Dabar populiaru
Publikuota: 2009 liepos 1d. 08:17

Garsi šeima pasijuto vaiko grobike

Inga Budrienė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Inga Budrienė

Žinomi verslininkai Inga ir Darius Budriai neįsivaizdavo, su kokiomis problemomis susidurs nusprendę nuolat globoti savo krikštasūnį Mantuką, augantį kūdikių globos namuose.

Kauno vaiko raidos klinikos „Lopšelis" auklėtinis trejų metų Mantas Budrių namuose nuo sausio vidurio praleido ne vieną savaitgalį, tačiau šiomis dienomis verslininkai netikėtai sužinojo, kad būsimą savo šeimos narį iš globos įstaigos kaskart išsiveždavo esą neteisėtai. „Išeitų, kad mes jį tarsi pavogdavome", – LŽ sakė po patirto šoko atsigauti negalinti I.Budrienė. Jai skaudu, kad mažiausiai iki rudens su Mantuku galės bendrauti tik „Lopšelyje".

Manė įvykus nesusipratimą

Su Mantu Budriai pirmąkart susitiko šių metų pradžioje. Moterų klubui „Ad Astra" vadovaujanti I.Budrienė ilgą laiką puoselėjo sumanymą surengti krikštynas vaikams, dėl įvairių priežasčių netekusiems galimybės augti su tėvais. Du sūnus – 14 metų Nojų ir trejų metų Kernių – auginantys Budriai iškilmingą ceremoniją kartu su dar devyniais krikštatėviais surengė sausio viduryje Kauno Vytauto Didžiojo bažnyčioje. Taip Budriai tapo Manto krikštatėviais.

Pradėjusi rūpintis berniuku pora greitai apsisprendė globoti jį nuolat. Apie tai I.Budrienė pirmiausiai pranešė Vaiko teisių apsaugos tarnybai. Jos darbuotojos, įvertinusios Budrių gyvenimo sąlygas ir pajamas, „Lopšeliui" įteikė raštą, kuriame Mantukui leidžiama savaitgaliais ir švenčių dienomis viešėti krikštatėvių namuose. I.Budrienė net nesusimąstė daranti ką nors neteisėto, kol globos įstaigos kieme nesusidūrė su jos direktore. Ši labai nustebo pamačiusi Mantuką ir verslininkę išvykstančius savaitgaliui. „Pradėjau aiškintis, ką darau ne taip. Sužinojau, kad Vaiko teisių apsaugos tarnybos rašto globos įstaigos vadovybė nepaiso, tačiau kol nedraudė matytis su vaiku, tiesiog maniau, jog tai kažkoks nesusipratimas", – pasakojo I.Budrienė.

Neleido kartu atostogauti

Padėtis dar labiau paaštrėjo, kai „Lopšelio" vadovybė neleido Budriams pasiimti Manto vasaros atostogoms, nors jie buvo gavę Vaiko teisių apsaugos tarnybos sutikimą. „Mums paaiškino, kad vaiką į namus parsivešime tik po globos įteisinimo", – teigė I.Budrienė. Kad teisinės procedūros pajudėtų, moteris pradėjo lankyti trijų mėnesių trukmės kursus. Dar ji turės atlikti ir psichologinį testą.

„Kursus su vyru lankome. Liko trys užsiėmimai. Tuomet vyks mūsų šeimos vertinimas ir teismas, oficialiai skirsiantis Mantuko globą. Tačiau mus perspėjo, jog dėl vasaros atostogų visos reikiamos biurokratinės kliūtys greičiausiai bus įveiktos tik spalį", – nuogąstavo I.Budrienė. Jai nesuprantamas toks abejingumas. „Užuot normaliai paaiškinę, kaip elgtis, jie negaili priekaištų. Globos įstaigos direktorė, prieš nutraukdama pokalbį telefonu, išrėžė, jog jei nenoriu palaukti rudens vidurio, galiu pasiieškoti kito vaiko, nes ji turės kam atiduoti Mantuką", – skaudžiausias akimirkas prisiminė verslininkė.

Įstatymų painiava

Lietuvoje vaikų priežiūrą ir globą reglamentuoja keli įstatymai. Juose minima be tėvų priežiūros likusio vaiko teisė išvykti pas juo besirūpinančius asmenis savaitgaliais, švenčių dienomis ar vasaros atostogų metu. Sprendimą, ar norintieji pasikviesti vaiką paviešėti sugebės juo rūpintis, priima Vaiko teisių apsaugos tarnyba. Gavus jos leidimą reikia kreiptis į globos įstaigą, bet...

„Galima susidurti su problema, kai direktorė nesutiks išleisti vaiko, nes įstatymuose nenumatyta, kad gavę teisę pasiimti per išeigines vaiką asmenys tampa už jį atsakingi", – LŽ aiškino Vaiko teisių apsaugos kontrolierė Rimantė Šalaševičiūtė. Jos tvirtinimu, pasibaigus vasarai šis klausimas bus pradėtas aktyviai nagrinėti. Mat įstatymų kolizija sukelia daugybę nepatogumų ir mažyliui, ir jį globoti pasiruošusiai šeimai, ir įvairioms tarnyboms.

Jaučiasi atsakingi

R.Šalaševičiūtės teigimu, globos namai atsako už vaiko sveikatą ir gyvybę tol, kol teismas nusprendžia mažylį grąžinti biologiniams tėvams ar perduoti globėjams.

„Nenuostabu, kad globos įstaigų direktorės, žinodamos, kokia atsakomybė joms tenka, bijo išleisti vaikus į svečius pas jų giminaičius, krikštatėvius ar būsimus globėjus. O jeigu vaikas susižeis ar žus? Į teisiamųjų suolą sės jo oficialus globėjas, t. y. globos namų vadovas", – sakė R.Šalaševičiūtė. Anot jos, Kauno vaiko raidos klinika „Lopšelis" jau kreipėsi į ją su prašymu išaiškinti, ar galima Mantuką išleisti atostogauti su Budrių šeima.

„Vaiko teisių apsaugos tarnyba turi kreiptis į teismą dėl laikinų apsaugos priemonių taikymo berniukui. Teismas tokį sprendimą tenkina per tris dienas, – sakė R.Šalaševičiūtė. – Budriai valdininkų turėjo būti įspėti apie galimybę išspręsti konfliktinę situaciją. Keista, kad tai nebuvo padaryta. Kol kas tai vienintelis teisinis būdas išleisti globos namų vaikus už įstaigos teritorijos. Aš už tai, kad vaikai savaitgaliais ar vasarą ištrūktų iš globos namų."

„Lietuvos žinios“
Temos: 1 Vaikas
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką