Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Erkių pavojaus šalta žiema nesumažino

Erkė
E.Jankausko/dienraščio „15 minučių“ nuotr. / Erkės pabunda jau ankstyvą pavasarį ir išlieka aktyvios iki spalio ar netgi lapkričio.
Šaltinis: 15min
0
A A

Gegužę, kai sužaliuoja medžiai ir krūmai, prasideda iškylų ir pasivaikščiojimų gamtoje metas. Tačiau susiruošus į gamtą reikia būti atidiems ir saugotis kaip ir kasmet tykančių erkių. Jos bus aktyvios dar ilgai – iki spalio ar net lapkričio. Neverta tikėtis, kad po šaltos žiemos erkių bus mažiau, nes, pasak specialistų, jų paplitimą lemia ne tik oro temperatūra, o stora sniego danga kaip tik padėjo joms „peržiemoti“.

Daugiau 15min Vardai naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

Be to, Lietuva yra erkinio encefalito rizikos teritorija, kur tikimybė užsikrėsti šia liga egzistuoja nuolat, todėl tikėtis, kad šiemet erkių galima saugotis mažiau – neverta.

Užsikrėtusiųjų skaičius augo

Per pastaruosius trejus metus erkių perduodamomis ligomis – Laimo liga ir erkiniu encefalitu – Lietuvoje sirgo per 10 000 žmonių, neišvengta ir mirčių. Vien pernai šiomis ligomis susirgo 4205 tautiečiai. Pernai Lietuvoje užregistruota 617 erkinio encefalito atvejų. Tai beveik tris kartus daugiau nei 2008 metais. Pernai vienas žmogus nuo erkinio encefalito mirė.

Pasak Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos Užkrečiamųjų ligų skyriaus vedėjos Nerijos Kuprevičienės, didžiausi sergamumo erkiniu encefalitu rodikliai 2009-aisiais užregistruoti Kauno, Panevėžio, Šiaulių, Alytaus ir Utenos apskrityse.

Specialistai nuogąstauja, kad šiemet šia liga gali užsikrėsti dar daugiau žmonių, nes dėl krizės dalis jų neišgalės skirti pinigų skiepams. Be to, tikėtina, kad šiemet bus dar aktyvesni grybautojai ir uogautojai, nes vargingiau gyvenantiems žmonėms tai vienas iš būdų papildyti racioną ar papildomai užsidirbti.

Gyvename pavojingoje zonoje

Erkės paprastai „pabunda“ tada, kai dirvožemio temperatūra siekia 5–7 laipsnius šilumos. Tad galimybė, jog įsisiurbs erkė, atsiranda jau ankstyvą pavasarį.

Lietuva, kaip ir kitos Baltijos šalys, priskiriama didelės erkinio encefalito rizikos teritorijoms. Čia yra didesnė tikimybė užsikrėsti erkiniu encefalitu nei daugelyje kitų Europos šalių. Kaip teigė N.Kuprevičienė, vienareikšmio atsakymo, kodėl taip yra, nėra. Pasak specialistės, susiklosčius daugeliui sąlygų susiformuoja erkinio encefalito židiniai, kuriuos lemia klimatinės sąlygos, gyvūnų, ypač smulkiųjų graužikų populiacija, erkių vystymosi ciklo ypatumai ir pan. Todėl nustatomos teritorijos (tarp jų ir Lietuva bei kitos Baltijos šalys), kuriose yra palankios sąlygos erkinio encefalito virusui cirkuliuoti, ir jos vertinamos kaip rizikos užsikrėsti erkiniu encefalitu teritorijos. „Žmonių sergamumą erkiniu encefalitu taip pat lemia tai, kokia dalis visuomenės pasiskiepija nuo erkinio encefalito. Kol kas Lietuvoje nuo šios ligos pasiskiepijusi gana nedidelė gyventojų dalis. Kai kuriose Vakarų Europos šalyse nuo erkinio encefalito pasiskiepija 80 ir daugiau procentų gyventojų“, – pasakojo N.Kuprevičienė.

Reaguoja į šilumą ir kvapą

Savo auką – žmogų ar gyvūną – erkės aptinka reaguodamos į jo iškvepiamą anglies dvideginį arba nuo kūno sklindančią šilumą, prakaito kvapą. Parazito seilėse yra analgetikų, priešuždegiminių bei kraujo krešumą stabdančių medžiagų, todėl žmogus jo įkandimo nejaučia. Kol erkė randa tinkamą vietą, kur įsisiurbti, prabėga 2–3 valandos. Erkė kraują siurbia apie 15 minučių. Erkinio encefalito užkratas yra šiuo virusu užsikrėtusių parazitų seilėse, o Laimo ligos – parazito žarnyne.

Svarbu nesutrikti ir nedelsti

Radus įsisiurbusią erkę būtina ją kuo greičiau ištraukti. Erkės galvutę reikia tvirtai suimti pincetu ar pirštais kuo arčiau odos ir tvirtu judesiu ištraukti. Negalima traukti už erkės kūnelio, nes jos galvutė gali likti odoje. Ištraukus erkę, įsisiurbimo vietą reikėtų dezinfekuoti spiritiniu tirpalu. Vaistinėse parduodamos ir specialios pagalbinės priemonės, padedančios saugiai ištraukti erkes iš žmogaus kūno. Vienas erkių traukiklis paprastai kainuoja keletą litų.

Specialiomis priemonėmis išimtos erkės nereikėtų išmesti. Ištrauktą gyvą erkę kartu su keletu žolės lapelių reikia įdėti į švarų buteliuką ir skubiai pristatyti tyrimams į laboratoriją. Iki tol ją patariama laikyti vėsiai, pvz., šaldytuve.

Traukiant erkę neatsargiai jos galvutė dažniausia nutrūksta ir lieka odoje, o tyrimui tokia erkė jau netinka. Tačiau jei nepavyko ištraukti erkės gyvos, apie užsikrėtimą Laimo liga, dar prieš prasidedant ligai ir pasireiškiant jos simptomams, galima sužinoti atlikus kraujo tyrimą. Tiesa, pirmąjį kraujo mėginį reikia paimti kuo anksčiau – ne vėliau kaip per 7 dienas po erkės įsisiurbimo, o antrą – po 4–5 savaičių. Palyginus tyrimų rezultatus ir galima nustatyti užsikrėtimą ar didelę jo tikimybę. Tokiu atveju būtų paskirtas prevencinis gydymo kursas. Šis tyrimas taikomas tik Laimo ligai, nes jos pradžia dažnai būna nepastebima, o ir pasireiškia ji toli gražu ne iš karto.

Efektyviausi – skiepai

Einant į mišką ar pasivaikščioti į parką reikėtų rengtis šviesius drabužius ilgomis rankovėmis – ant jų lengva pastebėti ropinėjančius parazitus. Kelnių klešnes sukiškite į batus ar kojines, užsagstykite apykaklę, galvą reikėtų pridengti kepure ar skarele. Atbaidyti erkes padeda ir repelentai, kurių pasiūla vaistinėse išties nemaža. Tačiau tai tik šalutiniai apsisaugojimo būdai.

Vienintelė efektyvi priemonė nuo erkinio encefalito – skiepai. Kuo anksčiau žmogus pasiskiepys, tuo greičiau spės įgyti imunitetą. Rekomenduojamos trys vakcinos dozės. Pirmosios dvi suleidžiamos vieno–trijų mėnesių intervalu, o trečioji skiriama nuo antrosios praėjus 5–12 mėnesių. Pasiskiepijus imunitetas susidaro praėjus 40 dienų. Po trečiojo skiepo imunitetas įgyjamas penkeriems metams. Nuo erkių reikia ypač saugoti vaikus, juos galima skiepyti nuo vienerių metų.

Kaip teigė filialus daugelyje šalies miestų turinčios medicinos įstaigos „Endemik“ atstovė, palyginus su praėjusiais metais šiemet vienos vakcinos dozės kaina nekito – išliko 99 litai. Kaina gali būti ir mažesnė tuo metu, kai paskelbiamos specialios nuolaidų akcijos.

Tiesa, skiepai apsaugo tik nuo erkinio encefalito, nuo Laimo ligos skiepų nėra. Tačiau Laimo ligą sukeliančių erkių platinamą bakteriją galima sunaikinti antibiotikais.

Erkinis encefalitas: simptomai

Slaptasis erkinio encefalito periodas trunka 2–4 dienas. Ligos požymiai panašūs į gripo – pakyla temperatūra, skauda galvą, maudžia kūną, kartais ligonis vemia. Po savaitės pranykus ligos požymiams ligonis lyg ir pasveiksta. Erkinis encefalitas klastingas tuo, kad po savaitės ligos simptomai vėl pasikartoja.

Kaip liudija statistika, tik trečdalis sirgusiųjų erkiniu encefalitu visiškai pasveiksta. Dar trečdalis gydosi 1–3 metus, o likusieji tampa nedarbingi, patiria ilgalaikių neurologinių sutrikimų: juos gali kamuoti galvos skausmai, miego sutrikimai, raumenų silpnumas ar paralyžius, sutrikti kalba, kamuoti koncentracijos problemos. Dažniausiai vienam asmeniui pasireiškia po 2–4 iš išvardintųjų negalių. Apie 2 procentai susirgusiųjų erkiniu encefalitu miršta.

Efektyvaus šios ligos gydymo nėra. Geriausia ir kol kas vienintelė absoliuti apsaugos priemonė nuo erkinio encefalito yra skiepai.

Laimo liga: simptomai

Dažniausiai ši liga perduodama žmogui tada, kai parazitas buvo įsisiurbęs į kūną daugiau nei 48 valandas.

Laimo liga lėtinė, neretai jos pradžia nepastebima. Apie 60–70 proc. pacientų erkės įsisiurbimo vietoje atsiranda lėtai besiplečianti, raudona dėmė. Ji gali būti matoma nuo kelių dienų iki kelių mėnesių. Tuo pačiu metu kartais atsiranda ir kitokių neryškių negalavimų. Ant mažesniosios dalies užsikrėtusiųjų kūno minėta raudona dėmė net neatsiranda.

Pirmieji ligos požymiai paprastai praeina savaime, net negydant, tačiau kartais prabėga kelios savaitės ar net mėnesiai ir ima reikštis šios klastingos ligos simptomai – ilgainiui gali sutrikti miegas, širdies veikla, atmintis, regėjimas, atsirasti sąnarių, galvos, ausų, nugaros skausmų ir pan. Dažnas simptomas – nugaros ar sprando srities radikulitas. Ligonis dažnai jaučia nuolatinį nuovargį. Lėtai besivystydama, per kelis metus ši liga gali baigtis sunkiu invalidumu. Tačiau nuo Laimo ligos nemirštama.

 
 
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką