Dabar populiaru
Publikuota: 2020 liepos 30d. 11:57 , Atnaujinta: 2020 liepos 30d. 13:46

Gražina Balandytė amžinojo poilsio atgulė Petrašiūnų kapinėse: prie kapo suskambo jautri Jazzu daina

Gražinos Balandytės laidotuvės
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Gražinos Balandytės laidotuvės

Ketvirtadienio rytą Nacionaliniame Kauno dramos teatre tęsėsi atsisveikinimas su savaitės pradžioje mirusia legendine Lietuvos teatro ir kino aktore Gražina Balandyte. Netrukus amžino poilsio ji atgulė Petrašiūnų kapinėse.

Atsisveikinimas su Gražina Balandyte vyko ir trečiadienį. Ketvirtadienį jis tęsėsi nuo 10 iki 12 val. Po to urna buvo išnešta iš Nacionalinio Kauno dramos teatro į Petrašiūnų kapines

Prie kapo skambėjo ne tik paskutiniai jautrūs bičiulių atsisveikinimai, padėkos už šiltą draugystę, bet ir atlikėjos Justės Arlauskaitės-Jazzu daina „Rudens naktis sustojo“, kuri išlydėjo vieną talentingiausių šalies aktorių amžino poilsio.

Artimųjų valia prašyta talentingą menininkę, šiltą žmogų, asmenybę pagerbti baltu gėlės žiedu.

Nacionalinio Kauno dramos teatro foje pastatytas tapytas aktorės portretas, o šalia padėti apdovanojimai už jos nuopelnus. Susirinkusiems gedint salėje per projektorių rodomos aktorės gyvenimo akimirkos.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Atsisveikinimas su Gražina Balandyte
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Atsisveikinimas su Gražina Balandyte

Tarti paskutinio „sudie“ aktorei atvyko jos artimieji, bičiuliai ir talento gerbėjai. Su legenda ketvirtadienį atsisveikino ir režisierius Gintaras Varnas. Kalbėdamas su 15min, jis pasidžiaugė, kad televizijos ir kino dėka žiūrovai gali prisiminti, kokį didžiulį talentą ji turėjusi, vis dėlto, anot G.Varno, labiausiai turi džiaugtis tie, kurie turėjo galimybę G.Balandytę išvysti teatro scenoje.

„Tai buvo viena ryškiausių Kauno ir visos Lietuvos aktorių. Labai ypatinga tuo, kad buvo ir lengva, bet kartu galėjo būti ir labai dramatiška. Daug aktorių yra sunkiasvorių, tik dramatiškų, o Gražina visuomet buvo gyvybe trykštanti. Ir gyvenime, ir scenoje“, – atsisveikindamas kalbėjo G.Varnas.

Gražina visuomet buvo gyvybe trykštanti. Ir gyvenime, ir scenoje.

Režisieriaus atmintyje visuomet išliks ir žibančios aktorės akys, ir nenustygstantis charakteris. G.Varnas juokiasi, kad Gražina buvo tikra padauža, kurios aštrus liežuvis visuomet stebino ne banaliu humoru.

Tarti paskutinį „sudie“ atvyko ir nacionalinio Kauno dramos teatro aktorė Daiva Rudokaitė, pripažinusi, kad juodvi siejo ne tik bendri darbai scenoje, bet išties laiko patikrinta draugystė: „Man labai sunku kalbėti apie Gražiną. Ne man spręsti, kokia ji buvo aktorė, nes būdama mano mamos amžiaus, Gražina man išties buvo veikiau tarsi mama. Žinote, jos buvo daug. Gerąja prasme. Pozityvo, juoko, kompanijos sielos prasme, aktorinio proceso metu ji irgi buvo pilna, visuomet padėdavo, negailėdavo gero žodžio“.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Atsisveikinimas su Gražina Balandyte
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Atsisveikinimas su Gražina Balandyte
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Atsisveikinimas su Gražina Balandyte
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Atsisveikinimas su Gražina Balandyte

Aktorė džiaugiasi, kad jai asmeniškai teko kartu išbandyti sceną. Kaip sako Daiva, jos gebėjimams ir talentui neįmanoma pasakyti nė vieno blogo žodžio.

„Tai buvo tas žmogus, kuris visada pasiūlys tau savo petį, prikels. Nepaisant amžiaus skirtumo, ji man buvo draugė. Leisdavo man vakarais paskambinti ir paklausti, ką veikiu. Sako: atvaryk, turiu čia austrių, susėsim, pavalgysim, nes noriu pakalbėti. Man būdavo taip keista, kad ji taip atvirai priimdavo kitus kolegas, buvo toks atviras ir šiltas žmogus. Išėjo tikras Mohikanas“, – jautriai kalbėjo D.Rudokaitė.

Išėjo tikras Mohikanas.

Režisierius Gytis Padegimas sako, kad G.Balandytė buvo įvairiapusė: „Yra aktorių, kurie būna arba tragikai, arba komikai. Ji buvo viskas viename. Galėjo kurti įvairius vaidmenis, turėjo grožį ir charizmą.

Aš manau, kad aktoriams to reikia. Ir gražių žmonių, ir gražių aktorių ne tiek jau daug pasaulyje. Jos grožis buvo ir gyvenime, ir scenoje“, – kalbėjo G.Padegimas.

Pasak G.Padegimo, aktorė iki pat paskutinės minutės mylėjo gyvenimą ir šypsojosi: niekas jos nematė nusiminusios, nors paskutiniai metai jai buvo labai sunkūs.

Atsisveikinimo akimirkos – galerijoje:

„Matom nuotraukas – iki pat paskutinių dienų graži, pasitempusi, elegantiška, švytinti. Dovanojanti mums pavyzdį“, – kalbėjo G.Padegimas.

Atsisveikinti su G.Balandyte atvyko ir aktorius Darius Meškauskas. Paklaustas, kaip įvardinti aktoriaus kūrybinį palikimą D.Meškauskas teigė, jog tai – gana sudėtinga: „Jis efemeriškas, jis – kaip dūmas, lieka tik mūsų emocinėje atmintyje. Tu net neprisimeni teksto, neprisimeni dar kažko, tu prisimeni tik tai, kas atliepia tavo emocijas. Taip, jis čia ir dabar. Akimirka. Ypatingai teatro aktoriaus, o ne kino.

Jis (kūrybinis palikimas) egzistuoja tik žmonių atsiminimuose. Praeina karta, ir jei jaunų aktorių paklaustume, kas yra Henrikas Kurauskas, Balys Barauskas, vargu, ar pasakys.

Tai labai žiauru, bet kita vertus – labai teisinga. Kaip iš dulkės atsiradom, taip dulke ir virsim.“

TAIP PAT SKAITYKITE: Artimieji pradeda atsisveikinimą su aktore Gražina Balandyte

Dar trečiadienį atsisveikinti su G.Balandyte atvykusi jos draugė, aktorė Nijolė Narmontaitė 15min papasakojo apie paskutinį susitikimą ir keistą įvykį bažnyčioje.

„Kai Gražina buvo atgavusi sąmonę, ji man telefonu labai sunkiai rinkdama žodžius pasakė tai: tu tokia užsiėmusi, mes turbūt daugiau nebesusitiksime...“, – prisiminė N.Narmontaitė.

Tikrai ne kasdienę frazę išgirdusi aktorė kaipmat sėdusi į automobilį ir nulėkusi pas G.Balandytę. Kaip sako, viskas, kas vyko vėliau, dabar atrodo beprotiška.

„Tai turbūt buvo pats sunkiausias momentas, nes ji taip laikė mane už rankos, labai sunkiai atsimerkt galėjo ir riedėjo ašarėlės. Sakė: labai tave myliu. Atsakau, Gražinėle, ir aš tave myliu. Sakau, neatsimenu, kada tiek verkiau. Visą kelią praverkiau. Tada supratau, kad atsisveikinau jau visam“, – išgyvenimais dalijosi N.Narmontaitė.

Gražina Balandytė buvo Kauno dramos teatro ir Klaipėdos dramos teatro aktorė, teatre sukūrė daugiau kaip 80 vaidmenų. Nuo 1957-ųjų vaidino kine ir televizijoje, čia atliko daugiau nei 20 vaidmenų, kuriuos žiūrovai atmena iki šiol. Taip pat buvo žinoma kaip televizijos laidos „Ponios Gražinos virtuvė“ vedėja.

Kad lietuvių kino ir teatro aktorė Gražina Balandytė iškeliavo Anapilin, 15min patvirtino Nacionalinio Kauno dramos teatro generalinis direktorius Egidijus Stancikas.

15min žiniomis, aktorė mirė liepos 27-ąją, pirmadienį, praėjus lygiai mėnesiui po 83-iojo gimtadienio. Tiksli mirties priežastis kol kas neatskleidžiama, tačiau pastaruoju metu, skelbiama, Gražina Balandytė sunkiai sirgo.

Gražinos Balandytės gyvenimo akimirkos – galerijoje:

TAIP PAT SKAITYKITE: Paskutinis Gražinos Balandytės interviu: „Troškimas gyventi ir meilė – svarbiausias mano variklis“

Komentarai: 4

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Atradimai virtuvėje

Skanumėlis
Skanumėlis

Šiuolaikiškos studijos

Video

01:15
00:57
15:37

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką