Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Edita Mildažytė dokumentiniame filme parodė kitokią rašytojo Romaino Gary gyvenimo pusę

Edita Mildažytė su vyru Gintautu Vyšniausku
Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr. / Edita Mildažytė su vyru Gintautu Vyšniausku
Šaltinis: 15min
0
A A

Trečiadienio vakarą Vilniaus centre esančiame Prancūzų institute žurnalistė Edita Mildažytė pristatė savo dokumentinį filmą „Neištesėtas pažadas: Vilniaus paslaptys“, pasakojantį žiūrovui apie prancūzų romanistą Romainą Gary.

Daugiau 15min Vardai naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

R.Gary – daugiausia skaitomas prancūziakalbis XX-ojo amžiaus romanistas, dukart Gonkūrų premijos laureatas, karo didvyris, nesyk apdovanotas Garbės legiono ordinu, diplomatas, taip pat – Holivudo filmų scenaristas, kuris savo noru iš gyvenimo pasitraukė 1980-aisiais. 

I.Simonaitytės bibliotekos nuotr./Vilniuje gimęs rašytojas Romain Gary tapo vienu turtingiausių Prancūzijos žmonių.
I.Simonaitytės bibliotekos nuotr./Vilniuje gimęs rašytojas Romain Gary

Per pusę metų E.Mildažytė susuko beveik valandos trukmės dokumentinį filmą, atskleidžiantį iki šiol menkai aptartas R.Gary gyvenimo detales. Savo darbą trečiadienį pristatė Prancūzų institute susirinkusiems svečiams. 

„Romainas Gary man patinka seniai – nuo tada, kai perskaičiau „Aušros pažadą“, o tai buvo maždaug prieš 13 metų. Jis – daugiausiai pasaulyje prancūzų kalba skaitomas autorius. Vėliau paaiškėjo, kad R.Gary – vilnietis, o šįmet minime jo gimimo šimtmetį. Sugalvojau, kad reikia sukurti filmą“, – Žmonės.lt sakė E.Mildažytė. 

Ir sukūrė: dokumentinę juostą susuko per pusę metų, prieš tai ilgą laiką rinko medžiagą apie rašytoją, lankėsi archyvuose, aktyviai domėjosi. Be to, perskaitė daug prancūzo romanų. 

Filme „Neištesėtas pažadas: Vilniaus paslaptys“ apie R.Gary pasakoja 11 E.Mildažytės kalbintų pašnekovų, visi jie į rašytoja žvelgia iš skirtingų perspektyvų. „Pradedant Romu Ramanausku, kuris yra R.Gary klubo įkūrėjas ir žmogus, pastatęs jam paminkliuką, baigiant prancūzais, nagrinėjusiais autoriaus kūrybą ir biografiją. Taip pat pakalbinti lietuviai archyvarai, jo literatūrą tyrinėję žmonės“, – pasakoja E.Mildažytė. 

Filme žurnalistė itin daug pasakoja žiūrovui ir apie tai, kas iki šiol buvo menkai žinoma. Atskleisti faktus padėjo archyvų darbuotojos: „Pakalbinau ponią Gražiną Sluckaitę iš Centrinio valstybės archyvo, ji mane nukreipė dar ir pas Elžbietą Šimelevičienę. Šios moterys ėmė nagrinėti visokius archyvus, ir paaiškėjo daug naujų įdomių faktų. Pavyzdžiui, biografai manė, kad Vilniuje autorius gyveno kelerius metus, kol jo mama iš Rusijos išvyko į Prancūziją. O pasirodo, kad abu jo tėvai – tikri vilniečiai, taigi ir pats R.Gary – tikras litvakas. Rašytojas Vilniuje pragyveno tikrai daugiau nei 10 metų, be to, jo mama turėjo dar vieną sūnų.“

Anot E.Mildažytės, dokumentinis filmas „Neištesėtas pažadas: Vilniaus paslaptys“ aktualus ne tik R.Gary kūrybos gerbėjams iš Lietuvos, bet ir patiems prancūzams.  „Jei perskaitytumėte visą R.Gary kūrybą, paaiškėtų labai daug dalykų: beveik jo visi romanai rėmėsi autobiografija. Manau, net ir patiems prancūzams būtų įdomu pamatyti vilnietiškąją rašytojo gyvenimo pusę, kuri visąlaik buvo miglota, ūkanota. Net apie jį pastatytuose dokumentiniuose filmuose faktai apie Vilnių dažnai numuilinami, minima Rusija, rodomos stepės. Bet juk jis – mūsiškis. Reikia susirinkti!“ – sako E.Mildažytė. 

Netrukus, šventiniu laikotarpiu, šį filmą pamatys ir LRT televizijos žiūrovai.

Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr./Pristatymo akimirka
Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr./ Pristatymo viešnios: Vida Ramaškienė ir Lolita Bytautaitė
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką