Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 05 22, 20:00

„Mokinukių“ vadovė L.Lapkauskaitė – apie fenomeną, užgauliojimus ir ar jos sugrįš

„Mokinukės“, vėliau tapusios „Studentėmis“,Lietuvoje buvo ryškus popkultūros reiškinys. Šiandien kiekviena narė pasukusi skirtingu keliu, o grupės kūriniai skamba dažniausiai tik įrašuose, tačiau neseniai „Mokinukės“ vėl pasirodė drauge viename televizijos projekte. Į prisiminimus pasinėrusi grupės vadovė, prodiuserė Laima Lapkauskaitė nelaidoja minties ir apie didesnį kolektyvo atsikūrimą: „Gal ir grįšim su trenksmu, kaip dabar madinga.“
Laima Lapkauskaitė, grupė „Mokinukės“
Laima Lapkauskaitė, grupė „Mokinukės“ / Asmeninio albumo, grupės archyvo nuotr.

Dainas „Melagis“, „Užrakinta surakinta“ ir „Pažadai“, ko gero, dar ir dabar atmintinai sudainuotų ne vienas 30-metis. Nuo jų neatsiliktų ir vos į trečią dešimtį įžengę žmonės – susižavėjimas „Mokinukėmis“ buvo didelis, tad grupės gerbėjų ratas neapsiribojo tik bendraamžiais.

Kelis metus kolektyvui priklausė šešios merginos, o prieš 15 metų, dviem iš jų baigus vidurinę, liko tik keturios. Po poros metų likusios „Mokinukes“ taip pat užaugo ir tapo „Studentėmis“. Prieš maždaug 7 metus dainingosios marijampolietės vėl buvo kartu ant scenos, o tada pasuko savais keliais. Dabar buvusioms grupės narėms – jau virš 30, dauguma jų turi šeimas, vaikų ir į laikus, kai buvo populiarumo viršūnėje, grįžta tik mintimis.

Grupės archyvo nuotr./Grupė „Mokinukės“
Grupės archyvo nuotr./Grupė „Mokinukės“

Vis tik, pasitaikius galimybei dar kartą susiburti, „Mokinukės“ šios progos vėjais nepaleidžia. Grupės įkūrėja ir vadovė Laima Lapkauskaitė portalui Žmonės.lt teigia, kad šįkart moterys susibūrė televizinio projekto „Dainuoju Lietuvą“ dėka – jos buvo pakviestos prisiminti ir atlikti savo hitus.

L.Lapkauskaitė pasakoja apie pirmuosius „Mokinukių“ žingsnius didžiojoje scenoje, užgaulius komentarus, gerbėjų dėmesį ir mintis apie sugrįžimą.

Grupė susikūrė atsitiktinai

„Mokinukės“ „gimė“ 2003-aisiais. L.Lapkauskaitė pasakoja, kad specialiai grupės nekūrė. Irūna, Ineta, Simona, Ieva, Kristina ir Rūta nuo mažens priklausė „O lia lia“ kolektyvui ir kartu su juo užaugo. Sulaukusios 13-14 metų, muzikinę veiklą jos norėjo tęsti toliau, tad veikli vadovė nutarė, kad šešias merginas reikia suburti į naują kolektyvą negirdėtu pavadinimu.

2004 m. pasirodė pirmoji jų daina „Pažadai“ ir taip pat pavadintas albumas. Tais pačiai metais įvyko ir „Mokinukių“ debiutas, kuris L.Lapkauskaitei kelia ypatingai geras emocijas. Pirmasis viešas grupės pasirodymas įvyko laidoje „Lietuvos dainų dešimtukas“. Moteris pasakoja, kad tada paauglės buvo labai juokingai apsirengusios, bet sėkmė dėl to nenusisuko: dainingos merginos pateko į kitą turą.

„Pamenu, tądien atlikome debiutinę dainą „Pažadai“. Po savaitės atvykome į antrą filmavimą ir kai ėmėme ją dainuoti, visi salėje sėdintys žiūrovai dainavo kartu. Buvo labai didelis įspūdis, nes mes nieko nesitikėjome – žadėjome tiesiog sudalyvauti“, – su nostalgija prisimena pašnekovė.

Grupės archyvo nuotr./Grupė „Mokinukės“
Grupės archyvo nuotr./Grupė „Mokinukės“

Tuo viskas nesibaigė: po pasirodymo prie L.Lapkauskaitės priėjo žinomas prodiuseris Lauras Lučiūnas ir pasakė: „Darom, Laima, čia bus gerai“. Taip prasidėjo jų bendras darbas, davęs džiuginančių rezultatų ir leidęs „Mokinukių“ karjerai įsibėgėti.

Netrukus jos gavo pasiūlymą dalyvauti LNK laidoje „Nacionalinė muzikos lyga“, kurioje paauglės varžėsi su didžiosiomis Lietuvos scenos žvaigždėmis. Laima pasakoja, kad tai joms buvo nemenkas iššūkis, tačiau fortūna taip pat neapleido – nors šou nugalėtoju tapo Žilvinas Žvagulis, grupė laimėjo beveik visas savo kovas.

„Labai smagu prisiminti, kai dainavome Sel‘o dainą ir L.Lučiūnas sugalvojo pakviesti patį Egidijų Dragūną. Jis kartu su merginomis pasirodė scenoje“, – kalbėdama su Žmonės.lt juokiasi pedagogė.

Ji pripažįsta, kad kartais pasiilgsta etapo, kai dirbo su „Mokinukėmis“. Didžiausią nostalgiją jai kelia ne koncertai, apdovanojimai ir populiarumas, o merginų profesionalumas ir muzikalumas. Ilgesio banga ją užlieja įsijungus daugiau nei prieš dešimtmetį darytus dainų įrašus.

„Pagalvoju – na tikrai gerai jos skambėjo, o dar tas daugiabalsiškumas... Mažai, beveik niekas savo dainų aranžuotėse ir harmonijose nenaudodavo keturių balsų. Dėl tokio rezultato jos labai daug dirbo. Buvo ryžtingos, vieningos, motyvuotos, užsispyrusios – to pasigendu dabartiniuose savo mokiniuose“, – tvirtina jaunųjų talentų ugdymui atsidavusi moteris.

Grupės archyvo nuotr./Grupė „Mokinukės“
Grupės archyvo nuotr./Grupė „Mokinukės“

Be šių savybių, marijampolietės buvo ir labai atsidavusios – jos repetuodavo kasdien, nelimituotą kiekį valandų. Aktyviais veiklos metais jos koncertų turėdavo labai daug: savaitės vidury išvykdavo ir iki sekmadienio keliaudavo po visą Lietuvą. Dieną koncertas, naktį – nakvynė viešbutyje ar kultūros centre, kitą dieną – tokia pati tvarka. Vis tik paauglėms aktyvi muzikinė veikla mokytis netrukdė.

„Klausdavau merginų: „O kaip pamokos?“, jos atsakydavo: „Dzin tos pamokos“. Šitas kolektyvas joms buvo pirmoje vietoje, tačiau visos sugebėjo gerai baigti vidurinę mokyklą ir įgyti aukštąjį išsilavinimą. Jos mokėjo puikiai planuoti laiką“, – buvusias mokines giria L.Lapkauskaitė ir mano, kad būtent merginų darbštumas leido sukurti sėkmingą ir populiarią grupę.

Teko ginti nuo užgauliojimų ir nepadorios karikatūros

Nepaisant gražių prisiminimų, „Mokinukės“ ir L.Lapkauskaitė mena ir ne tokius malonius įvykius. Vis tik tai tikrai nėra intrigos ir konfliktai, neretai pasitaikantys moteriškuose kolektyvuose.

„Kai važiuodavome autobusu į koncertus, matydavau, kad sėdi būtent tos dvi merginos, o ne kokios kitos, tačiau nė viena nebuvo atstumta. Jos buvo draugiškos, viena iš kitos skolindavosi makiažo priemones ir koncertinių turų metu miegodavo viename kambaryje, kad galėtų paplepėti. Jokio pavydo nepastebėjau, net jei kai kurios ir daugiau solo partijų sudainuodavo. Nė vienai neleidau sužvaigždėti – bent jau man taip atrodo“, – Žmonės.lt sako L.Lapkauskaitė.

Asmeninio archyvo nuotr./„Mokinukės“
Asmeninio archyvo nuotr./„Mokinukės“

Šį teiginį jį iliustruoja pavyzdžiais iš koncertų, kuriuose dalyvaudavo daug Lietuvos muzikos žvaigždžių. Pedagogė pasakoja, kad merginos dažnai laikydavosi nuošalyje, o gavusios nemalonių komentarų, neatsikirsdavo. Anot jos, atlikėjos buvo labai nuolaidžios ir net per geros, už save nekovodavo, tad vadovė savo mokines stengdavosi įkvėpti, mokė suvokti savo vertę, o reikalui esant – ir apginti.

„Vyko „Radiocentro“ apdovanojimai ir grupė nugalėjo „Geriausio debiuto“ kategorijoje. Pamenu, einame į sceną ir vienas garsus dainininkas, kurio pavardės minėti nenoriu, sako: „Mokinukės šūdinukės“. Negalėjau patikėti, kad toks žmogus taip gali pasakyti. Tada atsisukau į jį ir mane jau reikėjo traukti, nes pati savęs nebevaldžiau. Gi taip negalima: jos – nepilnametės mergaitės“, – piktinasi moteris.

L.Lapkauskaitė atsimena ir kitą nemalonų atvejį: nacionaliniame laikraštyje buvo patalpintas vieno žinomo karikatūristo piešinys, kuriame „Mokinukės“ pavaizduotos iki pusės apsinuoginusios. Pedagogė įsitikinusi, kad dabar tokio pobūdžio kūrinys, kuriame vaizduojamos 13-14 metų merginos, sukeltų didelį skandalą. Paauglių tėvai tuo metu kreipėsi į vaikų teises ir nors niekas į skundą nesureagavo, situacija nurimo. Vis tik tai – ne pabaiga: būta ir daugiau situacijų, kai Laimai teko ginti savo auklėtines.

„Turėjome pasirodymą Šiauliuose. Salėje sėdėjo 700 žmonių ir jie visi (sakau nė kiek neperdėdama), koncertui pasibaigus, suplūdo į sceną – norėjo autografų. Tada aš, „120 cm ūgio“, puoliau į sceną, ėmiau kaukti, rėkti, greitai jas uždengiau savo kūnu ir suvariau į persirengimo kambarį. Net nežinau, kaip tą masę suvaldžiau“, – prisimindama juokiasi L.Lapkauskaitė.

Grupės archyvo nuotr./Grupė „Mokinukės“
Grupės archyvo nuotr./Grupė „Mokinukės“

Vis tik tuo metu juokinga nebuvo – merginos iš šoko ir išgąsčio ėmė verkti. Tuomet vadovė suprato, kad grupei reikia apsaugos. Šį suvokimą paskatino ir kartą joms kelias užtvėręs gerbėjas, privertęs ne juokais sunerimti.

„Autobusu važiavome iš koncerto ir prie mūsų prilėkė juodas BMW automobilis, tada užstojo kelią. Iš jo išlipo vyrukas plika galva, kuris, pasirodo, pamiršo paprašyti vienos merginos autografo“, – dabar jau kikena „Mokinukių“ vadovė.

Ar gerbėjai gali tikėtis „Mokinukių“ sugrįžimo?

Vis tik visi gražūs dalykai, kaip ir blogi, anksčiau ar vėliau baigiasi. Jaunosios „Mokinukės“ užaugo ir tapo „Studentėmis“, tačiau prieš septynerius metus grupės karjerą jos baigė.

Tiesa, nuo muzikos kai kurios nenusisuko. Irūna Puzaraitė-Čepononienė sukūrė sėkmingą duetą su Mariumi Jampolskiu, Rūta Žilionytė dainuoja su grupe „DAR“, Ineta Puzaraitė-Žvagulienė tapo garsios muzikantų šeimos dalimi, Simona Nainė kurį laiką buvo grupės „Pinup Girls“ narė. Kristina Šerkšnienė ir Ieva Vaitiekūnienė šiuo metu džiaugiasi šeimomis ir kitomis veiklomis.

L.Lapkauskaitė portalui Žmonės.lt pasakoja, kad su buvusiomis mokinėmis ryšius palaiko iki šiol. Tiesa, su kai kuriomis ji susitinka dažniau: su Irūna ją suveda nuolatinis darbas, o Simona dažnai aplanko pati. Pedagogę moteris prisimena visomis progomis – pasveikina su mokytojo diena, gimtadieniu, yra vedusi kelis Laimos organizuojamus „Laumės juostos“ koncertus.

Viena kitos nepamiršta ir pačios „Mokinukių“ narės, nors dėl didelio užimtumo negali matytis nuolat. Puikia proga susitikti tapo pasiūlymas sudalyvauti naujame muzikiniame televizijos šou.

„Po repeticijos jos susiplanavo susitikimą ir kartu su vyrais bei vaikais sugužėjo pas Inetą. Jos nori bendrauti, reikia tik truputį pajudinti“, – šypsosi Laima.

Grupės archyvo nuotr./Grupė „Mokinukės“
Grupės archyvo nuotr./Grupė „Mokinukės“

Ji priduria, kad buvusios „Mokinukės“ mielai ne tik leistų laisvalaikį, bet ir kartu vėl liptų į sceną. Pasirodo, apie tai galvoja ne tik jos: gerbėjai nuolat kreipiasi su klausimais ir raginimais sugrįžti.

„Pamenu, jos prieš kelis metus sudalyvavo „Auksiniuose svogūnuose“ ir gavau iš prodiuserio skambutį su klausimu, kodėl nieko nedarau, neorganizuoju? Jos – jau nebe vaikai, visai kitaip žiūrisi. Tai gal ir sugrįšim tokiam trenksmui su visomis vintažinėmis, populiariomis dainomis.

Naujų kūrinių nebus – nemanau, kad jų reikia. Norisi atlikti tai, ką gerbėjai žino ir gali dainuoti kartu, o staigmena taptų mažiau girdėtos ar primirštos dainos. Taigi, minčių yra, tik reikia pralaukti, kol pandemija aprims“, – planais su Žmonės.lt dalijasi L.Lapkauskaitė.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką