Dabar populiaru
Publikuota: 2010 vasario 11d. 12:40

Lauryna Bendžiūnaitė: ant meilės ir muzikos sparnų

Lauryna Bendžiūnaitė
Gedmanto Kropio nuotrauka / Lauryna Bendžiūnaitė

Nedidukė, smulki, beveik nepasidažiusi, kukliai į kuodelį susuktais plaukais, Londono gatvėmis kaukšinti ryškiai mėlynais auliniais, Lauryna Bendžiūnaitė (28) primena guvią mokinukę. Kai prabyla skaidriu operiniu sopranu, nutęsdama galūnes su koketiškais „eei“ ir „ooi“, šis įspūdis tik stiprėja. Bet neapsigaukite! Toji iš pažiūros naivi mergaičiukė – stipri, energinga ir pasiutusiai talentinga. Vos pradėjusi studijas britų Karališkojoje muzikos akademijoje, tapo visų numylėtine, kuria sudėtingus vaidmenis, o iki pilnatvės stinga vieno – Vilniuje likusio mylimo vyro.

„Čia – Regento parkas, „Madam Tussaud“ muziejus, – čiauška rodydama kelią nuo metro stotelės iki Karališkosios muzikos akademijos, kur savo profesijos – operinio dainavimo – mokosi jau antrus, paskutinius, metus. – Kai šilta, su draugais pietauti einame į parką. Išsitraukiame iš namų atsineštas maisto dėžutes ir sugriūvame ant žolės. Kai tik galiu, gaminuosi pati. Akademijoje yra valgykla, ten viskas atrodo gražu, kvepia, bet kartais gali apsinuodyti – juk per dieną maistas laikomas šildytuvuose. O aš valgiui išranki... Vegetarė. Čia aplink daug kavinukių. Lyg ir būtų iš ko rinktis, bet vienur nėra geras maistas, kitur – labai brangu. Čia tik salotų su kava gali suvalgyti už tokią sumą, kiek Lietuvoje kainuotų rimti pietus iš pirmo ir antro patiekalų.“ 

Darbas – tik džiaugsmas

Nors didelės kainos Londone kandžiojasi, Lauryna sako nepriteklių nejaučianti: „Gelbsti tai, kad esu „pilna stipendininkė“ – man nemokamas mokslas, gaunu lėšų pragyventi. Tad čia esu privilegijuota! Retas kuris gali tokiomis sąlygomis pasigirti. Man nieko netrūksta. Atlieku pagrindinius vaidmenis, esu visų mylima, vertinama. Turiu fantastišką dėstytoją, pianistą. Vasarą buvau „master“ klasėse Italijoje – geriausi pasaulyje trijų savaičių kursai, kur dėstė operos žvaigždės Kiri te Kanawa, José Carreras, Dennis O’Neillas, nieko nekainavo.

Paskui dainavau su legendine Kiri te Kanawa Taueryje, grojo Londono simfoninis orkestras. Ji iki šiol domisi, kaip man sekasi, kviečia į svečius, siūlo savo pamokas, kvietė drauge vykti gastrolių į Kiniją, bet negalėjau – repetavau pagrindinį vaidmenį operoje „Semelė“. Kiri nuostabi. Jai – 65–eri, bet pasiklausytumėte, kaip dainuoja! Kai išsižios – Viešpatie! Manau, ji niekada karjeros nebaigs. Kaip ir José Carreras“, – apie pasaulinio garso savo mokytojus pasakoja Lauryna ir priduria, kad jų bei Lietuvos muzikos ir teatro akademijos dėstytojos Reginos Maciūtės pamokas išmoko puikiai: neseniai dalyvavo dideliame jaunųjų atlikėjų konkurse žymiojo tenoro Luciano Pavarotti stipendijai gauti. Žinoma, ir čia ji tapo nugalėtoja. Laimėjimas dar labiau palengvino tarp Vilniaus ir Anglijos sostinės besiblaškančios dainininkės buitį.

Londone Lauryna gyveno įvairiose vietose. Iš pradžių įsikūrė toli nuo centro, tada vargino ilgos kelionės pirmyn ir atgal. Kurį laiką glaudėsi pas bičiulį – karališkajame „Covent Garden“ operos teatre dainuojantį Kostą Smoriginą jaunesnįjį – ir jo draugę Dainorą.

Rudenį išvykdamas į užsienį savo namo raktus mylimai studentei buvo palikęs jos profesorius. „Disponavau grandiozine maestro garso įrašų kolekcija ir visais klavesinais. Galėjau susikviesti visą kursą ir namus nusiaubti, – smagiai kikena. – Žinoma, niekada taip nepadaryčiau. Tiesą sakant, tuo laiku buvo labai gerai pagyventi name prie pat akademijos, nes repetavau „Semelę“. Ateidavau rytą neprašvitus ir išeidavau jau su tamsa. Nemačiau, lyja ar saulė šviečia. Ar toks gyvenimas gali teikti džiaugsmo? Dar ir kiek! Neturime termino „darbo valandos“. Sakome: „Valandos su muzika.“ Tai yra džiaugsmas, gėris, didžiulė laimė.“
Dabar Lauryna įsikėlė į išsinuomotą butą Kamdentaune – taip pat palyginti netoli akademijos.

Įkvepia jo balsas


Žiūrint į šią dieną studijomis, naujais vaidmenimis, sutiktais žmonėmis svaigiai besidžiaugiančią Lauryną, sunku patikėti, kad ši kvatoklė kartais verkia. „Oi, pagalvė būdavo šlapia“, – apie gyvenimo Londono pradžią kalba dainininkė. Tuomet širdis plyšdavo iš ilgesio – studijuoti į Angliją išvyko po vestuvių su šešeriais metais vyresniu muzikantu Juozu Vasiliauskiu prabėgus vos porai mėnesių.

Vakarus Londone ji iki šiol dažnai leidžia prie kompiuterio – per skaipą kalbasi su vyru. Kartais jausmams užplūdus beplepėdama ekraną nubučiuoja. Prieš didesnius pasirodymus svarbu išgirsti mylimo žmogaus balsą, tada renka telefono numerį: „Tiesiog negaliu eiti į sceną negavusi jo palinkėjimo: „Būk savimi. Džiaukis. Mylėk muziką. Skleisk gėrį.“ Viskas, ko reikia. Jis visada randa reikiamų žodžių ir turi tinkamus atsakymus. Telefono sąskaitos nebūna kosminės. Kažkaip pigiai mokame suktis.“

„Su Juozu iki vestuvių kartu buvome trylika metų. Jis mane visiškai supranta – juk esame tos pačios profesijos. Juozas groja Vidaus reikalų ministerijos orkestre, dainuoja Operos ir baleto teatro chore,  turi savo „bandą“ – „Allegretto“, vadovauja „Vilnies“ ansamblio orkestrui ir chorui. Apskritai yra nuostabus kūrybingas žmogus. Kai grįžtu namo, man jo vis negana.

Jau prieš vestuves žinojau, kad išvyksiu studijuoti į Londoną, bet susituokti būtent tada, iki išvažiavimo, mums buvo svarbu. Juk paskui atsiras šeima – vaikučių. Turiu nuostabią mamą, kuri man padės juos užauginti. Viskas bus gerai. Nors gerai ir dabar... Svarbu tinkamai nusiteikti. Jei nori, iš visko gali padaryti problemą. Kad ir iš to, jog grįžti namo, o kambarys – tuščias, šaltas, nėra paruoštos vakarienės, lovoje – šilto kūno. Bet... įsijungi šildymą, pasidarai arbatos. O ką? Kas blogai?

Aišku, kartais pratrūkstu. Susideda nuovargis, ilgesys. Būtų keista, jei be sustojimo džiūgaučiau, kad esu Londone. Nesąmonė. Aišku, būna sunku. Didžiausia kančia, kad šalia nėra jo. Bet reikia situaciją išnaudoti. Kol esu viena, dirbu kaip medkirtys. Juk kodėl aš čia, be Juozo? Kad ir jam būtų gerai. Noriu įdėti pinigą į šeimos biudžetą. Noriu dirbti ir uždirbti iš savo profesijos, kuriai paskyriau visą gyvenimą. O kaip kitaip uždirbsiu, jei nebūsiu geriausia? Gal greičiau reikėtų sakyti – jei nepabandysiu būti geriausia. Galiausiai, ką papasakosiu anūkams?“ – emocingai mosteli ranka.

Laimingiausia pasaulyje


Baigusi studijas Londone, Lauryna sustoti neketina. Sako esanti ne iš tų, kurie kada nors liausis mokytis, nes pasirinkta profesija jai nepaprastai įdomi: „Labai mėgstu tai, ką darau. Ir visada dirbu aistringai. Tuo gyvenu. Kol kas man sekasi nuolat prie savęs turėti patikimą žmogų, kuris padeda tobulėti, tinkamai nukreipia. Juk balsas – viduje esantis „žvėris“, kurį reikia prižiūrėti. Londone turiu puikių pedagogų, grįžusi namo iškart bėgu pas Reginą Maciūtę. Pasisekė ir su agentu. Jis – fantastiškas. Laukiu naujų įdomių pasiūlymų.“

Lauryna džiūgauja, kad dabar turi daugiau progų skraidyti į Lietuvą – repetuoja Joanos vaidmenį atnaujintame Stepheno Sondheimo miuzikle „Svynis Todas: Demonas kirpėjas“. Jau vasarį spektakliai bus rodomi Vilniuje. „Svajonių vaidmuo?.. Tas, kurį atlieku konkrečią akimirką. Dabar labai noriu dainuoti minkštai, švelniai. Noriu ilgų tonų... Gal dėl to, kad manoji Semelė – patrakusi ir virtuoziška“, – šypsosi po premjeros Londone daugybės gerų atsiliepimų sulaukusi dainininkė.
Prieš debiutą miuzikle darbo labai daug. Lauryna sako, kad jai nebus sunku džiaugtis išsiilgtais artimaisiais ir repetuoti: „Viską reikia daryti vienu metu. Negalima atidėlioti apkabinimo ar bučinio. Viską suspėsiu, nes to noriu. Niekada neatidėlioju nei darbo, nei meilės. Užtat viską turiu. Esu laiminga. Laimingiausia pasaulyje.
Juk nėra blogo oro, tik blogi batai. O jų aš turiu pakankamai!“
 

„Žmonės“
Temos: 1 Meilė

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

VSD atsakymai pasiekė NSGK, bet ne M.Puidoką ir kitus besikreipusius

Aktualu

Ar taikydamasi į S.Skripalį Rusija tikrai siekė smogti vien jam?

Sportas

Čempionų lygos desertas: „Liverpool“ per pridėtą laiką nukovė PSG milijonierius

Vardai

Martinavičiai policijoje praleido 5 valandas: pareigūnus iškvietė konfliktą matę kolegos

Popiežiaus vizitas Interviu Kultūra

Meno ir bažnyčios istorikė Irena Vaišvilaitė: „Iššūkiai prilygsta krikščionybės pradžiai“

Aktualu

Pramuštą ratą keitęs neblaivus panevėžietis prisipažino vairavęs girtas

Verslas

Kertama Labanoro giria įaudrino visuomenę: reikalauja stabdyti darbus metams, nors kirtimai legalūs

Aktualu

Kauno medikų apmaudas: skubėdami į beprasmį iškvietimą sudaužė automobilį

Sportas

Čempionų lygos startas: trys nuostabūs L.Messi įvarčiai ir drama Milane

Aktualu

Donaldas Trumpas nori privatizuoti JAV pajėgas Afganistane

Gyvenimas

Meilės romanų autorė Indrė Vakarė: daugelio moterims svarbių dalykų vyrai net nepastebi

Aktualu

Šilutės rajone nukrito vienmotoris lėktuvas: žuvo lakūnas

Vardai

Stilingi svečiai Vilniuje domėjosi mados tendencijomis ir apžiūrėjo deimantus

Gyvenimas

Indų plovikliai: kokios medžiagos kelia didžiausią pavojų?

Vardai

Didžiausios „Emmy“ stiliaus nesėkmės: kam verkiant reikia stilisto pagalbos?

Gazas

BMW pristato ateities SUV – visiškai elektrinį, autonominį „Vision iNext“

Gyvenimas

Tėvų kova už Adomą: buvo likusios vos kelios dienos, ir berniukas būtų apakęs

Vardai

Nomeda Marčėnaitė susižadėjo su mylimuoju Vytu Palavinsku

Aktualu

Panevėžio rajone „Audi“ vairuotojo akistata su stirna vos nesibaigė tragiškai

Pasaulis kišenėje

Kvapą gniaužiančios panoramos, kurios atsiveria kylant lyniniais keltuvais

Naujienos

Aktualu

VSD atsakymai pasiekė NSGK, bet ne M.Puidoką ir kitus besikreipusius

Aktualu

Ar taikydamasi į S.Skripalį Rusija tikrai siekė smogti vien jam?

Sportas

Čempionų lygos desertas: „Liverpool“ per pridėtą laiką nukovė PSG milijonierius

Vardai

Martinavičiai policijoje praleido 5 valandas: pareigūnus iškvietė konfliktą matę kolegos

Aktualu

L.Balsys: reikia lopyti Miškų įstatymo spragas

Aktualu

Šiaurės Korėja sutiko uždaryti raketų bandymų kompleksą

Popiežiaus vizitas Interviu Kultūra

Meno ir bažnyčios istorikė Irena Vaišvilaitė: „Iššūkiai prilygsta krikščionybės pradžiai“

Aktualu

Pramuštą ratą keitęs neblaivus panevėžietis prisipažino vairavęs girtas

Verslas

Kertama Labanoro giria įaudrino visuomenę: reikalauja stabdyti darbus metams, nors kirtimai legalūs

Aktualu

Kauno medikų apmaudas: skubėdami į beprasmį iškvietimą sudaužė automobilį

Sportas

Čempionų lygos startas: trys nuostabūs L.Messi įvarčiai ir drama Milane

Aktualu

Donaldas Trumpas nori privatizuoti JAV pajėgas Afganistane

Gyvenimas

Meilės romanų autorė Indrė Vakarė: daugelio moterims svarbių dalykų vyrai net nepastebi

Aktualu

Šilutės rajone nukrito vienmotoris lėktuvas: žuvo lakūnas

Vardai

Stilingi svečiai Vilniuje domėjosi mados tendencijomis ir apžiūrėjo deimantus

Vardai

Didžiausios „Emmy“ stiliaus nesėkmės: kam verkiant reikia stilisto pagalbos?

Gyvenimas

Tėvų kova už Adomą: buvo likusios vos kelios dienos, ir berniukas būtų apakęs

Gyvenimas

Indų plovikliai: kokios medžiagos kelia didžiausią pavojų?

Gazas

BMW pristato ateities SUV – visiškai elektrinį, autonominį „Vision iNext“

primena Aktualu

Pasakyta/Padaryta. Kaip kito R.Karbauskio nuomonė apie taupymą Seime

Vardai

Daugiau vandens

Sveikata

Ruduo pilnas komplimentų

Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką