Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Giniotis: mama tapti neužsinorėjau, bet suprantu jas geriau

Aktorius ir režisierius Aidas Giniotis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Aktorius ir režisierius Aidas Giniotis
Šaltinis: 15min
0
A A

Režisierius Aidas Giniotis paskutinius mėnesius praleido mamų apsuptyje ir išklausė galybę jų motiniško gyvenimo istorijų – galbūt todėl pasakodamas apie naujausią savo ir kolegės Joanos Čižauskaitės spektaklį „Ša! Kalba mamos“, menininkas negalėjo atsikratyti šypsenos. Dirbdamas su mamų gyvenimo tiesas atskleidžiančia pjese, kūrėjas kartais pamiršdavo savo lytį – vyrus, anot jo, šis spektaklis gali šokiruoti, tačiau taip pat ir privers geriau suprasti moteris, dirbančias mamomis.

Daugiau 15min Vardai naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

Naująjį spektaklį pristato nauju vardu pasivadinęs „Idioteatras“. Kas jus patraukė su juo bendradarbiauti?

Anksčiau šitą teatrą žinojau tik kaip firmą, kuri pastatė „Urvinį žmogų“, ir man ji asocijuodavosi su komerciniu teatru, labai siekiančiu pelno. Tačiau susitikus su šio teatro vadovu Donatu Tarasevičiumi, kurį man rekomendavo draugas ir kolega Darius Meškauskas, man pasirodė, kad jis – žmogus, kuris iš tiesų myli teatrą. O tai man labai svarbu. Pigaus komercinio teatro neigiama pusė yra ta, kad ten dirba žmonės, mylintys tik pinigus.

Antra bendradarbiavimo priežastis, kad jie man pasiūlė pjesę, kuri buvo įdomi, nes turėjo labai aiškiai išreikštą temą. Tai ne pjesė pajuokauti, palinksminti, bet turinti aiškią mintį: motinos atlieka įvairialypę, įvairių nuotaikų ir žanrų išpažintį. Iš Keistuolių teatro su šia pjese jau buvo pradėjusi dirbti režisierė Joana Čižauskaitė – mano mokinė ir scenos partnerė.

Galimybė panardyti šioje temoje, pasiklausyti, ką kalba ir galvoja motinos, buvo labai viliojanti ir aš užkibau. Spurdėjome mes ant to kabliuko visą vasarą ir rudenį, dėl visų gripo epidemijų tas spurdėjimas tapo ilgesnis, bet buvo įdomus, kartais net šokiruojantis. Jos vis klausdavo, gal mes čia ramiau turėtume elgtis, gal tu kaip vyras nelabai nori to girdėti, tačiau teatras duoda tokį efektą, kad nagrinėdamas medžiagą net pamiršti savo lytį ir tai tampa nebesvarbu.

Labai neįprasta jus matyti tokioje „mamiškoje“ temoje. Ką jūs pats joje atradote naujo?

Darbo metu aplink mane buvo labai daug mamų: šešios aktorės, režisierė, kostiumų dailininkė, video dailininkė, mūsų asistentė ir prodiuserė. Tik prieš pabaigą širdžiai nuraminti gavau garso režisierių ir šviesos dailininką vyrus. O iki to buvo vien moteriška komanda. (Šypsosi)

Turėjau daug ką išklausyti, nes spektaklis – apie jų patirtį. Negalėjau primesti savo sprendimų ar koncepcijų, nes greitai supratau, kad turiu perimti jų matymus ir supratimą. Nors tai ir sunkiau, bet kartu ir iššūkis.

Juliaus Kalinsko/15 minučių nuotr./Aktorius ir Režisierius Aidas Giniotis
Juliaus Kalinsko/„15 minučių“ nuotr./Aktorius ir režisierius Aidas Giniotis

Dabar mamas suprantate geriau?

Nemanau, kad mamų vyrai nesupranta, nebent yra kokie „kablukai“. Bet egzistuoja toks paradoksas, kad kartais vyras nenori to suprasti ir nenori gilintis, nes tai jam trukdytų maloniai ir patogiai gyventi. Kai skaičiau pjesę, pagalvodavau: „Oi, apie šitą geriau nenorėčiau žinoti ir galvoti...“ Tačiau dabar ši pjesė man tapo sava. Žinoma, tai nereiškia, kad dabar norėčiau būti mama ar moterimi, bet manau, kad bent jau susikalbėjimas su mamomis, kaip ir kiekvieno spektaklį pamačiusio žiūrovo, turėtų pasidaryti lengvesnis.

Ar tiesa, kad rinkdamiesi aktores, atsižvelgėte į jų buvimo mamomis stažą?

Ši pjesė yra sukurta kanadiečių aktorių, remiantis savo gyvenimo patirtimi. Todėl praktinė patirtis ir suvokimas buvo labai svarbus veiksnys, neatmetant to, kad visos aktorės yra profesionalės. Daug kur turėjome daryti pakeitimus, pataisymus, kad mūsų Lietuvos mamoms pjesė būtų ne mažiau aktuali.

Todėl mes ieškojome aktorių, kurios tikrai turi motinystės praktikos. Kiekviena aktorė – Aldona Vilutytė, Gabija Ryškuvienė, Lina Budzeikaitė, Redita Adomaitytė, Saulė Degutytė, Kristina Mauruševičiūtė – turi teisę žiūrovui sakyti visą tiesą apie motinystę.

Lietuvoje mamos, ypač interneto forumuose, linkusios vienytis ir kurti bendruomenę. Jūsų spektaklis gali prie to prisidėti?

Šis spektaklis nėra akcija, norinti iššaukti moteriškos lyties masių judėjimą į gatves, veržimąsi į valdžios struktūras. Ne. Tai temos atvėrimas. Nemanau, kad po spektaklio peržiūros įvyks kokios didelės revoliucijos, bet jei kelių žmogelių galvose kas nors maloniai trakštelės teigiama linkme – bus gerai.

Juliaus Kalinsko/15 minučių nuotr./Spektaklio `a, kalba mamos! akimirkos.
Juliaus Kalinsko/„15 minučių“ nuotr./Spektaklio „Ša, kalba mamos!“ akimirkos.

Kokių žiūrovų tikitės sulaukti spektaklyje?

Prodiuseriai šį spektaklį matė Škotijoje – ten salėje sėdėjo tik du vyrai, bet aš to nenoriu prognozuoti. Juk Lietuva yra Marijos žemė, esame labiau matriarchalinė tauta – teatleidžia man visi vyrai. Todėl manau, kad šį spektaklį žiūrės ir vyrai – jei jiems ir nepatiks, ką mato scenoje, jiems turbūt patiks, kaip į tai reaguoja jų moterys, žmonos, vaikų mamos.

Užsiminėte, kad statant šią pjesę buvo ir šokiruojančių momentų – ar spektaklis gali šokiruoti publiką?

Manau, kad moterų jis nešokiruos – nebent nustebins tai, ko jos pačios nedrįsta pasakyti. Bet vyrus šokiruoti tikrai gali. Ir tai bus ne tas pigusis šokiravimas – pasakiau keiksmažodį ar kokį aktą padariau – ne tas tikslas. Čia gali šokiruoti tiesos ir logikos apnuoginimas.

Vis dėlto jums kaip vyrui nebuvo sunku režisuoti spektaklį apie mamas?

Aš esu daugiau režisierius statytojas, kuris spektaklį sudeda į tam tikrus vaizdo ir prasmės rėmus. O J. Čižauskaitė buvo ta režisierė, kuri daugiau dirbo su aktorėmis bei gilinosi į medžiagą. Kartais tikrai turėjau nusileisti, nes kai ko nesuprantu dėl tam tikrų lyties nukrypimų. (Juokiasi) Tikriausiai čia pagrindinė režisierė turėjo būti moteris, bet taip jau išėjo. Nors gal ir gerai, kad aš buvau vyras – juk nebuvo galima visko palikti jų saviveiklai, nes tada jau būtų išėjęs ne spektaklis, o šoko terapija. (Juokiasi)

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką