Dabar populiaru
Publikuota: 2017 balandžio 21d. 17:48

Muzikantai priešinasi alkoholio ribojimui festivaliuose: „Iš pradžių reikia mokyti, o ne drausti“

Saulius Urbonavičius-Samas, Justė Arlauskaitė-Jazzu, Rolandas Mackevičius, Gabrielius Liaudanskas-Svaras
15min nuotr. / Saulius Urbonavičius-Samas, Justė Arlauskaitė-Jazzu, Rolandas Mackevičius, Gabrielius Liaudanskas-Svaras

Festivaliuose kasmet koncertuojantys muzikantai stojo prieš valdžios užmojį drausti prekiauti alkoholiu masinių renginių, švenčių, koncertų metu. 15min garsenybės išsakė savo požiūrį į būsimą draudimą prekiauti alkoholiu festivalių metu.

Praėjusią savaitę Vyriausybės pritarimas trumpinti prekybos alkoholiniais gėrimais laiką, visiškai uždrausti alkoholio reklamą, taip pat drausti ar bent jau riboti alkoholio prekybą renginių metu papiktino ir festivalių rengėjus, ir atlikėjus.

Alkoholiniais gėrimais būtų uždrausta prekiauti ir masinių renginių, švenčių, koncertų metu, vadinasi – ir festivaliuose.

TAIP PAT SKAITYKITE: Festivalių rengėjai sukilo dėl planuojamų alkoholio ribojimų: Seime skandavo „Laisvė rokenrolui!“

Dainininkė Justė Arlauskaitė-Jazzu įsitikinusi, kad tokie draudimai visuomenei sąmoningumo nepridės.

Gretos Skaraitienės/Žmonės.lt nuotr./Leono Somovo ir Jazzu koncerto Vilniuje akimirka
Gretos Skaraitienės/Žmonės.lt nuotr./Leono Somovo ir Jazzu koncerto Vilniuje akimirka

„Tai yra visiška nesąmonė – dar viena jų reforma, kurią daro ne nuo to galo, nuo kurio turėtų pradėti daryti. Net nedalyvaujančiam ir neprisilietusiam prie festivalio organizavimo asmeniui yra suprantama, kad alkoholio įmonės yra didžiausios rėmėjos“, – sakė J.Arlauskaitė-Jazzu.

Pasak dainininkės, draudžiant prekiauti alkoholiu festivalių metu, nukentės šalies kultūra.

„Kitas dalykas, kuris mane labai erzina, kad valdžią juk renkame mes ir jie turi paisyti mūsų nuomonės – daryti taip, kad mums būtų geriau. Man atrodo, kad jie griauna daug metų sistemingą festivalių organizatorių darbą ir kultūros plėtrą ne tik Lietuvos masteliu. Festivaliai prisikviečia labai daug užsienio žvaigždžių, taip atsiranda galimybė ir mums patiems išvažiuoti padainuoti svetur“, – sakė J.Arlauskaitė-Jazzu.

TAIP PAT SKAITYKITE: Planuojami prekybos alkoholiu ribojimai pribloškė muzikos festivalių organizatorius: „Tai sąmoningas verslo žlugdymas“

J.Arlauskaitė-Jazzu teigė, kad kiekvienas žmogus turi teisę pats spręsti, ar vartoti alkoholį šventės metu, ar jo atsisakyti.

„Jau ne pirmą kartą valdžia laiko mus mažvaikiais. Festivaliai nėra skirti mažiems vaikams. Taip, yra šeimos festivaliai, yra Naisių vasaros – tegul jie daro ką nori, labai sveikintina. Festivalių reikia visokių, bet mes nesame kažkokie degradai, kažkokios padugnės, kurie negali pasirinkti, kiek mums išgerti, kur mums eiti ir ką mums veikti. Jie taip skaldo visuomenę.

Jeigu Karbauskis mėtosi tokiomis frazėmis, kad viskas yra dėl vaikų, tai aš to nesuprantu, nes aš noriu, kad mano vaikas augtų pažangioje visuomenėje. Jis savo vaikus tegul augina, kaip jis nori. Festivaliai yra skirti absoliučiai visiems, dėl to jų ir yra tiek daug ir tiek skirtingų. Tai yra nesąmonė ir festivalių likimas bus labai liūdnas“, – griežtą nuomonę 15min išsakė J.Arlauskaitė-Jazzu.

Prodiuseris, grupės „BIX“ lyderis Saulius Urbonavičius-Samas pats alkoholio nevartoja, tačiau yra įsitikinęs, kad jeigu būtų priimtas įstatymas drausti alkoholinius gėrimus festivaliuose, tai pridarytų žalos.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Saulius Urbonavičius-Samas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Saulius Urbonavičius-Samas

„Aš manau, kad trenktesnės idėjos negali ir būti. Aš matau mūsų valdžios desperaciją. Kai netyčia laimi rinkimus ir ateina į valdžią, neturėdamas jokių idėjų, kaip realiai kovoti su alkoholizmu, prasideda tokie dalykai. Jis pastato mus į tą padėtį, kad aš, negeriantis, negalėsiu draugo festivalyje pavaišinti alaus bokalu? Čia yra košmaras. Aš kategoriškai esu prieš draudiminę sistemą. Gerai, jei draudžiat gerti, finansuokit festivalius“, – sakė S.Urbonavičius-Samas.

S.Urbonavičius-Samas pridūrė, kad masinio alkoholizmo festivaliuose nemato ir problemos iš to daryti nereikėtų.

„Aš matau, kokia yra festivalių pažanga. Prisimenu pirmuosius festivalius, kai voliodavosi žmonės su degtinės buteliais. O kur jūs matėt šiuolaikiniuose festivaliuose tokį vaizdą? Niekur nėra. Jei neduodamas nieko, tik talibaniniais draudimais nori kažką keisti, būsime įrašyti į atsilikusių katalikiškai fašistinių respublikų sąrašą. Tad draudimais nieko neišspręsi. Jie turi būti gerai išanalizuoti, apgalvoti ir tiksliai sudėlioti“, – pasakojo S.Urbonavičius-Samas.

Dainininkė Monika Linkytė mano, kad kiekvienas turi pasirinkimo laisvę ir kiekvienas sprendžia, ar vartoti alkoholį, ar ne.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Monikos Linkytės koncerto akimirka
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Monikos Linkytės koncerto akimirka

„Uždrausti alkoholį festivaliuose – neadekvatu, nes labai abejoju, kad tai atves blaivybę į Lietuvą. Žmonės, kurie važiuoja į festivalius, tikrai ras būdų, kaip alkoholį įsinešti į festivalio zoną. Tai dar labiau pagilins problemą“, – sakė M.Linkytė.

Gabrielius Liaudanskas-Svaras sako, kad draudimais nieko nepasieksime, tačiau alkoholio reklama turėtų būti pažabota.

Gretos Skaraitienės/Žmonės.lt nuotr./Gabrielius Liaudanskas-Svaras
Gretos Skaraitienės/Žmonės.lt nuotr./Gabrielius Liaudanskas-Svaras

„Aš manau, kad yra nesąmonė drausti alų festivaliuose, nesąmonė padaryti amžiaus cenzą. Bet aš esu už tai, kad nebūtų alkoholio reklamos“, – savo nuomonę pareiškė „G&G Sindikatas“ lyderis.

Jo nuomone, yra daug neatsakingų tėvų, festivaliuose dalyvauja ir vaikai, tačiau valdžios sumanymą drausti alkoholį jis laiko populizmu. Be to, daug festivalių, Svaro nuomone, Lietuvoje neišgyventų ir jiems tektų nutraukti savo veiklą.

„Valančiaus festivaliai tikrai neišgyvens“, – sakė jis.

Atlikėjas teigė, kad jeigu įsigalios šis draudimas, muzikos mėgėjai vyktų į kaimyninėse šalyse organizuojamus festivalius.

„Festivaliai yra rokenrolas. Juk festivaliuose susirenka asmenys, kurie yra pajėgūs priiminėti vienus ar kitus sprendimus savo gyvenime. Kaip ir išgerti jam alaus ar ne“ – sakė jis.

Taip pat, jam keista, kad pilnamečiams bus draudžiama nusipirkti alaus, kai jie jau gali tuoktis, gali mirti už tėvynę, gali balsuoti.

„Juk niekas į burną nepila, jei nenori“, – stebėjosi Svaras.

„G&G Sindikatas“ lyderis naujus valdžios siūlymus apibūdino savo dainos žodžiais: „Mes vis tiek gersim alų savo Vokiečių gatvėj. Juk tai buvo daina ne apie alaus gėrimą, o apie teises ir valdžios absurdą. O dabar tai daroma jau valstybės, net ne be Vokiečių gatvės mastu.“

Radistas Rolandas Mackevičius, kuris su kolega Jonu Nainiu organizuoja muzikos festivalį „Radistai Village“, pritarė kitų išsakytai nuomonei –draudimais nieko nepakeisime.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Rolandas Mackevičius ir Jonas Nainys
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Rolandas Mackevičius ir Jonas Nainys

„Manau, kad draudimai niekada gyvenime mūsų nuo nieko neapsaugos. Geriau yra išmokyti vaiką plaukti, o ne aptverti baseiną. Į aptvertą baseiną vaikas dar labiau nori įlipti. O kai įkrenta į tą baseiną, jis nebežino, kaip iš jo išlipti, nes ta didelė tvora neleidžia. Mano linkėjimas – edukuoti žmones, aiškinti, parodyti. O draudimas gali privesti prie dar didesnių problemų, fatališkų dalykų. Puikus to pavyzdys – Rugsėjo pirmoji. Kai paskutinę vasaros dieną visos parduotuvės būna iššluotos, nes žmonėms atrodo, kad ryt bus baisus badas“, – tvirtą nuomonę išsakė R.Mackevičius.

„Saulės kliošo“ vokalistė Justė Starinskaitė taip pat teigė, kad kiekvienas yra pats atsakingas už savo veiksmus.

Ievos Jonelytės nuotr./Justė Starinskaitė
Ievos Jonelytės nuotr./Justė Starinskaitė

„Aišku, kad esu prieš tokį sumanymą. Valdžia ten, kur iš tiesų reikia daryti kažkokius pokyčius, nieko nedaro. O ten, kur viskas gerai, jie priima tokius sprendimus. Kiekvienas žmogus yra atsakingas už savo gyvenimo būdą, tad manau, kad valdžia į tai neturėtų kištis. Valdžia turi spręsti alkoholizmo problemą, bet tai daryti ne per muziką, kultūrą ar festivalius“, – sakė J.Starinskaitė.

„Freaks on Floor“ lyderis Justinas Jarutis buvo konkretus: „Aš palaikau protingus sprendimus, kurie nežlugdo nei verslo, nei menininkų, nei festivalių organizatorių. Dabar viskas daroma iš kito galo.“

Asmeninio archyvo nuotr./Justinas Jarutis
Asmeninio archyvo nuotr./Justinas Jarutis

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai
Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką