TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Kokias paslaptis išduoda TV vedėjų gestai (nuotraukos)

Laidos vedėjai Inga Jankauskaitė ir Rolandas Vilkončius
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Laidos vedėjai Inga Jankauskaitė ir Rolandas Vilkončius.
Šaltinis: 15min
0
A A

Televizijos žiūrovai dažniausiai yra skirstomi į du tipus: pasyviuosius, kurie televiziją naudoja tik kaip foną ir aktyvuosius, kurie klauso, girdi ir mato. Tuo tarpu televizijos laidų vedėjus būtu galima skirstyti į statiškus ir energinguosius.

Daugiau 15min Vardai naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

Čia reikia pastebėti, kad televizijos laidų vedėjai kalba ne vien lūpomis, o  ir visu savo kūnu.
Ką mes girdime ir ką matome stebėdami laidų vedėjus? Dažniausiai jie savo judesiais išduoda jaudulį ir nerimą, o akylesni žiūrovai kartais gali pastebėti ir nepadorius gestus. Apie kūno kalbą ir jos perduodamas žinutes pasakoja Vilniaus gestų kalbos centro vertėjai ir oratorystės specialistas Chrisas Nicholas.

Segtuvai  – kaip skydas
Chrisas Nicholas pastebėjo, kad beveik visų koncertų, pramoginių ir pokalbių laidų vedėjai  iš rankų nepaleidžia savo segtuvų. Nesvarbu, kad teksto sufleris dažniausiai matomas ekrane, o laidos režisierius ausinių pagalbą patarimus dar kužda ir į ausį. Segtuvai atlieka kitokią funkciją. Jie –  tarsi skydas nuo žiūrovų. Tiesioginio eterio metu ar tiesiog atsidūrę prieš didelę auditoriją, net ir labiausiai patyrę scenos vilkai susiduria su jauduliu. Kad save nuramintų ir netiesiogiai į kažką įsitvertų vedėjai pasiima savo skydus – segtuvus. Taip jie tarsi apsigina nuo tiesioginio eterio baimės. 

Anot komunikacijos specialisto Ch.Nicholo, nereikalingas daiktas rankose, kokiu šiuo atveju tampa segtuvai, tik trukdo laidos vedėjui. Jis per daug įsikabina į savo popierius ir tiesiog nebegali laisvai kalbėti ir sukurti maloniai lengvą atmosferą, reikalingą pramoginėms laidoms.
 

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Laidos vedėjai Inga Jankauskaitė ir Rolandas Vilkončius
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Laidos vedėjai Inga Jankauskaitė ir Rolandas Vilkončius

Vedėjas ar vadas?
Televizijos laidų vedėjai dažnai siekia dominuoti savo laidoje, valdyti juos stebinčią auditoriją. Kad tai pavyktų, vedėjas turi laisvai jaustis ar bent jau sudaryti žiūrovui tokį įspūdį, nes tik atsiplaidavusius ir įtampos nejaučiančius žiūrovus galima valdyti.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Rūta Mikelkevičiūtė
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Rūta Mikelkevičiūtė

Siekį dominuoti išduoda ir kūno pasvirimas į priekį. Nors vienas žymiausių šio gesto „naudotojų“ – Rokas Žilinskas – sako, jog tai tėra nevalingas įprotis.

Pramoginių laidų vedėjai mėgsta naudoti atvirą rankos mostą. Šis gestas simbolizuoja atvirumą ir nuoširdumą. Tarsi žmogus norėtų visus apglėbti, bet fiziškai to padaryti negalintis, tad tik sukuria tokią iliuziją. Žiūrovui toks vedėjas tampa artimas ir patikimas.

Nepadoru arba rimta
Gestų kalbos vertėjai tvirtina, kad pastaruoju metu, televizijos laidų vedėjai vis dažniau

Stop kadras ia Lietuvą pristatančio filmo./Aktoriaus V.Rumao rodomi gestai yra labai dviprasmiaki
Stop kadras iš Lietuvą pristatančio filmo./Aktoriaus V.Rumšo rodomi gestai yra labai dviprasmiški

naudoja specifinius gestus. Visų pirma taip yra todėl, kad kūno kalba, gestai padeda geriau išreikšti žodžius. Rankos tampa įrankiu, iliustruojančiu žodžius, perteikiančiu emocijas.

Geriausiai rankomis dirbančiais televizijos žmones gestų kalbos vertėjai įvardija vaikų laidos vedėją Neringą Čereškevičienę ir režisierių, puikiai išmanantį komunikacijos meną – Vytenį Pauliukaitį. Šie žmonės dirba visu kūnu – rankos laisvos, kalba įtaigi, veidas spinduliuoja emocijas. 

Tačiau tarp gerai kūno kalbą išmanančių laidų vedėjų, pasitaiko ir tokių, kurie juokina gestų kalbos žinovus. Rankų surėmimas pirštais, gestų kalba reiškiantis moters lytinį organą, dažnai naudojamas gyvenimo būdo laidų vedėjų kaip rimtumo simbolis.   

Pasižiūrėkite Lietuvą pasauliui pristatantį filmuką, kuriame aktorius Vytautas Rumšas kelis kartus dviprasmiškai suneria rankas, nebylių kalbos specialistams sukeldamas „nepadorių“ minčių. Beje, tokius gestus dažnai naudoja (ko gero, nevalingai) ir Rolandas Vilkončius bei Vokietijos kanclerė Angela Merkel.
 

VIDEO: lithuania 2009 video presentation
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 1 TV
Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką