Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Henriko Daktaro iššūkis knygą apie jį parašiusiam žurnalistui: „Ateik į Lukiškes, pasikalbėsim!“

Henrikas Daktaras kalėjime
Andriaus Vaitkevičiaus / 15min nuotr. / Henrikas Daktaras kalėjime
Šaltinis: 15min
0
A A

Vilniaus apygardos teismas toliau nagrinėja Henriko Daktaro ir jo žmonos Ramutės pretenzijas dėl knygos „Tikroji Daktarų istorija“.

Daugiau 15min Vardai naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

Kauno nusikalstamo pasaulio autoritetu vadinamo Henriko Daktaro pretenzijos dėl knygos „Tikroji Daktarų istorija“ gali būti aptariamos ne tik teismo salėje, bet ir už Lukiškių izoliatoriaus-kalėjimo sienų.

Tuo įsitikinęs garsusis kaunietis, per jo interesams atstovaujantį advokatą knygos autoriui Dailiui Dargiui perdavęs kvietimą jį aplankyti ir aptarti su knygos platinimu susijusias problemas akis į akį.

Trečiadienį po Vilniaus apygardos teismo posėdžio tokį H.Daktaro pageidavimą perdavęs teisininkas Kristupas Ašmys susidarė įspūdį, kad rašytojo ši perspektyva nesužavėjo.

Tačiau 15min.lt žurnalistui D.Dargis tokios galimybės nepaneigė: „Kodėl ne?“

Tiesa, D.Dargis prasitarė, kad racionalesni atrodo jo planai iš sostinės vykti į komandiruotę uostamiestyje, kur netrukus tris dienas iš eilės rengiamasu tęsti didžiosios H.Daktaro baudžiamosios bylos nagrinėjimą. Galbūt oponentai turės progą šnektelti akis į akį Klaipėdos apygardos teisme.

Kaip žinoma, Vilniaus apygardos teismas nuo praėjusios vasaros nagrinėja H.Daktaro ir jo advokato K.Ašmio pareiškimą, kuriuo prašoma uždrausti platinti knygą, pasidalyti pelnu už jau parduotus egzempliorius, atlyginti neturtinę žalą dėl teisės į privatų gyvenimą pažeidimą bei sumokėti kompensaciją už autorines teises.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Henrikas Daktaras
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Henrikas Daktaras

Kaip tik šio trečiadienio posėdyje paaiškėjo, kad teismas jau gavo Teismo ekspertizės centro specialistų išvadas apie knygos tekstą. Ekspertų buvo prašoma įvertinti, ar „Tikrosios Daktarų istorijos“ autorius nenusirašė nuo paties H.Daktaro anksčiau išleistos knygos „Išlikti žmogumi“.

Tiesa, abi šalys ekspertizės išvadas interpretuoja skirtingai. „Patvirtino, kad tai nėra plagiatas“, – 15min.lt pabrėžė D.Dargis.

Savo ruožtu advokatas K.Ašmys citavo ekspertų teiginius, jog naujosios knygos fragmentai parašyti naudojantis ankstesne knyga, sutapimų yra 16-oje puslapių.

Ieškovus smaugia nepritekliai

Posėdžio metu advokatas K.Ašmys pasiūlė, jog reikėtų pakviesti į posėdį Teismo ekspertizės centro atstovą, kad plačiau pakomentuotų, paaiškintų atliktos tekstų analizės išvadas.

Bylą nagrinėjantis teisėjas Antanas Rudzinskas priminė, kad eksperto iškvietimas į teismą būtų mokamas, išlaidas, kaip ir už pačią ekspertizę, tektų padengti ieškovams. Advokatas sakė, kad jam reikia atsiklausti kliento.

Beje, Henytei ir jo sutuoktinei Ramutė Daktarienė atstovaujantis teisininkas prašė teismo atleisti ieškovus nuo dalies žyminio mokesčio.

Pagal galiojančią tvarką, ieškovas privalo sumokėti mokestį, siekiantį 3 proc. ieškinio reikalavimo.

Bendra Daktarų šeimos reikalaujama kompensacija siekia 100 000 litų.

Bendra Daktarų šeimos reikalaujama kompensacija siekia 100 000 litų. Tačiau ieškovai kol kas išgalėjo sumokėti teismui tik pusę būtino žyminio mokesčio.

Iš reikiamos 3 000 litų sumos R.Daktarienė yra sumokėjusi 300 litų, H.Daktaras – dar 1 200.

Atleisti Daktarus nuo dalies žyminio mokesčio prašęs teisininkas motyvavo, kad visas šeimos turtas šiuo metu yra areštuotas, be to, R.Daktarienė augina nepilnametę dukrą, parama reikalinga ir kitai, pastaruoju metu studijuojančiai atžalai.

„Visi žinome iš spaudos ir televizijos, kad Daktaras yra turtingas žmogus, turi didelės vertės turtą“,  – atsakovo atstovė Aušra Ručienė motyvavo, kodėl atleisti ieškovų nuo dalies žyminio mokesčio nėra pagrindo.

Teisininkė dar pridūrė: „Darytina išvada, kad jeigu gali dalį sumokėti, tai gali ir visą sumokėti!“

Tuo tarpu K.Ašmys siūlė suprasti, kad ieškovai šioje byloje yra nukentėjusioji pusė, siekianti ne nepagrįstai praturtėti, o gauti kompensaciją už patirtą žalą.

„Tai, kad spaudoje buvo skelbiama, koks ieškovas yra turtingas ar neturtingas... Na, viską reikia grįsti faktiniais duomenimis. Šiai dienai visas turtas yra areštuotas, o Henrikas Daktaras negauna jokių pajamų“, – argumentavo teisininkas.

Kalėdų proga ragina susitaikyti

Klausimą dėl žyminio mokesčio teisėjas žadėjo išspręsti per tris dienas. Tačiau bylos nagrinėjimas iš esmės numatomas tik kitais metais.

Dar šio trečiadienio posėdžio pradžioje teisėjas Antanas Rudzinskas oponentų teiravosi: „Laiko buvo, gal šalys kokį kompromisą rado?“

Abiejų šalių atstovai atsakė lakoniškai: „Ne“

Naujoji knyga, pasak jos autoriaus, jau sudrumstė Kauno nusikalstamo pasaulio atstovų gyvenimą.
Knyga apie H.Daktarą, dėl kurios bylinėjamasi.

Turėti omeny susitaikymo galimybę teisėjas siūlė ir posėdžio pabaigoje: „Kalėdų metas – stebuklų laikas, gal šalys suras kokį kompromisą.“

Bylos baigtis taikos sutartimi bent kol kas nekvepia, nes knygos apie Henytę autorius mano, kad visos jo herojaus šeimos pareikštos pretenzijos nepagrįstos.

Tuo tarpu H.Daktaro ir R.Daktarienės patikslintame ieškinyje prašoma priteisti 50 000 litų kaip turtinę kompensaciją už galimai pažeistas autorines teises.

10 000 litų H.Daktaro vardu prašoma neturtinei žalai atlyginti.

Dar 20 000 litų H.Daktaras prašo priteisti dėl jo atvaizdo ir vardo naudojimo be sutikimo komerciniais tikslais.

Dar po 10 000 litų sutuoktiniams, kaip nurodoma ieškinyje, turėtų būti priteista už teisės į privatų gyvenimą pažeidimą, asmeninių paslapčių atskleidimą.

Nesulaukia duomenų apie pajamas

Siekdami tiksliau pagrįsti ieškinio reikalavimus, ieškovai buvo įtikinę teismą išreikalauti, kad atsakovai pateiktų duomenis apie pajamas, gautas iš knygos platinimo. Anot advokato K.Ašmio, tokių duomenų į bylą kol kas nepateikta, teismas turėtų dar sykį dėl to paraginti atsakovus.

Kol kas ieškovai remiasi savais skaičiavimais, jog keturiais tiražais išleidę iš viso 20 000 knygos egzempliorių, leidėjai galėjo gauti apie 320 000 litų pajamų. 

„Ieškovas yra nesąžininga pusė!“ – teisme pareiškė advokatė A.Ručienė, kalbėjusi apie tai, kad teisme gaunamą komercinę informaciją apie knygos leidybą H.Daktaro šeima išplatino asmeninėje svetainėje internete.

„Tai atnešė daug neigiamos įtakos atsakovo atžvilgiu“, – tikino teisininkė, kaip žalą įvertinusi ir neigiamus viešus komentarus.

Aprašė legendomis apaugusias istorijas

Žurnalistas D.Dargis anksčiau yra sakęs, kad parašyti knygą apie skandalingą Daktarų klaną bei kitus nusikaltėlių susivienijimus paskatino knygos herojų nusikaltimų mastai bei legendomis apaugusios istorijos apie juos.

Reklamuojant „Tikrąją Daktarų istoriją“ yra teigiama, kad straipsnių rinkinys yra parengtas remiantis įvairiais garsiausių šalies teisėsaugos pareigūnų pasakojimais, interviu su pačiais knygos herojais bei kitais informacijos šaltiniais, pageidavusiais likti neįvardytais ar saugomais valstybės, taip pat teisėsaugos pareigūnų vykdytų tyrimų metu gauta operatyvine informacija bei nepriklausomais tyrimais.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką