Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 balandžio 26d. 20:59

„Cancel“ kultūra Lietuvoje, arba Už ką lietuviai atšaukia žmones iš viešojo gyvenimo?

„Cancel Culture“
„Reuters“/„Scanpix“, 123RF ir 15min nuotr. / „Cancel Culture“, Arijus Katauskas, Artūras Tereškinas

Už įžeidimą, prasižengimą, nusikaltimą, dėl orientacijos, iš konkurencijos ar dėl politinių pažiūrų – priežasčių bent kuriam laikui išnykti iš viešojo gyvenimo, arba kitaip – būti atšauktam (angl. „canceled“), gali būti įvairių. Tačiau už ką žmones „atšaukia“ ir eteryje jų nebenori matyti lietuviai? Kuo šioje srityje skiriamės nuo Vakarų šalių? Galų gale – ar atšaukimas geras, ar blogas reiškinys?

Kadaise kai kurie ant žurnalų viršelių besipuikavę, plačiai žiniasklaidoje aptarinėti ar prekės ženklų kaip veidai pasirinkti žmonės dabar yra ar anksčiau bent kuriam laikui buvo dingę iš viešojo gyvenimo. Ir visai ne savo noru – jie tiesiog buvo atšaukti, nustumti į visuomenės paraštes, pasmerkti dėl savo elgesio ar pasisakymų.

Būtent Vakarų pasaulyje šis reiškinys dažniausiai siejamas su kontroversiškais viešais pasakymais, mažumų diskriminacija, seksualiniu priekabiavimu ir pan. – tokio elgesio netoleruojanti visuomenė ar prekės ženklai nuteisia žinomą žmogų, atsisako jį sekti ar su juo dirbti, įvykdo moralinį teismą.

Visgi Lietuva kol kas laikosi kitokių tendencijų – čia žmogaus „atšaukimas“ dėl žmogaus teisių klausimų iki šiol yra gana retas reiškinys.

Tad už ką lietuviai linkę atšaukti žvaigždes, „influencerius“ ar prekės ženklus? Kodėl šiais klausimais skiriamės nuo progresyviomis laikomų šalių? Kokios lietuvių žvaigždės jau būtų atšauktos, jei gyventų užsienyje, ir kodėl Lietuvoje dažniausiai žmones atšaukinėja dešinieji radikalai?

Apie tai – pokalbis su komunikacijos ekspertu Arijumi Katausku ir sociologu Artūru Tereškinu.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Metas rinktis

Mėgaukis šiandien

Talentingi vaikai

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką