Dabar populiaru
Publikuota: 2009 sausio 18d. 11:33

Mitai apie vaikus

Vaikai
Photos.com / Vaikai

Paplitę mitai apie vaikų auklėjimą yra aktualūs kiekvienai tėvų kartai. Tad pabandykite juos panagrinėti.

Gauti į kailį vaikams tik į naudą

Tai viso labo nevykę pasiteisinimai prieš vaikus ir save tų tėvų, kurie nesusitvardę trinkteli savo atžaloms. Kai kurie suaugusieji mano, kad ,,geležinė tvarka“ užgrūdina vaikus ir padeda jiems užaugti disciplinuotiems ir gerbiantiems vyresniuosius. Negi mušimu ir pažeminimais tikitės išauklėti pasitikintį savimi žmogų? Seniai įrodyta, kad prievarta gimdo tik prievartą. Pedagogai, besidomintys vaikų auklėjimo ir bausmių problemomis, jau prieš kelis šimtmečius pastebėjo, kad vergiškos taisyklės formuoja ir vergišką charakterį.

Didelis švelnumas kenkia

Norint, kad vaikas netaptų egoistu ar mažuoju tironu, nereikia jo pernelyg mylėti, atvirai rodyti jam švelnumo ar nuolat girti. Toks įsitikinimas paplitęs tarp šiuolaikinių tėvų. Tačiau neteko matyti nė vieno vaiko, kuriam būtų pakenkęs jausmas, kad šiame pasaulyje jis yra mylimas ir vertinamas. Mylimas vaikas gali išaugti tironas ir egoistas tik tokiu atveju, jeigu suaugusieji aklai vykdys visus jo norus ir reikalavimus.

Norint, kad vaikas netaptų egoistu ar mažuoju tironu, nereikia jo pernelyg mylėti, atvirai rodyti jam švelnumo ar nuolat girti.

Populiarus ir dar vienas prietaras: jeigu myluosite berniuką, jis netaps tikru vyru (manoma, kad tais ,,tikraisiais“ tampama tik spartietiškomis sąlygomis). Apie žiaurių auklėjimo metodų ,,naudą“ mes jau užsiminėme. Moksliniai tyrimai teigia, kad savimi pasitikintys visaverčiai vyrai užauga būtent tose šeimose, kuriose tėvai neslėpė savo meilės ir švelnių jausmų.

Visi jie – tinginiai

Daugelis skundžiasi, kad jų vaikai — tinginiai. Jų nepriversi ko nors padaryti savarankiškai: nei išmėtytų žaisliukų surinkti, nei lovos pasikloti, nei indų suplauti. Tad gal tinginiais gimstama? Ne, kaip, beje, negimstama ir darboholikais. Ir jei vaikas atsisako kažką savarankiškai atlikti, vargu ar tai įgimtas tingumas bei abejingumas. Kai mažylis pripranta, kad suaugusieji viską daro už jį, kažin ar jam atsiras noras tapti savarankiškam.

Vaikai nėra tokie dykaduoniai, kaip kartais suaugusiesiems gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Kiekvienas vaikas turi kokių nors — dažnai slaptų arba tėvams nesuprantamų — pomėgių. Jeigu suaugusieji nevertina tokios vaiko veiklos, iš mažo žmogaus atima norą išvis kuo nors užsiimti. 

Jiems rūpi tik žaisti

Tai tiesa. Beveik visus vaikus iki 6-7 metų labiau už viską pasaulyje domina žaidimai. Ir jaunesnio mokyklinio amžiaus vaikai neatsisako galimybės atsipalaiduoti po pamokų, įsijausdami į kokį nors įdomų žaidimą.

Kokia šio mito esmė? Turbūt svarbiausia — suaugusiųjų požiūris į vaikų žaidimus. Žaidimai jiems atrodo nerimtas, nebūtinas ar net kenksmingas užsiėmimas, kurio augančiam vaikui išvis reikėtų atsisakyti. Juk yra kur kas svarbesnių dalykų, pavyzdžiui, skaitymas, rašymas, matematika, sportas, muzikos pamokos.

Tačiau vaikų psichologai žaidimą laiko itin svarbiu jų vystymuisi. Žaidimo metu vaikas mokosi būti dėmesingas, susikaupti, kontroliuoti savo elgesį ir valdyti norus. Pabandyk nesilaikyti žaidimo taisyklių — tuoj pat išskrisi ir iš jo, ir iš bendraamžių draugijos. Be to, žaisdami vaikai mokosi spręsti kylančius konfliktus, bendradarbiauti ir tiesiog draugauti.

Mėgsta, kai aplink juos tūpčioja

„Musi, pusi, u-tiū-tiū…“ — mykdami tokius beprasmius garsus suaugusieji kartais bendrauja su savo mažaisiais palikuonimis. Dažniausiai tai būna nesuprantami mažybiniai žodžių junginiai arba garsų nuotrupos ir žodžių fragmentai. Antrindami mažyliui, kartodami paskui jį, suaugusieji šunį vadina — ,,uniu“, saldainį — ,,nainia”. Jiems atrodo, kad vaikas apsąla iš laimės, kai suaugusieji šneka jo kalba.

O mažylis iš tikrųjų netveria kailyje iš džiaugsmo jau vien todėl, kad suaugusieji rodo dėmesį ir bendrauja su juo. Jam ir nelabai rūpi, ką būtent kalba tie suaugusieji, jiems kur kas svarbiau emocinis tonas ir pozityvus dėmesys.

Tačiau vyresniems vaikams svarbus ir pokalbio su suaugusiuoju turinys. Daugeliui vaikų nepatinka, kai apie juos tūpčiojama. Jie nenori, kad su jais būtų elgiamasi kaip su pypliais, ir reikalauja turiningo bendravimo, atitinkančio jų amžių. Juk tik taip vaikas mokosi kalbėti prasmingais vientisais sakiniais ir aplinkiniams suprantamais žodžiais.

Vaikai ima vengti valgyti tais atvejais, kai šis procesas virsta užsitęsusiu spektakliu su nepaliaujamais įkalbinėjimais.

Jie nevalgys, jeigu nepriversi

Daugelis suaugusiųjų kažkodėl įsitikinę, kad vaikai — jeigu jų nepriversi — liks nevalgę ir alkani. Kartais manoma, kad vaikas gali nevalgyti tyčia, supykęs ant mamos ar tėčio.

Tačiau ar galėtumėte patikėti, kad mažylis, kuris dar nemoka kontroliuoti savo elgesio, sugebėtų būti toks valingas, kad, būdamas alkanas, atsisakytų maisto? Vargu. 

Iš tikrųjų viskas yra kitaip. Vaikai ima vengti valgyti tais atvejais, kai šis procesas virsta užsitęsusiu spektakliu su nepaliaujamais įkalbinėjimais. Tuomet maistas tampa manipuliavimo įrankiu: ,,Aš nevalgysiu nieko, jeigu tu man nenupirksi to ar ano“.

Prievarta maitinamo vaiko santykis į maistą tampa negatyvus, be to, dažnai jis ima jausti pasišlykštėjimą net ir tais patiekalais, kurie anksčiau jam patiko.

Tarkim, vaikas šiandien yra prastai nusiteikęs (o tai juk atsiliepia ir apetitui) ir nenori valgyti. Tačiau mama, senelė ar teta reikalauja suvalgyti maistą lėkštutėje iki paskutinio trupinėlio.

Rezultatas priešingas — anksčiau mėgtas valgis ima kelti nemalonių prisiminimų, todėl sukelia pasišlykštėjimą. Tad galima daryti išvadą, kad kuo labiau versime vaiką valgyti, tuo mažiau jis norės tą daryti!

Visi vaikai – tikri egoistai

Nejaugi vaikas nė karto nėra bandęs pavaišinti jus savo paskutiniu saldainiu ar kokiu sausainėliu, taip parodydamas simpatiją, pagarbą ir draugišką nusiteikimą.

Vaikai — visai ne egoistai. Jie galvoja apie kitus žmones (suaugusiuosius ir bendraamžius), liūdi ir džiaugiasi kartu su jais, kremtasi dėl jų. Žinoma, ne 4-5 metų mažylių jėgoms įsivaizduoti save kito žmogaus vietoje ir matyti pasaulį to žmogaus akimis. Todėl mažieji gali nesuprasti, kad norų ir poreikių turi ne vien jie, bet ir kiti žmonės.

Tačiau kai tik vaikas išmoksta įsivaizduoti save kito žmogaus vietoje, pamažu ima suprasti, kad visas pasaulis nesisuka tik apie jį patį ir kad jis nėra visatos centras.

Tiesa, ne visi vaikai tampa tokie supratingai. Daug kas priklauso ir nuo suaugusiųjų. Jeigu jie yra pasiruošę vykdyti kiekvieną, net patį beprasmiškiausią ar impulsyvų atžalos norą bei užgaidą, vaikas turi visas sąlygas užaugti pats tikriausias egoistas.

„Savaitė“
Temos: 1 Vaikai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Mirė vienas turtingiausių Lietuvos verslininkų – Medicinos banko savininkas Saulius Karosas

Aktualu

Kandidatų į prezidentus debatai KTU: švietimui prioritetą teiktų visi

Mokslas.IT

Kaip sekasi blokuoti „Linkomaniją“?

Verslas

R.Masiulis: pateikti civiliniai ieškiniai dėl Registrų centro „išskirtinių tarpininkų“

Aktualu

Paviešinti istoriniai dokumentai, kaip KGB atsilygindavo savo agentams

Vardai

Ramūnas Vyšniauskas skiriasi su žmona Inese: santuoka truko 8 metus

Verslas

Kartus siurprizas: pasibaigus lizingo sutarčiai automobilio draudimas pabrangsta 2–3 kartus

Gazas

Priešpaskutinis Dakaro etapas: startas traukos lenktynių stiliumi ir gausybė kopų

Sportas

Marija Lasickienė nustebino kritika tėvynei: „Dopingo atvejų Rusijoje nemažėja“

Sportas

Cristiano Ronaldo byloje – nauja moteris

Gyvenimas

30 metų tyrimams skyręs prof. M.Greavesas: radau atsakymą, kodėl vaikai suserga leukemija

Aktualu

Jonavoje sustabdytas „Opel“ vairuotojas, kurio kraujyje – mirtina alkoholio dozė

Vardai

G.Karaliūnaitė prisipažino apie jausmus R.Janavičiui: „Tai buvo pirma ir vienintelė abipusė meilė“

Pasaulis kišenėje

Ne tik Egiptas: kelionių kryptys, kur šiluma džiugins visus metus

Aktualu

Britų spauda: nesėkmę dėl „Brexit patyrusi Theresa May – pažeminta ir sutriuškinta

24sek

Šaras įvardijo savo vaikystės dievukus: „Jie buvo mūsų herojai“

Gazas

Baksnoja į darbų kokybę: byra tik ką suremontuotos gatvės Kaune kelkraščiai

Verslas

Tramvajus Klaipėdoje: ar uostamiestis taps pionieriumi?

Vardai

Rihanna padavė į teismą savo tėvą

Aktualu

S.Lavrovas: JAV pareiškė Rusijai ultimatumą sunaikinti raketas 9M729

Aktualu

Lietuva atidėjo 130 tūkst. eurų CŽV kaliniui, perkvalifikavo tyrimą, prašo JAV garantijų

24sek

Axelis Toupane'as palygino Šarūną Jasikevičių ir Davidą Blattą: „Ugnis ir vanduo“

Maistas

B.Nicholson čanachai priminė vaikystę: siūlo išbandyti kelis receptus

Aktualu

Fabrike prie Sankt Peterburgo driokstelėjo sprogimas, esama sužeistų

Pasaulis kišenėje

2019-ųjų kelionių tendencijos: naujos kryptys ir neturistinės vietos

Naujienos

Aktualu

Rinkimus Klaipėdoje uosto vadovas bandys laimėti su uoste dirbančiais verslininkais bei jų pinigais

Mokslas.IT

Kaip sekasi blokuoti „Linkomaniją“?

Aktualu

Teismo verdikto dėl devynmetės mergaitės įvaikinimo visuomenė nesužinos: tai – paslaptis

15min iš Gdansko Aktualu

Gedule skęstantis Gdanskas ruošiasi nužudytojo mero laidotuvėms – palaidos bazilikoje

Vardai

Birutė Navickaitė vėl sulaukė karčių Petro Gražulio žodžių: siūlė dukrai sakyti, jog tėvas – žuvęs

Aktualu

Kandidatų į prezidentus debatai KTU: švietimui prioritetą teiktų visi

Verslas

Mirė vienas turtingiausių Lietuvos verslininkų – Medicinos banko savininkas Saulius Karosas

Verslas

„Vaučeriai“ keliasi į įstatymą: kuponų teks prašyti, juos priims tik labai mažos parduotuvės

Verslas

R.Masiulis: pateikti civiliniai ieškiniai dėl Registrų centro „išskirtinių tarpininkų“

Vardai

Ramūnas Vyšniauskas skiriasi su žmona Inese: santuoka truko 8 metus

Sportas

Cristiano Ronaldo byloje – nauja moteris

Aktualu

AfD parlamentarui dirbantis vokietis kaltinamas sprogimo Ukrainoje organizavimu

Aktualu

Paviešinti istoriniai dokumentai, kaip KGB atsilygindavo savo agentams

Pasaulis kišenėje

Neįprastas reiškinys – upėje susiformavo didelis besisukantis ledo diskas

Aktualu

Britanijos parlamentas balsuos dėl nepasitikėjimo Th.May: ką tai reiškia?

Sportas

Marija Lasickienė nustebino kritika tėvynei: „Dopingo atvejų Rusijoje nemažėja“

Aktualu

Kauno rajono lauke – 700 tonų pavojingų medžiagų: kyla pavojus geriamam vandeniui

Aktualu

Keturių mėnesių dukrą po papurtymo į komą pasiuntęs tėvas paleistas iš areštinės

Maistas

Vieno puodo vištienos patiekalai: nuo sočių sriubų iki troškinių. 20 receptų

Gyvenimas

30 metų tyrimams skyręs prof. M.Greavesas: radau atsakymą, kodėl vaikai suserga leukemija

Aktualu

Jonavoje sustabdytas „Opel“ vairuotojas, kurio kraujyje – mirtina alkoholio dozė

Vardai

G.Karaliūnaitė prisipažino apie jausmus R.Janavičiui: „Tai buvo pirma ir vienintelė abipusė meilė“

Aktualu

ES derybininkas: „Brexit“ be susitarimo rizika dar niekada nebuvo tokia didelė

Vardai

Rihanna padavė į teismą savo tėvą

Kultūra

Žiūrimiausių kino filmų Lietuvoje TOP10

Vardai

Gera keliauti kartu

Video

00:17
20:02
00:32

Praktiški patarimai

Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką