TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Dokumentinio filmo „Pasaulio virtuvė“ premjeroje herojės imigrantės atviravo apie Lietuvą

Keisha LaRaine Ingram
Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr. / Keisha LaRaine Ingram
Šaltinis: 15min
0
A A

„Būtinai atkeliaukite į Lietuvą, tik ne žiemą“, – pataria savo bičiuliams lietuviško kraujo turinti ir mūsų šalyje gyvenanti urugvajietė Marisa, nors, tiesa, sykį peršalo pietuose – Ispanijoje. „Kodėl ne žiemą – tuomet čia būna lyg pasakoje!“ – atšauna septynerius metus Vilniuje pragyvenusi amerikietė Alicia ir net iš saulėtos Jamaikos atvykusi Keisha. Šias moteris susiejo ne tik į Lietuvą atbloškęs likimas – jos visos tapo dokumentinio filmo „Pasaulio virtuvė“, kurio premjera įvyko ketvirtadienį, herojėmis.

Daugiau 15min Vardai naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

Ši režisierės Aistės Ptakauskės juosta kviečia susipažinti su penkiomis moterimis, kurios gimė įvairiose valstybėse ir mūsų šalyje apsigyveno įvairiais laikotarpiais bei dėl įvairių priežasčių. 

Aktorė Alicia  atkeliavo iš JAV pagal studentų mainų programą ir rado meilę, diplomatė čečėnė Aminat nebegrįžo po oficialaus vizito Vilniuje – prasidėjo Grozno šturmas. Padirbėjusi gimtojoje Jamaikoje, Afganistane ir Zambijoje, inžinierė Keisha atvyko į Lietuvą magistrantūros studijų. Urugvajietė Marisa į protėvių žemę sugrįžo kartu su keturiais nepilnamečiais vaikais. Lietuvoje gimusi Božena ne sykį turėjo nuryti karčią piliulę, nes yra romė, bet užsispyrimas neleido palūžti.

Filmas pasakoja ne tik apie sunkumus, kuriuos imigrantai patiria Lietuvoje, bet ir kaip užsieniečiai praturtina Lietuvos visuomeninį, ekonominį bei kultūrinį gyvenimą. Kartu tai yra raginimas atkreipti lietuvių dėmesį į imigrantų teises, paskatinti būti atviresnius kitų kultūrų, tautybių ir rasių žmonėms. 

Peršalo… Ispanijoje

Urugvajuje gimusi Marisa Leonavičienė pirmą kartą Lietuvoje apsilankė prieš gerus du dešimtmečius – atvyko į protėvių žemę patobulinti iš močiutės ir Vasario 16-osios gimnazijoje išmoktos lietuvių kalbos.

Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr./Marisa Leonavičienė
Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr./Marisa Leonavičienė

Pabūgusi laukinių verslo sąlygų, po kelerių metų grįžo pas tėvus – jau su vyru lietuviu, bet galiausiai vėl atsikraustė į Lietuvą, šįkart – su keturiais vaikais. 

Dabar moteris dirba kelionių agentūroje ir organizuoja ispanakalbių viešnages mūsų šalyje. Tačiau Lietuvon kviečia ne vien turistus, bet ir savo bičiulius. Skatina atvažiuoti ir pamatyti kai kuriems gana egzotišką kraštą: „Net Europoje ne visi žino, kur Lietuva, nėra ką kalbėti apie Urugvajų. Ne visi susigaudo, kad čia yra gražu, švaru ir saugu, palyginus su kai kuriais kitais kraštais, kad vizos nereikia. Tiesa, įspėju, kad neatvažiuotų žiemą, nebent nori egzotikos, – kalbėdama su portalu Žmonės.lt juokėsi Marisa. – Bet pamačiau vieną skirtumą – dažnai būnu Ispanijoje, kur nėra centrinio šildymo sistemos. Tai žiemą pas juos namie būna šalčiau nei pas mane Lietuvoje. Mes esame prisitaikę gyventi žiemą, o jie – visai ne. Tas tikrai labai įdomus dalykas. Sykį žiemą Ispanijoje net peršalau.“

Dvi filmo herojės Marisai norėtų paprieštarauti. Alicia Gian pirmą kartą Vilniuje apsilankė prieš pat Kalėdas. Sniegas ir šaltis neatbaidė – pamilusi aktorių ir režisierių Marių Mačiulį, kitų metų rudenį sugrįžo. Ilgam. Net vestuves jie iškėlė patį viduržiemį, per pačius speigus – sausio 2 dieną.

Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr./Alicia Gian ir Marius Mačiulis
Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr./Alicia Gian ir Marius Mačiulis

„Pakvietėme 20 amerikiečių. Buvo labai daug sniego, labai šalta – ir taip gražu! Mėlynas dangus, daug sniego – kaip pasaka…“ – prisiminė amerikietė.  Jau per pirmą viešnagę ją į Lietuvą atlydėjusi, o vėliau nesyk čia apsilankiusi mama atvyko ir į filmo „Pasaulio virtuvė“ premjerą. Tai yra pirmas kartas, kai moteris čia vieši ne žiemos metu. 

Jamaikietė Keisha LaReine Ingram, nors pirmą kartą Vilniuje iš lėktuvo išlipo vasarą, žiemą užklupę šalčiai jos irgi neatbaidė. Priešingai – tai ją žavi ir tuo ji vilioja savo bičiulius. „Noriu, kad mano draugai pajustų keturis sezonus, pamatytų Lietuvos gamtos grožį. Žiemos čia yra labai šaltos, bet tai yra gražu“, – portalui Žmonės.lt sakė ji. 

Filmas keliaus per Lietuvą

Gamta yra vienas iš dalykų, kuriuos pirmiausiai Alicia ir Keisha pamini savo draugams bei artimiesiems. „Jūsų gamta įspūdinga – lyg pasakoje. Čia visuomet žalia – eglės, pušys, ežerai, upės… Tai tikrai įkvepia. Draugams sakau: turite tai pamatyti“, – gyrė amerikietė.  Keisha sostinę pavadino miestu gamtoje.

Septynerius metus Vilniuje pragyvenusi Alicia pastebėjo, kad miestas stipriai pasikeitė: „Jis labai dinamiškas. Yra nemažai palikimo iš praeities, bet kartu daug dinamikos.“ Bet iš pradžių ji savo bičiulius viliodavo ne vien miestu ar gamta. Amerikietė tapo Vilniaus kamerinio teatro meno direktore, ėmė režisuoti spektaklius, tad kviesdavo draugus pamatyti vaidinimus, susipažinti su savo kolegomis.

Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr./Keisha LaRaine Ingram
Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr./Keisha LaRaine Ingram

„Vakarų artistams įdomu pamatyti Rytų Europos teatrą“, – įsitikinusi pašnekovė.  Keisha savo draugus kviečia atvykti, kad susipažintų su skirtinga kultūra, paragautų lietuviško maisto, pakalbėtų su vietos žmonėmis. „Gali valgyti kitaip ir vis tiek gali būti skanu, – mūsų kalbos pramokusi, bet angliškai tebebendraujanti jamaikietė paskutinį žodį ištarė lietuviškai. – Ypač smagu vasarą – Vilniuje tiek renginių, verda aktyvus miesto gyvenimas.“ 

Vilniuje ketvirtadienį pristatytas režisierės Aistės Ptakauskės dokumentinis filmas „Pasaulio virtuvė“ spalio viduryje pradės turą per Lietuvą. Juosta bus parodyta dar 14 šalies miestų. Visos peržiūros nemokamos, po jų bus organizuojamos diskusijos su kūrėjais, herojėmis, žmogaus teisių ekspertais ir žiūrovais. Daugiau informacijos pateikiama tinklalapyje www.pasauliovirtuve.eu.

Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr./Filmo „Pasaulio virtuvė“ pristatymas
Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr./Filmo „Pasaulio virtuvė“ pristatymas
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 1 Imigracija

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką