Dabar populiaru
Publikuota: 2017 rugsėjo 7d. 19:13

Filmo „Siena: tarp Rytų ir Vakarų“ kūrėjus premjeroje sveikino Dalia Grybauskaitė

Modestas Pitrėnas ir Ieva Prudnikovaitė, filmo „Siena: tarp Rytų ir Vakarų“ režisierė Neringa Medutytė su prezidente Dalia Grybauskaite ir svečiais
Luko Balandžio / 15min nuotr. / Modestas Pitrėnas ir Ieva Prudnikovaitė, filmo „Siena: tarp Rytų ir Vakarų“ režisierė Neringa Medutytė su prezidente Dalia Grybauskaite ir svečiais

Ketvirtadienio vakarą kviestiniams svečiams pristatytas naujas filmas – sostinėje vyko oficiali Neringos Medutytės dokumentinės juostos „Siena: tarp Rytų ir Vakarų“ premjera.

Daugiau nei 200 mln. vienos didžiausių televizijų pasaulyje „Al Jazeera“ žiūrovų visame pasaulyje pirmieji išvydo lietuvių režisierės filmą apie Lietuvos šauktinius savanorius, o rugsėjo 7-osios vakarą jis buvo pristatytas ir Lietuvos publikai.

Režisierės Neringos Medutytės dokumentiniame filme „Siena: tarp Rytų ir Vakarų“ dalyvavo ir jo idėją palaikė trys svarbios institucijos – Prezidentūra, Lietuvos kariuomenė ir NATO. Tai filmas, kuriuo režisierė visam pasauliui siekė parodyti, su kokiais politiniais iššūkiais šiandien susiduria Lietuva ir kokią įtaką tam padarė beveik 50 metų trukusi okupacija.

Filmo premjeroje dalyvavo prezidentė Dalia Grybauskaitė, Užsienio reikalų ministerijos, Krašto apsaugos ministerijos, Lietuvos kariuomenės atstovai ir kiti garbūs svečiai bei žinomi visuomenės veikėjai.

Londone gyvenančios režisierės ir žurnalistės Neringos Medutytės sukurtą dokumentinį filmą „Siena: tarp Rytų ir Vakarų“ (angl. „Waiting For Invasion“) visi norintys galės išvysti nuo rugsėjo 8 dienos.

„Lietuvoje gyvenantys žmonės nuolat apsupti naujienų apie Rusijos veiksmus. Tokiose šalyse kaip Jungtinėje Karalystėje ar Jungtinėse Amerikos Valstijose mūsų šalies balsas ir problemos yra negirdimos ir dingsta informacijos sraute. Todėl Rusijai pradėjus rodyti pirmuosius agresijos ženklus ir Prezidentei paskelbus privalomąją pradinę karo tarnybą ši žinia mane sukrėtė. Atrodė, kad Lietuva ruošiasi karui.

Taigi šį filmą visų pirma ir sukūriau tam, kad pasauliui pristatyčiau, su kokiais politiniais iššūkiais susiduria Lietuva dabar ir kokią įtaką tam padarė beveik 50 metų trukusi okupacija. Filme matome naują kartą kupiną išskirtinio ryžto, bet vis dar persekiojamą praeities istorijos“, – teigia filmo režisierė N.Medutytė.

Pagrindiniai filmo herojai – du pirmieji Lietuvos kariuomenės šauktiniai savanoriai, devynis mėnesius tarnavę Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Butigeidžio dragūnų batalione. N.Medutytė su kolegomis britais iš arti stebėjo karių profesinius ir asmeninius iššūkius kariuomenėje – kareivinėse ir pratybose – lankėsi šauktinių savanorių šeimose, Lietuvos istoriją prisiminė su filmo herojų tėvais ir seneliais.

Filme pateikiama istorinės medžiagos apie okupaciją ir jos padarytą žalą, kurią, anot režisierės, didieji pasaulio kanalai dažnai ignoruoja vien dėl politinio korektiškumo, tačiau „Al Jazeera“ N.Medutytės pateikti faktai buvo be galo svarbūs.

Filme taip pat kalbinta Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė, įamžintas NATO pajėgų Integravimo vieneto Lietuvoje atidarymas kartu su itin Lietuvai reikšmingu NATO generalinio sekretoriaus Jenso Stoltenbergo vizitu.

„Siena: tarp Rytų ir Vakarų“ buvo montuojamas Londone, montažo režisieriaus Yanno Heckmanno, kurio ankstesnis filmas „Operatorė“ (angl. „Operator“) gavo BAFTA apdovanojimą. Prie filmo dirbo itin patyrusi tarptautinė komanda iš Jungtinės Karalystės, JAV bei Lietuvos. Sukurtos TV ir kino versijos.

„Džiaugiuosi, kad šiam filmui po vienu stogu pavyko sutelkti svarbiausias Lietuvos institucijas ir išskirtines Lietuvos žmonių istorijas bei perteikti jas milžiniškai tarptautinei TV auditorijai“, – sako N.Medutytė.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Dalia Grybauskaitė ir Neringa Medutytė
Luko Balandžio / 15min nuotr./Dalia Grybauskaitė ir Neringa Medutytė

Filmo prodiuseris Jamesas Roganas, nuolat kuriantis tokioms pasaulinės televizijoms kaip BBC, „Channel 4“ pastebi, kad filmas ne tik įtaigus idėjine, bet ir stiprus kinematografine prasme. „Filmas puikiai atskleidžia kaip jaunoji Lietuvos karta, jau nemačiusi sovietinių nusikaltimų, bet semdamasi žinių iš šeimos istorijų, suvokia laisvės kainą. Idėja perteikta puikia kino kalba, tai leidžia mėgautis ne tik filmo istorija ir idėja, bet ir meistrišku režisierės darbu“, – teigia J.Roganas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Ekspertai pataria
Skanumėlis

Video

01:13
04:47
02:25

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką