Dabar populiaru
Publikuota: 2020 birželio 26d. 21:00

Į Italiją – pirmu reisu: Marija Palaikytė papasakojo apie kardinaliai pasikeitusią šalį ir kainų pokyčius

Marija Palaikytė Interviu
Asmeninio albumo nuotr. / Marija Palaikytė

Italiją mados tendencijų analitikė Marija Palaikytė vadina antrais namais. Per 8 metus ji jau buvo pripratusi skraidyti iš Vilniaus į Milaną, bet įprastą rutiną gerokai pakoregavo koronaviruso pandemija ir visą turistų pamėgtą Italiją sukrėtęs karantinas. Bet, vos atsiradus pirmiesiems reisams, Marija nieko nelaukusi susikrovė lagaminus ir iškeliavo į Florenciją. Taigi, šį kartą ji papasakojo ne apie madas, bet pasikeitusią italų kasdienybę, ištuštėjusius miestus, pasikeitusią ekonomiką ir italų bandymus viską sugrąžinti į senas vėžes.

Paskutinį kartą Italijoje Marija Palaikytė svečiavosi prieš 4 mėnesius ir jau buvo pasiilgusi italų temperamento bei jų gyvenimo ritmo. Todėl vos pasibaigus karantinui, kai oro linijų bendrovės paskelbė pirmuosius skrydžius, ji nieko nelaukusi įsigijo lėktuvo bilietą į Milaną. Bet jokio užtikrintumo, kad mergina išskris, nebuvo iki paskutinės akimirkos.

„Mano skrydis buvo ryte, bet dar iš vakaro buvo neaišku, ar lėktuvas tikrai kils. Skambinau į Vilniaus oro uostą, prašiau, kad būtų suteikta informacija, bet jos gavau labai mažai, galbūt dėl to, jog tai buvo pirmasis reisas į Italiją“, – apie neužtikrintą kelionės pradžią pasakojo Marija.

Vis dėlto, kelionė pavyko labai sklandžiai, Marijai tereikėjo pačiai pasirūpinti sveikatos draudimu. Skrydyje, anot jos, buvo nemažai žmonių, bet oro uostuose darbuotojai užtikrino, kad jie laikytųsi atstumo, visų privalomų saugumo taisyklių.

Asmeninio albumo nuotr./Marija Palaikytė
Asmeninio albumo nuotr./Marija Palaikytė

„Patirtis labai įspūdinga jau vien dėl pačios kelionės. Ištuštėję oro uostai, kontrolė, atstumai. Toks sustojęs laikas. Labai džiugu, kad ir patys žmonės oro uostose labai atsakingi, pastebėjau, kad atsirado sąmoningumas“, – teigiamus kelionės aspektus vėliau vardijo Marija.

Ji prisipažino, kad dabar savo gyvenimo neįsivaizduoja be Italijos, šios šalies žmonių ir kultūros, norėjo ir vėl nerti į savo įprastą darbo ritmą, todėl ir skristi jokios baimės neturėjo. Prieš kelionę ji įvertino situaciją, o sprendimą nekeliauti būtų priėmusi tik tokiu atveju, jei būtų nesaugu.

Galutinis Marijos kelionės tikslas buvo Florencija, kurioje mergina prieš kelerius metus baigė mados tendencijų prognozavimo magistrą. Atvykusi į Toskanos regioną, mados tendencijų analitikė pasakojo pastebėjusi neįtikėtinai disciplinos besilaikančius italus. Ji prisipažino, kad tuo dar kurį laiką negalėjo patikėti.

„Atrodė, kad iš italų niekada niekas neatims artimo kontakto – apsikabinimų, bučinių, bet pajūryje absoliučiai visi žmonės vaikščiojo su kaukėmis, laikėsi atstumo. Jaučiuosi visiškai saugi, nes italai patys labai laikosi taisyklių. Šalis nori greičiau atsigauti, todėl yra labai susiėmusi“, – džiaugėsi Marija.

Tiesa, ji pastebėjo, kad taisyklės italams visgi galioja ne visur. Kai kurie Italijos regionai, anot jos, nuo pandemijos nukentėjo mažiau, todėl juose karantinas jau yra gerokai sušvelnėjęs.

„Skirtingi Italijos regionai pritaikę skirtingas taisykles. Kai kur karantinas atlaisvintas, kai kur reikia dėvėti kaukes, kai kur jau veikia ir naktiniai klubai“, – pastebėjo M.Palaikytė.

Atvykus į Italiją jos dėmesį atkreipė ir tai, kad nuolat milijoninius turistų srautus pritraukianti šalis priklauso tik patiems italams. Čia retai kada pastebėsi pastatus ar skulptūras befotografuojančius užsieniečius ir kilometrines eiles prie muziejų. Todėl dabar yra pats geriausias laikas pamatyti tikrą Italijos grožį.

„Pavyzdžiui, įprastai Florencija per metus sulaukia iki 21 mln. turistų, o dabar jų visiškai nėra. Tai yra unikali galimybė apsilankyti Italijoje, nes visas miestas tuščias, muziejai tušti. Visas Italijos grožis atsiskleidžia visai kitomis spalvomis. Galima pamatyti ją be varginančio turistų kiekio“, – apie pokyčius po karantino kalbėjo Marija.

Asmeninio albumo nuotr./Marija Palaikytė
Asmeninio albumo nuotr./Marija Palaikytė

Mergina pastebėjo, kad sumažėjęs turistų skaičius privertė trumpinti muziejų darbo valandas, tačiau tik kai kuriuose regionuose. Pavyzdžiui, Venecijoje verda lygiai toks pats gyvenimas, kaip ir prieš karantiną.

„Situacijos visuose Italijos miestuose pakomentuoti negaliu, bet ir Florencijoje matosi, kad žmonės ramūs, dėl nieko nesirūpina. Tik labai svarbu, kad atsigautų ekonomika“, – atkreipė dėmesį Marija.

Dabar italai, kurie dirbo turizmo sektoriuje, išties jaučia nerimą dėl sumažėjusių pajamų, tačiau stengiasi šioje situacijoje įžvelgti ir teigiamas puses. Pavyzdžiui, grožisi ištuštėjusiomis gatvėmis bei ramesniu gyvenimo tempu.

„Patys gyventojai džiaugiasi, nes sako, kad nėra matę tokios gražios Florencijos. Nėra eilių, miestas visiškai kitoks, bet visi supranta, kad tai ilgai nesitęs. Prognozės tokios, kad žmonės jau rugpjūčio, rugsėjo mėnesiais grįš į normalias vėžes“, – pasakojo Marija.

Paklausus, ar po karantino labai pakito paslaugų ir prekių kainos, M.Palaikytė sakė, kad jos tikrai nepadidėjusios. Kol kas vis dar nedirba dauguma viešbučių, o tie, kurie jau atvėrė duris, stengiasi pritraukti lankytojus, kartais padaro nedideles akcijas.

„Didelio atpigimo nepastebiu, bet ir pabrangimo nėra. Tik yra daugiau džiaugsmo tais atvykusiais žmonėmis“, – pastebėjo į Italiją nuskridusi mados tendencijų analitikė.

Miesto parkuose situacija kiek kitokia, čia jau būriuojasi jaunimas. Kiek atokiau vienas nuo kito laikosi senjorai, pastebėję šalia einančius žmones stengiasi nuo jų šiek tiek toliau atsitraukti, šiai pandemijai, natūralu, jie kur kas jautresni.

Priešingai, nei, pavyzdžiui, Lietuvoje, italai vis dar negali rinktis ir uždarose patalpose: „Italai turi ritualą – gerti kavą stovėdami prie baro. Anksčiau įprastai prie jo sustodavo labai daug žmonių, bet dabar tai yra nebeįmanoma. Yra tokių dalykų, kurie trikdo įprastą italų ritmą, bet, pavyzdžiui, lauko kavinėms, jau yra duoti leidimai prasiplėsti. Į prekybos centrus, žinoma, vis dar einame su kaukėmis.“

Asmeninio albumo nuotr./Akimirka iš Marijos Palaikytės kelionės į Italiją
Asmeninio albumo nuotr./Akimirka iš Marijos Palaikytės kelionės į Italiją
Asmeninio albumo nuotr./Akimirka iš Marijos Palaikytės kelionės į Italiją
Asmeninio albumo nuotr./Akimirka iš Marijos Palaikytės kelionės į Italiją

Skaudžiausiai pandemija, anot Marijos, kirto Šiaurės Italijai. Čia žmonės labiausiai sukrėsti ne tik dėl ekonomikos, bet ir netekčių, žlugusios geros reputacijos.

„Nors nukentėjo daug šalių, Italija labai garsiai nuskambėjo visame pasaulyje ir italai dėl to labai išgyvena. Ar gyvenimas sustojo? Žinoma ne. Gyvenimo džiaugsmo iš jų tikrai niekas neatims, bet sukrėtimas labai didelis“, – atviravo M.Palaikytė.

Tačiau optimizmo neprarandantys italai nekalba apie antrą koronaviruso bangą, jų tikslas – išsivaduoti iš šios situacijos ir iki galo atsistatyti.

„O kol kas Italija priklauso italams“, – juokėsi Marija.

TAIP PAT SKAITYKITE: Atlikėja Migloko nuo koronaviruso pabėgo į kaimą: „Iš pradžių visi juokėsi, kad esu hipochondrikė“

Komentarai: 12

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Šiuolaikiškos studijos

Video

01:06
01:38
01:19

Esports namai

Susikurk savo vasaros namus su IKEA

URBAN˙/

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką