta, patarčiau rinktis produktus be GMO“, – sakė medikė.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką