Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 rugsėjo 7d. 16:04

Lietuvė iš Čikagos išgarsėjo visame pasaulyje: konsultavo NASA, „Virgin Galactic“

Aurika Savickaitė, Davidas Lukauskas
LNK nuotr. / Aurika Savickaitė, Davidas Lukauskas
Praėjusių metų pabaigoje, kai žmonių gyvenimus sukaustė koronaviruso pandemija, pasaulį apskriejo Aurikos Savickaitės vardas. Dvidešimt metų Čikagoje gyvenanti lietuvė prisiminė savo magistro studijų baigiamąjį darbą apie ventiliacinius šalmus ir pasiūlė JAV ligoninėms būdą ne tik sutaupyti milijonus dolerių, bet ir išgelbėti tūkstančius sunkiai COVID-19 virusu užsikrėtusių ligonių.

Suskaičiuota, kad pasirinkus ventiliacinius šalmus neinvazinei plaučių ventiliacijai vietoj kaukių JAV ligoninės gali sutaupyti 450 milijonų dolerių per metus ir išgelbėti tūkstančius sunkiai koronavirusu sergančių ligonių. Švietėjiška veikla buvusi Čikagos universitetinės ligoninės intensyvios terapijos skyriaus vedėja nusprendė užsiimti būdama motinystės atostogose, rašoma televizijos pranešime spaudai.

Moteris atvira: „Prasidėjusi pandemija priminė karo padėtį, visi privalome jausti atsakomybę ir imtis įmanomų priemonių, kurios mūsų galioje.”

Žinia iš Kinijos apie artėjančią pandemiją moterį pasiekė anksčiau nei daugumą, mat Aurikos vyras, verslininkas Davidas Lukauskas priklauso verslininkų klubui „Dynamite circle“, kuris vienija verslininkus iš viso pasaulio. Savanoriškai švietėjiška veikla pora užsiėmė drauge. Sustojus daugeliui verslų, Davidas nusprendė visus savo įmonės resursus nukreipti į ventiliacinių šalmų diegimą JAV ligoninėse.

LNK nuotr./Aurika Savickaitė
LNK nuotr./Aurika Savickaitė

„Šioje situacijoje mes pasijutom, kad turėdami tiek žinių, paprasčiausiai negalime to nedaryti. Mums skambino NASA, „Virgin Galactic“, kurie kūrė savo šalmų prototipą. Su Aurika konsultavosi penki raketų kūrimo mokslininkai, kuriems mano žmona padėjo patobulinti naujai kuriamus šalmus”, – pirmojoje naujo LNK sezono laidoje „Bus visko“, pasirodysiančioje antradienį 20 val., vardino vyras ir prisipažino, kad šiai savanoriškai, švietėjiškai veiklai išleido šimtus tūkstančių dolerių.

Lietuvių pora priklauso dar vienai organizacijai „Space for humanity“, kuri siekia kosmosą paversti tinkamu laikinam žmonių gyvenimui. 2021-ųjų liepa neabejotinai įeis į istoriją kaip mėnuo, kai į kosmosą pakilo pirmieji turistai. Šią vasarą vyko dviejų galingų verslininkų Richardo Bransono ir Jeffo Bezoso varžybos, kuris tai padarys pirmas. Šiandien tokią kelionę galima įsigyti už 450 tūkst. dolerių, tačiau Aurika su Davidu neslepia vilčių, kad kelionės atpigs ir jiems pavyks išskristi į kosmosą.

„Prisiminkime istoriją. Kažkada lėktuvai buvo naudojami tik karo pramonėje, o kaip pramoga jais naudotis galėjo tik patys turtingiausi. Šiandien tai taip įprasta ir kiekvienam prieinama, kad skraidyti gali kiekvienas studentas. Tikiu, kad kosmosas greitai taps pasiekiamas daugeliui”, – antradienio vakarą pasirodysiančiai laidai pasakojo Aurika.

Organizacijos „Space for humanity“ nariai šiandien nori, kad į kosmosą pakiltų kuo daugiau įtakingų asmenų, priimančių reikšmingus sprendimus visai žmonijai ir tikisi, kad išvydus žemę iš kosmoso, žmonės supras, kokia ji trapi, pažeidžiama ir kaip kiekvienas privalome atsakingai ja rūpintis. Kol kelionės į kosmosą įperkamos tik išrinktiesiems, pora pasidalino apie pramogą, kurią išbandė dar šiais metais – nesvarumo būsenos stimuliatorių, vadinamą ZERO G.

LNK nuotr./Davidas Lukauskas, Aurika Savickaitė
LNK nuotr./Davidas Lukauskas, Aurika Savickaitė

Čikagoje dvidešimt metų gyvenanti sutuoktinių pora papasakos ne tik apie savo vestuves ant Mičigano ežero, kur juos sutuokė laivo kapitonas šaudant gražiausiems miesto fejerverkams, bet ir savo išskirtiniu gyvenimo būdu, vadinamu biohakingu. Keisdami savo įpročius ir pasitelkdami tam tikras technologijas, kurias atskleidė laidoje „Bus visko“, biohakeriai neva gali pakeisti net savo DNR.

LNK nuotr./Davidas Lukauskas
LNK nuotr./Davidas Lukauskas

Aurika ir Davidas atskleidė, kad miega ant šaldančio čiužinio, savo miegą analizuoja su Oura žiedu, o į petį buvo įsisiuvę insulino kiekį kraujyje matuojantį lustą, kuris susietas su išmaniąja programėle, rodančia, kaip tavo organizmas reaguoja į skirtingus maisto produktus. Į klausimą, kodėl Aurika ir Davidas tai daro, pašnekovas atsakys klausimu.

„O aš negaliu suprasti, kodėl kiti to nedaro. Kaip kažkam įdomu žiūrėti futbolą ar krepšinį, taip mums patinka tobulinti savo organizmus ir priversti dirbti smegenis maksimaliu pajėgumu. Ir nors tai kainuoja išties daug, patikėkit, atsiperka ne tik gera savijauta. Aš esu vyras turintis savo verslą. Pradėjus užsiiminėti biohakingu mano įmonės pelnas išaugo kelis kartus”, – pasidalino Davidas Lukauskas.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

„Pranešimas spaudai“ – tai naujienų agentūrų, juridinių ir fizinių asmenų sukurti bei platinami pranešimai apie paslaugų, gaminių, įmonių ar įstaigų naujienas ir pan. Spręsdama dėl turinio publikavimo UAB „15min“ atsižvelgia į informacijos aktualumą, naudą visuomenei, viešąjį interesą. Už šio turinio skelbimą UAB „15min“ nėra atlyginama. Redakcija turi teisę pranešimus redaguoti, trumpinti, papildyti, šalinti tekste esančias nuorodas ir pavadinimus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

SEB verslo augimo programa

01:16:45
47:36

Adventur 2022

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką