Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Lygintuvai: kaip išsirinkti tinkamą?

Lygintuvų gausybėje lengva pasiklysti: skirtingi gamintojai, galingumai, funkcijos. Pasirinkti tinkamą jums padės Giedrius Šimėnas, didžiausio prekybos centro internete „Pigu.lt“ buitinės ir kompiuterinės technikos produktų plėtros vadybininkas.
Lyginimas
Lyginimas / Photos.com
Temos: 1 Laidynė

Svarbiausia dalis – padas

„Lygintuvai būna trijų tipų: paprasti, gariniai ir su garo generatoriumi, — pokalbį pradeda G.Šimėnas. — Pirmojo tipo lygintuvai jau beveik negaminami, nes neturi paklausos. Trečiojo tipo lygintuvai (su garo generatoriumi) kainuoja maždaug penkis kartus brangiau nei įprasti gariniai. Dažniausiai jie naudojami pramoniniams tikslams. Plačiau siūlyčiau apžvelgti antrojo tipo — garinius — lygintuvus. Jie yra patys populiariausi ir dažniausiai naudojami buityje.“

Tam, kad žinotumėte, kuris iš lygintuvų jums tinka labiausiai, svarbu atsižvelgti į svarbiausias charakteristikas.

„Pirmasis svarbus dalykas — pado danga, — sako ekspertas. — Mokslinių tyrinėjimų metu ją nuolat bandoma tobulinti. Tikslas — sumažinti trintį, atsirandančią lyginimo metu ir apsaugoti dangą nuo pažeidimų, lygintuvui liečiantis su sagomis, spraudėmis ir užtrauktukais.“

Pasak „Pigu.lt“ atstovo, garsių vardų lygintuvų gamintojai naudoja patentuotas dangų technologijas, turinčias specialų pavadinimą („Sapfir“ (Braun), „Supergliss Actif“ (Tefal), „Careeza“ (Philips) ir pan.).

„Lygintuvo padas dažniausiai gaminamas iš nerūdijančio plieno, taip pat iš keramikos, chromuoto plieno, metalokeramikos, aliuminio arba aliuminio su nepridegančiu paviršiumi „Teflon“ arba „Ceralon“, — vardija G.Šimėnas. — Nerūdijančio plieno padai yra tvirti (tiesa, ne tokie tvirti kaip keraminiai), sunkesni, gerai šyla, ganėtinai lengvai slysta paviršiumi, lengvai valomi, atsparesni subraižymams. Tačiau jie gali pasirodyti kiek per sunkūs, ilgesnis jų įšilimo ir atvėsimo laikas. Tokius gaminius siūlo „Bosh“, „Siemens“, „Moulinex“, „Rowenta“. „Braun“ gamybos metu nerūdijantį plieną apdoroja safyro milteliais, danga „Sapfir“.“

Tam, kad žinotumėte, kuris iš lygintuvų jums tinka labiausiai, svarbu atsižvelgti į svarbiausias charakteristikas.

Aliuminio pagrindu pagaminti lygintuvo padai labai greitai įšyla ir išjungus greitai atvėsta. Dažnai tokie lygintuvai būna pigesni, nei plieniniais padais. „Tačiau aliuminio dangą pakankamai lengva pažeisti, — pastebi G.Šimėnas. — Aliuminį savo lygintuvų padams gaminti naudoja tokios firmos kaip „Philips“, „Moulinex“, „Rowenta“.

Lygintuvus su keraminiu padu gamina „Bosh“, „Tefal“ ir „Philips“. „Tefal“ naudoja metalo keramikos dangą „Supergliss Actif“, kurios privalumas yra tas, kad lygintuvas lengvai slysta audiniu, lyginant nepalieka raukšlių, padas lengvai valomas drėgnu skudurėliu.

Optimalios charakteristikos

Populiariausių šiuolaikinių lygintuvų galingumas svyruoja 1500-2500W. Kuo didesnė lygintuvo galia, tuo greičiau jis įkaista ir pasiekiama reikiama temperatūra. Yra ir mažesnės galios prietaisų, tačiau jie labiau tinka kelionėms, o ne kasdieniam naudojimui.

„Taip pat būtina atsižvelgti į šiuos parametrus: temperatūros režimą, garo charakteristikas, vandens talpą, laido ilgį, vertikalų lyginimą, apsaugą nuo kalkių, — pataria ekspertas. — Svarbus kriterijus — ir apsauga nuo vandens varvėjimo. Lyginant neaukštoje temperatūroje, lygintuvas nespėja gaminti garų, ir per pado skylutes gali pradėti tekėti vanduo. Kad to išvengtume, sugalvota apsauga. Ji gali vadintis „aqua-stop“, „waterstop“, „dripstop“ ir pan.“

Svarbi ir lygintuvo forma. Gerų modelių pado kraštas toks plonas, kad jį galima lengvai pakišti po saga ir ten išlyginti audinį.

„Jei bijote nuolat nerimaujate, ar nepalikote namie įjungto lygintuvo, galite įsigyti automatiškai išsijungiantį lygintuvą, — sako ekspertas. — Ši funkcija suveikia, jeigu lygintuvas nejudinamas 8-15 min.“

Aliuminio pagrindu pagaminti lygintuvo padai labai greitai įšyla ir išjungus greitai atvėsta. Dažnai tokie lygintuvai būna pigesni, nei plieniniais padais.

Geras garas

Kad drabužius lygintumėte greitai ir kokybiškai, atkreipkite dėmesį į garavimo intensyvumą. „Garavimo intensyvumas (garo srautas) parodo, kiek gramų vandens per minutę išgarina lygintuvas pro tam skirtas skylutes, — sako G. Šimėnas. — Dažnas lygintuvų garinimo intensyvumas yra 20-30 g/min.“

Kai kurie lygintuvai turi funkciją, vadinamą garo smūgiu („turbo“), kai mygtuko paspaudimu sukuriamas intensyvus garinimo režimas, kuries siekia 60-100 g/min. Tai ypač patogu lyginant perdžiovintus skalbinius, džinsinį ar lininį audinį.

„Taip pat reiktų atkreipti dėmesį į garinimo skylučių skaičių ir išdėstymą, — pastebi ekspertas. — Tai daro įtaką lyginimo kokybei ir patogumui. Geruose lygintuvuose skylučių būna 50-110, be to, jos turėtų būti išdėstytos po visą laidynės padą, o ne tik lygintuvo priekyje.“

Dažniausiai vandens talpa lygintuve 200-250 ml, tačiau galima įsigyti ir didesnės talpos: 350-400 ml. „Kuo didesnė vandens talpa, tuo ilgiau galėsite lyginti jos nepapildę, — sako G. Šimėnas. — Taip pat patartina atkreipti dėmesį į tai, ar vandens talpa yra permatoma — tokiu atveju aiškiau, kada į ją reikia vėl įpilti vandens.“

Lyginame kelionėje

Ar patogu bus lyginti drabužius, priklauso ir nuo laido lankstumo. Taip pat svarbi jo tvirtinimo vieta. „Daugeliu atvejų laidas gali judėti pirmyn ir atgal bei į kairę ir į dešinę, tačiau patogiausia, kai jį galima judinti 360°, — sako G.Šimėnas. — Optimalus laido ilgis — apie 2,5 metro.“

Ar patogu bus lyginti drabužius, priklauso ir nuo laido lankstumo. Taip pat svarbi jo tvirtinimo vieta.

Gaminama ir belaidžių lygintuvų. Jų veikimo principas toks: lygintuvas kaista tik padėtas ant specialaus padėklo, kuriame įtaisyta elektros jungtis. Laido nebuvimas — tokio lygintuvo privalumas, tačiau tokį lygintuvą reikia nuolat dėti ant padėklo, kad vėl įkaistų.

„Jei lygintuvą dažnai tenka kur nors vežtis, verta pagalvoti apie kelioninio varianto įsigijimą, — sako ekspertas. — Kelioninės laidynės yra mažesnės, dažnai turi atlenkiamą rankeną. Jos įkaista lėčiau, dauguma yra skirtos sausam lyginimui, tačiau gaminamos ir garinės. Tokios laidynės, žinoma, ir kainuoja mažiau nei įprastos.

Dėmesys ir priežiūra

Didžiausias lygintuvo priešas — kalkės, kurios apsunkina garų išsiveržimą. „Šiuolaikiški lygintuvai turi nuimamus strypus, kurie apsaugo nuo kalkių („anticalc“), — pastebi G.Šimėnas. — Taip pat dažnas modelis turi išsivalymo nuo kalkių funkciją, kuri leidžia naudoti vandenį iš čiaupo. Vis dėlto, kad nereikėtų kovoti su pasekmėmis, rinkitės įmontuotą apsaugą nuo kalkių, kuri atlieka išankstinį vandens valymą.“

Svarbu žinoti ir prevencines lygintuvų priežiūros priemones. Visų pirma, naudoti švarų, filtruotą arba virintą vandenį. Tuomet susidarys mažiau kalkių. O geriausiai tinka distiliuotas vanduo — jis neturi jokių priemaišų ir druskų.

Ir būtinai atkreipkite dėmesį į drabužių etiketėse esančius ženklus, kurie nurodo lyginimo temperatūrą. Tuomet nesigadinsite nei audinio, nei lygintuvo.
- lygintuvo pagrindo aukščiausia temperatūra 200o C;
- lygintuvo pagrindo aukščiausia temperatūra 150 o C;
- lygintuvo pagrindo aukščiausia temperatūra 110 o C;
- lyginti negalima;
- garinti negalima.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
Užsisakykite 15min naujienlaiškius