Dabar populiaru
Publikuota: 2013 sausio 15d. 13:52

Gimtadienį ir kūrybos 50-metį minintis Stasys Povilaitis: „Jei būtų išrastas populiarumo receptas, tai jį visi seniai naudotų“

Stasys Povilaitis
Asmeninio albumo nuotr. / Stasys Povilaitis

Ryškiausias Lietuvos muzikinės scenos šviesulys, legenda ir grandas Stasys Povilaitis šį antradienį švenčia ne tik savo 66-ąjį gimtadienį, bet šiemet mini ir 50-ies metų scenoje jubiliejų. Ko tik per šiuos – gyvenimo ir muzikavimo – metus nebuvo. Apie viską – nuo žurnalistikos studijų iki pašėlusių linksmybių – iš paties maestro S.Povilaičio lūpų.

Per pusę amžiaus scenoje, matyt, ne vieną gimtadienį teko švęsti gerbėjų apsuptyje?

Taip, yra tekę ne kartą dainuoti per gimtadienį ar jo išvakarėse. Nieko čia blogo nematau. Atvirkščiai – tai labai šventiška ir netgi smagu. Aš labai puikiai jaučiuosi koncertuodamas per gimtadienį, nes praleidžiu jį sau įprastoje aplinkoje.

Pasižiūrėkime retrospektyviai – visi prisimena savo pirmuosius kartus. Tad kaip jūs prisimenate savo pirmąjį pasirodymą scenoje? Jums buvo vos šešiolika, tad kokios emocijos aplankė?

Na, taip, pirmieji mano koncertai buvo Palangos restorane „Birutė“, kuomet buvau 16-os. Jie buvo nedideli, tačiau tai buvo mano pirmieji profesionalūs pasirodymai. O atvykęs į Vilnių pradėjau dainuoti pas šviesios atminties Miką Vaitkevičių (berniukų ansamblio „Ritmas“, kuriame 1965-aisiais S.Povilaitis pradėjo dainuoti, vadovas – aut.past.), tada jau pasirodymai įgavo kitokį lygį. Koncertuodavome Kauno halėje „Kauno pavasarių“ metu ir vaikams buvo didelė erdvė, didžiulis susidomėjimas ir pilnos salės būdavo. Tie man ir yra įsimintini pasirodymai.

Tačiau į Vilnių iš Palangos jūs atvykote ne dainuoti ar muzikuoti, o žurnalistikos studijuoti. Su muzika ši sritis ne itin daug bendro turi...

Bendro tikrai nedaug. Aš pasakysiu taip, norėjau į Lietuvos muzikos ir teatro akademiją (tuometė Lietuvos valstybinė konservatorija – red. past.) stoti, bet mane atkalbėjo. Sakė, kad sunku iš ryto užsiimti vietą auditorijoje, instrumentų nėra ir panašiai. Kažkaip aš visada buvau tarp šių dviejų dalykų, nes mane traukė ir literatūra, ir muzika. Tiesa, kaip tik tais metais, po ilgos pertraukos, rinko žurnalistų kursą. Todėl ir nuėjau į žurnalistiką. Likimas, galiausiai, sudėliojo taip, kaip reikėjo, todėl, kad aš vienu metu ir studijavau, ir dainavau. Taip jau susidėliojo, kad paskui buvau pakviestas į Lietuvos nacionalinę filharmoniją (1970 metais maestro pradėjo dainuoti su „Nemuno Žiburių“ kolektyvu – aut.past.).

Niekada nesigailėjote nesiejęs savo ateities su žurnalistika ir pasirinkęs muziką?

Kažkaip ne, nesigailėjau. Ypač dabar, kuomet visa žurnalistika pagelto. Tikrai nesigailiu.

Klausimas tradicinis – kaip tiek metų išlikti scenoje? Muzikos tendencijos nepaliaujamai kinta, o jūs, matyt, būsite atradęs receptą?

Recepto nėra, tikrai nėra. Klausimas ne pirmas, sakyčiau, ir net banalus pasidaręs, nes visi jį užduoda. Manau, jei ir būtų koks receptas išrastas, tai jis jau būtų seniai visiems žinomas. Taip sakant, išviešintas ir seniai naudojamas. Aš tikrai negaliu į jūsų šį klausimą atsakyti.

Jums teko dainuoti įvairiuose kolektyvuose, dainuoti solo. Kuris tarpsnis karjeroje jums kelia šilčiausius prisiminimus?

Šilčiausi atsiminimai apie „Nerijos“ ansamblį. tuo metu mus aplankė ir tas, kaip aš sakau, gaivališkas populiarumas ir kolektyvas buvo šaunus, ir vadovas.  

Įdomu buvo su visais kolektyvais dirbti, bet „Nerijoje“ (1973-iaisiais – aut. past.) vis tik geriausi prisiminimai. Juk šiame ansamblyje praleidau net 14 metų. Be to, tuo metu mus aplankė ir tas, kaip aš sakau, gaivališkas populiarumas, ir kolektyvas buvo šaunus, ir vadovas. Nors apskritai mano muzikiniame kelyje man sekėsi sutikti tik profesionalius vadovus.

Pakalbėkime plačiau apie gimtadienius. Ar turite kokių nors ypatingų gimtadienio šventimo tradicijų, kurių per 66 metus nė karto nesulaužėte?

Žinoma, iškilmingi pietūs. Anksčiau būdavo iškilmingi baliai gastrolėse ir panašiai. Būdavo įprasta, jei artistas švenčia gimtadienį visi susimetam sumuštinių, degtienės ir švenčiam viešbutyje. Teisingai, dar visuomet gimtadienio proga mūsų laukia pirtis.

Gerai, o jei tektų išsirinkti vieną šauniausią, labiausiai pašėlusį, gimtadienį, kurį pasirinktumėte, koks jis buvo?

Linksmas buvo mano 32-asis gimtadienis. Jis vyko pirtyje. O kadangi mano gimtadienis žiemą, tai, žinote, visokiausių bėdų gali tikėtis. Daugelis nukentėjo per tą gimtadienį. Taigi po pirties lakstėm į eketę ir aš asmeniškai nuvirtęs susižeidžiau šonkaulius. Atsimenu, kad vaistinėje prašiau vaistų sakydamas: „Man svarbu, kad aš padainuočiau, o paskui tegul skauda“. Kitas, pamenu, kad vos rado kur išnerti įšokęs į eketę, dar vienas gerokai nusibrozdino pažastį (juokiasi)... Tai čia buvo ir linksmas, ir graudus gimtadienis viename.

Gretos Skaraitienės/Žmonės.lt nuotr./Stasys Povilaitis
Gretos Skaraitienės/Žmonės.lt nuotr./Stasys Povilaitis

Interviu pradėjau klausimu apie sutiktus gimtadienius scenoje. O pabaigai sakykite, kaip paminėsite savo 50-metį scenoje?

Planuoju 5 koncertus – Klaipėdoje, Kaune, Vilniuje, Šiauliuose ir Panevėžyje. Jie prasidės kovo pirmąją „Švyturio“ arenoje ir tęsis apie mėnesį. Tad visi galės švęsti su manimi.

Glausta Stasio Povilaičio biografija

Dar besimokydamas Kauno 4-ojoje vidurinėje mokykloje maestro lankė specialią muzikos mokyklą, kurioje mokėsi groti smuiku ir obojumi. 1961-aisiais išvyko į Palangą ir baigęs aštuonmetę mokyklą ir įsidarbino statybininku. Tuo tarpu mokslus tęsė vakarinėje mokykloje, kurioje su vienminčiais buvo subūręs jaunimo estrados ansamblį. Su jais S.Povilaitis, būdamas 16-os, rengdavo pasirodymus legendiniame Palangos restorane „Birutė“. Taip ir prasidėjo jo profesionali muzikanto karjera.

1965-ieji dainininkui buvo lemtingi, mat išvykusį į Vilnių studijuoti žurnalistikos jį pastebėjo kompozitorius Mikas Vaitkevičius (1931–2006 m.) ir pakvietė dainuoti ansamblyje „Ritmas“, kuris koncertavo naktiniame bare „Dainava“.

1970 metais jis tapo Nacionalinės filharmonijos ansamblio „Nemuno žiburiai“ solistu. Su šiuo ansambliu danininkas apkeliavo visą Tarybų Sąjungą, o 1973-iaisiais iširus „Nemuno žiburiams“ prisijungė prie ansamblio „Nerija“ ir netrukus sulaukė milžiniško populiarumo. Po šešerių metų pradėjo koncertuoti su Miko Suraučiaus ansambliu, bet vėl grįžo į „Neriją“.

Eriko Ovčarenko nuotr./Stasys Povilaitis
Eriko Ovčarenko nuotr./Stasys Povilaitis

1984–1987 metais dalyvavo viešbučio „Lietuva“ varjetė programose, o nuo 1988-ųjų  iki pat šiol rengia autorines programas ir koncertuoja Lietuvoje bei užsienyje.

Per visą savo muzikinę veiklą maestro išleido net 15 albumų. Pirmasis jų pasirodė 1975 metais ir vadinosi „Dainuoja Stasys Povilaitis“, o paskutinysis – 2004-aisiais išleistas „Dar po vieną“. 2013-aisiais maestro per gimtadienį viešai pasveikino net šalies prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Per savo 50-ies metų scenoje jubiliejų S.Povilaitis pelnė gausybę apdovanojimų bei laimėjo ne vieną konkursą:

  • 1967 m. tapo Baltijos šalių konkurso „Liepojos gintaras“ laureatu;
  • 1968 m. apdovanotas diplomu konkurse „Vilniaus bokštai”;
  • 1970 m. pelnė laureato vardą konkurse „Lenkų daina”;
  • 1991 m. apdovanotas Antano Šabaniausko premija;
  • 1993 m. apdovanotas Naujosios komunikacijos mokyklos „Gintarinės palmės“ premija už nacijos formavimą;
  • 1997 m. už nuopelnus muzikai pagerbtas „Bravo” premija, tais pačiais apdovanotas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino V laipsnio ordinu;
  • 2013 m. M.A.M.A. 2012 ceremonijoje maestro specialiu apdovanojimu pagerbtas Už nuopelnus muzikai.

Siūlome pasiklausyti vienos populiariausių Stasio Povilaičio dainos „Švieski man vėl“:

VIDEO: Stasys Povilaitis „Švieski man vėl“

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Ekspertai įvertino tarnautojų algų šuolį: kas rėkė, tas gavo, o kiti pamiršti

Pasaulis kišenėje

10 gražiausių Lietuvos pažintinių takų žiemos savaitgaliams

Aktualu

Teismo verdiktą išgirdo dvigubą žmogžudystę Kaune įvykdę budeliai: salėje nesėdėjo kartu

Aktualu

A.Monkevičius žada imtis mokyklų tinklo pertvarkos: ar kokybė įmanoma, jeigu mokytojų daugiau nei vaikų?

Gyvenimas

Marius Jundulas laidoje „Atvirai su vadovu“: „Vadovas negali prarasti ryšio su realybe“

24sek

Šaras prieš R.Pitino: 0:1. Po 24 metų laikas revanšui

Aktualu

Žuvelė užkibo: Nastia Rybka iš Tailando atskrido tiesiai į pareigūnų glėbį Maskvoje

Gyvenimas

15min studijoje – S.Dailidė, siūlantis ledinį iššūkį: 30 dienų maudytis eketėje

Aktualu

Skandalas, sudrebinęs Panevėžį: ilgalaikis korupcijos tyrimas ar politinių žaidimų dalis?

N-18 Aktualu

90-metę užpuolęs, išžaginti kėsinęsis ir pasmaugęs recidyvistas laisvės veikiausiai nebeįkvėps

Įspūdingiausi 2019 metų Dakaro ralio kadrai

Vardai

Vaidas Baumila – vėl vienišas: išsiskyrė su stiliste Monika Jasionyte

Aktualu

Dalia Grybauskaitė Sauliaus Skvernelio sprendimą komentuoja lakoniškai

15min iš Berlyno Verslas

Lietuva šiemet pasauliui prisistato be kiaulienos gaminių

Aktualu

Kauno autobusų stoties aikštelėje užsidegė automobilis, buvo evakuota šimtai keleivių

24sek

Prieš „Žalgirį“ – legendinis treneris, spindėjęs tarp titulų ir sekso skandalų

Aktualu

Policija ir vaiko teisių sargai ieško dingusios visos šeimos – trys vaikai nelanko mokyklos

Aktualu

Theresa May atsisako atmesti „Brexit“ be sutarties galimybę

Sportas

Airinės Palšytės varžovė: po dopingo bylos grįžusi 36 metų rusė šoka įspūdingai

24sek

LKL teisėjai paaiškino, kodėl nubaustas Simas Jasaitis, pats susižeidęs labiau

Gazas

Rygos gatvėse nebus barstoma druska, ar tokiu pačiu keliu žengs ir Vilnius?

Vardai

Kultiniai „Sopranai“ grįžta: vietoj serialo – kino filmas apie mafijos šeimos priešistorę

15min iš Berlyno Verslas

G.Surplys tikisi, kad jau kitą savaitę atsinaujins lietuviškų kiaulių eksportas į Lenkiją

Sportas

Tekvondo kovotoja bando atsigauti po bendražygio netekties

Aktualu

Didžiausia užsieniečių bendruomenė Lietuvoje – ukrainiečiai

Naujienos

Verslas

Ekspertai įvertino tarnautojų algų šuolį: kas rėkė, tas gavo, o kiti pamiršti

24sek

Atėnų padangių herojus: netikėta Luko Skywalkerio Lekavičiaus transformacija

Pasaulis kišenėje

10 gražiausių Lietuvos pažintinių takų žiemos savaitgaliams

Aktualu

Teismo verdiktą išgirdo dvigubą žmogžudystę Kaune įvykdę budeliai: salėje nesėdėjo kartu

Aktualu

A.Monkevičius žada imtis mokyklų tinklo pertvarkos: ar kokybė įmanoma, jeigu mokytojų daugiau nei vaikų?

Gyvenimas

Marius Jundulas laidoje „Atvirai su vadovu“: „Vadovas negali prarasti ryšio su realybe“

24sek

Šaras prieš R.Pitino: 0:1. Po 24 metų laikas revanšui

Aktualu

Žuvelė užkibo: Nastia Rybka iš Tailando atskrido tiesiai į pareigūnų glėbį Maskvoje

Gyvenimas

15min studijoje – S.Dailidė, siūlantis ledinį iššūkį: 30 dienų maudytis eketėje

Aktualu

Skandalas, sudrebinęs Panevėžį: ilgalaikis korupcijos tyrimas ar politinių žaidimų dalis?

Įspūdingiausi 2019 metų Dakaro ralio kadrai

N-18 Aktualu

90-metę užpuolęs, išžaginti kėsinęsis ir pasmaugęs recidyvistas laisvės veikiausiai nebeįkvėps

Vardai

Vaidas Baumila – vėl vienišas: išsiskyrė su stiliste Monika Jasionyte

Aktualu

Dalia Grybauskaitė Sauliaus Skvernelio sprendimą komentuoja lakoniškai

Maistas

Skaniau nebūna: nuostabus sūrio pyragas su figomis ir apelsinais

15min iš Berlyno Verslas

Lietuva šiemet pasauliui prisistato be kiaulienos gaminių

Aktualu

Kauno autobusų stoties aikštelėje užsidegė automobilis, buvo evakuota šimtai keleivių

Aktualu

Policija ir vaiko teisių sargai ieško dingusios visos šeimos – trys vaikai nelanko mokyklos

Aktualu

Theresa May atsisako atmesti „Brexit“ be sutarties galimybę

Sportas

Airinės Palšytės varžovė: po dopingo bylos grįžusi 36 metų rusė šoka įspūdingai

24sek

LKL teisėjai paaiškino, kodėl nubaustas Simas Jasaitis, pats susižeidęs labiau

Vardai

Kultiniai „Sopranai“ grįžta: vietoj serialo – kino filmas apie mafijos šeimos priešistorę

24sek

Prieš „Žalgirį“ – legendinis treneris, spindėjęs tarp titulų ir sekso skandalų

Gazas

Rygos gatvėse nebus barstoma druska, ar tokiu pačiu keliu žengs ir Vilnius?

15min iš Berlyno Verslas

G.Surplys tikisi, kad jau kitą savaitę atsinaujins lietuviškų kiaulių eksportas į Lenkiją

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

00:15
01:52
01:07

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką