Dabar populiaru
Publikuota: 2020 kovo 23d. 20:10

Karantino įtaka televizijai: atšauktos laidos, pasikeitę filmavimai ir išaugusios darbo valandos

Filmavimas
123RF.com nuotr. / Filmavimas

Lietuvoje įvestas karantinas ypač pakeitė televizijos veiklą. Čia darbai kai kurioms laidoms ne tik kad nesustojo, bet jų ir padaugėjo – situacijai dėl koronaviruso keičiantis kas kelias valandas, žurnalistams nėra kada atsikvėpti. Kiti laidų kūrėjai susiduria su iššūkiais – kai žmonės raginami nekišti nosies į lauką, nebelieka iš ko kurti turinį – susitikti filmavimui ir rizikuoti mažai kas nori. Bet kuriuo atveju, kito pasirinkimo televizijai nėra – visuomenė turi būti informuota, o, galiausiai, tai yra viena iš nedaugelio likusių saugių pramogų.

URBAN˙/ pasidomėjo, kaip įvedus karantiną pasikeitė pagrindinių Lietuvos televizijos kanalų – LNK, TV3, LRT, LRYTAS.TV – darbas.

LNK: kai kurias laidas atšaukė dar prieš mėnesį, pasikeitė filmavimų taisyklės

Koronavirusas LNK planus pakoregavo dar prieš mėnesį. Kai ši problema dar daugeliui atrodė tolima ir svetima, LNK kone pirmieji ėmėsi veiksmų, nelaukdami, kol bus paskelbta epidemija.

„Tuomet, kai krepšinio rungtynės vyko pilnutėlėse arenose, mes elgėmės atsakingai ir nukėlėme tiesioginius „Lietuvos balso“ finalus, kurie turėjo vykti didžiausiose šalies arenose. Tikimės juos surengti gegužės pabaigoje“, – sakė LNK atstovas spaudai Gediminas Malaškevičius.

Tuomet, kai krepšinio rungtynės vyko pilnutėlėse arenose, mes nukėlėme tiesioginius „Lietuvos balso“ finalus

Kanalas turėjo perkelti ir paramos koncertą „Gelbėkit vaikus“. Tačiau televizija ir toliau skatina nepamiršti tų, kuriems ypač reikia pagalbos: „Kadangi organizacija išgyvena sunkius laikus, eteryje suintensyvinome paramos kampaniją, kurios metu skatiname organizacijai aukoti trumpaisiais numeriais ir be koncerto.“

Situaciją dar gelbėja tai, kad nemažai per LNK rodomų laidų buvo nufilmuota iš anksto. Tai, pavyzdžiui, „Leo ir Bružo nuotykiai Madagaskare“, šią savaitę startuojantis Egipte nufilmuotas plius dydžio modelių realybės šou „Dydžio evoliucija“.

LNK nuotr./Realybės šou „Dydžio (r)evoliucija“ atranka
LNK nuotr./Realybės šou „Dydžio (r)evoliucija“ atranka

Visgi kiekvieną dieną dirbančios žinių tarnybos ir KK2 komandos, pateikiančios aktualijas, privalo dirbti ir toliau. Tačiau suformuotos skirtingos pamainos – nuo vairuotojų iki laidų vedėjų – leidžia tarpusavyje nesusitikti ir taip laikytis saugumo reikalavimų.

„Studijose vykstančios laidos filmuojamos be žiūrovų, ribojamas laidos pašnekovų kiekis, jie sodinami saugiu atstumu. Dauguma pašnekovų kalbinami per vaizdo konferencijas. Be to, pačiame televizijos pastate įvesti atskiri ribojimai ir naujos judėjimo taisyklės, veikia atskiri įėjimai, atskirtos grimo patalpos, viskas dezinfekuojama, dirbama su kaukėmis“, – vardino G.Malaškevičius.

Studijose vykstančios laidos filmuojamos be žiūrovų, ribojamas laidos pašnekovų kiekis, jie sodinami saugiu atstumu

Stop kadras/„Valanda su Rūta“ filmavimas
Stop kadras/„Valanda su Rūta“ filmavimas

Pasak LNK atstovo, žmonėms pradėjus daugiau leisti laiko namuose, jau ketvirtą savaitę iš eilės pastebimas televizijos žiūrimumo augimas.

„Palyginus devintąją metų savaitę ir šią, dar nesibaigusią, dvyliktąją, televizijos žiūrimumas išaugo 36 minutėmis ir dabar siekia 279 minutes per parą. Tai iš tiesų rekordinis žiūrimumas, jei lygintumėme su pastarųjų metų vidurkiais. Šiuo sudėtingu laikotarpiu televizija yra patikimas informacijos šaltinis ir saugi pramoga“, – sakė G.Malaškevičius.

LRT: atšauktos laidos, kuriamas naujas turinys mokiniams, dėmesys Lietuvos muzikantams

Dėl šalyje paskelbto karantino keitėsi ir LRT darbo procesai, ir programų tinklelis. Pasak LRT generalinės direktorės Monikos Garbačiauskaitės-Budrienės, dabar pagrindiniu tikslu tapo užtikrinti darbuotojų saugumą ir LRT programų, pirmiausia informacinių, tęstinumą visose platformose.

„Operatyviam visuomenės informavimui skiriame aukščiausią prioritetą, todėl atlikome kai kurių programų tinklelių pakeitimus. LRT televizijos ir LRT radijo eteryje karantino laikotarpiu bus daugiau tiesioginių transliacijų ir žinių, o komanda yra pasirengusi bet kurią akimirką rengti specialiąsias transliacijas tiesioginiame eteryje“, – kalbėjo M.Garbačiauskaitė-Budrienė.

Viena iš televizijos naujienų – tai prodiuserio Lauryno Šeškaus operatyviai sumanyta ir įgyvendinta laida namuose likusiems mokiniams – „Įdomios pamokos tiesiogiai“. Čia kiekvieną dieną Vidas Bareikis ir Robertas Petrauskas kiek netradiciniu, bet itin įdomiu būdu veda pamokas, taip neleisdami vaikams per daug atitrūkti nuo mokslų.

Be to, mediatekoje sukurta speciali meniu juosta „Ką veikti“, kurioje atrinktas įdomus televizinis turinys – galima rasti filmus, serialus, spektaklius ir koncertus, mankštų namuose užsiėmimus. Daug turinio skiriama ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaikams.

Visgi vos tik įsibėgėjusią tiesioginę laidą „Dainų dainelė“ teko nukelti iki šv. Velykų. Karantino laikotarpiu nebus rodoma ir laida „Laba diena, Lietuva“, šeštadieniais – „Labas rytas, Lietuva“, sekmadieniais – „Savaitė“.

V. Radžiūno (LRT) nuotr./„Labas rytas, Lietuva“ gimtadienis
V. Radžiūno (LRT) nuotr./„Labas rytas, Lietuva“ gimtadienis

Kitas laidas, į kurias paprastai renkasi publika, nuspręsta filmuoti be žiūrovų. Yra ir rezervo – štai šeštadieniais transliuojama laida „Dainuok su manimi“ nufilmuota anksčiau.

„Dar vienas pakeitimas – nuo šios savaitės LRT programų eteryje skambės daugiau Lietuvos kūrėjų muzikos. Tai sudarys galimybę kūrėjams ir atlikėjams gauti didesnes išmokas už autorių ir gretutines teises“, – apie naują idėją pasakojo M.Garbačiauskaitė-Budrienė.

LRT eteryje skambės daugiau lietuvių muzikos. Tai sudarys galimybę jiems gauti didesnes išmokas už autorių ir gretutines teises

Kadangi televizijos darbai nestoja, teko rasti sprendimo būdą, kaip užtikrinti kuo didesnį saugumą darbuotojams.

„Radijo ir televizijos programų darbuotojai yra suskirstyti komandomis ir nuo šiol dirba pamainomis, kad ligos atveju galėtų pakeisti vieni kitus. Tie darbuotojai, kurių darbo specifika leidžia, jau dirba iš namų.

Taip pat imtasi papildomų priemonių apsaugoti tuos darbuotojus, kurie dėl darbo specifikos negali dirbti nuotoliniu būdu, – LRT patalpose įrengti dezinfekcinio rankų skysčio dozatoriai; periodiškai dezinfekuojami paviršiai; atšaukti visi vidiniai susitikimai; reporteriai, operatoriai ir fotografai prireikus yra aprūpinami respiratoriais. Taip pat yra ribojamas svečių patekimas į LRT patalpas, pašnekovus tiek radijo, tiek televizijos žinių tarnybų žurnalistai nuo šiol stengiasi kalbinti nuotoliniu būdu, pasitelkę ryšio priemones“, – vardijo generalinė direktorė.

M.Garbačiauskaitę-Budrienę džiugina tai, kaip krizės akivaizdoje išryškėjo Lietuvos žmonių susitelkimas. Tačiau ji sako puikiai suprantanti, kad viskas dar gali keistis.

„Suprantama, tai tik pradžia, karantinui užsitęsus žmonės pradės pavargti, todėl yra svarbus ir moralinis palaikymas, grįžtamasis ryšys iš pačios visuomenės“, – teigė LRT generalinė direktorė.

Edvardo Blaževič nuotr./Monika Garbačiauskaitė-Budrienė
Edvardo Blaževič nuotr./Monika Garbačiauskaitė-Budrienė

TV3: programa perorientuota į vaikų ir šeimos poreikius

TV3 tikina, kad šiandieninei situacijai komanda taip pat pradėjo ruoštis dar prieš kelias savaites. Nors televizijoje nereikėjo sustabdyti nė vienos laidos, tačiau nuspręsta pakoreguoti TV3 ir kanalo grupei priklausančių TV6, TV8 programų tinklelius.

„Atsižvelgėme į tai, kad vaikai, jaunimas, suaugusieji liko namuose, todėl programa perorientuota daugiau į vaikų ir šeimų poreikius. Įtraukėme dar daugiau animacijos, filmų vaikams, nuotykių ir humoro serialų“, – kalbėjo TV3 komunikacijos vadovė Asta Brazaitienė.

Vaikai, jaunimas, suaugusieji liko namuose, todėl programa perorientuota daugiau į šeimų poreikius

Kanalas nusprendė pasirūpinti ir žiūrovų fiziniu aktyvumu. Kadangi žmonės liko namuose ir nebegali eiti sportuoti į sporto klubą ar parką, jiems pasiūlytos naujos laidos būtent šia tema.

„Antradienį startavo naujas mūsų projektas – „TV3Play“ sporto klubas“, kuriame žiūrovai gali rasti ir meditacijos, ir jogos, ir aktyvių užsiėmimų, – kiekvienas pagal savo poreikius ir pomėgius. Visomis darbo dienomis ir savaitgaliais per "TV3Play" transliuojami užsiėmimai: 9.09 val. „Ryto meditacija su Milana Jašinskyte. Šviesios dienos pradžiai“, 11.00 val. „TV3Play“ sporto klubas: treniruotė su Jolanta Leonavičiūte“, 14.00 val. „TV3Play“ sporto klubas: treniruotė su Mariumi Blaževičiumi“, antradieniais ir šeštadieniais 18.00 val. Joga su Milana Jašinskyte. Norime paskatinti žmones išnaudoti laiką namuose kuo turiningiau ir prasmingiau“, – pasakojo A.Brazaitienė.

Ramūno Tangurio nuotr./Milana Jašinskytė
Ramūno Tangurio nuotr./Milana Jašinskytė

Komunikacijos vadovė tikina, kad kol kas ir toliau dirbanti kanalo komanda į susidariusią situaciją žvelgia ramiai, imasi saugumo reikalavimų.

„Visi supranta situacijos rimtumą, bet reaguoja ramiai, maksimaliai susitelkę ir susikaupę ties darbais. Absoliuti dauguma darbuotojų dirba iš namų. Nuolat palaikomas ryšys naudojant šiuolaikines technologijas, vyksta virtualūs susirinkimai, pasitarimai, kiek įmanoma visi darbai atliekami virtualiai, maksimaliai vengiama kontaktų su kitais asmenimis. Taigi, darbas vyksta intensyviai ir gana sklandžiai“, – sakė ji.

„Lietuvos ryto“ TV: daugiau informacinio pobūdžio laidų

„Lietuvos ryto“ TV programų direktorė Eglė Elvikė pripažįsta, kad pastaruoju metu darbo itin padaugėjo, ypač žinių tarnybai ir kitoms informacinio pobūdžio laidoms. Nuo pirmųjų dienų čia pradėtos transliuoti spaudos konferencijos, tiesioginiai pasijungimai iš Vyriausybės, ligoninių.

„Nors žurnalistų darbo negalėtume tiesiogiai lyginti su medikų atliekama gyvybiškai svarbia užduotimi, bet visgi jie taip pat yra atsidūrę pirmosiose linijose, vykdydami kitą svarbų – visuomenės informavimo – darbą. Visa tai tam, kad televizijos žiūrovai laiku gautų informaciją. Žmonės bijo to, ko nežino. Todėl mes ir toliau darysime viską, kad nežinios liktų kuo mažiau“, – kalbėjo E.Elvikė.

Žmonės bijo to, ko nežino. Todėl mes ir toliau darysime viską, kad nežinios liktų kuo mažiau

Vos paskelbus karantiną, pasikeitė ir laidų kūrimas. Kadangi „Lietuvos ryto“ TV, eteryje didžiąją dalį užima informacinės laidos, jos kuriamos nebe studijoje, kaip buvo įprasta iki šiol, bet pasitelkiant technologijas – su pašnekovais kalbant per „Skype“ ar kitas programas.

„Kol vyksta tokie įvykiai pasaulyje ir šalyje, turinio nepritrūks jokios žiniasklaidos priemonės. Tiesa, amžinas klausimas lieka, ką pasirenkame transliuoti. Greta itin svarbios ir atnaujinamos informacijos apie gausėjančius koronaviruso užsikrėtusių asmenų atvejus, nurodymų ir ataskaitų šalies situacijos valdyme, yra ir verslo įmonių, organizacijų pagalbos rankos tiesimas medikams, ir žmonių iniciatyvos“, – pasakojo programų direktorė.

Kaip ir visur kitur, taip ir „Lietuvos ryto“ TV darbuotojai stengiasi dirbti iš namų. „Tiesa, tai padaryti ne visi galėjo. Žinių tarnybos darbuotojai dirba savo įprastinį darbą, tik laikydamiesi visų būtinų apsisaugojimo reikalavimų“, – kalbėjo E.Elvikė.

Gretos Skaraitienės/Žmonės.lt nuotr./Eglė Skrolytė
Gretos Skaraitienės/Žmonės.lt nuotr./Eglė Skrolytė
Komentarai: 1

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką