Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Etiketo žinovas Giedrius Drukteinis: „Niekam nedovanokite kvepalų, meno kūrinių ir Kristaus atvaizdo“

Giedrius Drukteinis
Gretos Skaraitienės/Žmonės.lt nuotr. / Giedrius Drukteinis
Šaltinis: 15min
0
A A

Turbūt nėra tokio žmogaus, kuris bent kartą gyvenime nebūtų gavęs visiškai nereikalingos dovanos. Iškyla dilema, ką su jomis daryti: paslėpti, išmesti ar perdovanoti kam nors kitam? Aštrialiežuvis etiketo žinovas Giedrius Drukteinis žino atsakymą į šį klausimą.

Daugiau 15min Vardai naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

Kas yra nereikalinga dovana?

„Jau senovės žydai žinojo, kad tikras turtas yra mobilus (kuris gali keliauti kartu su jumis). Tai gali būti žinios, kurias visuomet nešiojamės sau tarp ausų, popierius (dokumentas, pinigai), kurį galime įsikišti į kišenę, arba brangakmeniai. Tai nenuostabu, mat šiai tautai visą laiką reikėjo gyventi „ant lagaminų“, nuolat būti pasiruošusiems persikraustyti iš vienos vietos į kitą, todėl jie išsiugdė tokį požiūrį. Tačiau, kaip parodė gyvenimas, toks požiūris yra pats praktiškiausias.  Beveik visos religijos nuo pat antikos laikų mus visus mokė „neturėti nieko“, tačiau žmonės vis tiek jautė nenumaldomą troškimą apsikrauti įvairiausiais beverčiais daiktais, kuriuos dažniausiai kas nors padovanoja. Tokius daiktus labai gaila išmesti, bet juos prižiūrėti ir laikyti yra tiesiog nepraktiška. Taigi, nereikalingos dovanos – tos, kurios beprasmiškai užima vietą“, – paaiškina Giedrius.

Pasak etiketo žinovo, žmogui visuomet atrodo, kad vienas ar kitas daiktas jam labai reikalingas tol, kol jis jo neįsigyja. „Čia kaip Ostapas Benderis, kuris, gavęs milijoną, suprato, kad niekas jo gyvenime iš esmės nepasikeitė“, – paaiškina G.Drukteinis.

Kaip elgtis gavus nereikalingą dovaną?

Etiketas, gavus net ir nereikalingą dovaną, reikalauja visų pirma įvertinti žmogaus dėmesį ir pastangas. Ir visiškai nesvarbu, kokį niekalą jis padovanojo ar kokią banalybę jis pasakė.  Giedrius pataria bent jau apsimesti, kad tai jus nudžiugino ir jūs tai vertinate. Būtų labai netaktiška dovaną išmesti.

Giedriui pačiam teko girdėti apie vieną Lietuvos milijardierių, kuris daug kam sukelia didžiulį galvos skausmą dėl to, kad draugai tiesiog nebeišmano, ką jam dovanoti – juk toks žmogus turi absoliučiai viską, ko jam reikia. Ne paslaptis, kad mūsų aukštuomenė dažniausiai pasuka pačiu banaliausiu keliu – dovanoja jam paveikslus, kurių, tiesą sakant, turtuolis nebeturi kur dėti. Visi dovanoti paveikslai tiesiog sukraunami į krūvą rūsyje ir, pasak Giedriaus, jų savininkui sukelia tikrai nemažai problemų. 

Kur dėti nepatinkančias dovanas?

Kadaise etiketo žinovas rašė straipsnį apie laidojimo tradicijas ir kaip tik tuomet sužinojo, kad žydai prašo velioniui nepirkti gėlių, kurios vis tiek nuvys. Vietoj to prašoma paaukoti labdarai. „Todėl aš manau, kad teisingiausia būtų visas nereikalingas dovanas tiesiog paaukoti labdarai. Aišku, jei techniškai tai yra įmanoma. Arba, jei jau esate labai praktiškas žmogus, galima kam nors kitam jas perdovanoti. Tik šiukštu nesusipainiokite ir nepadovanokite tam pačiam žmogui“, – šypsosi Giedrius.

Beveik visos religijos nuo pat antikos laikų mus visus mokė „neturėti nieko“, tačiau žmonės vis tiek jautė nenumaldomą troškimą apsikrauti beverčiais daiktais, kuriuos dažniausiai kas nors padovanoja.

Asmeninė patirtis

Nereikalingiausia dovana, kurią kažkada gavo pats etiketo žinovas, buvo gruzdintuvė, kuriai, pasak Giedriaus, „užkurti“ reikėjo beveik 30 litrų aliejaus. „Per 15 metų mūsų šeima ją išbandė tik kartą ir mes labai džiaugėmės padovanoję ją kažkam kitam, – juokiasi Giedrius. – Etiketas remiasi paprastu krikščionišku principu: jei kažkam reikia – atiduok. Man pačiam gruzdintuvė nebuvo reikalinga, tačiau pažinojau žmonių, kuriems jos reikėjo. Kituose namuose ji buvo naudojama pagal paskirtį.“

Ką dovanoti?

Giedriaus manymu, žmonių fantazija iš principo yra labai ribota, ypač perkant dovanas.

„Kažkada cituodavau Lenino pamokymus, kurie skelbė, kad knyga yra geriausia dovana. Tačiau nepamirškime, kad tai buvo pasakyta prieš 120 metų, todėl šiandien nebe taip aktualu. Kai manęs paklausia, kaip išrinkti gerą dovaną, iškart pabrėžiu, jog ji turi būti susijusi būtent su tuo žmogumi, kuriam dovanosite. Tarkim, nepatingėkite nueiti į biblioteką, susiraskite tos dienos, kurią gimė jūsų draugas, laikraštį „Tiesa“ ar „Komjaunimo tiesa“, padarykite kopiją, gražiai įrėminkite, ir tai bus tikrai geresnė, šimtą kartų pigesnė bei originalesnė dovana nei dar viena  žvakidė ar paveikslas. Tarkim aš, važiuodamas į verslo susitikimus, dovanų nuvežu peliuką Mikį. Taip lengviau galima pradėti pokalbį, pasijuokti iš dovanos ir netgi pasipuikuoti savimi“, – šypsosi G.Drukteinis.

Ko nereikėtų dovanoti?

Etiketo žinovas teigia, kad norint išvengti nemalonių situacijų, reikėtų susilaikyti ir nedovanoti šių dalykų:

• Meno kūrinių. Iš tiesų, menas – pernelyg sudėtinga sritis, nes tai, kas patinka vienam, nebūtinai turi patikti kitam.

• Kvepalų ar higienos prekių. Tai visuomet gali būti suprasta kaip užuomina, kad žmogus galbūt turi problemų su asmens higiena.

• Religinės atributikos. Šventojo statulėlė ar Kristaus atvaizdas, sudėliotas iš gintariukų, bus įvertintas tik itin religingo žmogaus.

• Banalių niekučių. Niekada nedovanokite daiktų, kuriuos nupirkote paskubomis – prekybos centre per išpardavimą pačiupote termosą ar degalinėje pirmą pasitaikiusį suvenyrą. Taip išreikšite didelę nepagarbą savo draugui. 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką