Dabar populiaru
Publikuota: 2020 birželio 23d. 21:00

Kūrėjų lenktynės dėl vienkartinių išmokų pasiekė absurdą: iš 422 gavo 103 greičiausi

Romas Dambrauskas
Asmeninio albumo nuotr. / Romas Dambrauskas

Lietuvos kultūros taryba paskyrė dar 103 vienkartines kompensacines išmokas savarankiškai dirbantiems kūrėjams, kurios turėtų kompensuoti dėl koronaviruso patirtus praradimus. Vis dėlto, kūrėjų akimis, tai, kaip yra skirstomos lėšos, pasiekė absurdo lygį.

Jau po pirmojo išmokų paskirstymo viešojoje erdvėje netrūko diskusijų, kokiu principu yra skirstomos lėšos, tačiau Kultūros taryba pabrėžė, kad šios programos metu nebuvo atsižvelgiama į meninę vertę, taip siekiant visus atlikėjus įvertinti vienodai. Vis dėlto po antrojo etapo klausimų kūrėjams iškilo dar daugiau.

Antradienį į 15min redakciją kreipėsi atlikėjas Romas Dambrauskas, kuris būtent antrajame etape taip pat siekė gauti išmoką už patirtus nuostolius. Visgi jis yra vienas iš tų, kuris šiuo etapu, be „Sodros“ mokamos 257 eurų paramos, liko be nieko.

TAIP PAT SKAITYKITE: Tarp Kultūros tarybos išmokos gavėjų – ir Alytaus pusiaukelės namuose kalintis Donatos Gutauskienės vyras

Kūrėjams paskirtos išmokos – sąžinės reikalas? Operos solistui – 600, Ryčiui Cicinui – 1800

Užtrukai bepildant – likai be išmokos

Kaip pasakojo atlikėjas, į pirmą vienkartinių išmokų etapą jis nesikreipęs dėl informacijos stokos. Anot atlikėjo, apie skiriamas išmokas iš kolegų išgirdęs per vėlai, įšokti į traukinį jau nebepavyko. Vis dėlto antras bandymas taip pat nebuvo sėkmingas.

Gegužės pabaigoje vykdyto paraiškų teikimo metu Kultūros tarybos puslapyje nurodyta, kad paraiškas bus galima pildyti tik vieną dieną, pranešta, kad jas pateikti galima nuo 10 valandos.

„Gal prieš 11 val. sėdau prie kompiuterio ir ramiai pradėjau pildyti. Pastebėjau, kad prašo pateikti labai mažai informacijos, nors buvau pasiruošęs dokumentus apie vykdomą individualią veiklą. Užpildžius pagalvojau, kad galbūt kažko nesupratau, gal ko trūks, tai pats pasiskambinau į Kultūros tarybą. Mane patikino, kad mano užklausą mato, kad viskas yra gerai. Perklausiau, ar nereikia pateikti jokių papildomų dokumentų, informavo, kad jų gali prireikti tik ateityje. Ir viskas tuo baigėsi“, – pasakoja atlikėjas.

Tikėjęsis, kad pateikė programos reikalavimus atitinkančią paraišką, R.Dambrauskas buvo nemaloniai nustebęs, kai pirmadienio rytą savo vardo tarp gavėjų sąraše neišvydo. Dėl šio nesusipratimo atlikėjas vėl kreipėsi į Kultūros tarybą.

„Kūrėju esu daugiau nei 30 metų, esu išleidęs virš 20 albumų, parašęs daugiau nei 120 autorinių dainų, tad galvojau, kokių sąlygų neatitikau, kas užkliuvo“, – tęsia atlikėjas.

Kultūros tarybos atsakymas R.Dambrauską išties nuvylė. Kaip jam buvo paaiškinta, antrame išmokų etape jas gauti galėjo vos kiek daugiau nei 100 žmonių (tiksliai – 103 kūrėjai), nors kreipėsi keturis kartus daugiau asmenų (iš viso paraiškas pateikė 422 kūrėjai). Tai reiškia, kad parama skirta tiems, kurie paraišką užpildė pirmi. Tokios, kaip pats sako, laiko lenktynės tiesiog šokiravo.

Kodėl vyksta tokios lenktynės, kodėl valstybės lėšos skirstomos būtent taip

„Tai yra tiesiog komedija. Labai supykau, pradėjau klausinėti, kodėl vyksta tokios lenktynės, kodėl valstybės lėšos skirstomos būtent taip. Jeigu duota viena diena, visi, pateikę paraiškas, turėtų būti svarstomi, o tada sudaryta komisija spręstų, kam išties ji reikalingiausia. O čia viskas išskirstyta greičio būdu.

Kadangi aiškino, kad ne jie kalti, prašiau duoti atsakingų asmenų kontaktus, nes tokie dalykai tikrai negali vykti. Tuo labiau, kad viskas kvepia galima korupcija. Gali savo draugams pasakyti, kad lygiai 10 val. užpildykite paraiškas, prisijunkite ir gausite“, – apmaudo neslėpė atlikėjas.

Atlikėjas pabrėžė, kad didžiausią nusivylimą jaučiantis ne dėl savęs, nes karantino laikotarpiu vertėsi iš turimų santaupų. Tačiau jo aplinkoje esti nemažai pavyzdžių, kur kūrėjai, turintys nemažas paskolas arba daugiavaikes šeimas, vos suduria galą su galu, gyvena išties labai sudėtingomis sąlygomis.

Luko Balandžio / 15min nuotr./15min studijoje – Romas Dambrauskas
Luko Balandžio / 15min nuotr./15min studijoje – Romas Dambrauskas

„Tai jeigu kartu su manimi ir tokie žmonės liko už borto, aš negaliu patikėti. Viskas paremta tuo, kas greičiau paspaus knopkę. Čia ne parama, o pasityčiojimas iš visų kūrėjų“, – piktinosi atlikėjas.

Pats atlikėjas kreipimesi nurodė, kad prarado maždaug 10 tūkst. eurų. Pavasarį turėjo prasidėti jo 60-mečio jubiliejui skirti koncertai, teko atšaukti nemažai privačių renginių. Taip pat, kaip pabrėžia Romas, gegužės pabaigoje dar nebuvo tiksliai aišku, kada baigsis karantinas.

Po šio nutikimo R.Dambrauskas raštu kreipėsi į kultūros ministrą Mindaugą Kvietkauską ir ministerijos patarėją finansų kontrolei Rusnę Rinkevičienę. Kol kas į užklausą neatsakyta.

15min susisiekus su patarėjo atstove spaudai Jana Mikulevič, ji atsakė, kad ministras šiuo metu yra atostogose, į darbą grįš ketvirtadienį.

Čia ne parama, o pasityčiojimas iš visų kūrėjų

Kultūros taryba pripažįsta, kad programa – netobula

Lietuvos kultūros tarybos administracijos direktorius Mindaugas Bundza sako nenustebęs, kad ši situacija pasiekė žiniasklaidą, nes kelias dienas į panašaus pobūdžio klausimus tenka atsakinėti ir jų darbuotojams.

Vis dėlto pabrėžiama, kad Kultūros taryba dėl susidariusios situacijos nelabai ką gali pakeisti. Antrojo etapo išmokos pradėtos skirstyti tik dėl to, kad po pirmojo etapo VMI atmetė maždaug pusantro šimto žmonių paraiškas.

Šis būdas yra gal ir ne pats geriausias

Iš programai paskirtų 750 tūkst. eurų liko 96 tūkst. eurų, kuriuos Kultūros taryba ir išskyrė antrajame etape. Anot atstovo, jų oficialiame puslapyje buvo paminėta, kad bus patenkinta vos 100 paraiškų, paraiškų kreipimasis buvo uždarytas maždaug po 40 minučių.

Anot M.Bundzos, to negalima pavadinti lenktyniavimu, o pirmumo tvarka. Vis dėlto, kaip pats sako, šis principas ir patiems kelia klausimų.

„Šis būdas yra gal ir ne pats geriausias, bet taip yra suderinta su autorių teisių gynimo asociacijos atstovais, tik dalį lėšų administruoja Kultūros taryba. Dėl to buvo pasirinktas toks būdas. Žinoma, antrame etape dėmesys dėl susidariusio programos žinomumo buvo didesnis, todėl prašymus turėjome tenkinti vos per kelias minutes“, – sako tarybos atstovas.

Kultūros taryba ginasi, kad išmokas pirmame etape gavę kūrėjai galėjo dalyvauti dar ir paskelbtame stipendijų konkurse. Tiesa, ne tik galėjo, bet ir dalyvavo. Anot M.Bundzos, kai kurie kūrėjai, gavę išmokos, gaus arba jau gavo ir stipendijas. Visgi šios stipendijos, priešingai nei vienkartinės išmokos, skirtos įgyvendinti naujų meno kūrinių sukūrimui bei kitai veiklai įgyvendinti. Toks reikalavimas skiriant vienkartines išmokas netaikytas.

Kultūros taryba iš viso paskyrė 756 trijų mėnesių stipendijas kultūros ir meno kūrėjams. Įvairių sričių meno kūrėjams, tyrėjams, vadybininkams, bibliotekų, muziejų, kultūros paveldo specialistams paskirstyta 1,36 mln. eurų.

Ir nors Kultūros tarybos atstovas pasidžiaugė, kad pagal kritikuojamą programą beveik 800 kūrėjų skirtos išmokos, jis pabrėžia, kad, tikėtina, ateityje reikės rinktis kitokį lėšų skirstymo principą.

„Tikrai abejoju, kad mes tokį principą taikysime ateityje. Ne dėl to, kad jis nėra veikiantis gerai ar veikiantis blogai, bet programos ribotumą mes matome, netobulumą. Kultūros taryba visų pirma taiko ekspertinį vertinimą, čia ekspertinio vertinimo nebuvo, o visi kiti mūsų konkursai vykdomi tik taip.

Tad žinoma, kad pagrindinis momentas, kaip ir visuose konkursuose, ir toliau bus būtent ekspertinis vertinimas, kokybė. Čia buvo labai specifinės lėšos, labai specifinė situacija, dėl to toks būdas pasirinktas. Nes, dar kartą pasikartosiu, tos lėšos buvo labai specifinės, nukreiptos į tam tikrą kūrėjų lauką“, – teigė M.Bundza.

Programos ribotumą matome. Kultūros taryba visų pirma taiko ekspertinį vertinimą, čia ekspertinio vertinimo nebuvo

Kodėl šį kartą ekspertinis vertimas nebuvo taikomas? Anot administracijos direktoriaus, ši programa buvo suderinta autorių teisių gynimo asociacijų atstovais, patvirtinta ministerijos darbo grupėse.

„Pirštu rodyti nereikėtų, kas už ką atsakingas. Mes pagal tai, kokios sąlygos buvo sudarytos, įgyvendinome konkursą. Suprantame, kad šiame sektoriuje dirbantiems žmonėms klausimų kyla, situacija yra labai jautri, mes ir patys sulaukiame nemažai klausimų, bandome su šiuo sektoriumi bendrauti. Žinoma, mes suprantame programos ribotumą“, – dar kartą pabrėžė Kultūros tarybos atstovas.

M.Bundza sako, kad kol kas spekuliuoti, ką Kultūros taryba galėjo padaryti geriau, negalima. Po atlikto ekspertinio tyrimo taryba tikisi, kad pavyks tęsti pokalbį su Kultūros ministerija.

Tad ar šiuo metu yra galimybė gauti išmokas kūrėjams, kurie liko už borto? Deja, bet ne.

„Šiuo metu naujų konkursų neturime, bet bendradarbiausime su Kultūros ministerija, žiūrėsime, kokia epidemiologinė situacija, ar turime lėšų, ar organizuosime papildomus konkursus. Pažiūrėsime, kokia dalis yra sektoriuje veikusių žmonių, kurie išvis nieko negavo“, – sako M.Bundza.

Tiesa, nors Kultūros taryba pabrėžia, kad toks skirstymas suderintas su autorių teisių gynimo asociacijų atstovais, vis dėlto, 15min žiniomis, bent jau LATGA į diskusiją dėl lėšų skirstymo nebuvo įtraukta.

Kaip jau skelbta anksčiau, išmokos kūrėjams buvo paskirstytos proporcingai, atsižvelgiant į jų pajamų praradimų dydžius: po 600 eurų (39 proc. programai skirtų lėšų), 1200 eurų (29 proc. programai skirtų lėšų) arba 1800 eurų (32 proc. skirtų lėšų). Toks sprendimas priimtas kultūros ministro vadovaujamos darbo grupės siūlymu po konsultacijų su autorių teisių gynimo asociacijų atstovais.

Iš viso, per du programos etapus, dėl prarastų pajamų vienkartinių išmokų savarankiškai dirbantiems kūrėjams į Lietuvos kultūros tarybą kreipėsi 1285 asmenys.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

Talentingi vaikai

Praktiškai su „Norfa“

Laimė jaustis saugiai

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką