Dabar populiaru
Publikuota: 2012 balandžio 26d. 09:42

Ieva Norkūnienė: „Manęs vis klausinėja, kaipgi toje šeimoje, kur moteris vyresnė“

Ieva Šimukauskienė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Ieva Šimukauskienė

1967-aisais pasirodžius filmui „Absolventas“ (angl. The Graduate), kuriame gerokai vyresnė mokytoja suvilioja savo mokinį, visuomenė netvėrė pykčiu ir kritikavo režisierių už tokį, nors ir išgalvotą, filmo scenarijų. Šiais laikais toks siužetas iš žydrųjų ekranų persikėlė į realų gyvenimą ir jau nieko nebestebina. Vyresnė moteris ir jaunesnis vyras – ar tikrai meilei amžius nėra kliuvinys?

Holivude apie tokias „netradicines“ poras spauda kalbėti pradėjo dar 1988 metais, kuomet aktorė Susan Sarandon (65) ir aktorius Timas Robinsas (53) po filmo, kuriame filmavosi kartu, paskelbė apie savo meilę. Tiesa, po 11 metų meilė išblėso, tačiau santykių chrestomatijoje pora paliko ryškią žymę.

Aktorių pėdomis pasekė ir kiti Holivudo kalvų gyventojai. Popkaralienė Madonna (53) po skyrybų su garsiu ir dešimt metų jaunesniu režisieriumi Guy Ritchie (43) savo perpus jaunesnius vyrus keitė vieną po kito. Pirmiausia jos kelyje pasipainiojo modelis Jesus Luzas (25), o vėliau  – prancūzas šokėjas Brahimas Zaibatas (24).

AFP/„Scanpix“ nuotr./Tarp žiūrovų – Madonna ir Jesusas Luzas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Tarp žiūrovų – Madonna ir Jesus Luzas

Nespėjo išblėsti ir prisiminimas apie neseniai išsiskyrusią aktorių porą Demi Moore (49) ir Ashtoną Kutcherį (34), kuriuos skyrė net 15 metų, o štai dainininkė Jennifer Lopez (42) po skyrybų su savo vaikų tėvu Marcu Anthoniu (43) susirado 18 metų jaunesnį šokėją Casperą Smartą (24).

Minėtą žvaigždžių santykių statistiką galima iliustruoti remiantis JAV patirtimi ir jos paprastų žmonių statistika. 1978 metais 18,5 proc. nuotakų buvo vyresnės už savo jaunikius,  1988 metais – 23,5 proc., o 2003 metais šis procentas ėmė viršyti 34 proc. ir 2011 metais pasiekė 40 proc. Panašią statistiką, užfiksuotą Lietuvoje, surinkti ne tik sunku, bet ir beveik neįmanoma, mat Statistikos departamente sukaupti duomenys netiksliai atspindi vyresnių moterų, ištekėjusių už jaunesnių vyrų, procentinį santykį.

Tačiau galima pasidomėti ir dar viena, ne ką mažiau įdomia ir įtakos turinčia šalies statistiką – kiek 1000 lietuvių vyrų atitenka moterų? Statistikos departamento duomenimis – 1153 moterys. Tad gal visai natūralu, jog vis daugiau moterų spjauna į istorinius motyvus ir renkasi jaunesnius vyrus ne dėl noro, bet dėl susiklosčiusių socialinių ir statistinių aplinkybių.

Specialistai: „Laikui bėgant pakito santykių tradicijos“

Ar tikrai tik aplinkybių visuma lėmė naujas santykių tendencijas, o ypač tai, kad visiems priimtinas modelis – vyresnis vyras ir jaunesnė jo nuotaka – atgyveno? Psichologai tikina, kad minėta statistika tik viena iš priežasčių, tačiau ne pati svarbiausia. Žymus Lietuvoje psichiatras, psichoterapeutas Olegas Lapinas portalui Žmonės.lt pasakojo, jog šios „naujovės“ santykių tradicijoje visiškai natūralios. Tiesa, dėl šios situacijos šiek tiek kalti ir vyresnių moterų atsisakantys jų bendraamžiai.

Tomo Urbelionio/BFL nuotr./O.Lapinas sako, kad dalis meilių „iš pirmo žvilgsnio“ yra susijusių su mūsų vaikyste – pavyzdžiui, sutiktas žmogus gali priminti asmenį, kuris mumis rūpinosi.
O.Lapinas sako, kad dalis meilių iš pirmo žvilgsnio yra susijusių su mūsų vaikyste – pavyzdžiui, sutiktas žmogus gali priminti asmenį, kuris mumis rūpinosi.

„Daugumos 40-mečių bendraamžiai vyrai nėra laisvi. O jei tokio amžiaus vyras ir laisvas, tai jis dairosi jaunesnės merginos. Todėl šio amžiaus grupės moterys ir renkasi ne tarp visų vyrų, o tarp laisvų. Nesuradę savo partnerių jaunesni vyrai atsiduria šalia skubančių ištekėti ir vaikus gimdyti vyresnių moterų. Ši moterų grupė ištekėti sutinka greičiau nei jaunesnės“, – pasakojo O.Lapinas.

Nesuradę savo partnerių jaunesni vyrai atsiduria šalia skubančių ištekėti ir vaikus gimdyti vyresnių moterų.

Psichiatras patvirtino, kad liberalėjanti visuomenė ir moterų emancipacija smarkiai prisidėjo prie tradicinės poros modelio kaitos: „Šiais laikais santykinai padaugėjo vyresnių, socialiai aktyvių moterų, dėl to jos ir leidžiasi į santykius su jaunesniais, mažiau finansiškai stabiliais vyrais. Prie visko prisideda ir bendras visuomenės liberalumas. Moterų su jaunesniais partneriais niekas nebesmerkia, nes laikui bėgant pakito santykių tradicijos.“

Anot O.Lapino, seksualinė patirtis šiuo metu yra įgyjama dažniausiai ne santuokoje, tad jaunesnis vyras tikrai neieško sau mokytojos, o  juoba nereikia to mokytojo vesti prie altoriaus. Mat dabar galioja laisva seksualinė moralė, leidžianti visko išmokti dar paauglystėje. Šiek tiek kitokios nuomonės laikosi kitas žinomas psichologas Tomas Lagūnavičius. Anot jo, nors meilei amžius ir nėra kliūtis, lytinių santykių aspektas šioje poroje „groja“ pirmuoju smuiku.

„Tokie santykiai – visai natūralus dalykas, nes  25-erių metų vyro ir 45-erių metų moters seksualinis aktyvumas yra beveik vienodas. Todėl visai natūralu, kad jie vienas kitą traukia, – pabrėžė T.Lagūnavičius ir pridūrė. – Vyresnio amžiaus moteriai jau yra nukritusios vaikų gimdymo, karjeros ir kitos problemos. Tokia moteris tiesiog atsiduoda santykiams ir nori ne tik sekso, bet ir meilės, artumo.“

Anot psichologo, laisvos ir nepriklausomos moterys gali sau leisti ne tik laisvai reikšti savo nuomonę, bet, žvelgiant per istorinę prizmę, įgavo teisę norėti ir gauti tai, ko jos nori: „Moterys tapo žymiai laisvesnės. Jos į vyrą nebežiūri kaip į papildomą finansų šaltinį. Renkasi tą, su kuriuo gera būti, malonu leisti laiką ir kurį myli. Jai nebereikia stovėti ištiesus ranką ir laukti, kol vyras duos pinigų. Visi moraliniai dalykai atėjo iš senų laikų, kuomet moteris buvo prekė. Pasakysiu trumpai – moterys įgavo teise norėti.“

Ieva Norkūnienė spaudimo dėl amžiaus skirtumo iš artimųjų  nesulaukė

Savo „teisę norėti“ vis dažniau įrodo ir Lietuvos moterys. Žinoma, visų atvejų nesuskaičiuosi, tačiau žymios moterys energingai imasi iniciatyvos ir nebeslepia savo jausmų jaunesniems vyrams. Kas kitas, jei ne garsios ir pavyzdžiu laikomos moterys, pakeis visuomenės požiūrį į nusistovėjusias normas?

Žmonės.lt jau rašė apie tai, kad kovo pradžioje aukso žiedais apsimainė aktoriai Inga Norkutė (38) ir Aurimas Žvynys (27). Daugiau nei prieš metus apie savo jausmus jaunesniam šokėjui Deividui Meškauskui (23) prabilo ir aktorė Ineta Stasiulytė (31). O vasario mėnesį, po metus trukusios draugystės, šokėjas Adomas Norkūnas (23) į santuokų rūmus nusivedė aktorę, šokėją ir pedagogę Ievą Šimukauskienę (32).

Žmonės.lt portalui žymi moteris pripažino, kad jai visiškai nesuprantamas šis hiperbolizuotas  dėmesys temai – ar vyresnė moteris ir jaunesnis vyras gali atrasti meilę. Mat meilei nei amžius, nei jokios kitos aplinkybės neturi įtakos.

„Spaudimo dėl to, kad aš vyresnė, iš artimųjų, tėvų ar draugų absoliučiai jokio nėra, o į kitų nuomonę nelabai kreipiu dėmesio, – nusistebėjo Ieva ir pridūrė. – Meilei niekas nėra kliūtis, o tuo labiau amžius. Juk meilės centras yra širdis, o ji – neturi amžiaus. Aišku, kiekvienas atvejis yra labai individualus ir aš nemėgstu visko rėminti į taisykles. Nežinau, kaip turėtų būti gyvenime, tik žinau, kad viskas vyksta taip, kaip turi būti.“

Viganto Ovadnevo nuotr./Ieva ir Adomas Norkūnai
Ieva ir Adomas Norkūnai

I.Norkūnienė tikina, jog klausimų, kaipgi toje šeimoje, kur moteris vyresnė, ji sulaukia dažnai. Tačiau taisyklių ar apibrėžimų kurti  nėra linkusi. „Norisi atsakyti, kad yra taip pat kaip bet kokioje kitoje šeimoj, kai žmonės myli vienas kitą ir gyvena dėl bendrų svajonių. Prieš mėginant pateikti kokį nors apibendrinimą apie šeimą, manau, reikia joje bent dešimt metelių pagyventi, bent vieną kitą vaiką į gyvenimą išleisti ir tada jau būtų galima drąsiai šnekėti.“

Aktorė akcentavo, kad svarbiausia ne pabrėžti „tokias smulkmenas kaip amžius“, bet suvokti moters ir vyro pradus. Tai padarius laiminga santuoka, anot Ievos – garantuota. „Moteris yra kūrybos, išminties kanalas, o vyras – veiksmo ir veržlumo. Metaforiškai kalbant, moteris kuria, o vyras tą kūrybą įgyvendina. Dažnai išmintis ateina su branda, o jaunystė visada yra veiksmo energija. Galbūt vyresnė moteris ir jaunesnis vyras yra puikiai vienas kitą papildantis derinys. Bet tai tikrai nėra taisyklė.“

Negalima paneigti ir fakto, jog yra pavydžių, nelaimingų, bloga linkinčių moterų, kurios ir kelia didžiausią šaršalą, nes jų asmeninis gyvenimas yra labai nykus.

Neseniai šeimą su devyneriais metais jaunesniu šokėju sukūrusi ir vaikelio besilaukianti I.Norkūnienė patikino nemananti, kad visuomenė kaip nors ypatingai reaguotų į šeimas, kuriuose moterys yra vyresnės. Ji sutiko, kad piktos kalbos dažniausiai pasigirsta iš bloga linkinčių moterų.

„Tiesa sakant, aš nemanau, kad tokias šeimas visuomenė vertina kaip nusistovėjusių stereotipų laužytojas Negalima paneigti ir fakto, jog yra pavyzdžių, nelaimingų, bloga linkinčių moterų, kurios ir kelia didžiausią šaršalą, nes jų asmeninis gyvenimas yra labai nykus. Esu tikra, kad daugumai žmonių visiškai vienodai kas, su kuo ir kaip kuria šeimas. Bent jau aš pati džiaugiuosi už kiekvieną laimingai, iš meilės sukurtą šeimą, – mintis dėstė geros nuotaikos ir optimizmo nestokojanti Ieva ir pabaigai palinkėjo.– Tiesiog palinkėčiau kiekvienam, užuot piktinusis kitų laime, pasidžiaugti savo gyvenimu, nes jis tikrai yra nuostabus.“

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką