Dabar populiaru
Publikuota: 2020 spalio 28d. 18:38

Konferencijoje – kritika V.Baumilai dėl savižudybių romantizavimo, atlikėjas sako negavęs progos kalbėti

Vaidas Baumila, Seimas
15min nuotr. / Vaidas Baumila, Seimas

Trečiadienį vykusioje Seimo nario Roberto Šarknicko spaudos konferencijoje dėl savižudybių romantizavimo prevencijos itin daug dėmesio teko atlikėjui Vaidui Baumilai ir jo dainai „Mergaitė“. Kaip buvo teigiama, muzikanto daina gali neigiamai paveikti emociškai nestabilioje padėtyje esančius jaunuolius. Tiesa, pats atlikėjas pasigedo kvietimo dalyvauti diskusijoje ir pateikė variantą, kaip reikėtų interpretuoti jo dainą.

Seimo nario Roberto Šarknicko spaudos konferencijos „Dėl gretutinių teisių kūrinių autorių ir atlikėjų atsakomybės savižudybių prevencijos kontekste“, vykusios trečiadienį, netikėtu atspirties tašku tapo atlikėjo Vaido Baumilos daina „Mergaitė“. Joje, kaip teigė konferencijos dalyviai, labai tiesiogiai romantizuojama savižudybė.

Anot šios srities profesionalų, toks gyvybės iš savęs atėmimo romantizavimas medijose bei menuose galimai prisideda prie šiuo metu ir taip prastos situacijos dėl savižudybių skaičiaus Lietuvoje.

Savižudybių statistika vis dar ne europinio lygio

Konferencija prasidėjo paties Seimo nario R.Šarknicko įvadine kalba. Joje buvo pabrėžta, kad pastaruoju metu žiniasklaida žymiai labiau atsižvelgia į savižudybių prevenciją, tačiau to paties negalima pasakyti apie kitus laisvus kūrėjus.

Seimo narys teigė, kad Konstitucija riboti kūrėjų laisvės neleidžia, todėl konferencijos metu kalba eis ne apie teisinius, o veikiau apie moralės ir etikos dalykus.

„Mūsų situacija sudėtinga, esame vieni lyderiaujančių (savižudybių skaičiumi – aut. past.). Žinoma, nors 2015-ųjų metų skaičiai yra pasenę, kuomet savižudybių buvo virš 1700, tendencija tam vis dar yra, dabar mes jų turime virš 600 (per metus – aut. past.).

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Robertas Šarknickas
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Robertas Šarknickas

Tai nereiškia, kad turime sustoti, vis tiek nesame pasiekę to Europos vidurkio, kad kistų savižudybių skaičius. Žinoma, tą skaičių sumažino ir ekonomikos augimas, ir pajėgos, metamos pastaruosius metus dėl socialinių darbuotojų, psichologų, įvairių linijų ir panašiai“, – kalbėjo jis.

Kaip pasakojo R.Šarknickas, kartais neprižiūrėta meno saviraiška gali mestelėti minčių į savižudybę linkusiam žmogui. „Kadangi esame jautri šalis, į viską turime žiūrėti kompleksiškai“, – teigė Seimo narys.

Dainos naratyvas šokiravo

Netrukus mikrofoną perėmė visuomenės atstovė, ilgametė „Jaunimo linijos“ savanorė Aistė Natkevičiūtė. Ji pasidalijo labai konkrečiu pavyzdžiu, kokia atlikėjo daina esą neatitinka aptartų kriterijų.

„Rugsėjo 18 dieną aš išgirdau Vaido Baumilos dainą „Mergaitė“ ir buvau šokiruota suicidinio naratyvo tiesmukumu, supaprastintu sunkumų sprendimo bei savižudybės būdo apdainavimu. 7-erius metus buvau „Jaunimo linijos“ savanorė, konsultuodavau emocines krizes patiriančius žmones ir man ši konkreti daina skamba nusižudyti norinčių žmonių žodžiais“, – kalbėjo moteris.

Ji nevengė ir pacituoti „Mergaitės“ žodžių: „Kartais žmonės laimę randa mirty, nes meilė pasibaigia ir laukti ryto per sunku. Paskutiniam skrydžiui atmerki akis ir kojos veda į prarają, stovint ant aukščiausio skardžio ar devinto aukšto balkono krašto.“

„Dabar skaitau šituos žodžius ir su siaubu suvokiu, kad ši daina skamba tiesioginėse radijo ir televizijos stotyse, ir aš galvoju apie klausytojus, kurie, ypač COVID-19 akistatoje, yra kaip niekad psichologiškai pažeidžiami dėl įvairių kylančių emocinių nesaugumų, izoliacijos, vienatvės, emocinio desperacijos jausmo“, – kalbėjo A.Natkevičiūtė.

VIDEO: Vaidas Baumila ft. Mark Les - Mergaitė

Moters duomenimis, Lietuvoje savižudybių skaičius auga nuo birželio, tad itin svarbu atkreipti dėmesį net ir į tokius kūrybinius reiškinius, kaip dainos. Į V.Baumilą ji teigė kreipusis, tačiau tai esą neatnešė jokių vaisių.

„Atlikėjas diskusiją su manimi baigė, įvardindamas vienintelį sakinį: „Atstokite nuo kūrėjų“. Mano intencija apie kūrėjo ugdymą, savikontrolę, supratimą socialinio konteksto, socialinės atsakomybės, pagarbos ekspertų nuomonei bei empatijos emocines krizes patiriantiems žmonėms žlugo“, – prisiminė ji.

Bevaisiai buvo ir kreipimaisi į atsakingas institucijas. Anot A.Natkevičiūtės, jų darbuotojai buvo itin politkorektiški, demonstravo neįgalumą viešai sureaguoti į savižudybes tiesmukai romantizuojantį kūrinį.

„Iš tiesų makabriškai atrodo tai, kad mes, Lietuvoje diegdami savižudybių prevencijos programą ir siekdami stiprinti psichologinės pagalbos prieinamumą, kokybę, laukiamajame sėdinčiam žmogui fone leidžiame savižudybes romantizuojančią dainą“, – teigė ji.

Tragiškai atkartojo dainos scenarijų

Bematanti, kad valstybinės įstaigos dėl savižudybių romantizavimo meno formomis nesiima veiksmų, o teisės aktai kol kas to taip pat neriboja, moteris siūlė imtis kitų priemonių.

Kaip sakė ji, mažų mažiausia būtų sąžininga prieš visuomenę įvesti specialų ženklinimą kūriniams, kurie būtų atpažįstami kaip potencialiai pavojingi žmonėms, patiriantiems suicidinius impulsus. Taip pat buvo siūloma šalia nurodyti nemokamos emocinės pagalbos kontaktus.

Jautrios kalbos vinimi tapo labai realus gyvenimo pavyzdys, su kuriuo „Jaunimo linijos“ savanorei dar visai neseniai teko susidurti.

„Prieš kelias savaites nusižudžiusios mergaitės mama kreipėsi į mane per feisbuką su skatinimu nenuleisti rankų ir pasistengti, kad Baumilos daina „Mergaitė“ nesisuktų tiesioginiame eteryje, nes jos dukra nusižudydama atkartojo dainos siužetą.

Darau viską, kas yra mano jėgose ir labai tikiuosi visų įstaigų žmonių, apskritai, Lietuvos sutelktumo tam, kad nustotume pirmauti savižudybių skaičiumi ir kad savižudybių prevencija būtų efektyvi, kad nesidengtume kūrybos laisve, leisdami kūrėjams be jokios sąžinės ir be jokio susivokimo, kokiame kontekste randasi Lietuva, kurti savižudybę romantizuojančius kūrinius“, – užbaigė ji.

Visą konferenciją galite stebėti čia:

VIDEO: 2020-10-28 Seimo nario Roberto Šarknicko spaudos konferencija

V.Baumila pasigedo kvietimo diskutuoti kartu

15min susisiekė ir su plačiai per konferenciją aptartu atlikėju Vaidu Baumila. Jis pasiūlė pasinaudoti jo dar antradienį sukurtu instagramo įrašu, kuriame pateikė visą nuomonę apie susiklosčiusią situaciją.

Šalia to teigė galintis pridurti tik viena: „Man tik keista, kad manęs niekas nepakvietė į tą spaudos konferenciją. Juk jeigu kalbiesi apie žmogų, ar ne patogiau būtų diskutuoti su juo pačiu?“

Socialiniame tinkle pasidalytame vaizdo įraše V.Baumila teigė sulaukęs emocinę pagalbą teikiančių organizacijų kvietimų viešai pasisakyti apie savižudybių problematiką bei savo dainos tekstą.

„Nuoširdžiai noriu pašnekėti ir apie šios dainos tekstą. Kas jį žino, kas jį moka, kas klausė šios dainos, tie žino, kad tekste pasikartojanti tematika yra tragiško iš gyvenimo tematika, savižudybės tematika. Tekstą parašė vienas geriausių tekstų rašytojų Mindaugas Lapinskis ir man apskritai atrodo, kad jis, kaip parašytas popdainai, yra vienas geriausių ir gražiausių tekstų Lietuvoje.

Suprantu, kokia paveiki gali būti šita istorija, ypač jaunam žmogui ir kad paauglių savižudybės yra opi tema Lietuvoje. Skaičiai yra nežmoniškai liūdinantys pasaulio kontekste.

Kaip kūrėjas, nenoriu palikti interpretacijų ir skatinti jauną žmogų, kuris yra prislėgtas problemų... Dievaži, aš pats buvau jaunas, buvau paauglys ir žinau, ką reiškia būti emociniame knockdowne.

Galbūt man labiau pasisekė, aš turėjau sportą, muziką, aplink save ratą žmonių, kurių pavyzdys mane skatino siekti daugiau, gyventi ir kitaip žvelgti į problemas. Tačiau žinau, kokie tos amžiaus grupės žmonės yra paveikūs savo dievaičiams, atlikėjams, aktoriams, tapytojams, įvairiausiems žmonėms. Tas segmentas tikrai yra paveikus.

Noriu kreiptis į savo jaunąjį klausytoją. Jeigu jus kankina emocinės problemos, jeigu jums yra tikrai blogai ir negalite pasišnekėti su savo artimiausiais žmonėmis (kartais ir taip būna), yra organizacijų, kurios turi labai gražią iniciatyvą jums padėti.

Tai „Vaikų linija“, „Jaunimo linija“, tinklalapis tuesi.lt. Ten dirbantys žmonės dieną-naktį stengiasi padėti emociškai prislėgtiems žmonėms – ar jie būtų jauni, ar vyresni“, – dalijosi atlikėjas.

Visą atlikėjo kalbą galite išgirsti čia:

Kur pranešti ir ieškoti pagalbos
Jei reikia skubios pagalbos
Skambinkite pagalbos telefonu 112
Jei esate savižudybės krizėje, arba ieškote pagalbos kitam
Jei patyrėte smurtą
Jei reikalinga emocinė (psichologinė) pagalba telefonu, arba internetu
Jei esi vaikas ir tau reikalinga pagalba

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką