Dabar populiaru
Publikuota: 2012 kovo 6d. 10:33

Birutė Galdikas „Neišgalvotuose gyvenimuose“: „Džiunglėse man labiausiai trūksta karšto vandens”

Birutė M.F. Galdikas
Asmeninio archyvo nuotr. / Birutė M.F. Galdikas

Praėjusią savaitę į Lietuvą atvykusi garsiausia pasaulyje lietuvių kilmės mokslininkė profesorė Birutė Galdikas nustebino daugelį. Iš saulėtos, karščiu alsuojančios Indonezijos į pirmųjų pavasario dienų šaltį ji nėrė be palto. O batai buvo tokie, kad pažliugęs sniegas ir balos jiems - beveik neįveikiamas išbandymas. Tačiau tai, kas atrodo svarbu mums, čia gyvenantiems, Birutei - vien menkos nereikšmingos smulkmenos.

Keturiasdešimt metų laukinėse džiunglėse  gyvenanti moteris seniai išmoko nepastebėti kokių nors buities trūkumų ar nepatogumų. Tuomet, kai Birutė nusprendė savo gyvenimą skirti orangutanų tyrinėjimams, teko susitaikyti: sunkios ligos, nepriteklius, negyjančios žaizdos, alkis  ir nuolatinis stygius net pačių paprasčiausių daiktų bus nuolatiniai jos palydovai Borneo saloje.

„Dabar miestuose yra internetas, žmonės naudojasi mobiliaisiais. Lėktuvai skrenda kiekvieną dieną. Kai aš atvykau į Borneo, lėktuvas skrisdavo tik kartą per savaitę ir jei tu praleisdavai lėktuvą ar jis neatskrisdavo, kito turėdavai laukti savaitę. Keliauti tada buvo galima tik krovininiais laivais. Nukeliauti iš Borneo į Javą, kur gyvena daugiausiai indoneziečių, užtrukdavo mėnesį”, – LNK laidai “Neišgalvoti gyvenimai” pasakojo Birutė Galdikas.  Moteris sakė pastebėjusi, kad per 40 metų, praleistų Borneo, šalis tapo modernesnė, tačiau iki šiol patogumų, be kurių sunku įsivaizduoti kasdienę buitį, vis dar trūksta. „Labiausiai man džiunglėse trūksta karšto vandens”, – LNK laidoje šio antradienio vakarą 20.25 val. prisipažins Birutė Galdikas.

Birutė papasakos ne tik  apie  tai, kaip, laikui bėgant, keičiasi egzotiškas kraštas, koks, gyvendamas su laukiniais gyvūnais, tampa žmogus. Kalbėsimės ir apie kur kas asmeniškesnius dalykus. Pavyzdžiui, apie tai, kodėl prieš daugybę metų ji, būdama vos dvidešimt penkerių, ryžosi palikti visus Amerikos patogumus ir kraustytis į laukines Borneo džiungles. Kodėl, dar neturėdama savų vaikų, tapo motina  daugybei orangutanų mažylių, kuriuos prie šono glausdavo ir dieną, ir naktį, visas dvidešimt keturias valandas. Birutė pasakos ir apie sunkias ligas, kuriomis sirgo. Apie mirtį, ne sykį žvelgusią į akis. Apie tai, ką ištvėrė, kai sūnaus auklė, vos aštuoniolikos metų indonezietė, nuviliojo Birutės taip mylėtą vyrą. Kaip mokslininkė nepalūžo tuomet, kai  po skyrybų laukiniame krašte liko absoliučiai viena. Ir kaip neišsigando orangutanų, apie kuriuos, vos atvykusi į Borneo, išgirdo kraują stingdančių istorijų.

„Jei orangutaną užaugino žmonės, jis gali išprievartauti moterį”, – sakė Birutė Galdikas, savo akimis regėjusi tokį incidentą.

Profesorės Birutės Galdikas istorija – jau šį antradienio vakarą 20.25 val. gyvenimo būdo laidoje „Neišgalvoti gyvenimai“ tik per LNK.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką