Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Joana Bartaškienė – pašėlusi močiutė

Joana Bartaškienė
Mariaus Žičiaus nuotr. / Joana Bartaškienė
Šaltinis: Žurnalas „JI“
0
A A

Aerobikos pradininkė, Lietuvos moterų sporto asociacijos prezidentė Joana Bartaškienė neseniai atšventė šešiasdešimtmetį. Tačiau gyvenimas šiai energingai moteriai toli gražu nežada sustoti.

Daugiau 15min Vardai naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

Joana, kaip jaučiatės sulaukusi garbingo amžiaus?

Gavus pensininko pažymėjimą, gyvenimas nesustoja: einu pirmyn, vedu treniruotes. Džiaugiuosi, kad dabar lieka daugiau laiko Moterų sporto asociacijai, kuriai vadovauju. Rengiu daugybę projektų įvairaus amžiaus moterims išjudinti.

Papasakokite plačiau apie renginius...

Organizuoju festivalius, žiemos šventes Ignalinoje. Kovo 8–ąją tradiciškai sportuojame vandenyje. Gegužės pirmąją vyks renginys „Aš, mama ir mano močiutė“: šeimos nuostabiai leidžia laiką stebėdamos, kaip įvairiose rungtyse varžosi trijų kartų moterys. Smagu, kai, pavyzdžiui, traukdamos virvę mes, močiutės, laimime prieš anūkes (juokiasi). Liepos mėnesį penkiuose miestuose tą pačią dieną vyksta 20 km dviračių žygiai.

Kaip visur suspėjate?

Aš tuo gyvenu, degu. Sportuoju nuo pat mažumės, todėl galiu sakyti, kad visą gyvenimą sėdžiu savo rogėse. Daugiau nei 35–erius metus propagavau aerobiką Lietuvoje. Darbas, susijęs su sportu, judėjimu, man yra viena didžiulė šventė, kuri mane daro nepaprastai laimingą ir suteikia energijos gyventi.

Tikrai nesate tradicinė močiutė…

(Juokiasi.) Susitikusi su draugėmis net nerandu laiko apie anūkus pakalbėti. Mes visos trys tokios. Anūkėlių neauginau, tik palepindavau dovanėlėmis, todėl plepame apie vakarėlius, spektaklius, renginius. Juokaujame ir elgiamės vėjavaikiškai. Tokios mes ir močiutės (šypsosi).

Ar tik nedarote blogos įtakos sportuojančioms moterims?

(Juokiasi.) Tiesą sakant, kai kurių moterų vyrai jau priekaištauja, kad jos „moterų sektą“ įkūrusios, nes išeina pasportuoti ir dingsta, nereikia nei namų, nei vyrų, nei anūkų. O mes pasportavusios norime ir kavutės išgerti, paplepėti. Su moterimis, kurioms vedu aerobikos pratybas, esame labai susidraugavusios, beveik neišskiriamos.

Gal kam ir juokinga, bet mes nebijome apsiauti aukštakulnių, apsisegti miniakų. Puošiamės kaip įmanydamos. Kam slėptis kelnėse ir džinsuose? Priešingai – reikia atskleisti savo moteriškumą.

Kokio amžiaus moterys sportuoja jūsų grupėje?

Anksčiau vesdavau pratybas įvairaus amžiaus moterų grupėms, dabar sportuoju su 48–76 metų moterimis. Gražu pažiūrėti, kai moteris per septyniasdešimt nori užsidėti madingą skrybėlaitę ir pasidažyti plaukus. Taip, taip, visko mums norisi: ir ilgalaikio makiažo, ir užriestų blakstienų. O raukšlių nebijome – jos leidžia daryti įvairias grimasas. Esu prieš plastinę chirurgiją, gali pasidažyti plaukus, makiažą pasidaryti, apsirengti jaunatviškiau ir gausi tą patį rezultatą.

Kaip mėgstate puoštis?

Gal kam ir juokinga, bet mes nebijome apsiauti aukštakulnių, apsisegti miniakų. Puošiamės kaip įmanydamos. Kam slėptis kelnėse ir džinsuose? Priešingai – reikia atskleisti savo moteriškumą. Aš nesilankau solidžių ponių ir pagyvenusių damų parduotuvėse, mėgstu jaunatvišką stilių. O tiems, kurie juokiasi, galiu pasakyti tik tiek: nuo visko gali pabėgti, bet nuo senatvės nepabėgsi. Vėjavaikiškai dūkdamos ir jaunatviškai rengdamosi, jaučiamės ir atrodome tikrai pašėlusios močiutės (šypsosi).

Ar daug tokių patrakėlių sportuoja?

Tikrai daug. Manau, jas pritraukia ne tik noras judėti, bet ir puikios sąlygos, kurias suteikiame. Imame tik nario mokestį (vyresnėms nei septyniasdešimtmetėms jo nėra), už kurį nuomojame patalpas, baseiną, vykstame į festivalius ir net į užsienį. Dirbu ne dėl pinigų. Visą gyvenimą jie nebuvo mano siekiamybė. Svarbiausia dirbti mėgstamą darbą ir skleisti idėjas kitiems.

Nesiekiate pelno?

Buvo laikas, kai nario mokestis tebuvo dešimt litų, bet tada po treniruotės moterys nešdavosi daugybę vaišių, brendžiuko. Ach, jūs taip, galvoju, aš jūsų pensijas taupau, o jūs išlaidaujate? Ir padidinau mokestį iki penkiolikos, jos nenurimo, tada iki dvidešimt litų (juokiasi).
Buvo metas, kai dirbdavau už kvepalus. Negalėjau imti atlygio, tai moterys susidėdavo ir man kas mėnesį dovanodavo vis kitokius kvepalus (šypsosi). Aš sportuoju savo malonumui, o kam tai daryti vienai? Mes keičiamės gera energija, aš duodu ir dar daugiau gaunu. Degu sportu ir tą energiją perduodu moterims, jos nori pasikalbėti, kažką nauja sužinoti.

Ko mokote moteris?

Beveik visų atėjusių sportuoti moterų klausimas: ar aš sulieknėsiu? Neklausia, ar tapsiu žvalesnė, energingesnė, laimingesnė. Matyt, nežino, kad sportuojant stangrėja raumenys, o jie už lašinukus sunkesni, todėl formos pagražėja, bet svarstyklės gali rodyti net daugiau nei prieš pradedant sportuoti. Ne dėl svorio sportuojame, o dėl geros savijautos. Tą ir bandau įskiepyti, o bendras sportuojančių vyresnių moterų tikslas – gyvenimas be vaistų.

Ar tai įmanoma?

Depresija puola nejudančias, namuose sėdinčias moteris. Vaikai išvažinėja, jos lieka dviese su rūpesčiais ir graužia save taip prisišaukdamos įvairias ligas. O pradėjęs sportuoti degi iš vidaus teigiama energija. Be to, geriau pradeda funkcionuoti skrandis, net krizinis prastas maistas geriau virškinamas, moterys tampa sveikesnės, jų akys kitaip spindi. Sportuojant galima pagerinti ir surambėjusių sąnarių būklę, o tai, kaip žinia, bene didžiausia senatvės teikiama blogybė. Vyresnio amžiaus moterims patariu lankyti ne aerobiką, o išbandyti pilateso pratimų kompleksus, mankštą su kamuoliukais, daryti prevencinius pratimus nuo nugaros skausmo – labai svarbu sportuoti pagal savo amžių.

Kalbate apie vyresnio amžiaus moteris, o kaip dėl jaunų?

Šiais laikais neįsivaizduoju jaunos merginos ar moters, kuri nesportuotų, nešoktų ar kitaip nejudėtų. Dabar tai jau įaugę į kraują. Manau, kad palaikyti kūno formas, judėti yra savaime suprantamas ir būtinas dalykas kaip valytis dantis. Vaikystėje pradėsi, mokėsi ir vyresniame amžiuje. Esu įsitikinusi, kad jauna sportuojanti mergaitė yra sveika būsima mama. Sportuojančios merginos gražiai išvaikšto visą nėštumą, nesutrūkinėja pilvukai, pagimdo ir vėl būna lieknos, gražios (šypsosi).

Nejaugi išvaizda yra taip svarbu?

Moterų laimė priklauso nuo jų išvaizdos. Nors svarbu, kad būtume protingos, pirmiausia žvilgsnis krypsta į išvaizdą, tik paskui pasidomima, kas slepiasi po dailiu veideliu ir gracingu kūneliu. Ir pačios geriau jaučiamės, kai gerai atrodome. Labiau savimi pasitikime ir nesigraužiame dėl niekų.

Kaipgi pasiekti gracingos figūros, numesti bent keletą kilogramų?

Norint numesti šiek tiek svorio, reikia valgyti keturis kartus per dieną nedideliais kiekiais ir vieną dieną skirti iškrovai. Susilažinau su drauge, kad per porą mėnesių atsikratysiu 8 kg, todėl nutariau daryti dvi iškrovos dienas (trečiadienį ir penktadienį). Per jas geriu daug skysčių, o vakare užkandu vaisių. Prisipažinsiu, esu labai valgi, todėl kasdien prisilaikyti negalėčiau. Tiesa, stengiuosi derinti produktus, ir visai kitaip jaučiuosi, nėra rūgimo proceso.

O kaipgi sportas?

Reikia sportuoti du tris kartus per savaitę. Arba salėje du kartus, o tą vieną kartą pabėgioti, pavažinėti dviračiu. Tačiau jokiais būdais nepersisportuoti, nepulti į kraštutinumus, nes dyla sąnariai. Vidutinio intensyvumo treniruotės padeda mesti svorį, tai įrodyta moksliškai. Intensyviai sportuodamas tokių rezultatų nepasieksi. Su moterimis kalbame ir įtikiname, kad net suprakaituoti nebūtina. Intensyvumo reikia tik tikslinei raumenų grupei. Tarkim, norint numesti pilvuką ar šlaunis suploninti.

Ar yra koks nors stebuklingas pratimas, kuris tinka visoms ir yra veiksmingas?

Geriausias pratimas yra gulėti – nė vienai gulinčiai moteriai vyras nepasakys, kad ji per plona ar per stora (kvatoja). Jei rimčiau, reikia įdiegti mergaitėms, kad sportuoti ir tinkamai maitintis yra būtina. Jei turėčiau dukrą, nuo pat mažens būčiau ugdžiusi jos valgymo kultūrą. Neleisčiau persivalgyti, derinčiau produktus. Tik berniukams svarbu, kad sočiai prisikirstų, o mergaitėms reikia prisilaikyti. Žinau tai, nes per daugiau nei 35–erius darbo metus tik kelios moterys klausė, kaip pasitaisyti, priaugti svorio, visos kitos norėjo sulieknėti…

Ką palinkėtumėte mūsų skaitytojoms?

Nesvarbu, jūs lieknos ar stambesnės, atminkite, savo šeimoje jūs esate pati gražiausia ir nereikia klausyti, ką sako vyrai. Duokime jiems pastabų dėl pilvų ir nevyriškos laikysenos, o pačios garsiai gėrėkimės savimi, nors mintyse ir norisi kai ką patobulinti. Juk mes stengiamės ir svorį žiūrėti, ir dažomės, ir puošiamės, o jie? Tik vaizduoja viešpačius. Mes visos gražios (šypsosi). Na, ir kas, kad aš gimiau apvalaus veido ir stambesnė, juk aptempti džinsai daug gražiau atrodo ant pilnos moters, seksualiai išryškina apvalumus (šypsosi).
 

Žurnalas „JI“
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką